تعداد بازدید: 68826

توصیه به دیگران 21

جمعه 10 آذر 1391-22:42

آزمونهای پرانتقاد نظام مهندسي/رد حداكثري،قبولي حداقلي!

تنها امتحاني كه سازمان سنجش اقدام به برگزاري آن مي كند، اما پس از امتحان نه جواب سوالات را ارائه مي دهد و نه مسئولیتي در قبال نشر پاسخ تشريحي آن دارد همين آزمون هاي نظام مهندسي است/ هر دوره به نسبت دوره قبل هم حق شركت در آزمون مبلغ بيشتري مي شود و هم اينكه اگر از زمان ويرايش كتاب ها گذشته باشد مهندسان مجبورند هزينه مجدد براي خريد كتاب ها بپردازند.


مازندنومه،محمد اسماعیل بخشی سورکی:برگزاري آزمون هاي نظام مهندسي در چند سال اخير با اما و اگرهاي زيادي روبه رو بوده است.

علي رغم اعتراض هاي شديد مهندسان گروه هاي مختلف به نحوه طرح سوال و روند برگزاري اين آزمون ها تاكنون اقدام مساعدي در اين زمينه صورت نپذيرفته است.

مسئولان ظاهرا به خواب عميقي فرو رفته اند و اصلا نيت بيرون آمدن از اين خواب را ندارند ، چرا كه اين گونه بازي با عواطف و احساسات قشر تحصيلكرده جامعه به راستي امري مذموم و ناپسند است.

*توپ در زمین دیگران

سال گذشته مطلبی را در همین زمینه در مازندنومه نوشتم:"بگوييد پروانه نمي دهيم،چرا سر كار می گذارید؟! http://www.mazandnume.com/?PNID=V13235" که بازتاب زیادی در بین مخاطبان مازندرانی و غیر مازندرانی داشت.

اخيرا هم سايت خبر آنلاين با توجه به حجم مطالبات خوانندگان و همچنين افزايش اعتراض ها به نحوه طرح سوالات اين آزمون،مصاحبه اي با مهندس سيد مهدي هاشمي -ريیس نظام مهندسي ساختمان كشور و نماينده مردم تهران،ري اسلامشهر و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي-ترتيب داد كه او به وضوح در پاسخ به سوال خبرنگار توپ را در زمين سازمان های دیگر مي اندازد و مي گويد كه سازمان سنجش خودشان را موظف با پاسخگويي به ما نمي داند.

هاشمی گفت:برگزاری آزمون موضوعی نیست که ما بتوانیم درآن مداخله ای داشته باشیم ، مسئولیت این موضوع با وزارت راه و شهرسازی است.

به وضوح مشخص است كه مسئولان در قبال اعتراض مهندسان پاسخگو نبوده و انواع و اقسام سوالات غير استاندارد و غير مرتبط با مباحث امتحان طرح كرده و هيچ توضيحي هم براي آن ارايه نمي دهند.

جالب است بدانيد تنها امتحاني كه سازمان سنجش اقدام به برگزاري آن مي كند، اما پس از امتحان نه جواب سوالات را ارائه مي دهد و نه مسئولیتي در قبال نشر پاسخ تشريحي آن دارد همين آزمون هاي نظام مهندسي است.

جالب تر اين است كه تنها در هنگام برگزاري دوره بعد آزمون نظام مهندسي تنها پاسخ سوالات آزمون قبل به صورت تستي بر روي خروجي سايت دفتر امور مقررات ملي ساختمان قرار مي گيرد كه آن هم با اشكالات و اشتباهات فاحش در پاسخگويي همراه است.

در واقع داوطلبان نه مي دانند چه سوالاتي را درست و نه مي دانند چه سوالاتي را اشتباه پاسخ داده اند!

حتي نمره منفي هم در اين آزمون لحاظ مي شود و اين درد داوطلبان را دو چندان مي كند،چرا كه در زمان اعلام نتايج فقط كارنامه اي مقابل ديد داوطلبان قرار مي گيرد كه تعداد سوالات درست و نادرست را در آن قيد كرده اند و نمره داوطلب به شكل گرد شده به بالا در كارنامه درج شده است.

*اشكالات فاحش آزمون

تعداد سوالات 60 سوال است كه در 150 دقيقه داوطلب بايد به آن پاسخ بدهد ، يعني براي هر سوال تقريبا 2.5 دقيقه بايد وقت گذاشت و اگر در انتها شما به 50 درصد سوالات پاسخ درست داده باشيد در امتحان قبول خواهيد شد.

اشكالات فاحشي به اين نوع برگزاري آزمون وارد است،مثلا اينكه همه مهندسان عمران،محاسب،مكانيك و....بايد در كارگاه نوت بوك و فايل هاي برنامه ريزي و مقرارات ملي ساختمان را داشته باشند تا در زمان انجام پروژه با استناد به آنها اقدام به محاسبه يا نظارت كنند، در حالي كه در اين آزمون به اين شكل نبوده و شما تنها زمان محدودي در اختيار داريد.

آنچه موجب تعجب است اين است كه با توجه به اينكه برخي مقررات و كتاب ها در طول سه سال بايد دستخوش تغيير و تحول شود، مجددا داوطلبان بايد آن كتب را با هزينه هاي زياد تهيه كنند،چرا كه آقايان طراح سوال اتفاقا اقدام به مچ گيري كرده و از همان قسمت هايي كه تازه در كتاب هاي چاپ جديد مورد ويرايش قرار گرفته است طرح سوال مي كنند.

در آزمون شهريور امسال هم چند سوال با اشتباه فاحش مطرح شده و به نظر اكثر استادان غير استاندارد بوده است كه مسئولان نظام مهندسي عنوان كرده اند، در تصحيح امتياز آن سئوال ها براي همه داوطلبان لحاظ شده است،اما عموما با توجه به اينكه مهندسان نه به سوالات دسترسي داشته و نه پاسخ منطقي و تشريحي آن را ارائه داده اند، از پاسخ سوالات و اعتراض مستند به نحوه بررسي آزمون ها محروم مي مانند.

براي مثال در كارنامه بنده 32 سوال درست و 8 سوال غلط درج شده است و نتيجه امتياز عدد 49 درج شده است كه با 50 امتياز تنها يك نمره فاصله دارد و اين به اين معناست كه اگر فقط يك سوال صحيح اضافه شود و يا يك پاسخ سفيد اضافه شود، امتياز استاندارد كسب مي شود.

در اين بين اصلا مشخص نيست كه كدام سئوالات درست و كدام سوالات به عنوان غلط لحاظ شده و امتياز كدام سئوال هم براي همه داوطلبان منظور شده است.

*لابي هاي ميلياردي آقايان

نويسنده بر اين گمان است كه مسئولان يا بايد تحولات اساسي در نحوه طرح و برگزاري آزمون و همچنين نحوه در اختيار گذاشتن پاسخ سوالات به داوطلبان انجام دهند و يا اصلا اعلام كنند سازمان نظام مهندسي ديگر پروانه اشتغال صادر نمي كند تا خيال همه از اين بابت راحت شود.

البته اين را به تعداد بيكاران رشته هاي مختلف مهندسي و لابي هاي ميلياردي آقايان در سازمان نظام مهندسي جهت نظارت و محاسبه پروژه ها اضافه كنيد و آنگاه به درستي خواهيد فهميد كه چرا آقايان اين قدر عرصه را بر مهندساني كه بعضا شاغل نبوده و تنها اميد به كسب در آمد از پروانه اشتغال دارند،تنگ كرده اند.

علي رغم گزارش قبلي نگارنده در همين موضوع، در امتحان اين دوره نيز تغييري ايجاد نشد و ظاهرا اصلا قرار نيست كه كسي پاسخگو باشد.

هر دوره به نسبت دوره قبل هم حق شركت در آزمون مبلغ بيشتري مي شود و هم اينكه اگر از زمان ويرايش كتاب ها گذشته باشد مهندسان مجبورند هزينه مجدد براي خريد كتاب ها بپردازند،چرا كه نيت آقايان رد حداكثري و قبولي حداقلي اي ست تا به منفعت عده اي به سبب افزايش مهندسان داراي پروانه اشتغال آسيبي وارد نشود.

*دیگر اعتباری نداریم!

يكي از دوستان مي گفت:ديگر پيش هيچ كدام از بستگان،اعتباري براي مان نمانده است كه چندين سال از تاريخ فارغ التحصيلي مي گذرد اما هنوز حق امضا و پروانه اشتغال نداريم و اين موضوع نه به سبب عدم اشراف بر مسايل علمي است ، بلكه طرح سئوالات مچ گيرانه طراحان ، نيازمند حفظ بندبند آيين نامه هاي مختلف است.

لازم به ذكر است در سال هاي ماقبل سال 88 با آن كه آزمون ها آسان تر از وضع كنوني بود، كساني كه نمره 47 را نيز كسب مي كردند،مي توانستند با طي يك دوره كلاس هاي ارتقا پايه پروانه اشتغال كسب كنند، اما اكنون همين اندازه ارفاق را هم حذف كرده اند و ملاك آقايان همان نمره 50 است.

پيشنهاد مي شود اگر قرار است به همين منوال داستان برقرار شود در آزمون بعدي نظام مهندسي خود آقاي هاشمي يا حتي خود جناب وزير راه و شهرسازي با مطالعه قبلي سر جلسه آزمون حاضر شوند و نتيجه منعكس شود و دوستان مهندس ببيند نتيجه آزمون اين آقايان در اين امتحان چگونه است!


 • حمید کامیابیپاسخ به این دیدگاه 2 1
  يکشنبه 26 شهريور 1396-23:13

  با عرض سلام....دوستان اگر کسی سوالات و پاسخ ازمون تاسیسات برقی خرداد 93 مربوط به کد دفترچه سوال D را داره لطف کنید اطلاع دهید تا به یه طریقی دست من هم برسد...

  • پاسخنامه تشریحی تاسیسات مکانیکیپاسخ به این دیدگاه 2 2
   يکشنبه 4 تير 1396-12:54

   با سلام خدمت مهندسان محترم
   جهت دریافت پاسخنامه تشریحی تاسیسات مکانیکی شهریور95 و آزمون های قبلی تر لطفا از لینک های زیر استفاده بفرمائید .

   پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی شهریور95

   پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی بهمن 94

   پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی مرداد 94

   پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی آبان 93

   پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی خرداد 93

   با پاسخهای کاملا تشریحی و توضیحات مفصل در مورد هر سوال در آدرس زیرkara.sellfile.ir

   • چهارشنبه 31 خرداد 1396-16:40

    سلام
    چرا دیگه رتبه برترارو اعلام نمیکنن من هفتاد و پنج درصد زدم نظارت معماری خبر ندارم بقیه چند زدن انگار فقط باید پنجاه میزدم

   • سه شنبه 30 خرداد 1396-12:37

    جناب آقای دکتر مانی فر
    با سلام
    احتراما در خصوص بازنگری در شیوه برگزاری ازمونهای ورود به حرفه و جایگزینی شیوه های بازاموزی بجای آن تجدید نظر فرمائید با سپاس

    • سه شنبه 19 دی 1396-16:37

     با احترام
     لطفا به بازنگری در این ازمونها و حذف این آزمون و جایگزینی دوره هاب بازاموزی در صورت صلاحدید اقدام عاجل فرمایید

    • سه شنبه 30 خرداد 1396-7:15

     ١-عالي بود
     ٢-حالا نتايج رو هم بعد سه ماه نميدن!!!!!!!

     • سه شنبه 1 فروردين 1396-11:43

      سوالات محاسبات واقعا پیچیده بود و طراح سوال هدفی جز قبول نشدن مهندسین نداشت . مطمینم اگه خود طراح سوال 2 ماه دیگه امتحان بده نمیتونه به همه سوالات تو این تایم جواب بده .ولی کاش امتحان نظارتم سخت میگرفتن تا سالی n تا ناظر بهمون اظافه نشه .

      • شیرکردستان پاسخ به این دیدگاه 34 0
       جمعه 20 اسفند 1395-21:28

       سوالات نظارت و طراحی برق و مکانیک جدا شده و شده دو امتحان کلا به ضرر شد چون سوالات نظارت ساده شده و تعداد قبولیای نظارت زیاد میشه و از این به بعد شاید تو طول یه سال هر کدوم فقط یه کار نظارتی داشته باشن و تعرفه برق و مکانیک هم به نسبت عمران خیلی کمه و تعرفه عمرانیا چهار برابره یعنی ینفر برق یا مکانیک تو طول سال مثلا یه کار 500 متری داشته باشه و یه میلیون هم نمیشه تو طول یسال خخخخخخخ و تا دوسال دیگه با این رول تعداد ناظرای برق و مکانیک باندازه عمران زیاد میشه و تعرفه برق مکانیک خیلی کمه و هیچ ارزشی نداره و باید انداختش اشغالدونی . همش الاف کردنه و به هیچ دردی نمیخوره

       • جمعه 20 اسفند 1395-20:48

        باید رفت یه جای دولتی استخدام شد من حالا پشیمون شدم نرفتم یجای دولتی استخدام شم البته امتحان قبولشدم ولی مصاحبه ردم کردن و نور چشمی ها رو اونجا گذاشتن . دو جا امتحان استخدامی دولتی قبولشدم ولی هر دو جا ردم کردن حالام با پروانه اشتغالی که دارم امسال سر هم سه میلیون نشدم یعنی ماهانه دویست هزار تمن آیا با دویست هزار تمن میشه زندگی کرد
        زرنگی اونایی کردن که با دیپلم رفتن بانک استخدام شدن مث بانک رفاه یا بانک ملی اینا حالا همه وضعشون توپه و اصلا خندشون میگیره یعنی به ما میخندن وقتی حرفی از پروانه میزنیم . یکی از دوستام رفت بانک استخدام شد بعد دیپلم یعنی ۲۰ سالگی استخدام بانک رفاه کارگران شد بعدش رفت لیسانس برق گرفت بهش گفتم شرکت نکردی امتحان نظام برا گرفتن پروانه بهم خندید و گفت پروانه میخام چکار برای ماهی دویست هزار تمن بیام امتحان بدم . حالام بعد ده سال سه چهار تا خونه و بهترین ماشین داره و هر بار وام دویست میلیونی بهش میدن و با حقوق ماهانه و پاداش و کارانه و …. ماهانه پنج شش میلیون میفته

        • سه شنبه 19 بهمن 1395-9:0

         سیاست حداقل قبولی
         کاملاً مشخصه که طراحان دستور گرفته اند سوالات غیراستاندارد و شبهه برانگیز طرح کنند تا حتی به کمک کتاب هم دچار شک و تردید شده و تا حد زیادی گزینه غلط را انتخاب کنید.امار امتحانات گذشته نشون داده در هر نوبت سوالاتی وجود داشته که حتی مهندسین به نام کشور برای حل آنها در کتاب های معتبر دچار اختلاف سلیقه شدند و هرکدام روش حل و نظریه متفاوتی داده اند و جالب است بدانید به جواب های غیر مشابه رسیدند(جواب ها با هم فرق دارد).به هر حال تعداد مهندسین خیلی بیشتر از پتانسیل مملکت ما شده و اینجور که پیداست پول هم خیلی عزیزه پس راهی نمیمونه غیر از برگزاری آزمون تفکیک شده و البته غیراستاندارد با قبولی حداقل

         • سه شنبه 24 اسفند 1395-7:35

          نمیتوان گفت غیر استاندارد زیرا در عمل مسائل خیلی پیچیده تر میشوند. مثلا در رشته برق سوال اتاق ترانسفورماتور داده بودند که که تقریبا همه اشتباه زدند حال در عمل فرض کنید همین مهندس در همین مورد تصمیم اشتباه بگیره اونوقت تقریبا هزینه و زمان دو برابری را موجب میشه.
          در ضمن سوالات کشورهای خارجی را هم نگاه کنید تقریبا از سختی ده برابر مال ماست.

         • دوشنبه 20 دی 1395-17:11

          با سلام و احترام
          پیشنهاد دوره های باز آموزی برای داوطلبینی که در آزمون شهریور 95 و بعد از آن با حداقل نمره مردود شده اند تجربه در کشورهای توسعه یافته نشان داده است که بمراتب دوره های بازاموزی اثر گذاری بیشتری از ازمونهای تئوریک دارد با سپاس

          • چهارشنبه 8 دی 1395-22:51

           سلام
           من شهریور برا ازمون نظارت شرکت کردم. در حالی که بار اولم بود قبول شدم.34 تا درست و 4 تا غلط. میخواستم بگم با یک ماه دوره کردن کتابهای نظام و مسلط شدن بهشون و البته با کمک کلید واژه راحت قبول میشید.ب امید قبولیه همه

           • دوشنبه 20 دی 1395-18:22

            مهندس ارجمند ایا خروجی مطالب صرفا بصورت مکتوب و تئوری چه میزان در بالا بردن دانش مهندسی تاثیر گذار است ایا بهتر نیست با تکیه بر دوره های بازاموزی و لمس مطالب و مشکلات کارگاهی از طریق توسعه دانشهای الکترونیکی و مجازی این خلا را پر کنیم

           • يکشنبه 14 آذر 1395-9:49

            سلام/خیلی نامردیه من بشینم چند ماه بخونم اما یه عده ک حتی کتاب نخریدم و بی سوادن و حتی ماشین حساب و کتاب برای امتحان به همراه ندارن از در قهوه خانه میان بیرون و میرن سره جلسه امتحان بعد هم نظارت هم اجرا هم محاسبات قبولن/چرا؟؟؟؟؟ چون مراقب آشناشونه/

            • يکشنبه 3 بهمن 1395-10:47

             چرا حرف الکی میزنید
             مگه با آشنا بودن مراقب میشه به سوالات جواب داد ؟؟؟؟؟
             اصلا مگه معلومه که کی درست زده و کی نادرست ؟؟؟؟
             خواهشا ایراد بی اساس نگیرید >

             • چهارشنبه 22 دی 1395-16:40

              با سلام و احترام
              باید دیدگاه مهندسی و احترام به این جایگاه تقویت شود و ازمون ورود به حرفه همانند رشته های پزشکی به کلی حذف و دوره های بازاموزی برای بالا بردن کیفی و علمی دانش مهندسی جایگزین ان گردد به نحویکه بعد از طی این دوره ها مهندسین ما خود کار افرین این بخش گردند و بتوانند دانش مهندسی را علاوه بر بومی کردن تمامی بخشهای آن در جهت کمک به اقتصاد مقاومتی کشورمان به کشورهای همجوار صادر نمایند

             • پنجشنبه 11 آذر 1395-19:10

              ببخشید امسال بهمن 95 آزمون نظام برگزار میشه؟

              • دوشنبه 8 آذر 1395-20:57

               سلام به همه ی دوستان

               میدونم شایدتکراری باشه ولی میخوام بپرسم که حالا که آزمون های طراحی،نظارت واجرا روتفکیک کردن ، افرادی که مرتبط دارند توکدوم آزمون ها میتونند ثبت نام کنند؟
               ممنون

               • پنجشنبه 4 آذر 1395-14:8

                اینکه امسال آزمون نظارت و طراحی برق و مکانیک تفکیک شده چه تاثیری تو نوع سوالات هر بخش داره؟مثلا واسه فقط نظارت برق چه سوالاتی مطرحه؟اگر کسی میدونه ممنون میشم جواب بده

                • سه شنبه 9 آذر 1395-13:52

                 چند سالی هست که واسه عمرانیا نظارت و اجرا رو از هم جدا کردن ولی تقریبا منابع آزمون و نوع سوالات یکیه و هدف از اینکار تعدد آزمون ها و کسب درآمد بیشتره واسه نظام(نظر شخصیمه البته).شما هم شک نکن که این جدا کردن آزمونا یه پولیتیک واسه درآمدزاییه!!

                • سه شنبه 2 آذر 1395-11:50

                 با عرض
                 من دو بار در امتحان نظارت و اجرا شرکت کردم و قبول نشدم بار سوم که شرکت کردم به خودم گفتم فقط باید سوال های راحت رو در امتحان جواب بدم تا وقت کم نیارم.ضمنا من کلید وازه داشتم و ده دوره نمونه سوال نظارت را با کلید واژه حل کردم و چند دوره نمونه سوال اجرا را.هر کلمه ای که داخل کلید واژه ها نبود زیاد کردم.و کارم نتیجه داد هم نظارت و هم اجرا رو قبول شدم.کلا 30 روز نشستم خوندم.خواستم روش و راهمو در اختیارتون بزارم.تو هر امتحانی حدود 38 تا 40 سوال راحت هست فقط به سوال های راحت جواب بدید و دنبال وقت هدر دادن نباشید به امید موفقیت همگی

                • يکشنبه 23 آبان 1395-12:9

                 با سلام خدمت همگی بنده امسال در ازمون شهریور 95 در رشته معماری شرکت کردم با ینکه 7 ماه تمام بمطالعه و همچنین خفظ کردن مباحث 4و8و12و15و20و21 و مطالعه تمامی مباحث حتی نشریه 55 به صورت سطحی نمره قبولی را کسب نکردم و این اتفاق نه به خاطر مطالعه کم بود بلکه بخاطر سوالات بسار سخت و نا مربوط و حتی پاسخ های به صراحت اشتباهی بود که در تصحیح لحاظ شده بود .بنده یک کلاس امادگی ازمون نیز رفته بودم که از کل کلاس 37 نفری حتی یک نفر قبولی نداشت. از برخی منابع شنیده ام که سازمان و دست اندر کاران فرمایش کرده اند که ما مهندس معمار میخواهیم نه نقاش ایا تمامی مهندسین عمران یا بقیه رشته ها از لحاظ فنی در یک سطح هستند .و البته که مهندسین معمار باید توانایی کار اجرایی استاندارد را داشته باشند. اما این دلیل نمیشود که جواب سوالات را به عمد اشتباه پاسخ داد مثلا حدود 4 سوال از نظارت به وضوح اشتباه بود
                 کسانی در رشته عمران میشناسم که با 2 ماه مطالعه موفق به کسب نمره قبولی شده اند و این دلیلی ندارد جز حجم بسیار کمتر از رشته معماری میباشد که باید تمامی مباحث را بجز مبحث 6 مطالعه کنند که حجم بسیار زیادی از مطالب میباشد. به امید روزی که سطح علمی دانشگا ها بالا برود تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در هر رشته حرفی برای گفتن داشته باشند نه اینکه تازه در بازار کار از صفر شروع کنند

                • يکشنبه 4 مهر 1395-13:38

                 با عرض سلام و خسته نباشید
                 به نظر شما چند سوال در ازمون نظام مهندسی شهریور 95 اشتباه بوده و حذف خواهد شد؟

                 • پنجشنبه 1 مهر 1395-20:50

                  با توجه به سیاست نظام مهندسی هدف قبولی حداقلی هست نوع سوالات سال های اخیر این رو نشون میده. لطفا الکی کامنت نگذارید که نباید همه الکی قبول بشن و ...

                  • محمد رضاپاسخ به این دیدگاه 10 4
                   چهارشنبه 17 شهريور 1395-10:36

                   سلام/دوستان با 30 تا درست و 4 تا غلط من رد میشم یا قبول لطفا جواب بنده رو بدید

                   • يکشنبه 28 شهريور 1395-2:40

                    مهندس شما با دوسوال حذفی در سوالات قبول خواهی شد

                    • پنجشنبه 25 شهريور 1395-12:21

                     با عرض پوزش،متاسفانه مردود میشید چون هر 3تا پاسخ اشتباه یک سوال درست رو حذف میکنه

                    • يکشنبه 14 شهريور 1395-8:44

                     باسلام
                     در آزمون نظارت عمران شهریور95 در سوال 34 گزینه 1 و 3 خیلی خیلی به هم شبیح هستند و دو گزینه درست هستند.

                     • يکشنبه 14 شهريور 1395-0:26

                      با سلام وه خسته نباشید .چرا ما باید به خاطره یه سوال که جواب درس رو انتخاب کردیم وه کلید سوال ها اون رو اشتباه زده باید رد بشیم ایا این انصافه ایا یک نفر تو ایران پیدا میشه همه 60 تا سوالو تو این مدت زمان کم جواب بده من که هر کاری میکنم از 40 تا بیشتر نمیرسم بزنم

                      • پنجشنبه 18 شهريور 1395-12:59

                       اره من هر 60 تا رو زدم . اگه مسلط باشی وقتم اضافی میاری معلومه خوب نخوندی . پس اونایی که قبول میشن چجوری قبول شدن ؟ همه که نمیشه قبول بشن اگه خیلی ساده باشه با این دانشگاهای من دراوردی همه میان قبول میشن و باید یه تفاوتی باشه . 49 هم باید رد بشه همونطور که من یبار بخاطر 49 رد شدم و یک نمره هم نباید داده بشه و هر سالم باید سختتر بشه در صورتیکه این دوره خیلی راحت بود سوالا

                      • نیما رستم نژادپاسخ به این دیدگاه 3 3
                       چهارشنبه 10 شهريور 1395-8:6

                       شماره شما رو از کجا میارن؟

                       با سلام ،من امسال برای اولین بار در آزمون نظام شرکت کردم . اما سوالی که برام پیش اومده اینه که این موسسات آزمون نظام شماره همراه من و شما رو از کجا بدست آوردند.
                       نکته جالب اینه که اگه 10 تا خط هم داشته باشی، دقیقا به همون شماره ای زنگ میزنند که برای ثبت نام به سایت سازمان سنجش دادی .
                       من که حاضرم برای سال بعد 2 برابر هزینه امسال رو به جیب سازمان سنجش میره رو واریز کنم اما سازمان سنجش این شماره رو به این موسسات نده.

                       • پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی بهمن 94پاسخ به این دیدگاه 2 3
                        جمعه 29 مرداد 1395-14:4

                        با سلام خدمت مهندسان محترم
                        جهت دریافت پاسخنامه تشریحی تاسیسات مکانیکی بهمن 94 و آزمون های قبلی تر لطفا از لینک های زیر استفاده بفرمائید .


                        پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی بهمن 94

                        پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی مرداد 94

                        پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی آبان 93

                        پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی خرداد 93

                        با پاسخهای کاملا تشریحی و توضیحات مفصل در مورد هر سوال در آدرس زیرkara.sellfile.ir

                        • پنجشنبه 17 تير 1395-18:2

                         به نظر من برا این آزمون یا باید کتابای قانونو چن دور خونده باشیم وکلاس تضمینی رفته باشیم وسرعت عمله بالایی داشته باشیم یا باید تو اون حوزه ی امتحانی نزدیکه دوستامون بیفتیم و تقلب بگیریم یا با مراقب آشنا باشیم و تقلب برسونه یا تو سازمان آشنا داشته باشیم و نمره اضافه کنن یا بعضیام روزه امتحان گویا براشون به گوشیاشون میفرستن وگوشیم جاسازه تو کتاب و اونجوری قبول میشن والا یکی مثه من کتاب بخره یه ماه قبله آزمون 40 خورده ای درصد بیشتر نمیشه :|

                         • يکشنبه 13 تير 1395-15:39

                          با سلام به دوستان عزیز
                          من بهمن 94 در آزمون نظارت 49 اوردم 31 پاسخ صحیح 5 پاسخ غلط . اعتراض کتبی هم فرستادم سازمان مفت خور سنجش.خودتونو خسته نکنید برید دوباره بخونید .

                          • يکشنبه 6 تير 1395-11:18

                           با سلام
                           یکی از منابع مفید و غنی برای آزمون نظام مهندسی کتاب های موجود در انتشارات نوآور هست که بهتون پیشنهاد میکنم حتما تهیه کنین و استفاده ببرین ازشون.این کتابها همشون توسط مولفینی که سالها جز نظام مهندسی هستن و کاملا با تجربه نوشته و گردآوری شده.من خودم کتابهای مربوط به تاسیسات برقی رو تهیه کردم و استفاده کردم و همون بار اول تو بهمن 94 قبول شدم.توکل و امیدتون به خدا.موفق باشین.
                           وب سایت انتشارات نوآور :
                           www.noavarpub.com

                           • شنبه 5 تير 1395-12:51

                            جزوه تاسیسات مکانیکی ویژه آزمون شهریور 95

                            جزوه کامل تاسیسات مکانیکی (برای کسانی که فرصت مطالعه تمام کتاب های تاسیسات مکانیکی را ندارند) مطالب این جزوه برخلاف بقیه جزوه های موجود در اینترنت قدیمی نیست و مطابق با نکات و مطالب آخرین آزمون نظام مهندسی (شهریور 95) ویرایش شده است همچنین جزوه ای تضمینی که در آن قسمتهای مختلف درس همراه با حل تشریحی جدیدترین مثال ها از سوالات آبان 93 و مرداد 94 و بهمن 94 بعد از هر قسمت درس توضیح داده شده است.این جزوه با بقیه جزوه های موجود در اینترنت متفاوت است جزوه حاصل نکات مهم 4 منبع اصلی تاسیسات مکانیکی:کتاب تاسیسات مکانیکی طباطبایی،تاسیسات محمد مقیمان،جلد اول و دوم کتاب پیمان ابراهیمی می باشد (البته منظور از جلد اول ودوم کتب پیمان ابراهیمی دو کتاب نکات مهم و تشریح تاسیسات مکانیکی و سوالات سالهای قبل نیست بلکه دو کتاب مرجع کامل تاسیسات مکانیکی پیمان ابراهیمی جلد اول و دوم می باشد) این 4 کتاب بسیار حجیم اند و کسانی که شاغل اند و زمان کمی دارند فرصت مطالعه این ها را پیدا نمی کنند.این کتاب ها در سال های اخیرا بسیار مورد توجه طراحان آزمون قرار گرفته اند. به همین دلیل به تشریح و توضیح نکات مهم این کتاب ها در این جزوه پرداخته شده است همچنین نکات مهم این 4 کتاب حجیم همراه قسمتهای مهم دیگر تاسیسات مکانیکی همراه با حل مثال برای روشن شدن بهتر درس ارایه شده است.

                            (در ضمن جزوه تایپ شده است و دارای کیفیت بالایی می باشد).

                            برای تهیه به سایت زیر مراجعه نمایید:

                            http://jozvehshop94.sellfile.ir

                            • شنبه 5 تير 1395-10:2

                             با سلام خدمت همه مهندسان گرامی.
                             خواستم بگم درسته که بی کاری و بی عدالتی و فقر بی داد میکنه تو جامعه ولی به نظرتون باید دست رو دست گذاشت و نشست و کاری نکرد.حداقل کاری که میشه کرد امید به زندگی و آینده هست.نظام مهندسی نشد بریم سراغ کار دیگه.امید به زندگی خیلی میتونه چاره ساز باشه.دوستانی که پبام گذاشتن اکثرا از ناامیدی و شکست صحبت میکردن.بنده خودم تو آزمون بهمن 94 مهندسی برق قبول شدم ولی خودم رو دلخوش این آزمون سازمان نکردم.چون تو بازار کار هستم و میبینم که چه بلایی داره سر نظام مهندسی مهندسان ناظر میاد.نه که اصلا دور این آزمون رو خط بکشید بحث من امید هست.پس خواهش میکن از دوستان که امیدتون رو از دست ندین و توکلتون به خدا باشه.ایشالا که مشکل همه جوونا به دست خودش حل میشه نه بنده مغرض و بی انصاف و دنیا پرستش.
                             با سپاس

                             • شنبه 8 خرداد 1395-23:28

                              سلام اگه ممکنه یکی منو راهنمایی کنه نحوه اعتراض چه جوریه؟

                              • دوشنبه 3 خرداد 1395-14:7

                               من اجرا قبول شدم نظارت 48 شدم به نظرتون اعتراض بزنم؟

                              • يکشنبه 2 خرداد 1395-23:16

                               سلام دوستان من تو آزمون تاسیسات برقی بهمن 94 نمرم 48 شد ودفعه دومم هست شرکت میکنم خواهش میکنم همه اعتراض کنیم تامثل چندین سال قبل درصد قبولی رو چنددرصد بیارن پایین وواسمون کلاس جبرانی بذارن

                               • يکشنبه 2 خرداد 1395-7:36

                                من قبول شدم تو تاسيسات مكانيكي با نمره ٥٨ و با يه ماه خوندن !
                                دوستمم تو عمران هر سه تا رو با هم قبول شد.
                                اگه قبول نميشيد يعني برا اين كار ساخته نشديد و بريد غاز بچرونيد :))

                               • درخواست کمکپاسخ به این دیدگاه 12 9
                                شنبه 1 خرداد 1395-9:56

                                سلام..
                                در نتایج اعلام شده ازمون نظارت واجرا معماری من نمره نظارت 49 با 32 سوال درست و8 غلط و نمره ازمون اجرام شده 47 با 31 سوال درست و9 غلط.....
                                خیلی ناراحتم...فقط بخاطر یه سوال باید رد بشم....اونم بعد از دو دوره ازمون....سری قبلم شدم 42 نظارتم رو....
                                دوستان خواهشا اگر کسی اطلاعاتی داره که شاید من بتونم با تبصره یا اعتراضی قبول بشم کمکم کنه.....لطفا....انشالله هرکس کمک کنه خدا هم دستش بگیره....

                               • سید مهدی میریپاسخ به این دیدگاه 6 1
                                شنبه 1 خرداد 1395-7:54

                                با سلام خدمت مهندسان گرامی.بنده مرداد 94 با در صد 45رد شدم.و در بهمن 94 با در صد 30رد شدم البته تلاش نوبت بعدم بیشتر بود.امادر خصوص نوع سوالات کاملا واضح بود که چه سیاست کثیفی بدنبال این ازمون هست و سکوت مسئولین مرتبط کاملا اشکار هست نازنین اسکندری پیدا نخواهد شد

                                • پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی بهمن 94پاسخ به این دیدگاه 4 1
                                 جمعه 31 ارديبهشت 1395-13:29

                                 با سلام خدمت مهندسان محترم
                                 جهت دریافت پاسخنامه تشریحی تاسیسات مکانیکی بهمن 94 و آزمون های قبلی تر لطفا از لینک های زیر استفاده بفرمائید .


                                 پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی بهمن 94

                                 پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی مرداد 94

                                 پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی آبان 93

                                 پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی خرداد 93

                                 با پاسخهای کاملا تشریحی و توضیحات مفصل در مورد هر سوال در آدرس زیرkara.sellfile.ir

                                 • امیر رضا زارعپاسخ به این دیدگاه 1 1
                                  پنجشنبه 30 ارديبهشت 1395-7:25

                                  بسیار مهم !!! !!! !!!
                                  در لینک زیر در خصوص آزمون نظام مهندسی و آزمون وکالت هر دو، مسائل بسیار مهمی بیان شده به خصوص در اواسط مصاحبه - لطفا تا انتها بخوانید و به اشتراک بگذارید و چنانچه کسی را در مجلس یا هر کجای کشور سراغ دارید لینک را با او به اشتراک بگذارید:
                                  http://www.irna.ir/fa/News/81650460/

                                  • يکشنبه 29 فروردين 1395-11:6

                                   سلام من دانشجوی ارشد سازه هستم .هنوز نمی تونم نظام شرکت کنم اما تجربه ی کنکور سراسری یه چیز خیلی خوب بمن یاد داد.
                                   1) دنبال جزوه و منابع دم دستی نرید
                                   2) ابدا منابع اصلی رو رها نکنید ...هیچ چیزی جای کتاب های تشریحی رو نمیگیره
                                   3) روی صد درصد چندتا مبحث تمرکز کنید مثلا فولاد بتن و بارگذاری
                                   من برای ارشد یک هفته خوندم..
                                   طراحی رو 50 زدم اونهم فقط فولاد و بتن و جامدات رو 80
                                   منابعتون باید عالی باشه...سعی کنید اگر بتن و فولاد هم میخونید حتما توضیح هر قسمت بندها و علت اومدنشون رو هم بدونید ...بعضی سولات مفهومین نه محاسباتی و باید اینارو بدین. سعی کنید کتابهایی رو برای تست زنی انتخاب کنید که کلی باشه نه فصل به فصل و هر تستی مرور فصل های قبلی هم بشه.متاسفانه کتابهای سری عمران این مزیتو ندارن
                                   در کل دوستان هیچ راه اسونی برای موفقیت وجود نداره.باید تلاشتون درست باشه و با منابع درست.سراغ هر کتابی هم نرین.موفق باشید

                                   • سه شنبه 17 فروردين 1395-12:27

                                    سلام میشه دوستانی که انتشارات خوب برای ازمون نظام مهندسی معماری میشناسند رو معرفی کنند
                                    ممنون از پاسخگوییتون

                                    • شنبه 14 فروردين 1395-11:46

                                     جزوه کامل تاسیسات مکانیکی (برای کسانی که فرصت مطالعه تمام کتاب های تاسیسات مکانیکی را ندارند) جزوه ای تضمینی که در آن قسمتهای مختلف درس همراه با حل تشریحی جدیدترین مثال ها از سوالات آبان 93 و مرداد 94 بعد از هر قسمت درس توضیح داده شده است.نکات مهم کتاب تاسیسات مکانیکی طباطبایی،جلد اول و دوم کتاب مرجع کامل تاسیسات مکانیکی پیمان ابراهیمی،کتاب دکتر مقیمان و ... گلچین شده است.
                                     این جزوه با بقیه جزوه های موجود در اینترنت متفاوت است جزوه حاصل نکات مهم 4 منبع اصلی تاسیسات مکانیکی:کتاب تاسیسات مکانیکی طباطبایی،تاسیسات محمد مقیمان،جلد اول و دوم کتاب پیمان ابراهیمی می باشد (البته منظور از جلد اول ودوم کتب پیمان ابراهیمی دو کتاب نکات مهم و تشریح تاسیسات مکانیکی و سوالات سالهای قبل نیست بلکه دو کتاب مرجع کامل تاسیسات مکانیکی پیمان ابراهیمی جلد اول و دوم می باشد) این 4 کتاب بسیار حجیم اند و کسانی که شاغل اند و زمان کمی دارند فرصت مطالعه این ها را پیدا نمی کنند.این کتاب ها در سال های اخیرا بسیار مورد توجه طراحان آزمون قرار گرفته اند. به همین دلیل به تشریح و توضیح نکات مهم این کتاب ها در این جزوه پرداخته شده است همچنین نکات مهم این 4 کتاب حجیم همراه قسمتهای مهم دیگر تاسیسات مکانیکی همراه با حل مثال برای روشن شدن بهتر درس ارایه شده است.
                                     برای تهیه به سایت زیر مراجعه نمایید:
                                     http://jozvehshop94.sellfile.ir/

                                     • جمعه 6 فروردين 1395-0:7

                                      سلام دوستان
                                      من مسافرت بودم تازه برگشتم متاسفانه مهلت ارسال اعتراض تا ٢٤ بوده كه تموم شده من در جريان نبودم كسي از دوستان هستش كه به سوال ٤٧ معماري اجرا اعتراض كرده باشه ؟؟؟؟همونطور كه تو متن سوال هست ضريب جذب ميانگين اتاق ٠/١٥ هستش با توجه به يادآوري ٢ كه تو مبحث ١٨ صفحه ١١ هستش چون كوچكتر از ٠/٢پس بايد از معادله سابين كه تو صفحه ١٠ مبحث ١٨ هست استفاده بشه ولي سوال يه ايراد داره و اون اين هست كه حجم اتاق و سطح معادل جذب كننده هاي اتاق تو متن سوال اومده ولي جذب طولي هوا كه m هست تو متن سوال مقدارش داده نشده پس سوال قابل حل نيستش و بايد حذف بشه،اگه كسي از دوستان به اين سوال اعتراض كرده لطفا اطلاع رساني بكنه ممنون ميشم با اين سوالاي سخت اگه يك سوالم حذف بشه به نفع هممون هستش.

                                      • پنجشنبه 27 اسفند 1394-8:36

                                       ...هر بلا بی بود سره دهه شصتی ها اوردن

                                       • پنجشنبه 6 اسفند 1394-21:30

                                        احساس می کنم این صفحه هم مثل بسیاری از صفحاتی که از انحصارطلبی و مافیاگری در هر رشته انتقاد می کنند از سوی افرادی که منافعشون با این انتقادات به خطر می افته تصاحب شده. این نکته را به راحتی از تعداد تایید ها و ردهایی که بالای هر نظر دیده می شود می توانید متوجه بشوید اما خوبیش به اینه که حقیقت تغییری نمی کنه و روزی خواهد رسید که این انحصارطلبی ها و مافیاگری ها در تمام رشته ها اعم از مهندسی، وکالت و غیره خاتمه خواهد یافت. مردم آگاه شده اند و دیگر نمی توان این گونه خر مراد را پیش برد... سلب حق اشتغال از جوانان و تحقیر آنها به کشور آسیب می زند و امیدوارم مسئولان و بویژه مجلس هوشیار شوند و در این ارتباط اقدام کنند. لینک زیر را مطالعه کنید در مورد آزمون نظام مهندسی هم مطالب مهمی را در اواسط متن آورده شده است:
                                        http://www.irna.ir/fa/News/81650460/

                                        • دوشنبه 3 اسفند 1394-14:47

                                         نظارت معماري معلوم نشد چند سوالش كه إز گاز بود إز كجاي كتابه. اجرا كه واقعا سخت و ديوانه كننده بود. راستي جواب ازمون كي مياد؟؟؟؟

                                         • دانشجوی داروسازی پاسخ به این دیدگاه 135 1
                                          دوشنبه 3 اسفند 1394-1:1

                                          من بصورت اتفاقی از این سایت بازدید کردم و بعضی نظرات پایانی رو خوندم . باید بگم اوضاع کار مهندسی اینطور که از اطرافیان دیدم خیلی خرابه و دلیل اصلیشم اینه اکثر نخبه ها تو دانشگاههای معتبر میرن امریکا حق دارن. کل کل بعضی از دوستان دیدم در مورد همین رشته های هنری یعنی معمار باید بگم اشنای ما معمار شهید بهشتی تهرون دکتراشو گرفت حالا داره تو یکی از واحدای ازاد تدریس میکنه با کمترین حقوق برا همین اومد بیرون حالام بلدیه با یکی از رفقیاش که اونم معمار داشنگاه تهران بود هر دوشون بلدین دو بارم دست به خودکشی زده . اگرم کار داشته باشن غیزی اینه بخور بمیره و با بیکار یفرقی نداره . رشته های پزشکی یچیز دیگن برا همینه همه میرن بسمت همین رشته ها ک فقط با استعدادا موفق میشن بهترین حقوقم حتی نجومی در انتظارشونه اما مثلا رشته های ادبیات کشاورزی یا رشته های هنری مثل گرافیک معمار تا هرمقطعی بهترین دانشگام باشی بخوربمیر میگیری و برات هیچ ارزشی قایل نیستن یعنی خوندن نخوندنشون فرقی نداره خودشونو الاف کردن بدبختا

                                          • معمار بیچارهپاسخ به این دیدگاه 4 2
                                           يکشنبه 2 اسفند 1394-17:40

                                           سلام علیکم به همه . خسته نباشین . باور کنین تو این کشور برا دو دسته کار هستش با درامد خوب پزشکا دندانپزشکا و داروسازا و یکیم نخبه های دانشگاهای معتبر دانشگاهای صنعتی شریف امیر کبیر تربیت مدرس صنعتی اصفهان اونم برا رشته های عالی مثل مهندسی هوافضا مهندسان برق مهندسان نفت اینا . ..

                                           • يکشنبه 23 اسفند 1394-15:24

                                            در حال حاضر شرایط اینجور شده و این هم بدلیل هجوم حداکثری در 5 سال گذشته به سمت رشته های مهندسی از جمله معماری و عمران بوده که نتایجش الان بروز پیدا کرده- البته همین اتفاق دقیقا داره برای رشته های پزشکی میفته و یک موجی از گرایش مردم به سمت رشته های پزشکی داره اتفاق میفته که تو چند سال آینده دیده میشه و لطمه میزنه بهشون

                                            • دوشنبه 3 اسفند 1394-21:48

                                             پاسخنامه نظام مهندسی و کلید سوالات
                                             www.fndc.ir

                                            • يکشنبه 2 اسفند 1394-14:3

                                             واقعا سخت بود نظارت واجرا معماری

                                             • شنبه 1 اسفند 1394-18:54

                                              سوال

                                              • شنبه 1 اسفند 1394-14:2

                                               کسی میونه نمره قبولی طراحی معماری چجوری باید حساب کرد؟

                                               • فوق لیسانس مهندس برق صنعتی شریف پاسخ به این دیدگاه 135 16
                                                يکشنبه 2 اسفند 1394-10:55

                                                تو چی رو میخای حسابکنی حساب کردن نمیخاد چنتا خطه میکشی و ی نقاشی کاردستی درست میکنی اونجا نقاشی کشیدن ک حسابکردن نمیخادمعمار باش ک میشه هنر نقاشی از ادبیاتم پاینتره ..

                                                • يکشنبه 8 اسفند 1395-13:34

                                                 شما مثل اینکه کلا اطلاعاتت خیلی پاییه از دور ی چیزی میگی

                                               • علی نایبپاسخ به این دیدگاه 3 19
                                                شنبه 1 اسفند 1394-3:9

                                                با سلام . از دوستان کسی میدونه 32 درست و 7 غلط در ازمون نظام . حد نصاب قبولی 50 را کسب میکنه یا خیر . ؟؟؟؟؟؟ با تشکر فراوان

                                                • سه شنبه 29 تير 1395-22:2

                                                 مهندسی که نتونه نمره خودش رو حساب کنه چرا باید قبول بشه خدااااا

                                                 • دوشنبه 3 اسفند 1394-18:7

                                                  سلام، نمره شما 49.44 میشه که احتمال خیلی زیاد چون به بالا گرد میشه قبول میشید. گفتم احتمال خیلی زیاد، چون خودم تجربه نداشتم اما اینو از کسانی شنیدم که به طور یقین میگفتن.

                                                 • امیر علی کردلوپاسخ به این دیدگاه 22 143
                                                  يکشنبه 2 اسفند 1394-21:41

                                                  آقای فوق لیسانس برق به اصطلاح تحصیل کرده برق با مدرک فوق لیسانس تون به اندازه ی یک بی سواد هم شعور حرف زدن نداری ، تو تمامی کشورهای جهان اول از مداد تراش گرفته تا آسمان خراش رو یک معمار که شما بهش میگید نقاش طراحی می کنه تا توی بی سواد یک نقظعه کوچیک مثل برق ش رو محاسبه کنی ...
                                                  ... تو یک نمایشگاه نقاشی تابلو کسی نمی پرسه قاب تابلو یا پارچه این اثر هنری مال کیه می پرسن استاد نقاش کیه تو ساختمان هم می پرسند معمار ساختمان کیه نمی پرسند برق کار ش کی بوده............

                                                  • فوق لیسانس مهندس برق صنعتی شریفپاسخ به این دیدگاه 138 26
                                                   دوشنبه 3 اسفند 1394-0:46

                                                   من بهترین دانشگاه بهترین رشته رفتم قبولشدم وقت کنکور تونستم ثابت کنم چ استعداد هوش بالایی دارم با رتبه دورقمی ریاضیفیزیک قبولشدم و ارشدم رتبه عالی داشتم همین حالا هم بهترین درامد و شغلو تو تهران دارم و پروژه های شرکت نفتو مدیریت میکنم و هوشم از تو و امثال تو ک رفتی نقاشی کشیدی کاردستی درست کردی خیلی خیلی بیشتره ...

                                                   • چهارشنبه 26 خرداد 1395-12:48

                                                    تو فوق لیسانس صنعتی شریفی؟

                                                    • جمعه 31 ارديبهشت 1395-1:16

                                                     فوق لیسانس برق من فکر میکنم تو همینجوری بالا اومدی وگرنه همون نرم افزارای برق رو دیالوکس و ... ما معمارا میخونیم و نمره هامون هم از شما به وضوح بالاتره .اگر تحصیلکرده باشی !!! ...

                                                     • يکشنبه 9 اسفند 1394-10:6

                                                      متاسفانه دچار نوعی توهم هستی

                                                      • پنجشنبه 6 اسفند 1394-21:36

                                                       لطفا به هم اجترام بگذارید... این چه طرز تبادل افکار بین تحصیل کرده هاست؟!
                                                       (یک حقوقی)

                                                     • يکشنبه 2 اسفند 1394-9:52

                                                      سلام < ببخشید شما با این شرایط قبول شدید ؟

                                                      • شنبه 1 اسفند 1394-17:35

                                                       نه دادا واسه امتحان بعد تلاشتو کن کن

                                                       • شنبه 1 اسفند 1394-10:14

                                                        خداوكيلي توكه نميتوني درصدتو حساب كني مهندسي؟؟؟
                                                        كجا به تو مدرك داده
                                                        امسال كه هيچ ...صد سال ديگه هم قبول نميشي عامو

                                                        • یه بدبخت پاسخ به این دیدگاه 116 4
                                                         شنبه 1 اسفند 1394-15:54

                                                         سلام .معلومه کجا گرفته حتما از آزاد بوده یا علمی کاربرد اسمشو نوشته رفته . امسال ارشد ازاد رفتم همه درسام منفی بود اونجا رفتم دیدیم با مزخرفترین خل چلا خنگا نشستم زود انصرافدادم بدرد هیچی نمیخوره نه بدرد مدرک میخوره نه کار چون روت نمیشه جایی صداشم دربیاری همه جا مسخرت میکنن و مدرک آزاد ارزش راهنماییم نداره اسمتو بنویس برو

                                                         • يکشنبه 17 دی 1396-9:39

                                                          دیگه دروغ نگو از خداته بری آزاد درس بخونی . دروغگو

                                                       • فرزاد رحیمی پاسخ به این دیدگاه 2 1
                                                        جمعه 30 بهمن 1394-16:15

                                                        با سلام خدمت مهندسین عزیز
                                                        جهت دریافت سوالات با پاسخ تشریحی رشته تاسیسات مکانیکی بهمن 94 از طریق تلگرام @nezam_azmoon پیام بدهید یا با شماره 09148102459 تماس حاصل فرمایید.

                                                        • پنجشنبه 29 بهمن 1394-20:15

                                                         آزمون نظام مهندسی بهمن ۹۴=من امروز ازمون نظارت معماری دادم .سخت ترین آزمون تو کل عمرم بود .انگیزه طراحان سوالات چیه به نظرتون حیف به اونهمه وقت و پول که صرف آزمون کردم.

                                                         • ابراهیمپاسخ به این دیدگاه 128 6
                                                          جمعه 30 بهمن 1394-14:23

                                                          خیلیم سادست وقتی تو نمیتونی دو تا خطو بکشی تو جدول ضرب موند ی معادله تک مجهولی بلد نیسی بهتره بری دنبال چیز دیگه ای وقتی رفتی با درصد منفی با رتبه میلیاردی رفتی ازاد درپیت نشستی بایدم چیزی بلد نباشی...

                                                         • پنجشنبه 29 بهمن 1394-0:48

                                                          دلتون به چی خوشه . پروانه نظام مهندسی ! تازه اگرم یه درامد مختصر داشته باشه تنها برا مهندسان برقه تاسیسات برقیه . نگا کن نفرات برتر کنکور ریاضیفیزیک که همشون رفتن مهندسی برق صنعتی شریف حالا همشون امریکا کانادان تو مراکز معتبر اونجا شاغلن با بهترین درامد همشون شاغلان و محققان برتر اپل و مایکروسافتن استاد دانشگاهای mit هاروارد میشیگان استنفورد . کل دانشکده مهندسی برق استنفورد در دست اقا پسرا دختر خانمای باهوش نابغه تیز هوش مهندسی برق صنعتی شریفه . سرچ کن اسامی رو : سرکار خانم ندا ناطق نفر اول کنکور ریاضی 80 . جناب اقای رضا پورابوالقاسم . جناب اقای پیام علیپور . جناب اقای سهیل فیضی . جناب اقای نوید نادری . سرکار خانم مینا رییس زاده استاد برتر و اعجوبه دانشکده مهندسی برق mit و از اعضای برجسته apel . سرکار خانم نگار توسلیان و سرکار خانم مونا جراحی که زمان کنکور همشون مهندسی برق صنعتی شریف قبول شدند حالا مدیریت ارشد کل مراکز معتبر امریکا در دست همچین نابغه های بزرگیه و خیلی دیگر از این عزیزان که اسمشون هست و افتخار آفرینان واقعی کشور همین عزیزانند که باعث شد ایران رو فقط با اسم همچین نابغه های تیزهوشی بشناسند . درود میفرستیم و هر جا هستند همیشه شاد و پیروز باشند . اونوقت اومدین تو کشور دلتون به یه پروانه خوشه

                                                          • پنجشنبه 1 بهمن 1394-23:6

                                                           سلام خدمت مهندسا.ایا باید پایان خدمت داشته باشی که پروانه بگیری؟یعنی مثلامکارشناسیم تموم شده .سال بعدش رفتم ارشد 3سالم ارشدو طول دادم که خدمت نرم میشه یا نه؟سوال بعدیم اینه که حق عضویت رو بعد از اخذ پروانه میدن؟یا باید تو اون 3سال بعد از مدرک بدی حق عضویتو؟

                                                           • شنبه 3 بهمن 1394-18:29

                                                            با سلام خدمت دوست عزیز
                                                            برا عضویت وشرکت در ازمون نظام مهندسی باید حتما کارت پایان خدمت داشته باشی.
                                                            بعد از عضویت در نظام مهندسی ,هرساله باید حق عضویت پرداخت کنی

                                                           • يکشنبه 13 دی 1394-20:38

                                                            سلام
                                                            حل تشریحی سوالات نظام مهندسی برق از سال 83 تا 93 در سایت http://faravahar.sellfile.ir/

                                                            • شنبه 5 دی 1394-14:9

                                                             اينجانب فارغ التحصيل رشته مهندسي شيمي - صنايع گاز هستم و در حدود 12 سال سابقه كاري در خصوص صنايع نفت و گاز پتروشيمي را دارم . از سال 88 نيز عضو سازمان مي باشم و به دليل مشغله كاري تاكنون 2 بار در آزمون تاسيسات مكانيك جهت نظارت در خصوص مبحث 17 ( لوله كشي گاز ) شركت نموده ام و متاسفانه با اختلاف كم مردود شده ام ( نمرات 44 و 47 )حالا كاري به سخت بودن آزمون ندارم ولي گويا طبق بخش نامه جديد امسال رشته مهندسي شيمي - صنايع گاز غير مرتبط شناخته شده و براي اين افراد پروانه اشتغال ديگر به آنها داده نمي شود و همچنين اجازه شركت در آزمون امسال را به اين دليل به اينجانب نداده اند.
                                                             سوال اينجاست كه اين مديراني كه بخش نامه تنظيم نموده اند و تصويب كرده اند فكر اينجا را نكرده اند كه يك عده كه در صف انتظار قبولي در آزمون مي باشند چندين سال متوالي حق عضويت داده اند و هزينه ثبت نام و .... را پرداخت كرده اند .مگر قبل از اخذ يك تصميم بررسي ميداني در اين خصوص صورت نمي پذيرد .در صورتي كه متقاضي شركت زياد مي باشد و محدويدت دارند چرا آزمون را سالي 2 مرتبه برگذار ميكنن واقعا تاسف بسيار بر اين وضعيت نابسامان مديريتي سازمان نظام مهندسي بايد خورد .
                                                             البته با يك حساب كتاب كوچك ميشود پي برد سازمان در هر آزمون حدود 10 ميليارد تومان كسب در آمد ميكند و آزمون سالي دو بار درآمد حدود 20 ميلياردي براي سازمان دارد براي آزمون هاي كه هيجگاه تعداد نفرات قبول شده آن مشخص نشده است .
                                                             و مي توان نتيجه گيري نمود كه براي سازمان جذب نيرو و آموزش و بكار گيري آنها در... هدف واقعي نمي باشد و فقط هدف كسب درآمد از جوانهاي تحصيل كرده مي باشد كه شايد خيلي از آنها در صف بيكاران جامعه مي باشند.
                                                             واقعا بر وضعيت اين جامه بايد تاسف خورد كه همچين مديراني بر سر كارند و به جاي مديريت جوانان پر انرژي و جوياي كار دنبال پر كردن جيب خود و سود ده كردن سازمان خود مي باشند .

                                                             • سه شنبه 1 دی 1394-12:32

                                                              با سلام و عرض خسته نباشید
                                                              مهندس جان مرحبا
                                                              وقتی حرف دل مارو بیان میکنی روحیه میگیریم با اینکه آقایانی که حرفشو میزنی خودشونو زدن کوچه علی چپ. ومتاسفانه قرار نیست بشنوند چون کسی رو که خواب هستش میشه بیدار کرد اما کسانی که خودشونو زدن به خواب رو نه.
                                                              لطفا به گوششان برسانید که ما واقفیم که آنها حقوق خود را از حق ثبت نام و ورودیه ثبت نام ما دریافت میکنند
                                                              حرف آخر: لطفآ از رییس هیت مدیره دعوت کنید با هزینه بنده در آزمون شرکت کنند ببینیم آیا بعد چندین سال سابقه صلاحیت تصمیم گیری بر مهندسان امروز ه بی سابقه را دارا هستند یا نه؟
                                                              با تشکر از زحمات جنابعالی

                                                              • پنجشنبه 26 آذر 1394-21:7

                                                               محاسبات عمران با زیر 10 درصد قبولی!!!!اخه مگر تست هوش طرح میکنید؟مسایل محاسبات مشخصند چرا میپیچونید و قصد مردم ازاری دارید؟من با معدل 16.5 از فردوسی و مطالعه 2 ماهه شدم 44!!طوری تنظیم میکنن وقت کم بیاری و رد بشی.انصاف نیست

                                                               • دوشنبه 23 آذر 1394-7:55

                                                                یه میزان ادب و احترام بسیار ارزنده تر از پروانه اشتغال به کار هست! مدیر محترم سایت از شما به عنوان یک قشر فرهنگی بعیده به نظر میرسه بگذارید حرف های نا مربوط در رابطه با رشته ها و دانشگاه ها گذاشته بشه!!! احترام و اخلاق اصل اساسی در مهندسی هست!!! سپاسگذارم.

                                                                • جمعه 5 شهريور 1395-12:51

                                                                 درصد قبولی محاسبات در کشور حدود 3 درصد و در بعضی استان ها زیر یک درصد و حتی در بعضی از استان ها به حدود نیم درصد میرسه.

                                                                 • جمعه 5 شهريور 1395-12:50

                                                                  درصد قبولی محاسبات در کشور حدود 3 درصد و در بعضی استان ها زیر یک درصد و حتی در بعضی از استان ها به حدود نیم درصد میرسه.

                                                                  • يکشنبه 20 تير 1395-15:41

                                                                   نه عزیزم.زیر 4 درصد قبولی.در استان گیلان زیر 1 درصد قبولی

                                                                  • يکشنبه 22 آذر 1394-14:53

                                                                   با سلام.دوستان ، من شنیدم که شرط قبولی در آزمون برای سال 95 تغییر میکنه.یعنی دیگه شرط 50 درصد نیست.انگار مثل کنکور سراسری میشه.شما چیزی در این مورد شنیدین؟

                                                                   • مهندس پایه 3پاسخ به این دیدگاه 12 124
                                                                    جمعه 22 آبان 1394-2:21

                                                                    سلام به همه دوستان
                                                                    رشته من معماریه و دفعه اول قبول شدم
                                                                    اما الان که حدود یک سال و نیم هست دارم نظارت می کنم و البته تا حالا از پروانه اجرا استفاده نکردم پشیمونم و به خودم قول دادم دیگه مهر نکنم توی بازار کار ایران با توجه به شلوغی پروانه دارها در سال شاید 25 درصد سهمیه تون پر بشود ضمن اینکه به مسئولیتش نمی ارزه
                                                                    شاید اگر از اول مهندسی قبول نشده بودن الان راحت بودم یا اگر نظام قبول نشده بودم الان با استرس زندگی نمی کردم.
                                                                    خیلی ها الان شاید با خوندن این متن متوجه نباشند مخالف یا موافق باشند
                                                                    اما این از زبان یک انسانی نوشته شده که احتمالا منظورش از تحصیل و قبولی نظام داشتن یک زندگی با آرامش بوده
                                                                    اما الان زندگی با آرامش برایم رها کردن حرفه مهندسی و ورود به یک حرفه بدون دغدغه و مسولیت است منظورم از مسئولیت این است که در حرفه مهندسی ما قربانی بی مسئولیتی دیگرانیم. امری که شما الان با خوندنش راحت رد می شوید.

                                                                    • جمعه 22 آبان 1394-15:33

                                                                     تو ک کلا رشتت گنده معمار هنر نقاشی کاردستی درپیته . من میشناسم رشته درپیت معمارو بهشتی تهرون بوده حالا بیکاره حمالی میکنه یا چند غاز میگیره اونم بخور بمیر هم تو هم بقیه نر ماده های بدبخت مث تو با بیچارکی زیستمیکنی جایی ب خرم حسابت نیمکنن واقیت مملکت. گاز پتروشیمی برق قدرت رو بورسه

                                                                     • يکشنبه 2 اسفند 1394-14:53

                                                                      ببین تو اول برو صحبت کردن درست رو یاد بگیر بعد بیا در مورد رشته های مهندسی نظر بده.

                                                                      • sssssssssssssssssssssپاسخ به این دیدگاه 10 32
                                                                       پنجشنبه 1 بهمن 1394-17:20

                                                                       خیلی بیان بی ادبی دارین. متاسفم ئاسه ی طرز فکر و طرز بیانتون. بهتره شمام یه دور از اول رشته ادبیات فارسی بخونین

                                                                       • پنجشنبه 12 آذر 1394-13:38

                                                                        شما سعی کن در کنار پروانه نظام مهندسی ، پروانه ادب هم بگیری

                                                                        • يکشنبه 15 آذر 1394-11:43

                                                                         از تو با این ادبیاتت نباید هم توقع قبولی تو آزمون نظارت داشت.بهتره همون سرپرست کارگاهی کنی که با این ادبیاتت برخوردت با کارگر جماعت برازندته

                                                                        • چهارشنبه 11 آذر 1394-15:34

                                                                         واقعن بابد تاسف خورد به همه اونایی که اینهمه نیروهای جوون و پر انرژی و شور و هیجان و دفن میکنن بدونه هیچ گناهی ...... کی هست که پاسخگو باشه

                                                                       • يکشنبه 17 آبان 1394-15:53

                                                                        آزمون محاسبات امسال خیلی ساده بود چون دوره های پیش نخونده بودم پیشم سخت بود ولی این دوره یک ماه خوندم 58 شدم هر کی بخونه حتما میتونه قبول شه

                                                                       • امیر رضا زارعپاسخ به این دیدگاه 4 55
                                                                        شنبه 16 آبان 1394-11:0

                                                                        بسیار مهم !!! !!! !!!
                                                                        در لینک زیر در خصوص آزمون نظام مهندسی و آزمون وکالت هر دو، مسائل بسیار مهمی بیان شده به خصوص در اواسط مصاحبه - لطفا تا انتها بخوانید و به اشتراک بگذارید و چنانچه کسی را در مجلس یا هر کجای کشور سراغ دارید لینک را با او به اشتراک بگذارید:
                                                                        http://www.irna.ir/fa/News/81650460/

                                                                        • سه شنبه 12 آبان 1394-22:59

                                                                         دوستانی که فرمودند با نخوندن یا دو هفته خوندن نتیجه مطلوب گرفتن رشتشون چیزی به جز معماری بوده قطعا بنده با مطالعات کامل و جامع و وقت گذاشتن بسیار در امتحان حاضر شدم اما با بی عدالتی ها و ومشکلات تصحیح و مراقب ها و سوالات غیر استاندارد 48 شدم مرداد نظارت معماری حتی یک سوال هم حذف نشد از 60 تا ضمن اینکه پاسخ چند سوال هم در کتاب یه چیز ولی در پاسخ نامه چیز دیگریست به دلیل رد گم کردن و وقت تلف کردن هم که دیگر کلید واژه تاثیری ندارد .واقعا با عمرو زندگیه ما بدون هیچ پاسخگویی دارن بازی میکنن.طراحی معماری هم که کلا قانونی نداره و به معنای تمام تصحیحش عشقیه

                                                                         • ستار اصغری شیوه پاسخ به این دیدگاه 134 6
                                                                          چهارشنبه 13 آبان 1394-10:2

                                                                          تو ک معمار نقاشی بودی مث من تو هم بدبختی . تازه من این رشته اشغالی رو رفتم آزاد اشغالی . هیچ جا ب خرم حسابت نمیکنن . هیچ جا جوابمو نمیدادن ...

                                                                         • يکشنبه 10 آبان 1394-21:3

                                                                          ازمون نظام خیلی جالب برگزار میشه و دست مسوالان سنجش درد نکنه . من دو هفته خوندم و بار اولم بود و همه امتحانا رو قبولشدم و شدم 72 درصد . باید سوالات سخت بشه و امتحان امسال که مرداد 94 بود خیلی ساده بود

                                                                         • يکشنبه 10 آبان 1394-17:15

                                                                          سلام
                                                                          در همین مرداد 94 من برای بار اول در آزمون نظام مهندسی برق شرکت کردم، سوالات سخت بودند ولی قبول شدم. هرچند انتظار نمره بالایی داشتم که متاسفانه نشد. کلا از 7 تیر تا روز امتحان هم خوندم.
                                                                          ولی واقعیت این است اگه سوالات آسون باشه تعداد زیادی قبول بشن میشه دانشگاه آزاد و دیگه بی ارزش میشه.، چون ارزش پروانه به اینه که تعداد قبولیا کم باشه. سطح سوالات سخت/خیلی سخت باشه ولی منطقی باشه.
                                                                          ایشا... اونایی که درست مطالعه کنن قبول میشن.

                                                                          • سه شنبه 22 دی 1394-11:13

                                                                           سلام شما فرمودین توی امتحان قبول شدین میشه خواهش کنم در این مورد به من مشاوره بدین kaegar_z@yahoo.com

                                                                           • پنجشنبه 17 دی 1394-21:39

                                                                            چه کسی گفته تمام کسانی که رشته مهندسی درس خوندن باید نظام مهندسی بگیرند.ببینید من هم رد شدم اما راضیم چون اگر قرار بود همه قبول شوند باز همه بیکار بودند.
                                                                            من هم موافقم باید آزمون سخت تر شود اما سوال ها مرتبط باشند. تا کسی که واقعا تلاش میکند موفق شود.

                                                                            • دوشنبه 11 آبان 1394-12:55

                                                                             سلام .
                                                                             جناب مهندس برق تبریک عرض میکنم .نظر شما میلیاردها لایک داره . شرکت کردم تو معمار و نمرم شد منفی 20درصد . و ساده ترین سوالم بهم بدم رد میشم چون تنبلم . دو خط کشیدنو بلد نیستم. درجه یک تنبل بودم. کنکور رد شدم مجبور شدم رفتم رشته گند معمارو آزاد درپیت . اسم نویسی کردم رفتم . اونجا دیدم با خنگترین وخل چل ترین عقبافتاده ترین پخمه ها نشستم . اونام همشون رد شدن . باید متخصصا و باهوشا وارد بشن نه منی ک بیمخ بیکله بدبختم و همه جا دستممیندازن

                                                                            • چهارشنبه 6 آبان 1394-19:43

                                                                             سلام
                                                                             ثبت نام ازمون دور دوم نظام مهندسی 94 کسی خبر داره چه زمانی شروع میشه؟

                                                                             • دوشنبه 2 آذر 1394-15:32

                                                                              بله از چهارشنبه 94/9/4 ثبت نام در ازمون نظام مهندسی شروع میشه .

                                                                              • شنبه 9 آبان 1394-10:53

                                                                               دور دوم نداره امسال تا شهریور95 برگزار نمیشه

                                                                              • سه شنبه 5 آبان 1394-13:58

                                                                               سلام دوستان اعتراض به ازمون طراحی به نظرتون موثره؟

                                                                               • پاسخ نامه تشریحی تاسیسات مکانیکی مرداد 94پاسخ به این دیدگاه 3 3
                                                                                چهارشنبه 29 مهر 1394-2:23

                                                                                با سلام خدمت مهندسان محترم

                                                                                پاسخ های تشریحی ارائه شده از سوی برخی مراجع دارای اشکال های متعدد بوده و از کیفیت لازم علمی نیز برخوردار نمی باشد و احتمال سردرگمی شما مهندسان عزیز را هم در بر دارد لذا به جهت بر طرف کردن تشویش ذهنی شما مهندسان عزیز
                                                                                پاسخنامه تشریحی تاسیسات مکانیکی مرداد 94 آماده و در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است .

                                                                                پاسخنامه تشریحی آزمون تاسیسات مکانیکی مرداد 94

                                                                                با پاسخهای کاملا تشریحی و توضیحات مفصل در مورد هر سوال در آدرس زیرkara.sellfile.ir

                                                                                • دوشنبه 13 مهر 1394-13:41

                                                                                 امسال نتایج رو دیرتر گفتن تا جو منفی نتایج رو تعداد شر کت کنندگان انتخابات هیات مدیره تاثیر نزاره به هر هال ما که شرکت نمی کنیم

                                                                                 • سه شنبه 28 مهر 1394-21:58

                                                                                  سئوالات مرداد محاسبات عمران واقعاً مزخرف بودن - یه جوری سئوالات را پیچونده بودن - پر ابهام فکر کنم یه 10-15 تا از سئوالا را خود طراح سئوال هم نمی تونه جواب قطعی بده بهشون - گفتن سخت بگیر نگفتن احمقانه سئوال بده

                                                                                 • يکشنبه 12 مهر 1394-15:15

                                                                                  سلام ،توی سایت مقررات ملی زده 28 مهر نتایج اعلام میشه

                                                                                  • چهارشنبه 8 مهر 1394-13:48

                                                                                   نتایج مرداد چی شد ?لطفا اگه اطلاع دارید بگید کی میزنن.مردیم از استرس.

                                                                                   • چهارشنبه 1 مهر 1394-12:11

                                                                                    به نظر من آزمون عمران امسال هم سطح خرداد وآبان بود.کجا سخت بود.نخونده میای سر جلسه ,انتظار داری قبول بشی

                                                                                    • يکشنبه 5 مهر 1394-9:31

                                                                                     نتایج کی اعلام می شود؟ خبر دارید؟

                                                                                     • شنبه 4 مهر 1394-22:0

                                                                                      حق با شماست.آزمون مرداد در سطح آزمون های قبلی و به نظر من کمی ساده تر بود

                                                                                      • يکشنبه 5 مهر 1394-9:0

                                                                                       من در آزمون نظارت امسال شرکت کردم و48تا تست زدم. 70دقیقه وقت اضافه اوردم.دوباره با این وقت اضافه همشون رو چک کردم.خوشبختانه 43 تا درست زدم.اونهایی رو که نزدم بیشترشون از مبحث جوش بود که نداشتم وقانون ومبحث2.
                                                                                       حالا چند نکته رو از تجربه خودم در آزمون امسال عرض کنم خدمت دوستان...
                                                                                       1.استرس رو از خودتون دور کنید
                                                                                       2.از آوردن کتاب اضافی سر جلسه خودداری کنید
                                                                                       3.کلید واژه فقط وفقط برا کسانی که نخوندن لازمه.
                                                                                       4.به اطراف وساعتتون زیاد نگاه نکنید باعث از دست رفتن تمرکز وایجاد ترس میشه
                                                                                       5.عمرانی ها اول از مباحث آسان وراحت مثل مبحث 11 و12شروع کنید بعد 9و7و8و.....
                                                                                       6.برا کسانی که میخوان فقط وفقط قبول بشن کافیه که مباحث 6.7.8.9.10.11.12رو بخونن.که میشه با بیست روز این شش مبحث رو بخونن.
                                                                                       7.کسانی که میخوان جزء نفرات برتر باشن لازمه همه مباحث رو بخونن
                                                                                       با تشکر

                                                                                     • دوشنبه 30 شهريور 1394-23:52

                                                                                      با سلام خدمت همه
                                                                                      نمره هر سوال درست تقريبا" 1.66 هست و نمره منفي هر سوال غلط تقريبا" 0.55، اينطوري ميتونيد با توجه به تعداد درست و غلطي كه زديد نمرتونو حساب كنيد. در جواب اقا محمدرضا بايد بگم ايشون 29 درست زده كه در 1.66 ضرب ميشه و 2 تا 0.55 هم بابت نمره منفي از ايشون كسر ميشه كه نمرشون ميشه 47.04 و با گرد بالا ميشه 48. بنده نصيحتم به دوستان عمراني اينكه از سوالات وقت گير مثل مبحث 10 و 2800 و مبحث 6 تو دور اول پرهيز كنند تا انشاله با مديريت وقتشون تو دور دوم به اونا جواب بدن.
                                                                                      براي مهندس بن بستي وجود ندارد او راهي خواهد يافت يا راهي خواهد ساخت.

                                                                                      • استاد صنعتی شریف شاغل مپناپاسخ به این دیدگاه 95 9
                                                                                       دوشنبه 30 شهريور 1394-1:9

                                                                                       منم با نظر اقای ایمان موافقم . بعنوان یکی از فارغالتحصیلان برق دانشگاه صنعتی شریف که حالا تو شرکت صنعتی مپنا شاغلم و 1ی از استادان گروه برق صنعتی شریف

                                                                                       • يکشنبه 29 شهريور 1394-15:34

                                                                                        نتایج و کی میدن کسی اطلاع نداره?در ضمن آزمون نظارت معماری خیلی هم سخت نبود طراحی هم همینطور .من سال اول بود ازمون میدادم .اگه کسی با دقت مطالعه کنه قبول میشه.

                                                                                        • دوشنبه 30 شهريور 1394-16:47

                                                                                         معمار بدرد نمیخوره و تودانشگا تهرونم بودم بعد سه سال بیکاری رفتم ازاد دورافتاده تدریس کنم اونم بدرد نمیخو.ردش . اشنام تو ازاد دورافتاده بودش حالا داره بلدی میکنه

                                                                                         • شنبه 9 آبان 1394-10:56

                                                                                          با نظر شما موافقم . رفتم معمارو تو ی ازاد درپیت ساقلوز اباد حالام دارلم سر خیلبون نوشابه سیگار میفروشم . خاستگاری هر دختری میرم حتی دخترای خیلی سطج پاین بهم میگن ک رشتت زپرتیه و خنگی ک تو کنکور رد شدی رفتی اونجا . خدم دو خط کشیدنو بلد نیستم همه درسام زیر صفر نفی هزار درصد بودش رفتم اونجا . معمارای ازاد درپیت مث من هم دخملا هم پسملای تنبلشون بدبختن و ارزشی تو جامعه نداریم و ارزش ما خیلی خیلی پاینه بهمون بها نمیدن هیچجا ب ادم حسابمون نمیکنن

                                                                                        • سه شنبه 24 شهريور 1394-14:8

                                                                                         سلام ، کسی خبر نداره نتایج آزمون نظام مهندسی مرداد94 کی اعلام میشه؟ با تشکر

                                                                                         • سه شنبه 24 شهريور 1394-2:45

                                                                                          سلام. به نظر من آزمون نظارت عمران نسبت به سالهای پیش خیلی سخت تر بود. و بیشتر سوال ها از کتاب جوش بود که واقعا سخته ۷۰۰ صفحه کتاب بخواهیم جواب رو پیدا کنیم . خدا لعنت کنه کسانی رو که نمیذارن این جوان های بیچاره به جایی برسن .

                                                                                          • پاسخ نامه تشریحی تاسیسات مکانیکی مرداد 94پاسخ به این دیدگاه 3 1
                                                                                           دوشنبه 23 شهريور 1394-1:54

                                                                                           پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی مرداد 94

                                                                                           پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی آبان 93

                                                                                           پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی خرداد 93

                                                                                           در آدرس زیر با پاسخهای کاملا تشریحی و توضحات مفصل در مورد هر سوال (kara.sellfile.ir )

                                                                                           • چهارشنبه 18 شهريور 1394-23:4

                                                                                            سلام دوستان
                                                                                            من نظارت برق را 2 سال است كه دارم(كارداني مخارات-كارشناسي الكترونيك
                                                                                            سوال:
                                                                                            تا چه زماني فرصت دارم مدرك قدرت ارائه دهم بطوري كه مجددا آزمون نظام ندهم
                                                                                            با تشكر
                                                                                            لطفا جواب دهيد

                                                                                            • يکشنبه 15 شهريور 1394-21:54

                                                                                             باسلام خدمت دوستان با ادب ، نه بی ادب و نفهم . روی سخنم به آقا ایمان و هرکه حرفای اونو تایید میکننه . آخه برادر من دلایل اصلی ای که تو امتحان نظام مهندسی قبول نمیشن نداشتن وقته . وقت آزمون حداقل یه ساعت کمه

                                                                                             • شنبه 7 شهريور 1394-22:11

                                                                                              سلام دوستان
                                                                                              من 31 سوال جواب دادم که 2 تا از سوالات را غلط جواب دادم به نظرتون جند میشم؟؟
                                                                                              ممنون

                                                                                              • جمعه 30 مرداد 1394-1:33

                                                                                               من امتحان نظارت رو در امتحان قبلی ابان 93 قبول شدم بعد از سه بار امتحان دادن ولی امتحان این دوره رو یعنی مرداد 94 و که از سایت مقررات ملی دیدم انصافا سخت بود! شاید اگه این دفعه امتحان میدادم قبول نمیشدم!

                                                                                               • پاسخ نامه تشریحی تاسیسات مکانیکی مرداد 94پاسخ به این دیدگاه 2 1
                                                                                                سه شنبه 20 مرداد 1394-23:48                                                                                                پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی مرداد 94

                                                                                                پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی خرداد 93

                                                                                                در آدرس زیر با پاسخهای کاملا تشریحی و توضحات مفصل در مورد هر سوال (kara.sellfile.ir )

                                                                                                • يکشنبه 18 مرداد 1394-15:45

                                                                                                 سلام به دوستان عزیز آیا کسی جواب سوال زیر را میداند؟
                                                                                                 دریک ساختمان با مصالح بنایی ، قراراست دیوار باربر غیر مسلحی به ارتفاع 3 متر وطول 4 مترساخته شو، ضخامت حداقل لازم برای این دیوار برابراست با:
                                                                                                 25-1سانتی متر
                                                                                                 35-1سانتی متر
                                                                                                 30-1سانتی متر
                                                                                                 20-1سانتی متر

                                                                                                 • جمعه 16 مرداد 1394-14:29

                                                                                                  سلام خدمت همه مهندسا
                                                                                                  نمرات امتحان چه جوری گرد میشه لطفا کمک کنه؟
                                                                                                  من طبق کلید سازمان 32 تا صحیح زدم 7 تا غلط
                                                                                                  خواستم بدونم به نظرتون نمرم چند میشه و قبول میشم یا نه؟
                                                                                                  لطفا اگه کسی اطلاغ داره جواب بده؟

                                                                                                  • سه شنبه 31 شهريور 1394-20:38

                                                                                                   سلام . جواب گزینه 2 هست ولی در نتایج گزینه 3 درج شده که اشتباه هستش

                                                                                                   • دوشنبه 26 مرداد 1394-19:9

                                                                                                    salam.shoma qabolid

                                                                                                    • دوشنبه 23 شهريور 1394-16:6

                                                                                                     سلام
                                                                                                     شیوه محاسبه هر امتحان تستی بدین گونه می باشد
                                                                                                     (تعداد پاسخ صحیح*3)-تعداد غلط
                                                                                                     حاصل را تقسیم بر (تعداد کل سوال *3)
                                                                                                     حاصل را ضربدر عدد 100 میکنید
                                                                                                     با این حساب خدمت شما عرض کنم که درصد شما می شود 49.44 وبه این علت که رند به بالا می شود شما قبول می شوید.

                                                                                                   • جمعه 16 مرداد 1394-8:23

                                                                                                    من تاسیسات مکانیکی بار اولم بود امتحان میدادم واقعا سخت گرفته بودن خیلی خونده بودم بی انصافی بود از دوستانی که فقط اومده بودن شانسشون امتحان کنن خواهشمندم الکی نگین اسون بود با کمی مطالعه میشد قبول شد!!!ضمنا ازمون های نظام مهندسی تا دو سال پیش راحت بود اون دسته از عزیزانی که الان دارن میگن ما مهندسیم کار بزرگی کردیم مطمین باشن اگر همین الان امتحان بدن بیشترشون مردود میشن.امیدوارم که ببرن زیر نمودار این همه وقت بزار انرژی صرف کن اخرشم با یه سری سوال غیر منطقی مواجه شو!!!!

                                                                                                    • يکشنبه 4 مرداد 1394-10:23

                                                                                                     به نظر من آزمون نظارت و اجرای مرداد یکم از دوره پیش سخت تر بود ولی طوری هم نبود که نشه قبول شد با کمی خوندن همه قبول میشن
                                                                                                     نتایج رو کی اعلام می کنند

                                                                                                     • جمعه 16 مرداد 1394-8:17

                                                                                                      اقا من بار اولم بود امتحان میدادم خیلی هم خونده بودم واقعا سخت داده بودن لطفا اگر درس نخوندین فقط اومده بودین شانستون امتحان کنین نگین اسون بود با کمی مطالعه میشه قبول شد!!!ضمنا ازمون های نظام مهندسی تا دو سال پیش راحت میشد قبول شد اونایی هم که اون موقع ها قبول شدن الان امتحان بدن اکثرا مردود میشن کاش میشد ببرن زیر نمودار اینطوری فقط ما خودمون علاف میکنیم این همه انرژِی بزار وقت بزار اخرشم با یه سری سوالات غیر منطقی روبرو شو!!!!

                                                                                                      • پنجشنبه 15 مرداد 1394-17:52

                                                                                                       ایرادات فنی نظارت معماری مرداد94.لطفا شما هم اعتراض کنین
                                                                                                       توضيحات فني:سوال17-مبحث12 صفحه54 بخش12-7-4-2-قسمت الف حداقل عرض 1متر بیان شده است.که طبق ان گزینه 2 پلکانی با عرض 110 مجاز شمرده شده و بنابراین گزینه 2 صحیح می باشد.در پاسخنامه گزینه4 هیچکدام صحیح شمرده شده است.
                                                                                                       توضیحات فنی سوال 37-طبق مبحث 8 صفحه 68بخش 8-6-5-6-1-قسمت الف-حداقل ضخامت دیوار باربر 1|10 ارتفاع ان دیوار یا 350 میلیمتر هر کدام که بیشتر است در نظر گرفته میشود.بنابراین گزینه 2 که 350 میلی متر است صحیح میباشد.در پاسخنامه گزینه 3 که 300 میلیمتر و 1|10 ارتفاع هست صحیح شمرده شده است.
                                                                                                       توضیحات فنی سوال 52-طبق مبحث 8 صفحه 48بخش8-5-5-5-قسمت ب-خط سوم-در شالوده 600 میلیمتر همپوشانی و ارتفاع هر پله 300 میلی متر ذکر شده است.که طبق ان و طبق شکل گزینه 1 صحیح میباشد.در پاسخنامه گزینه 2 صحیح امده است که طول کلاف برای هضم شیب را با همپوشانی 600 میل اشتباه گرفته است.زیرا برای هضم شیب طول کلاف نامحدود خواهد بود.
                                                                                                       توضیحات فنی سوال 58-شکل دیتایل پله بصورت واضح مشخص نبوده.بر فرض مشخص بودن طبق مبحث 3صفحه31 بخش 3-1-4-4-13و مبحث 4 صفحه105 بخش 4-9-7-1-2و بخش 4-9-7-2-4 فاصله بین دو نرده حداثر 11 میلی متر در نتیجه کل اشکال و هر چهار گزینه غلط میباشند.
                                                                                                       با تشکر.لطفا رسیدگی شود.
                                                                                                       توضیحات فنی سوال 28-طبق صفحه32 شکل و نمودار و یادآوری3 صفحه 11 مبحث 18 طبق فرمول زمان واخنش نسبت محیط به ارتفاع هر مقداری که گرفته شود گزینه 4 صحیح میباشد.

                                                                                                       • دوشنبه 19 مرداد 1394-2:28

                                                                                                        سلام. اتفاقا من هم به سوال 37 و 52 اعتراض دارم چون به اشتباه جواب داده شده و با مطالب درج شده در مبحث هشتم مغایرت داره

                                                                                                        • شنبه 17 مرداد 1394-15:12

                                                                                                         من شرکت کردم هیچ ایرادی نداره تو هم بیخدی بهونه نیار وقتی نمیتونی قبولشی برو دنبال ی کار دیگ خیلی ساده بودش

                                                                                                        • پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:37

                                                                                                         من 31 جواب درست داشتم و4 تاغلط بهد نظرتون رد میشم

                                                                                                         • جمعه 16 مرداد 1394-14:34

                                                                                                          تا اونجایی که میدونم نمره شما 49.45 میشه که رو به بالا گرد میشه با نمره 50 قبولید انشالا

                                                                                                        • محبوبه جمشیدی پاسخ به این دیدگاه 7 1
                                                                                                         شنبه 3 مرداد 1394-21:28

                                                                                                         کسی میدونه نتایج مرداد ماه کی میزنن ؟

                                                                                                         • جمعه 9 مرداد 1394-10:29

                                                                                                          2ماه کاری بعد از تاریخ ازمون نتایج میاد(دو هفته بعد از ازمون کلید اولیه میاد)....2ماه کاری یعنی حذف تعطیلیها و...

                                                                                                          • يکشنبه 4 مرداد 1394-15:23

                                                                                                           نتایج مرداد تا اول آذر ماه اعلام میکنند.

                                                                                                          • شنبه 3 مرداد 1394-12:10

                                                                                                           امتحان نظام مهندسی تفاوت رو معلوم میکنه و معیار خوبی مابین باسواداد و بیسواداست . حالا در علمی کاربردی و ازادای در پیت ساقروز اباد مث طویله بازه و هر خری با درصد منفی وارد میشه و نمیدونن دو به توان دو میشه چند یا یک بتوان صفر میشه چند. همچین خر و الاغایی معلومه نباید قبولشن . درود به سنجش و برگزار کننده های امتحان نظام مهندسی و اقای نور محمد ی که مسول برگزار کننده همچین امتحان مهمی تو کشوره. سوالا خیلی هم راحت بود دیروز و یا سطح علمی متوسط به پایینم میشد 60 درصد جواب داد

                                                                                                           • شنبه 13 شهريور 1395-13:40

                                                                                                            والا راست ميگه. ما شب بيداري كشيديم دانشگاه سراسري روزانه قبول شديم. راهنمايي تيز هوشان، دبيرستان سمپاد، همه مقاطع رو كنكور داديم، اونوقت يه ببو گلابي كه اسم خودشو نمي تونه بنويسه، امضا كردن بلد نيست اصلا، ببينيد ديگه، نمره خودشو نميتونه حساب كنه، ميره دانشگاه هاي درپيت با اكبر جوجه و شام و پيتزا و هزار تا كفت و زهر مار ديگه به استادا، نمره مي گيره، تازه معدلشم از ما بالاتر ميشه، ادعاش هم ميشه كه مهندسه. خو تو كه نميتوني از صد تا سوال نصفشو جواب بدي، خو برو همون حمالي تو بكن ديگه. لامصبا، بازار كار مهندسا رو هم شما و امثال شما خراب كردين. تو هر خونه اي بري 3 تا مهندس در مياد!!

                                                                                                            • جمعه 3 مهر 1394-19:27

                                                                                                             نابغه ایران (ایمان)بهتره مودب باشی ازتوباسوادترهم این مطالب رونگاه میکنم ...

                                                                                                            • يکشنبه 4 مرداد 1394-19:48

                                                                                                             احسنت به شما جناب ایمان موافقم . ..

                                                                                                            • جمعه 2 مرداد 1394-17:30

                                                                                                             من 1هفته خوندم و شدم 72 درصد تو ازمون دوره قبل . اینا همش بهونست . وقتی که استعداد نداری بهتره میرفتید دنبال یکار دیگه ای از همون اولش .

                                                                                                             • جمعه 2 مرداد 1394-12:49

                                                                                                              با سلام به مهندسان عزیز.بنده دیروز 1 مرداد امتحان نظارت داشتم برای چهارمین بار شر کت کردم که با وجود اینکه خیلی خونده بودم ولی این ازمون بسیار بسیار سخت تر از ازمون های دفعه قبل بود! انگار هدف دفتر مقررات ملی این که دیگه به مهندسان حق امضا ندند! من در ازمون قبلی نمره 49 اووردم وقبل از اون هم 49 اووردم وقبل از اون 48 اووردم قبل از اون هم 45 اووردم. فقط می خوام بگم خدا لعنتشون کنه اونارو که در پشت میز دفتر مقررات ملی ساختمان نشستند و به طراحان سازمان سنجش میگویند که هر دوره سخت تر از دفعه قبل سوال طرح کنند! شک ندارم در تصحیح پاسخنامه همون هم حقو نا حق میکنند! از خدا میخوام که به داد ما جوانهای این کشور برسه!

                                                                                                              • پاسخ نامه تشریحی تاسیسات مکانیکی آبان 93پاسخ به این دیدگاه 4 1
                                                                                                               دوشنبه 22 تير 1394-22:22

                                                                                                               دانلود پاسخ نامه تشریحی تاسیسات مکانیکی با پاسخهای کاملا تشریحی و توضیحات مفصل در مورد هر سوال در آدرس kara.sellfile.ir

                                                                                                               • دوشنبه 22 تير 1394-14:41

                                                                                                                من برا آزمون 1مرداد هیچی نخوندم. فقط 1هفته فرصت دارم کتابارو سریع ورق بزنم و یه آشنایی کلی نسبت به مطالب پیدا کنم. اما با بررسی سوالات أزمونای قبل به نظر نمیرسه اونقدرا هم سخت باشه. امیدوارم همه اونایی که واقعا لایق اند قبول شن.

                                                                                                                • چهارشنبه 20 خرداد 1394-21:23

                                                                                                                 به نظر من تقصیر ما مهندسا هستش که در مقابل این همه بی عدالتی زبان اعتراض نداریم ..
                                                                                                                 هدف از این آزمون فقط کسب درآمد برای سازمان و سرکارگذاشتن ما مهندسا هستش ..

                                                                                                                 • يکشنبه 17 خرداد 1394-4:27

                                                                                                                  بنظرم باید تلاش کرد واسه قبولی.
                                                                                                                  من 92 نظارت برق قبول شدم شاید بگید چون خودش قبول شده اینطور میگه.
                                                                                                                  بزارید اول بگم که قبول شدن یا نشدن تفاوت چندانی ندارد چون ساخت و ساز نیست و اوضاع کار خرابه من در یک سال حدودا 550 متر کار کرده ام پس اگر قبول نشده اید نگران نباشید چیزی از دست نداده اید. ولی اگر عاشق کار نظارت هستید مثل من باید تلاش کنید.
                                                                                                                  راستش این آزمونی هست که تفاوت مدرک مهندسان را که در دانشگاه دولتی یا سایر دانشگاهها بودن را مشخص میکند. من خودم دانشگاه دولتی نبودم باور کنید 4 ماه هر روز میانگین 7 ساعت درس خوندم و دوستانی هم داشتم که دانشگاه دولتی معتبر درس خوندن و با حدودا 20 روز قبول شدن. (البته من 70 درصد زدم در اولین باری که آزمون دادم).
                                                                                                                  پس دوستان بجای اعتراض و گرفتن وقت خود فقط تلاش کنید که انشااله قبول شوید در ضمن بعد قبولی مطمعنن دوس نخواهید داشت که آزمونهای بعدی راحت باشد چون واقعا تعداد مهندسان بالا میرود و سهمیه شما کم میشود.

                                                                                                                  • سه شنبه 12 خرداد 1394-17:53

                                                                                                                   بنظر من ازمون های نظام خیلی هم خوب ومناسب اند.حتی باید درصد قبولی رو از 60 یا بیشتر در نظر بگیرند. نظام مهندسی خیلی هم راحت گرفته . من 5 روز نظارت خوندم قبول شدم 3روز مجری اولی با60 دومی با 55 درصد. نظارت وسط امتحانات ترمم هم بود.خرداد 93.

                                                                                                                   • پنجشنبه 26 شهريور 1394-10:31

                                                                                                                    کاملن باهات موافقم....من آبان 93 قبول شدم... درسته ازمون سخت شده اما کاری نذاره قبولی برای یکی که خوب بخونه...برای دوستان برقی کمکی خواستن در خدمتم paye3.ir

                                                                                                                    • يکشنبه 3 آبان 1394-23:39

                                                                                                                     تو که ادعات میشه باسوادی چرا یه جمله رو نتونستی درست بنویسی . تو زبان فارس کلمه ی << کاملا >> نوشته میشه نه کاملن

                                                                                                                    • چهارشنبه 21 مرداد 1394-10:44

                                                                                                                     ... دروغ میگی

                                                                                                                    • شنبه 3 مرداد 1394-14:24

                                                                                                                     برو بابا رای با اکثریت وقتی اکثریت دارن به این آزمون اعتراض میکنن حتما یه جای کار میلنگه من فکرمیکنم جنابعالی مشکلی به نام خرخونی داری واقعا برای خودم متاسفم که همکار به ظاهر مهندسی مثل تو دارم که با قاطعیت تمام با اکثریت مخالفت میکنه .

                                                                                                                     • پنجشنبه 25 تير 1394-4:50

                                                                                                                      من امتحانش رو دیدم از بس اون سال راحت گرفن قبول شدی فکر نکن خبریه

                                                                                                                     • شنبه 19 ارديبهشت 1394-12:17

                                                                                                                      سلام دوستان،من پارسال با کلیدواژه هایی که گرفتم تونستم نظارت و اجرا رو قبول بشم، وافعا کمکم کرد، البته بگم که قبل آزمون باید یک دور بخونی تا بدونی جای کدوم لغت کجاست و با این کار واقعا سر آزمون سرعتت بالا میره، رقابت سر چند سوال هست و سرعت، من پیشنهاد میکنم امتحان کنید منکه راضی بودم
                                                                                                                      می تونین کلید واژه های آزمون مرداد 94 هر رشته رو از لینک زیر دانلود کنید:

                                                                                                                      http://kelidvajeh.ir/special-test-keywords-persian-date-aban-93-engineering-all-disciplines.html/?ref=5

                                                                                                                      موفق باشین دوستان

                                                                                                                      • چهارشنبه 24 تير 1394-23:43

                                                                                                                       آخه... اومدن دردشونو میگن تو به فکر جیب خودت هستی اومدی تبلیغ کنی!
                                                                                                                       تو اصلا امتحانم ندادی

                                                                                                                       • جمعه 2 مرداد 1394-22:36

                                                                                                                        کدوم کلید واژه ها همونایی که خودت استفاده کردی قبول نشدی

                                                                                                                      • سه شنبه 11 فروردين 1394-17:47

                                                                                                                       من وضع مالیم اصلا روبراه نیس واسه شرکت توی آزمون از گوشی توی دستم رو تا دوچرخه بچگی هام فروختم نزدیک 500 خرج کردم. نمونه سوالات سالهای 86 و 87 رو دیدو هم توی نظارت هم توی اجرا - هنوز نخوندم گفتم قبولم . سوالای 2 دوره سال 93 رو دیدم اشکم در اومد از روی کتاب نمی تونم جواب رو پیدا کنم وای به حال امتحان .
                                                                                                                       ولی امیدم به خداس ته ته تهش میرم کارگری . هنوز خدا رو دارم با یه بدن سالم ...
                                                                                                                       واسه امتحان پیش رو در سال 94 عضمم رو راسخ کردم . بدون ترس میرم به سوی تقدیر.

                                                                                                                       • دوشنبه 12 مرداد 1394-22:49

                                                                                                                        خودتو مسخره کن .مسئول دانشمند.

                                                                                                                        • چهارشنبه 8 ارديبهشت 1395-10:52

                                                                                                                         شما فقط یک کتاب سری عمران بگیر دو سه دور خوب بخون و هر جا از مباحث که سوال اومده ازش، علامت بزن مثلا بنویس مرداد 94 س 20 در اخر کا ملا مسلط خواهی شد هرچند دوره به دوره سوالارو سخت تر دارن میدن ولی حداقل 50 به بالا میتونید بزنید. 1 ماه خوب بخونی تمومه.

                                                                                                                        • دوشنبه 7 ارديبهشت 1394-10:57

                                                                                                                         از 60 سوالی که در آزمون میدن فقط 25 تا از سوال ها در کتاب ها هست، یعنی 35 سوال دیگر را باید از کتا بهای دیگه جوابشو پیدا کنی
                                                                                                                         من خودم پارسال قبول شدم(رشته برق)اما سوالات اصلا استاندارد نبود

                                                                                                                         • سه شنبه 22 دی 1394-11:24

                                                                                                                          با سلام اینکه میفرماین خیلی از سوالات توی مباحث مطرح شده نیستن کاملا درسته میتونم از تون خواهش کنم در این مورد به من کمک کنید karegar_z@yahoo.com

                                                                                                                        • پنجشنبه 14 اسفند 1393-11:21

                                                                                                                         سلام من از نحوه سوالات راضی ام فقط ایین نامه را خوندم هم تو نظارت و هم اجرا بار اول قبول شدم محاسباتم نمی توانستم شرکت کنم به خاطر کارشناسی ناپیوسته بودن .
                                                                                                                         ازمون استانداری به شرطی که پاسخ از اخر به اول بدید وقتتون هدر نره

                                                                                                                         • کریم کرمانپاسخ به این دیدگاه 5 1
                                                                                                                          جمعه 17 بهمن 1393-19:52

                                                                                                                          هرچه کتاب معرفی فرموده بودیدخواندم ولی به خداقسم هیچ حتی یک مسله مشابه این سؤالات راندیدم چند ماه از ابان گذشته من هنوز به دنبال نمونه سؤالات میگردم اما دریغ از حتی یک سؤال لطفا منابع سؤالات رشته تاسیسات برق رامعرفی نمايیدبا تشکر

                                                                                                                          • امیرحسینپاسخ به این دیدگاه 2 4
                                                                                                                           دوشنبه 13 بهمن 1393-12:33

                                                                                                                           سلام من در آزمون نظارت پایه 3 قبول شدم و در حال حاضر پروانه نظارت دارم
                                                                                                                           آماده امضای نظارت
                                                                                                                           amir.archi.1987@gmail.com

                                                                                                                           • چهارشنبه 8 بهمن 1393-23:16

                                                                                                                            خداروشکر بلخره یه جایی هست جلوی این جماعت بیسواد مدرک به دستو بگیره. دانشگاهها که ول شدن دیگه دکترا هم بی ارزش شده در حالی که قدیمیا دیپلمشون باسواد تر از دکترا الان بود. من خودم نسل جدیدم ولی اگه درست نگاه کنیم این که گفتم درسته.

                                                                                                                            • دوشنبه 6 بهمن 1393-22:6

                                                                                                                             بنده 5سری دارم امتحان نظارت میدم هر سری 49 میشم . اعتراض هم ثمر نداره.نمیدونم این چالش رو کجای دلم بزارم

                                                                                                                             • يکشنبه 5 بهمن 1393-20:5

                                                                                                                              من بارسومه که دارم محاسبات امتحان میدم..تمام کتابهای سری عمران رو مو به مو خوندم و کلاس هم رفتم...هر آزمونی رو که بدن دست سازمان سنجش میشه تست هوش و پیچوندن سولهای غیر کاربردی و غیر ضروری...مثلا آبان 93 سوال دادن که عمر ساختمان با توجه به سرعت کربناسیون بتن چقدره؟...واقعا این سوال با چه استانداردی طرح شده...به چه دردی میخوره...

                                                                                                                              • شنبه 4 بهمن 1393-9:33

                                                                                                                               من میخوام بدونم شرکت در آزمون برای آزمون دوره بعد چه تاثیری داره؟

                                                                                                                               • دوشنبه 16 شهريور 1394-19:11

                                                                                                                                یعنی اینکه این ساختمان عمرش بیست هست یا سی یا کربناسیون چقدر از عمر نرمال بتن و ساختمان کم میکنه مهم نیست؟؟؟؟؟این سوال تو پنجاه صفحه اول مبحث نه هست وجوابش راحته

                                                                                                                               • شنبه 4 بهمن 1393-9:27

                                                                                                                                من الان نتایج و دیدم اولین بارم بود شرکت کردم 45 شدم اینقد سوختم یعنی واقعا انصافه

                                                                                                                               • ابوالفضل اکبرزادهپاسخ به این دیدگاه 1 1
                                                                                                                                شنبه 4 بهمن 1393-0:19

                                                                                                                                من اجرا قبول شدم نظارت نشدم حالا مهر اجرا به من میدن یا باید حتما قبلش نظارت قبول بشم چه به سر من میاد؟

                                                                                                                                • جمعه 3 بهمن 1393-15:55

                                                                                                                                 مشکل از سازمان سنجش و مسکن و شهرسازی نیست.بنظرم تقصیر این همه دانشگاه آزاد و غیرانتفاعیه که توی هر کوچه پس کوچه یه واحد زده اند و وقت و سرمایه این همه جوان را میگیرند . آلان یه جوری شده که هر خانواذه ایرانی دارای یه مهر طراحی و نظارت مهندسی میشه. ببخشید اگر حرفام به مذاق دوستان ممکنه خوش نباشه. اما واقعیته

                                                                                                                                 • پنجشنبه 2 بهمن 1393-19:10

                                                                                                                                  سعی کنیم بیشتر بخوانیم تا نیازی به قبولی لب مرزی و تاثیر سولات اشتباه بر آن را نداشته باشیم

                                                                                                                                  • معترض به آزمون معماری نظارتپاسخ به این دیدگاه 2 6
                                                                                                                                   چهارشنبه 1 بهمن 1393-23:1

                                                                                                                                   باسلام و خسته نباشید..............
                                                                                                                                   این همه منتظرشدیم که نتیجه بیاد ولی با تمام تلاش و صرف وقت و مطالعه برای بار دوم مردود شدم اونم با نمره 40 آخه انصاف نیست واقعا! هم 4 تا کتاب اضافه شده بود نسبت به آزمون خرداد هم انگار برای رشته ی عمران سوال طرح کرده بودند لطفا مسوولین تراز و پایین بیارند آخه این آزمون سرعت بود یا نظارت!!!

                                                                                                                                   • پنجشنبه 17 دی 1394-21:52

                                                                                                                                    دوستان واقع بین باشین منم قبول نشدم هنوز
                                                                                                                                    اما با همین قبولیایی که شما میگین کمه و باید زیاد بشه نمیشه کار کرد و بسختی کار پیدا میشه چه برسه به این که بخوان درشو باز بزارن بگن هرکی لیسانس گرفته بیاد بهش مهر بدیم.
                                                                                                                                    به نظر من باید همین قبولیارم کمتر کنند تا کسی که قبول میشه یه کار نسبا خوب داشته باشه

                                                                                                                                    • دوشنبه 19 مرداد 1394-18:5

                                                                                                                                     تو هوشت پاینه داری بهونه میالی برو دنبال ی کار دیگ تو

                                                                                                                                    • چهارشنبه 1 بهمن 1393-22:48

                                                                                                                                     واقعا سوالات آبان 93 بخصوص رشته معماری نظارت به نسبت خرداد 93 پیچیده و وقت گیر بود!! من امسال دومین باری بود که شرکت کردم دفعه قبل بااینکه حتی یکبار هم کل کتابها رو نتونستم مطالعه کنم 35 درصد زدم ولی باردوم هم دوبار کل کتابها رو حتی 4تا کتاب جدید و خوندم تستهای ده سال اخیر و مطالعه کردم مطمئن بودم حداقل 50درصد میزنم وقبول میشم ولی نتیجه 40درصد شده و اعتراض دارم....

                                                                                                                                     • چهارشنبه 1 بهمن 1393-13:14

                                                                                                                                      سلام ایا انهایی که نمره دروس پروژه رشته عمران انها کمتر از 12 شده نمیتوانند در آزمون های نظام شرکت کنند؟

                                                                                                                                      • سه شنبه 16 دی 1393-20:53

                                                                                                                                       هر روز میرم تو سایت چک کنم جواب کی میاد واقها استرس زاست.خدا بگم چکارتون کنه چرا انقدر لفتش میدین

                                                                                                                                       • دوشنبه 24 آذر 1393-19:0

                                                                                                                                        بنده خرداد 93 اجرا قبول شدم و نظارت با 47 افتادم.آبان رفتم هنگ کردم واقعا افتضاح بود .با خودم میگفتم امضامو میگیرم تو دوره سربازی کارمیکنم..الان اینقد بی حوصله شدم که حال ندارم پایان نامه ارشدمو کارکنم .ترمم تمدید کردم..بخدا لعنت این جوونا یه روز دامنتونو میگیره..ما دهه شصتا فقط شدیم موش آزمایشگاهیتون..لعنت خدا بر هر بی شرف و بی دین

                                                                                                                                        • از اهالی جورگپاسخ به این دیدگاه 7 7
                                                                                                                                         شنبه 24 آبان 1393-20:26

                                                                                                                                         فقط اینو میخوام بدونم یه مهندس باید دقت عمل داشته باشه یا سرعت عمل که واسه هر سوال 3 دیقه وقت میدن*** خدایی این سولا رو چند نفر تو چند ساعت طرح میکنن ک توقع دارن یک نفر تو 3 ساعت جواب بده چرا با امید ب اینده ماها بازی میکنن

                                                                                                                                        • کفه پروانهپاسخ به این دیدگاه 2 3
                                                                                                                                         جمعه 23 آبان 1393-19:58

                                                                                                                                         منظورم هم آقایون وهم بانوان مهندس بود

                                                                                                                                         • چهارشنبه 21 آبان 1393-15:32

                                                                                                                                          با سلام .
                                                                                                                                          هر دم از این باغ بری میرسد.
                                                                                                                                          اگه کسی اطلاعی در این رابطه داره ممنون میشم جواب بده:
                                                                                                                                          همسرم حد نصاب قبولی آزمون نظارت معماری رو کسب کرده.تاییده سازمان سنجش هم اومده اما نظام میگن چون در فرم ثبت نام قسمت قبولی در آزمون معتبر سال گذشته رو تیک زده مردود اعلام شده
                                                                                                                                          این در حالیه که اجرا رو سال گذشته قبول شده.

                                                                                                                                          • چهارشنبه 26 آذر 1393-5:30

                                                                                                                                           این مشکل خیلیهاست من از نظام پرسیدم..اون 37 در صد حد نصاب مال اوناییه که قبل از سال 91 آزمون دادن که آزمونا سه مرحله ای بود و مال اونا که اجرا قبول شدن نیس که دفه بعد نظارتشون از 37.5 حساب بشه و این یه اشتباه تو پی دی اف ثبت نامه..واقعا آدم میمونه خنده کنه یاگریه

                                                                                                                                          • جمعه 16 آبان 1393-23:15

                                                                                                                                           به نظر من اازمون نظام مهندسی مسخره ترین اازمونه چون بیشتر از بار علمی یه جور مسابقه سرعته نه بار علمی داره نه کمکی به معلومات مهندسان با اون زمان کم ازمون.همشم منابع تغییر میکنه برا چاپیدن مردم...

                                                                                                                                           • دوشنبه 24 آذر 1393-18:42

                                                                                                                                            این مشکل خیلیهاست من از نظام پرسیدم..اون 37 در صد حد نصاب مال اوناییه که قبل از سال 91 آزمون دادن که آزمونا سه مرحله ای بود و مال اونا که اجرا قبول شدن نیس که دفه بعد نظارتشون از 37.5 حساب بشه و این یه اشتباه تو پی دی اف ثبت نامه..واقعا آدم میمونه خنده کنه یاگریه

                                                                                                                                           • يکشنبه 20 مهر 1393-18:17

                                                                                                                                            من از آزمون های دیگه اطلاعی ندارم فقط عمران بحث بنده اس.برای اولین بار خرداد امسال شرکت کردم .فقط یکماه خوندم فقط مباحثو خودندم و سوالات ازمونهای سه سال اخیر.خیلی هم درسخون نبودمو نیستم.نظارت 76 اجرا 82 طراحی 44.حقیقتن از کامنتا تعجب کردم که این کامنتو گذاشتم.به امید قبولی همه دوستان

                                                                                                                                            • چهارشنبه 28 آبان 1393-8:37

                                                                                                                                             شما يا پروفسوري يا از عوامل طراح سوال كه مي خواي آزمون رو ساده انگاري كني و يا هم متقلب البته بنده قصد توهين ندارم ولي شما كه مشكلات چند ساله اين آزمونها را به اين شكل ساده توجيه مي كنيد خودش توهين به همه مهندسين هست

                                                                                                                                            • سه شنبه 1 مهر 1393-8:2

                                                                                                                                             بچه ها من تا حالا چهار بار توی آزمون طراحی شرکت کردم و همیشه نمره ام حدود 20 بوده!!!
                                                                                                                                             ولی این سری که خونده بودم و خیلی از ریزه کاریها را ترسیم کردم، مثل دیوار ضد حریق، باکس مجزای دستکاه پله و آسانسور و ....
                                                                                                                                             شدم 10
                                                                                                                                             !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                                                                                                                             واقعا نمیدونم چی میخوان ما براشون ترسیم کنیم.
                                                                                                                                             این قدر حرص خوردم چون مطمین بودم این سری قبول میشم................
                                                                                                                                             تور وح نظام مهندسی با این سر کار گذاشتنشششششششششش

                                                                                                                                             • يکشنبه 30 شهريور 1393-17:41

                                                                                                                                              بی در و پیکرتر از این نظام مهندسی پیدا نمیشه یه دفعه بگید پروانه نمیدید خلاص چرا با وقت و پول و ... اینهمه بازی میکنید جالب اینه که که ثبت نام آزمون آبان 93 شروع شده هنوز جواب طراحی معماری آزمون قبلی نیومده تازه این سری مبلغ ثبت نام آزمون شده 77 هزار تومان!!! و این در حالیه که به هیچ عنوان هم پاسخگو نیستن

                                                                                                                                              • پنجشنبه 8 آبان 1393-20:19

                                                                                                                                               منم دقیقا همینطور هستم.با 23 قبول نشدم. با اینکه کلیه موارد را رعایت کردم و با اطمینان و خیال راحت حتی فکر میکردم از 30 نمره هم بیشتر خواهم شد. اخه چقدر باید ظالم باشن؟
                                                                                                                                               حتی نمونه طراحی های درست هم یه معرض نمایش نمیگذارن.
                                                                                                                                               وضعیت طراحی معماری از نظارت و اجرا که تستی هستند هم بدتره.

                                                                                                                                              • چهارشنبه 26 شهريور 1393-15:54

                                                                                                                                               واقعا غیر معقول و پر از اشتباه بود سوالای امسال
                                                                                                                                               چرا جواب طراحی رو حالا نمیدن؟

                                                                                                                                               • درگیر آزمون طراحیپاسخ به این دیدگاه 7 18
                                                                                                                                                سه شنبه 25 شهريور 1393-10:36

                                                                                                                                                مسخره تر از همه این ها اینه که این آقایون دارن برای آزمون آینده ثبت نام میکنن در حالیکه جواب آزمون طراحی معماری (خرداد 93 )رو هنوز اعلام نکردندددددد!!!!!!

                                                                                                                                                • شنبه 1 شهريور 1393-10:26

                                                                                                                                                 آیا واقعاً یک مهندس برای طراحی و یا نظارت در پروژه تنها 2/5دقیقه وقت خواهد داشت؟!پس علت محدودیت زمانی در آزمون چیه؟غیر از سخت کردن راه عبور و آزار همکاران جدید احتمالی!!

                                                                                                                                                 • چهارشنبه 29 مرداد 1393-22:34

                                                                                                                                                  اگر سوالات نظام مهندسی اسان باشد هر کسی بدون هیچ تلاشی میتونه یک پروانه بگیره میشه مثل دانشگاه بدون کنکور که مدرک مهندسی صادر میکنه

                                                                                                                                                  • شنبه 1 شهريور 1393-10:16

                                                                                                                                                   نمیگیم آسون،معقول!اولاً زمان محدود برای یک مهندس چه معنایی داره؟شما موقع طراحی روزها وقت داری!حالا اگه ریگی به کفش ندارند فقط وقت امتحان رو بیشتر کنن!

                                                                                                                                                  • سه شنبه 28 مرداد 1393-21:51

                                                                                                                                                   لطفا آقایون آموزشی که این سوالات را طرح می کنند و با سوالات آسان آن سالها وارد سازمان شده اند را تحت آزمون مشابه سال 93 قرار دهند تا مشخص شود با این وضعیت سوالات مشکل دار چند چند هستند.

                                                                                                                                                   • پنجشنبه 23 مرداد 1393-21:41

                                                                                                                                                    سلام.کسی که یک سوال غلط زده باشه با نمره 48 با گذاشتن اعتراض امکان قبولیش هست؟

                                                                                                                                                   • يکشنبه 12 مرداد 1393-14:26

                                                                                                                                                    سلام.سه سوال ازمون نظارت عمران از دفترچه204Aسوالات5،6و10مربوط به ایین نامه 2800می باشد که جزئ منابع اعلام شده نیست وسوال 13ابهام دارد صبق صفحه 19مبحث7برای عمق گود بین 9تا14مترخطر زیاد میباشد پس مسئول طراحی با شرکت ژئوتکنیک هست نه اجرا.لطفا اعتراض خود راکتبا وحضورا به دفترمقررات ملی ساختمان اعلام کنیم تا تاثیرمثبت بدهندشماره دفترمقررات ملی ساختمان02188646369

                                                                                                                                                    • امیر رضا زارعپاسخ به این دیدگاه 3 0
                                                                                                                                                     شنبه 21 تير 1393-4:43

                                                                                                                                                     جهت مشاهده وضعیت مشابه در آژمون وکالت به لینک زیر مراجعه فرمایید. باید پیگیر حقوق خود باشید. جالب است که آزمون وکالت نیز از سال های 87 - 88 حاشیه هایش بسیار شده است... !!! گویا هماهنگ این روند پیش می رود... !

                                                                                                                                                     http://www5.irna.ir/html/1393/13930411/81223301.htm
                                                                                                                                                     سعی کنید قضیه را رسانه ای کنید... بسیار موثر است..

                                                                                                                                                     موفق باشید...

                                                                                                                                                     • يکشنبه 25 آبان 1393-15:28

                                                                                                                                                      حداقل بعد از پروانه وکالت پولایی که میشه در اورد خیلی بیشتر از پولایی که با پروانه نظام مهندسی میشه در اورد..من 2 ساله پروانه اشتغال -پایه3 مکانیک دارم (پروانه بازرسی گاز هم دارم)ولی سال اول با هر دو پروانه5تومن وسال دوم هم با هر دو پروانه ومدرک7 تومن داشتم ..خیلی تعریفی نداره (دوندگی و...هم داره)ولی پروانه وکالت خیلی درامدش از این حرفها بیشتره...

                                                                                                                                                     • دوشنبه 26 خرداد 1393-10:37

                                                                                                                                                      آزمون 23 خرداد 93تاسیسات برقی
                                                                                                                                                      متاسفانه در تاسیسات برقی مبحث آزادی وجود داره که طراحان علاقه ی شدیدی به طرح سولات از اون مبحث دارن.طوری که بنده بعد از دو ماه تلاش و شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون وقتی سوالات آزمونو دیدم حس کردم طراحان کلی به امثال من خندیدن که با این همه تلاش بازهم قادر به پاسخگویی نبودیم.
                                                                                                                                                      نمی دانم چرا آنها آن سر دنیا عرق می خوردندو وضعشان آن است و ما اینجا عرق میریزیمو وضعمان این است؟!!
                                                                                                                                                      تفاوت در نوع عرق است یا در نوع ریختن....
                                                                                                                                                      ای کاش مسئولان نه به فکر مدرک نظام مهندسی بلکه به فکر تباهی انگیزه ی جوانان این ملت بودن.

                                                                                                                                                      • زینب ربیعیپاسخ به این دیدگاه 10 15
                                                                                                                                                       دوشنبه 19 خرداد 1393-20:20

                                                                                                                                                       سلام...به نظر من هر ازمونی به غیر از طراحی با تلاش بیشتر قابل قبوله و لی چیزی که باعث تاسفه برگزاری ازمون طراحیه که برای همچین ازمونی با این ظرافت و ریزه کاری 8ساعت زمان گذاشتن و مسخره تر این که این همه نقشه رو با دست و خط کش و...باید ترسیم کنیم...در کشورهای خارجی همه کارها و امتحانات پیش پا افتاده و مدارس با سیستمهای کامپیوتری و تکنولوژی های بالا انجام می شه اونوقت ما کار به این مهمی رو باید با دست ترسیم کنیم که اخرش هم میگن مهارت معمار....که اگه مهر نظام و پروانه اشتغال هم داشته باشی اگه یه نقشه دستی به نظام ببری فحش هم تحویلت نمی دن و کلی هم مسخرت می کنن....به نظر من این مهارت نیست هشت ساعت نشستن پشت میز و ترسیم دستی نقشه ساختمانی عقب افتادگیه...

                                                                                                                                                       • مهندس امینیپاسخ به این دیدگاه 17 1
                                                                                                                                                        شنبه 13 ارديبهشت 1393-10:17

                                                                                                                                                        با این که روز آزمون برف سنگینی اومد و من یک ساعت دیر سر جلسه رسیدم و با هزار بدبختی رفتم تو
                                                                                                                                                        و توی دو هفته فقط تونستم کتابا رو روخوانی کنم لطف خدا شامل حالم شد و با 59 قبول شدم
                                                                                                                                                        ولی نمیدونم چرا هنوز کارنامه ها نرفته نظام مهندسی
                                                                                                                                                        هر وقت پی گیر میشم میگن از سایت پیگیر بشین و سراغ ما نیاین

                                                                                                                                                       • ﻣﻬﻨﺪﺱ ﺳﺎﺟﺪﻱ پاسخ به این دیدگاه 2 3
                                                                                                                                                        سه شنبه 2 ارديبهشت 1393-14:28

                                                                                                                                                        ﺳﻼﻡ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻓﺮﻭﺵ ﻛﻠﻴﺪ ﻭاﮊﮔﺎﻥ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﺎﻳﺖ ﻫﺎ ﻓﺮﻭﺷﺸﻮﻥ ﻣﻂﺮﺡ ﺷﻤﺎ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻋﺰﻳﺰ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩﺵ اﻃﻼﻋﻲ ﺩاﺭﻳﻦ?? ﻣﺜﻼ ﻗﻴﻤﺖ ﻛﻠﻴﺪ ﻭاﮊﮔﺎﻥ ﻣﻌﻤﺎﺭﻱ ﻧﻆﺎﺭﺕ 20000 ﺗﻤﻦ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﻣﻴﺸﻪ .

                                                                                                                                                       • شنبه 17 اسفند 1392-11:24

                                                                                                                                                        بنام خدا... سلام با عرض خسته نباشید. من تعدادی سوال در رابطه با آزمون ورود به حرفه مهندسان سازمان نظام مهندسی داشتم: چرا همه چیز در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گنجانده شده ولی در مورد نحوی طرح سوالات و تعداد آن، درجه آسانی و دشواری آن، زمان پاسخگویی و ... ماده ای یا تبصره¬ایی نیست؟ آیا یک مهندس بر فرض مثال ناظر عمرانی یک واحد ابنیه در عمل برای ارزیابی و پذیرش بتن در یک کارگاه فقط دو و نیم دقیقه مهلت پاسخگویی دارد؟ آیا بر فرض مثال یک مهندس عمران در بخش نظارت در عمل باید برای پیاده کردن ضوابط لازم الاجرای مقررات ملی ساختمان باید توانایی پاسخگویی به سوالات تست هوش و نامربوط و محاسباتی در مدت دو و نیم دقیقه برای هر سوال را داشته باشد؟ آیا در عمل یک مهندس نباید مباحث آیین نامه¬ایی را به اصطلاح هندبوت نزد خود در کارگاه یا دفاتر فنی داشته باشد؟ پس چه لزومی بر زمان کم و تست¬های هوش و نامربوط در آزمون اخذ پروانه هست؟ آیا سطح آزمونهای اخذ پروانه در این دو سال با سالهای قبل تغییرات زیادی نکرده است؟ آیا تعداد پذیرفته شدگان دارای اهمیت میباشد؟ آیا اگر همه این هشتاد و چهار هزار نفر داوطلب، پذیرفته شوند مشکلی در سازمان نظام مهندسی رخ میدهد؟ یا منابع مالی کم یا زیاد میشود؟ یا سود و زیانی برای دلالان رخ میدهد؟ آیا میشود گفت که قبلاً کمتر مهندس داشیم ولی الان زیادی مهندس شده¬اند، پس نحوی طرح سوالات و دشواری و ... آن نسبت به چند سال گذشته باید تفاوت قابل ملاحظه¬ای داشته باشد؟ آیا از بابت اینکه خیلی¬ها به اصطلاح از پشت کنکور ماندن این آزمون، که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد، سودی، معامله¬ایی برای برخی انتشارات و موسسات بخش خصوصی نصیبشان نمیشود؟ آیا این منطق که پذیرفته شدن در دانشگاه¬ها هر ساله آسان و آسانتر میشود باید در مقابله با آن، آزمون اخذ پروانه دشوارتر برگزار شود، صحت دارد؟ چونکه برای تحصیل در دانشگاه شهریه¬ایی از دانشجو اخذ میشود و چرخ دانشگاه می¬چرخد ولی در آزمون پروانه شاید به خاطر علم و دانشی که از همان دانشگاه کسب کرده، درآمدی اخذ میکند؟ ( قابل توجه است که فقط کمتر از 14 درصد از کل دانشجویان در تمامی رشته¬ها و مقاطع در کشور بدون شهریه و به اصطلاح روزانه، در حال تحصیل هستند) آیا در این سالهای اخیر این آزمون ورود به حرفه، لیاقت واقعی یک دانش آموخته دارای تجربه کاری را واقعاً آشکار میکند؟ آیا به داوطلب آزمون اخذ پروانه هم مانند سایر آزمونهای سراسری باید القا شود که از کتابها و کلاسهای فلان موسسه خصوصی استفاده کند تا شانس خود را بیشتر بالا ببرد؟ آیا هدف مالی در پشت قضیه نهفته است؟ آیا شبهه¬ای که بر علم و تجربه دانش آموختگان دانشگاهی برای اجرای مقررات ملی ساختمان وجود دارد با این آزمون حتماً برطرف میشود؟ آیا میشود گفت که آموزش عالی در تربیت نیروی فنی کشور تاثیر کمتری داشته و با این آزمون ارزیابی میشود که کدام داوطلب لیاقت اخذ پروانه را بیشتر از دیگری دارد؟ آیا واقعاً با این چند سوال محدود، شرایط داوطلب دانش آموخته دانشگاهی با تجربه سه سال کار محرز میگردد؟ آیا برای اخذ پروانه صلاحیت در تمامی سازمانهای صنفی موجود در کشور آزمونی با این مشخصات و کیفیت برگزار میگردد؟ آیا داوطلب دانش آموخته دانشگاهی با تجربه سه سال کار فدایی سلیقه طراحان اینگونه آزمونها نمیشوند؟ آیا رقابت در این آزمون معنایی دارد که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد ولی هدف طراحان با طرح سوالات پیچیده و نامربوط و زمان کم، ظرفیت را محدود میکنند نه لیاقت را؟ آیا رقابت در این آزمون معنایی دارد که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد و زمان پاسخگویی به سوالات علی¬الاظاهر فنی که باید در زمان اجرای مقررات ملی ساختمان که منافع ملی را حفظ میکند، محدود در نظر گرفته شده؛ لزومی دارد؟ آیا روش و راه دیگری که خلاقیت و استعداد و لیاقت و صلاحیت واقعی داوطلب اخذ پروانه را هر چه بهتر آشکار و محرز میکند بغیر از این شصت سوال (نامربوط و غیره کارشناسی) محدود شده به مهلت پاسخگویی در دو و نیم ساعت، وجود ندارد؟ آیا این روش فعلی اخذ پروانه نظام مهندسی که تعداد داوطلبان اخذ پروانه هر ساله بطور تصاعدی در حال افزایش میباشد و این باعث بوجود آمدن بازار مخصوص برای بعضی از فرصت طلبان سود جو میشود، وسوسه انگیز نیست؟ آیا طرح سوالات خارج از منابع اعلامی، گفته¬های بالا را تصدیق نمیکند؟ آیا اصلاحیه پاسخنامه¬ها چطور؟ آیا میتوان زمان هدر شده¬ی داوطلبان به سوالات اصلاح شده را هم جبران کرد؟ آیا هدف دیگری را دنبال میکنیم؟ آیا اضافه شدن مهندسان جدید، جای مهندسان قدیمی را تنگ نمی¬کند؟ آیا این موضوع در این چند سال مد نظر نبوده است؟ آیا فرقی بین نمره 49 درصد یا 48 درصد با 25 درصد در این آزمون که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد، می¬تواند وجود داشته باشد؟ (نمره 48 درصد که مردود محسوب میشود با 50 درصد که حد نصاب قبولی است، عدالت در تمییز لیاقت مهندسان را مشخص می¬کند؟)

                                                                                                                                                        • پنجشنبه 8 اسفند 1392-16:6

                                                                                                                                                         منم نظارت 48شدم ولی صددرصد بیشتر میشدم سوالاتی که اصلا بلد نبودم و سفید بودن و زدن اشتباه با نمره منفی به جاش سوالی که درست جواب دادم زده سفید .یه سوالم نزدم زده درست و.....
                                                                                                                                                         تو کارنامه زده سری dدر صورتی که ریتم سوالات من اون شکلی نبود تمام سایتا رو بگردی فقظ سری a,d رو پیدا میکنید میگم شاید دو تا کلید دارن واسه چند سری سوال خوش به حال بچه های سری d,a

                                                                                                                                                         • مهندس ایرانپاسخ به این دیدگاه 2 3
                                                                                                                                                          پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393-15:17

                                                                                                                                                          سازمان سنجش کلید پاسخنامه بنده را اشتباه صحیح کرده به تهران کتبا اعتراض زدم با پست پیشتاز فرستادم اما هنوز جواب اعتراض بنده نیامده
                                                                                                                                                          باید چی کار کنم ؟؟
                                                                                                                                                          ازمون محاسبات عمران

                                                                                                                                                         • پنجشنبه 8 اسفند 1392-15:49

                                                                                                                                                          تو رو خدا دلتون به حال 49 ها بسوزه واسه مون دعا کنید):

                                                                                                                                                          • جمعه 17 بهمن 1393-19:39

                                                                                                                                                           خداوکیلی خودتان خنده تان به این سوالات که ابان ۹۳ طرح فرمودید نگرفته بهقول بازرس اقای جمزه جواران عده ای نظام راخانه پدری خود میدانندوحاضر نیستند کس دیگری وارد نظام بشودباهمه احوال جواب سوالات راهم بصورتa.b.c.dتفکیک کردند تاهیچ کس نتواند وارد نظام شوند حد اقل وجدانتان راحکم کنندونتیجه ازمون را روی منحنی ببرند اگر واقعا خونه پدری شان نبوده باشد /متشکرم

                                                                                                                                                           • سه شنبه 11 شهريور 1393-10:55

                                                                                                                                                            49 شدم ازمون نظارت خرداد 93 انصافه تو رو خدا گیج شدیم کدوم غلطه کدوم راست

                                                                                                                                                            • يکشنبه 26 مرداد 1393-17:37

                                                                                                                                                             واقعا دعا کنید

                                                                                                                                                             • سه شنبه 20 اسفند 1392-15:59

                                                                                                                                                              خدا گر ببندد ز حکمت دری
                                                                                                                                                              ز رحمت گشاید در دیگری

                                                                                                                                                              • پنجشنبه 8 اسفند 1392-22:56

                                                                                                                                                               منم 49 شدم عمران نظارت ، به کجا میتونم اعتراض کنم؟از کجا پیگیریش کنم ؟ اگر کسی اطلاعاتی در این مورد داره لطفا راهنماییم کنه . با تشکر

                                                                                                                                                              • دوشنبه 5 اسفند 1392-22:18

                                                                                                                                                               لطفا بیایید کاری انجام بدیم
                                                                                                                                                               سکوت ما نشان رضاییت از شراط تحمیل شده است

                                                                                                                                                               • دوشنبه 5 اسفند 1392-17:21

                                                                                                                                                                من 49 شدم به یقین نمر ه م بیشتر می شد از هر جا تونستم پرسیدم که باید چکار کنم همه میگن مربوط به سازمان سنجشه باید نامه بنویسید همین کاش متل
                                                                                                                                                                آزمون پارسال بچه ها همکاری میکردن -قبل امتحان کلی رجز خوندن اما همین که قبول شدن فراموش کردن اعتراض به سوالات داشتن واقعا نامردن و رفیق نیمه راه

                                                                                                                                                                • پنجشنبه 8 اسفند 1392-16:16

                                                                                                                                                                 شایدم دو تا کلید باشه واسه چند سری سوال ولی فک نکنم پیگیر باشید ایشالا درست میشه

                                                                                                                                                                • ساسان طیاریپاسخ به این دیدگاه 5 2
                                                                                                                                                                 يکشنبه 4 اسفند 1392-23:30

                                                                                                                                                                 نمره آزمون محاسبات من 48 شده؛ به سازمان سنجش هم اعتراضیه نوشتم.با آموزش نظام مهندسی استان در خصوص کسری نمره صحبت کردم؛ گفتند: بخشنامه ای ابلاغ نشده و حد نصاب همان 50 هستش....تکلیف چیه؟؟

                                                                                                                                                                 • آرمان احمدی مقدمپاسخ به این دیدگاه 10 2
                                                                                                                                                                  يکشنبه 4 اسفند 1392-0:31

                                                                                                                                                                  من آزمون محاسبات 47 شدم اما خدا لعنت کنه اون کسانی را که حق ما رو پایمال میکنند با این امتحان غیر منصفانه با سوالات اشتباه برای رفع مسئولیت فقط چندتا ایرادو میپذیرند و بقیه ماست مالی میشه چرا؟خب معلومم هست چرا برای اینکه خودشون زیر سوال میرن.چرا قبلا اگر کسی 47 میشد دوره باز آموزی داشتید و قبولش میکردید اما الان این رو حذف کردید؟خون اونها رنگینتر بود یا شما سوالاتتون استانداردتر شدند؟

                                                                                                                                                                  • شنبه 3 اسفند 1392-19:29

                                                                                                                                                                   سازمان لطف کنه دیگه ازمون طراحی برگزار نکنه چون این پولهای ثبت نام همشون حرام هستند.وقتی از ابتدا تصمیم دارید همه رو بندازید و عدالت رو رعایت نکنید از اول برگزار نکنید خوب.ما رو هم به زحمت نندازید.

                                                                                                                                                                   • شنبه 3 اسفند 1392-7:13

                                                                                                                                                                    من 49 شدم, اگه اعتراض بزنیم ممکن قبول کنن, برای اعتراض باید بریم نظام مهندسی یا از طریق سایت امکانش هست, خیلی سیستم مزخرفی دارن خیلی ها زحمت میکشن و با سیستم سلیقه ای سوالات این آقایون قبول نمیشن

                                                                                                                                                                    • پنجشنبه 1 اسفند 1392-11:14

                                                                                                                                                                     خدا لعنتشون کنه با این سوالای غیر استاندارد و قت کم آزمون. من کارشناسی ارشد عمران دارم از دانشگاه دولتی و هفت بار تو آزمون محاسبات شرکت کردم ولی هر بار با اینکه تلاش بیشتری می کنم نمرم کمتر میشه.

                                                                                                                                                                     • پنجشنبه 26 دی 1392-15:21

                                                                                                                                                                      به نظر من آزمون باید به مسائل کاربردی تر بپردازه. بسیارند دوستانی که در آزمون نظارت و طراحی حدنصاب رو آوردند ولی کوچکترین اطلاعی از احداث ساختمان ندارند. بسیاری از دوستان رو با پایه 1 محاسبه و نظارت میشناسم که اطلاعات مقدماتی رو هم در مورد محاسبه ندارند. به نظر من سوالات آزمون ها بسیار آسان هستند از این جهت که شما با خواندن کتب کافیست حدود صفحات مباحث را بدانید تا وقت کافی داشته باشید.

                                                                                                                                                                      • پنجشنبه 19 دی 1392-23:41

                                                                                                                                                                       سوال 23 نقشه برداری گزینه 3 درسته.

                                                                                                                                                                       • شنبه 28 دی 1392-8:38

                                                                                                                                                                        با نظرشما موافقم.اما دنیا ما بی رحمه.همیشه بی سوادا به جاهای بالا میرسن

                                                                                                                                                                       • يکشنبه 15 دی 1392-15:13

                                                                                                                                                                        این سوالهای شهرداری و تفکیک چه ربطی به نقشه برداری داشت آخه.اون سوال 23 ام که ابهام داشت جوابش کوچکتر مساوی49.8 بود من 40کیلومتر و زدم میگن 50درسته !!!!!!!!!!!!!

                                                                                                                                                                        • پنجشنبه 19 دی 1392-23:40

                                                                                                                                                                         سوال 23 گزینه 3 درسته.جوابش همون 49.7 میشه إإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإ

                                                                                                                                                                        • پنجشنبه 12 دی 1392-11:55

                                                                                                                                                                         با سلام خدمت همه ي مهندسين عزيز
                                                                                                                                                                         من 3 بار آزمون رو بدون هيچ آمادگي جدي شركت كردم و البته با نمرات 40تا 45 هر بار قبول نشدم اما اينبار حدودا 5 ماه كامل زمان گذاشتم و به جرات ميگم آماده ترين امتحان زندگيم رو دادم اما بسيار بسيار براي خودم متاسفم كه تو همچين شرايط نا سالم و نا عادلانه اي آزمون دادم،چرا كه به وضوح ميشه قصد طراح ها رو براي ريزش قبولي ها متوجه شد،آزمون امسال براي رشته ي نقشه برداري شايد براي كساني كه آماده نبودن خيلي هم ساده بود اما براي مثل مني كه خيلي آماده بودم خيلي هم وحشتناك بود،سوالات به ظاهر ساده اما خيلي غير اصولي و مقرضانه طرح شده بود دروسي مثا gis و ميكروژئودزي اصلا مطابق دسترالعمل هاي سوالات طرح شده ي سال هاي گذشته نبود و البته سوالات محاسباتي هم ...........با اينكه چندان اميد به بر آورده شدن اين خواهشم ندارم ولي از عوامل تصميم گيرنده در خواست ميكنم كه حد اقل براي جلوگيري از تضييع حق كساني كه تلاش كرده اند نمره ي قبولي رو 45 در نظر بگيرين،بيني و بين الله حق آدمهايي مثل من نيست كه در تمام مدت آزمون تمام فكر و ذكرشون محاسبه بوده و مثل .........نبودن قبول نشن.ما به درگاه خدا پاسخگو خواهيم بود

                                                                                                                                                                         • چهارشنبه 27 آذر 1392-13:2

                                                                                                                                                                          با سلام خدمت همه مهندسان.
                                                                                                                                                                          لا اقل پاسخنامه تشريحي از سوي سازمان سنجش يا نظام مهندسي ارائه كنند تا از اين سر درگمي و استرس بيرون بيايم و ملاكي هم براي ارزيابي سوالها داشته باشيم...

                                                                                                                                                                          • چهارشنبه 27 آذر 1392-0:7

                                                                                                                                                                           اقایون مهندسین این سوالهای نظام مهندسی رو همانهایی دارن سازماندهی میکنن که برای ما دهه شصتی ها اون کنکورهای سخت و ... سازماندهی میکردن اون سالها .الان هم که بیشتر دانشگاهها بی کنکور شده باز دنبال ماها ن.چند سال دیگه هم نظام مهندسی بی کنکور میشه برای بازنشستگی ما میان سوال طرح میکنن.یکی به خاطر خدا به دادمون برسه این اقایون را ببره جای دیگه کار کنن یا بازنشستشون کنه.

                                                                                                                                                                           • جمعه 2 مرداد 1394-20:38

                                                                                                                                                                            ولا سوالات خیلی خوبه . نمیشه که هر کی از راه میرسه و تو یه ازاد ساقروز اباده بیاد قبول بشهد . سال به سالم داره سختتر میشه و اینطور خیلی خوبه . فقط واسه اونایی که نیمه اول 62 بودند سوالات ساده تر بود و به نفعشون شد . و واسه دهه هفتادیا سخت شده . بایدم اینطور باشه کاروانسرا که نیست هر بیسوادی خواست بیاد وارد بشه و یک صدم نمرم نباید داده بشه و افرین بر مسولان برگزار کننده امتحان نظام مهندسی و خسته نباشند .

                                                                                                                                                                           • سه شنبه 26 آذر 1392-19:56

                                                                                                                                                                            سازمان نظام مهندسي ادعا داره جهت حمايت از جامعه مهندسين تشكيل شده اما كاملا خلاف ادعا داره عمل ميكنه!! در حالي كه داره با آبروي مهندسا بازي ميكنه!واقعا رعايت عدالت كار دشواري شده براي نظام مهندسي با اين بيس قبولي و سوالاتي كه شده بدتر از كنكور دهه 70 و 80! يعني 1 مهندس چقدر فرصت داره كه بشينه مطالعه كنه كه بياد سوالات وحشتناك نظام رو جواب بده!؟؟
                                                                                                                                                                            سوالات طوري طراحي ميشن كه تا 25تا راحت جواب بدي اما از اونجا كه نمره منفي داره ديگه اميدي به قبولي نداري!!! توروخدا كمي هم بفكر مهندساي جوون باشيد.حداقل بيس قبولي رو پايين بياريد

                                                                                                                                                                            • يکشنبه 24 آذر 1392-23:28

                                                                                                                                                                             اقای رییس همه انسانها در مقابل اعمال و کردارشان مسئولند و باید جوابگو باشند این چه حرف بی پایه و اساسی که شما میفرمایی سازمان سنجش پاسخگو نیست شما نمیتوانید رایزنی بکنید از طریق وزارت راه و شهرسازی و مجابشون کنین که ازمون را استاندارد بگیرن.ما با تراز 50درصدی هم مشکل داریم ازمون 92 باید کمترش کنین.بنده ازمون تاسیسات برقی شرکت کردم.

                                                                                                                                                                             • يکشنبه 24 آذر 1392-23:17

                                                                                                                                                                              با سلام .به نظر من سازمان سنجش میخواد با تجربه زیادی که داره یه جورایی مهندسین که حمایتی هم از سوی مسولین نظام مهندسی نمیشن دست بندازه و هر سال هم به هممون ومیخندن.

                                                                                                                                                                              • يکشنبه 24 آذر 1392-19:39

                                                                                                                                                                               با سلام به همه.بنده هم مثل همه مهندسین معترض به طراحی ونحوه بیمارگونه طرح سوالات وبطور وشخش سوالات تاسیست برقی اعتراض دارم .خواهشمندم مسیولین جوابگو باشن و یا ازمون را اصلاح کنن یا تراز قبولی رو

                                                                                                                                                                               • دوشنبه 16 دی 1392-10:52

                                                                                                                                                                                باسلام.ازمسئولين تقاضا دارم حداقل نمره منفي را براي سوالهاييكه اكثريت درست ننوشتند لحاظ نكنند.

                                                                                                                                                                               • شنبه 23 آذر 1392-13:3

                                                                                                                                                                                من امسال هر 3 امتحان رو داشتم . نظارت و اجرا که واقعا راحت بود .خیلی خیلی راحت تر از سال های گذشته . امتحان محاسبات هم واقعا نسبت به سال 91 آسون تر بود اما زمان امتحان محاسبات خیلی کمه . من بعد از امتحان با هر کسی صحبت میکردم در حدود 28 تا 34 تا سوال جواب داده بودند . باید وقت محاسبات رو زیاد کنند.

                                                                                                                                                                                • جمعه 22 آذر 1392-15:45

                                                                                                                                                                                 با سلام خدمت شما دوست عزیز،
                                                                                                                                                                                 رشته من برق- الکترونیکه با توجه به اینکه امتحان نظارت و محاسبا ت ما یک امتحانه و سوالاتش هم در زمینه تاسیسات الکتریکی و مباحث قدرتیه که مربوط به گرایش من هم نیست ، ولی فقط بایکبار آزمون دادن قبول شدم ،بیشتر از یک روز هم نخوندم ، سوالات سالهای قبل رو خوندم و حتی نرسیدم خیلی از آیین نامه ها روهم بخونم ، سر جلسه هم در عرض نیمساعت 37 تا سوال که بیشترش هم مسئله بود جواب دادم وچون خیلی خسته بودم و کلاً حال وحوصله گشتن تو کتابها روندارم به بقیه سوالات دست نزدم ، به عقیده من انصافاً از زمانی که سازمان سنجش برگزاری آزمون رو بعهده گرفته ، سوالات بسیار استاندارد تر وبهتر وبا زمانبندی درست تری ارائه شده ، شما اگه به سوالات قدیمی این آزمون مراجعه کنید میبینید ، چقدر این سوالات پر اشتباه وغیر استاندارد بوده ، 7 یا 8 سوال وگاهی بیشتر به یک مسئله مربوط میشده و اگه سوال ایراد داشت ، شما این تعداد سوال رو بطور کامل ازدست داده بودید، انصاف داشته باشید و هیچوقت نخواهید خودتون رو گول بزنید، چقدر تو زمینه رشته خودتون کار کردید؟ چقدر مطالعه وابسته به رشته خودتون دارید؟

                                                                                                                                                                                 • شنبه 3 مرداد 1394-16:2

                                                                                                                                                                                  احسنت . منم اصلا بیشتر مباحثو نخوندم و فقط 10 روز مطالعه کردم روزی سه ساعت و فقط کتاب اسانسور و تاسیسات رو خوندم و شدم 70 درصد . اونایی که میگن قبول نمیشن همش بهونست و هوششون پایینه و باید یتفاوت باشه مابین باسواد و بیسواد . درود به سنجش و دفتر مقرات ملی و جناب هوایی و اقای نور محمدی .

                                                                                                                                                                                 • مهندس ناظرپاسخ به این دیدگاه 28 33
                                                                                                                                                                                  يکشنبه 10 آذر 1392-0:0

                                                                                                                                                                                  من با یک بار امتحان دادن قبول شدم. امتحان باید سخت تر بشه. الان اینقدر پروانه زیاد شده که شان مهندسین پایین اومده و مهرها با قیمت کم خرید و فروش میشه.

                                                                                                                                                                                  • چهارشنبه 21 اسفند 1392-12:47

                                                                                                                                                                                   منم سر 2 بار طراحی رو قبول شدم . کاملا با نظرت موافقم. اینقدر دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد مهندس دادن بیرون که سواد مهندسن ته کشیده.

                                                                                                                                                                                  • سه شنبه 5 آذر 1392-0:0

                                                                                                                                                                                   بعد از 4 سال درس خوندن

                                                                                                                                                                                   ، دانشگاه بیهوده بوده که تازه بعد از 3 سال هم تجربه باید اجازه کارکرد رو توی 150 دقیقه با 60 سوال غلط و نکات ریزی که مطمئن هستم خود مولفین آئین نامه هم که ازشون بپرسی می گه من این چیزا رو گفتم باید بگیرم!!! ولی بقال پولدار می تواند انبوه سازی نماید.... در صورت بروز تخلف هم با کمی دست به جیب شدن!!! میگن سازه اگه در حالات حدی جواب نده در حالت نهایی جواب میده و پایان کار میگیره...

                                                                                                                                                                                   • شنبه 2 آذر 1392-0:0

                                                                                                                                                                                    با سلام

                                                                                                                                                                                    بنده امروز با نظام مهندسی البرز صحبت کردم گفتند امسال فقط آذر امتحان برگزار میشه

                                                                                                                                                                                    یعنی دو آزمون در سال نداریم!!!!

                                                                                                                                                                                    • شنبه 18 آبان 1392-0:0

                                                                                                                                                                                     لامصب ها شما می خوایی ساختمان خوب بسازین یا تجارت کنید

                                                                                                                                                                                     وقتی که 50 درصد باشه تازه شما یعنی نیم سوالات آزمون رو نمی دونید و معلوم نیست چقدر از مباحث رو نمی دونید واقعا که

                                                                                                                                                                                     • سه شنبه 22 بهمن 1392-0:44

                                                                                                                                                                                      دقيقا نكته اينجاست كه ما نميدونيم آيين نامه ها را و به واسطه اين آزمون مضحك هم نميتونيم ياد بگيريم ، اي كاش دانشگاه هاي ما اين اعتبار را داشتند كه ما وقتي فارغ تحصيل ميشديم همه چيز را ميدونستيم و حالا كه اينطور نيست اي كاش به جاي اين آزمون كلاس برگزار ميكردند تا همه بدانند بايد چگونه عمل كنند تا بتوان عمر ساختمانها و كيفيت آنها را افزايش داد ولي افسوس كه سردمداران مهندسي اين مملكت از عهده برگزاري سالم اين امتحان هم برنمياند چه برسه به ماها كه تازه وارد اين بازار شديم ! كار از بيخ و بن خرابه ، تازه دوستي گفته بود بسيار زيبا كه ماها با اين همه بدبختي مهندس داراي پروانه كار ميشيم اونوقت تمام بناهاي بي سواد علمي يا هون بقالها ، بازنشسته ها و هر كي يه پولي داره ، داره برا خودش پيمانكاري ميكنه و مردم ما هم اونها را بيشتر از مهندسان قبول دارند ؟ جاي تاسف داره يا نداره ؟؟؟؟؟ من راهكار دارم اما نميدونم چرا مسئولان چرا وزير راه و شهرسازي راه كار نداره ؟

                                                                                                                                                                                     • جمعه 17 آبان 1392-0:0

                                                                                                                                                                                      با سلام به دوستان.

                                                                                                                                                                                      اولا برید خدارو شکر کنید که همدان نیستید چون باید برای عضویت 200 هزار تومان میدادید.

                                                                                                                                                                                      دوما قبل از هر چیز باید از آقایون پرسید که اصلا هدفشون از برگزاری آزمون چیه؟

                                                                                                                                                                                      چه جیزیو میخوان ارزیابی کنن؟

                                                                                                                                                                                      سواد مهندس یا سرعت عمل در پیداکردن جواب سوال

                                                                                                                                                                                      • دوشنبه 13 آبان 1392-0:0

                                                                                                                                                                                       movafegham.mikhan dast ziyad nashe

                                                                                                                                                                                       • چهارشنبه 8 آبان 1392-0:0

                                                                                                                                                                                        از بیشتر دوستانی که نمره 50 را کسب نکرده بودن سوال کردم نمره اکثرشون بین 45تا49بود. میخوان طرف قطع امید نکنه و به آزمونهای بعدی امید داشته باشه.خدا باعث و بانی این سنگ اندازی ها روو لعنت کنه.ممنون که پیگیر هستید.به امید موفقیت تمامی جوانان این مرزوبوم

                                                                                                                                                                                        • جمعه 26 مهر 1392-0:0

                                                                                                                                                                                         يه پروانه اشتغال ميخواستم بهم ندادن . قــــلبم گرفت .

                                                                                                                                                                                        • يکشنبه 14 مهر 1392-0:0

                                                                                                                                                                                         کاملا" درسته

                                                                                                                                                                                         • مهندس ابراهیم کاظمیپاسخ به این دیدگاه 9 2
                                                                                                                                                                                          جمعه 5 مهر 1392-0:0

                                                                                                                                                                                          اعتراض به آزمون نظارت اسفند 91

                                                                                                                                                                                          بعد از 6ماه که به کتاب مبحث دهم وسایر کتاب ها مراجعه کردم چیزی که دیدم بسیار شگفت زده شدم وآن هم این بود که محاسبات مربوط بهبعضی از سوالات را انجام دادم وجواب ها را بدست آوردم اما نمی دانم در هنگام انتقال جواب سوالات در برگه مخصوص انتخاب گزینه هیچ گزینه ای انتخاب نشده است به همین خاطر تا همین جا شک من کامل شده است که با توجه به تعداد زیاد سوالات که به همین نحو دستنخورده باقی مانده است بنابراین این سوالات برایم

                                                                                                                                                                                          پیش می آید که:

                                                                                                                                                                                          1-مسولین مر بوطه در پاسخ سوالات دستکاری کرده اند

                                                                                                                                                                                          2-دستگاه های علامت خوان دچار نقص خاصی در عملکرد خود شده اند

                                                                                                                                                                                          3-به علت کمبود وقت برای شرکتکنندگان بسیاری نتوانستند همانند من گزینه های صحیح را علامت بزنند .اما سوال این است که این گزینه ها از سوالات ابتدایی شروع وبه سوالات انتهایی ختم می شود.

                                                                                                                                                                                          بنده به روند سوالات و طراحی آن وبه طور کلی به دستندرکاران ان مشکوک واز همینجا اعتراض وشکایت خود را نسبت به این سیستم اعلام می دارم.

                                                                                                                                                                                          همچنانکه انها هنوز پاسخی به اعتراض گسترده داوطلبان ازمون نداده اند خود دلیل بر بی توجهی وسهل انگاری نسبت به مسولیت خاصی که بر عهده آنها می باشد است.الان غریب به 4ماه از اعتراض بنده نسبت به آزمون اسفند 1391 می گذرد ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده ام.

                                                                                                                                                                                          از همین جا از وزیر مربوطه و رئیس قوه قضاییه عزیز خواهش می کنیم که پیگیر مشکلات مهندسین عمران باشند.

                                                                                                                                                                                          با تشکر

                                                                                                                                                                                          • چهارشنبه 27 شهريور 1392-0:0

                                                                                                                                                                                           بنده تاكنون 5بار در آزمون طراحي معماري شركت كردم وقبول نشدم ومسئول كنترل نقشه كليه مجتمع هاي گردشگري يك استان هستم .از همه مهندسين معذرت ميخوام ولي تصميم دارم امسال يك آلت تناسلي طراحي كنم دربرگه سوال شايد مصححين ازخواب خرگوشي بيداربشن

                                                                                                                                                                                           • جمعه 15 شهريور 1392-0:0

                                                                                                                                                                                            حکایت تکراری برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در رشته معماری در سطح غیراستاندارد،                                                                                                                                                                                            اعلام نتایج غیرمنتظره و عدم پاسخگویی مسئولان مربوطه در برابر خیل اعتراض داوطلبان

                                                                                                                                                                                            نتايج آزمون ورود به حرقه مهندسان در بخش طراحي رشته معماری برگزارشده در اسفندماه 91 بعد از                                                                                                                                                                                            ارائه توجیهات مختلف توسط دفتر مقررات ملي ساختمان(از قبيل تعداد زياد داوطلبان، جابجایی در                                                                                                                                                                                            ساختمان مرکز آزمون به منظور حفاظت از برگه‌های آزمون­ داوطلبان رشته معماری در گرایش طراحی)                                                                                                                                                                                            بالاخره در روز 6 شهريور اعلام شد. اما نتايج اين آزمون حتی بیش از نتایج آزمون سال 90 همه داوطلبان را                                                                                                                                                                                            متعجب كرد. برخي از موارد قابل بحث و عجیب به شرح زير است:                                                                                                                                                                                            1- آمار بسيار پايين قبولي ( در برخی استان ها تعداد قبول شدگان از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر است )                                                                                                                                                                                            2- نمره کسب شده عده كثيري از داوطلبان يك از پنجاه اعلام شده است.                                                                                                                                                                                            3-نمره داوطلبان کمی هم كه در اين آزمون قبول شده‌اند اکثرا بيست و پنج از پنجاه بوده که حداقل نمره براي قبولي اعلام شده است.                                                                                                                                                                                            4-کاهش قابل توجه نمره اکتسابی داوطلبانی كه در آزمون‌هاي قبلي نيز شركت كرده و از تسلط خوبی برخوردار بوده اند .                                                                                                                                                                                            5-وجود اخبار غيررسمي از دفتر مقررات ملي ساختمان مبني بر گم‌شدن پاسخنامه‌هاي امتحاني طي                                                                                                                                                                                            جابجايي ساختمان دفتر مقررات ملي ساختمان كه با توجه به اين نتايج احتمال صحت اين خبر نيز قوت گرفت.                                                                                                                                                                                            نحوه برگزاری و سوالات خود آزمون نیز ابهامات بسیاری در سال های اخیر داشته بعنوان نمونه می­توان به                                                                                                                                                                                            اشکال در مقیاس زمین در آزمون آذرماه سال 90 که در سرجلسه با لاک گیری توسط داوطلبا ن اصلاح شد                                                                                                                                                                                            و مدت زمان برگزاری ازمون از 8 ساعت طاقت فرسا به 11 ساعت تبدیل نمود، اشاره کرد.همچنین محل                                                                                                                                                                                            برگزاری آزمون در سال های اخیر اکثرا در فضاهایی غیر از آتلیه بوده که حتی میز سالم هم نداشته                                                                                                                                                                                            بعنوان نمونه امسال دراستان بوشهر حوزه خانمها در کتابخانه فاقد میز طراحی و در خود تهران نیز بعضی                                                                                                                                                                                            حوزه ها در کلاس درس با میزهای معمولی بوده است که اعتراضات صورت گرفته چه حین برگزاری آزمون و چه بعد از آن نتیجه­ای در بر نداشته است .                                                                                                                                                                                            حال بعد از گذراندن آزمون با این شکل برگزاری وتاخیرهای مکرر در اعلام نتایج ،انتشار نتایج موج گسترده                                                                                                                                                                                            ای از اعتراضات داوطلبان را بدنبال داشته که متاسفانه هیچ گونه جواب و توضیح مشخصی در خصوص                                                                                                                                                                                            ابهامات کلی ازطرف مسئولان زیربط چه در دفتر مقررات ملی ساختمان وچه در سازمان سنجش ارائه                                                                                                                                                                                            نگردیده است . با توجه به وجود ابهامات کلی در این آزمون اکتفا کردن به بررسی اعتراضات دواطلبان که                                                                                                                                                                                            بصورت شخصی و کتبا به سازمان سنجش ارسال نموده­اند نمی تواند در برگیرنده بررسی جامع وضعیت                                                                                                                                                                                            موجود باشد و این موضوع می بایست با عزم جدی تر توسط مسئولان زیربط در دفتر مقررات ملی                                                                                                                                                                                            ساختمان ، سازمان سنجش و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور پیگیری شود.                                                                                                                                                                                            با توجه به امکان سلیقه ای برخورد کردن مصححین در بررسی پلان ها پیشنهاد می­شود از مصححین                                                                                                                                                                                            دیگری در بررسی اعتراضات استفاده شود( هر چند که دادن نمره 1 از 50 به تعداد کثیری از داوطلبان که                                                                                                                                                                                            پلان، نما، برش و تمام موارد خواسته شده را هر چقدر هم ضعیف ترسیم نموده­ اند به شدت غیر منطقی                                                                                                                                                                                            است ونمی­تواند ناشی از برخورد سلیقه­ای باشد). همچنین پیشنهاد می­شود پس بررسی جامع ابهامات و                                                                                                                                                                                            اعتراضات و اطلاع رسانی جامع توسط مسئولین ذیربط، با توجه به روند اتفاق افتاده در برگزاری ، تصحیح                                                                                                                                                                                            و اعلام نتایج آزمون با برگزاری دوره­های آموزشی جبرانی نسبت به کسری نمره داوطلبانی که حداقل 75                                                                                                                                                                                            درصد نمره قبولی ( 75/18 ) را کسب نموده­اند موافقت شود تا شاید با اقداماتی این چنینی ضمن باز                                                                                                                                                                                            گرداندن اعتماد به جامعه مهندسین معمار( که تعداد قابل توجهی از آنها هم اکنون نیز در بسیاری از دفاتر                                                                                                                                                                                            فنی و مهندسی مشغول بکار هستند و نقشه طراحی شده توسط ایشان در کمیسیون های نظام                                                                                                                                                                                            مهندسی و شهرداری بر طبق مقرارت ملی ساختمان و تمامی ضوابط فنی جاری تایید می­شود ) شاهد                                                                                                                                                                                            ارتقای جایگاه هویت ایرانی اسلامی و زیباشناختی در حوزه طراحی مجتمع های مسکونی و منظر شهری باشیم.

                                                                                                                                                                                            یه سری به این سایت بزنید.داریم اماده میشیم

                                                                                                                                                                                            http://www.iran-eng.com/showthread.php/481625-%D8%AA%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D9%88-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AF-91/page9?p=6778061#post6778061

                                                                                                                                                                                            • دوشنبه 26 خرداد 1393-12:25

                                                                                                                                                                                             آزمون طراحی معماری خرداد 93 اینقدر سخت و نکته دار بود که واقعا متاسفم برای اونهایی که اسم خودشونو گذاشتن اساتید طراح. یه نفر نیست به این موجودات عقده ای بگه که یرای طراحی پایه سه خود شما بلد بودین همچین پروژه ی پیچیده ای رو ظرف 8 ساعت طراحی کنین وخدا میدونه که اینا فقط هدفشون اینه که جوونا طراحی قبول نشن وخدا لعنتش کنه هر کس که سنگ جلوی پای جوونا میندازه.

                                                                                                                                                                                            • دوشنبه 11 شهريور 1392-0:0

                                                                                                                                                                                             تجمع دست جمعی و هماهنگ شده آزمون طراحی معماری اسفند 91 نظام مهندسی .12و13شهریور.9صبح وزارت راه و شهرسازی

                                                                                                                                                                                             محل وزارت راه و شهرسازي به آدرس ميدان آرژانتين، ابتداي بلوار آفريقا، وزارت راه وشهرسازي، ساختمان شهيد دادمان

                                                                                                                                                                                             اطلاع رسانی کنید

                                                                                                                                                                                             • پنجشنبه 7 شهريور 1392-0:0

                                                                                                                                                                                              اعتراض به نتایج ازمون معماری طراحی(اطلاعیه زمان و مکان تجمع)                                                                                                                                                                                              اعتراض به نتایج ازمون معماری طراحی(اطلاعیه زمان و مکان تجمع) سلام اقا من سواد ندارم/یکی معنی گرد کردن و توضیح میده؟ بی احترامی از این بزرگتر نیست که به جماعت مهندس بنویسی تو نتیجه که نمره گرد شده به بالا 1 درصد یعنی این دوستمون نمره طراحیش منفی بود اقایان محصص؟چنتا از دوستا منم 1 درصد شدن یعنی اقایان حال نداشتن نگاه بندازن گرد شده به بالا یعنی اگه 50 سقف نمره هست وبهترین نمره شده 43به همه باید 7 نمره بدن.من شدم 21دارم اتیش میگیرم.همه افتادن.جان مادرتون اعتراض کنید.خدایی هرکی 15 شده باید قبول شه. شمارو به خدا فقط یه لحظه تصور کنید روزی که 8 ساعت نشستید و یه عده نیومدن/حالا شرایط ما مساوی همه افتادیم با نامردی.به قران کسی که این ازمون 15 شد باید میشد 35 این چه وضع نمره دادنه.از داداشها و ابجی هام از بچه شهرستان انتظار نداریم بیان تهران اما بیاین به خاطر حقمون که با کلی هزینه زحمت و زمان یه بار 8 ساعت نشستیم فقط 2 ساعت زمان بزاریم روز 12 شهریور ساعت 9تا 11 همه استانها هماهنگ بریم جلو سازمان نظام مهندسی مرکز استانمون/تهرانیا بریم جلو سازمان مقررات ملی/اگه حرکت هماهنگ باشه به خدا همه قبولیم.مجبورن گردن بزارن/هر کی میتونید از این اطلاعیه تجمع تو همه ایران مطلع کنید.همه تاپیکها این اطلاعیه رو کپی کنید.بزار بفهمن ما مهندسیم نه........به شرفتون قسمتون میدم بیاین/هرکیو دارین بیارین.بیشتر بهتر.یا حق.کپی تو همه تاپیکها.فیسبوک.اس ام اس.به همه بگین                                                                                                                                                                                              • پنجشنبه 24 مرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                               بنده ازاستان فارس هستم همین امروز105هزارتومن برای عضویت نظام مهندسی دادم

                                                                                                                                                                                               درحالی که تا3روزپیش85تومن بودهمین که اعلام شد2شهریورثبت نام آزمون نظارت است افزایش یافت آخه انصاف کجاهست

                                                                                                                                                                                               • يکشنبه 20 مرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                سلام و خسته نباشید به همه مهندسین عزیز/منم نتیجه امتحان نظارتم بین 49 و50 بود باتوجه به جمله(گردشده به بالا)منعقد درکارنامه باید50میشدم اما 49ومردود شدم.......

                                                                                                                                                                                                • چهارشنبه 9 مرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                 سلام به همه مهندسین عزیز /خوبه حق ورودی شما 25 تومنه ما 80 هزار میگیرن کردستان خداییش هر سال قرض میکنم /اینم شد زندگی؟

                                                                                                                                                                                                 • چهارشنبه 2 مرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                  سلام بر دوستان عزيز

                                                                                                                                                                                                  سوال: امتحان نظارت بر حسب تنش مجاز سوال مي أيد يا برحسب حالت حدي؟

                                                                                                                                                                                                  البته بيشتر منظورم در رابطه با مبحث 10 مي باشد. لطفا يكي راهنمايي كنه.

                                                                                                                                                                                                  • پنجشنبه 13 تير 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                   من 4 سال پیش با فوق دیپلم پایه 3 نظارت کاردانی گرفتم الان هم لیسانس عمران دارم باید دوباره امتحان بدم و با 4 سال سابقه کار بشم پایه 3 مهندسی

                                                                                                                                                                                                  • پنجشنبه 23 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                   واقعا با برگزاری ازمونهای غیر استاندارد میخوان کسی دیگه قبول نشه من با کلی تلاش و خوندن کل مباحث شدم 49درصد و

                                                                                                                                                                                                   • مهندس ابراهیم کاظمیپاسخ به این دیدگاه 1 2
                                                                                                                                                                                                    چهارشنبه 22 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                    دوستان نامه های اعتراضی خود را می توانید به صورت کتبی با ذکر مشخصات کامل داوطلبی وآدرس دقیق وشماره تماس به صندوق پستی تهران به شماره 355-17775سازمان سنجش ارسال نمایید.بر روی پاک ذکر شود که مربوط به آزمون اسفند 91 نظارت یا محاسبات ورود به حرفه مهندسی است

                                                                                                                                                                                                    • چهارشنبه 22 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                     با تمام فرمایشات شما کاملا موافقم..اینهمه تو دانشگاه زحمت کشیدیم وبا معدل بالا فارغ التحصیل شدیم حالا بخاطر مسایلی که شمافرمودید(مخصوصا کمبود مدت زمان پاسخ به سوالات)در آرزوی پروانه پایه 3 موندیم. .بنده برای حل این معزلات خجالت آور ازمون های غیر مهندسی با همکاری شما دوستانم حاضرم هر طوماری را امضا کنم ودر هر اقدامی برای رفع این مشکل همکاری کنم.

                                                                                                                                                                                                     • شنبه 18 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                      سوالاتی که از مباحث چندگانه میاد فقط بازی با کلمات شده ازمحتوت خبری نیست از 60 تا سوال نزدیک 20تا شونو اصلن معلوم نیست از کجا اومده با چه منطقی حل میشه

                                                                                                                                                                                                      • شنبه 18 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                       باسلام                                                                                                                                                                                                       اینجانب ------ به شماره عضویت------ به عنوان یکی از داوطلبان آزمون محاسبات نظام مهندسی اسفند91 نسبت به کلید آزمون محاسبات اعتراض دارم.                                                                                                                                                                                                       1-سوال11                                                                                                                                                                                                       باتوجه به بند 9-20-3-1 ،صفحه 333 مبحث نهم حداکثر بار محوری که می توان به یک عضو وارد کرد تا آن عضو بصورت خمشی (تیر ) عمل کند برابر Qc fc Ag.15، در حالی که باتوجه به بند9-20-3-2 ،صفحه 336 مبحث نهم حداقل بارمحوری که می توان به یک عضو وارد کرد تا آن عضو بصورت خمشی فشاری عمل کند برابر.Qc fc Ag.15                                                                                                                                                                                                       حال باتوجه به صورت سوال 11 ، که اشاره شده است حداقل بارمحوری نهائی ستون برابر 250 kn است، لذا چون کلمه حداقل در صورت سوال ذکر شده است ،امکان تشخیص تیر یا ستون بودن عضو برای داوطلب وجود ندارد ،اگر در صورت سوال بجای عبارت حداقل بار محوری از عبارت حداکثر بار محوری استفاده می کردند آنگاه مطمئنا تشخیص اینکه عضو بصورت خمشی عمل می کند کاملا بدیهی بود وباتوجه به اینکه اگر داوطلب این عضو را تیر ویا ستون در نظر بگیرد پاسخ هر دو مورد فرض ها در گزینه ها وجود دارد لذا از مسئولین محترم دفترمقررات ملی تقاضا دارم باتوجه به مطالب فوق سوال مذکور را حدف وامتیاز آن برای کلیه داوطلبین لحاظ گردد .                                                                                                                                                                                                       2-سوال32                                                                                                                                                                                                       1- مطابق بند 10-3-8-1-2-1 ب صفحه 368 مبحث 10 در بحث تیرها در قاب خمشی ویژه : ” محل تشکیل مفصل پلاستیک در دو انتهای تیرها باید در فاصله ای بین 0.5dتا 1.0dاز برستون در نظر گرفته شود”.                                                                                                                                                                                                       2-در ادامه در بند 10-3-8-1-2-2-الف طراحی برای خمش وبرش به روش تنش مجاز ” در این روش نیروی برشی حاصل از تشکیل مفصل پلاستیک در مقطعی به فاصله L1 از بر ستون مطابق عبارت زیر می باشد Ves=(2*0.6*1.1*Mexp)/Lh+V+W                                                                                                                                                                                                       تعریف پارمترها مطابق صفحه 370 و 371                                                                                                                                                                                                       حالا وقتی به سوالات مطرح شده در این بند در چند سال اخیر نگاه میکنیم به بارزترین نمونه آن یعنی سوال 26 محاسبات سال 89 میتوانیم اشاره کنیم                                                                                                                                                                                                       لنگر خمشی طراحی اتصال تیر به ستون با مشخصات زیراز یک سازه با قاب خمشی فولادی متوسط به روش تنش مجاز برحسب کیلو نیوتن برمتر به کدامیک از مقادیر زیر نزدیکتر می باشد ? ( محل تشکیل مفصل پلاستیک در فاصله نصف ارتفاع کل مقطع تیر از برستون فرض شود ). ( 240 = fy) بقیه داده ها درشکل مساله مطرح شده است                                                                                                                                                                                                       اما سوال 32 محاسات امسال                                                                                                                                                                                                       تیر یک قاب خمشی ویژه در یک سیستم باربر جانبی لرزه ای بطول دهانه آزاد 7.0 متر تحت اثر بارمرده یکنواخت 3600دکانیوتن متر وبار زنده یکنواخت1200 متر قرار دارد. چنانچه 2650= z و نوع فولاد 37 stو( 240 = fy) و ارتفاع کل مقطع تیر برابر40 سانتیمتر باشد ، نیروی برشی لازم جهت طراحی اتصال انتهای تیر برحسب kN در طراحی به روش تنش مجاز به کدام یک از اعداد زیرنزدیکتر می باشد?                                                                                                                                                                                                       هر قاضی منصفی که حتی از بحث علمی هم سررشته نداشته باشد ناقص بودن متن سوال بخاطر مشخص نبودن محل تشکیل مفصل پلاستیک را میتواند تشخیص دهد کلید حل این سوال مشخص کردن محل تشکیل مفصل پلاستیک است چرا که بقیه پارامترهای فرمول تابعی از آن هستند و برآن اساس محاسبه میشوند.                                                                                                                                                                                                       حالا اگر بخواهیم به بررسی سوال بپردازیم حداقل دو حالت را بایستی در نظر بگیریم                                                                                                                                                                                                       ا1)حالت محل مفصل برابر 0.5d                                                                                                                                                                                                       Lh=700-2*0.5*40=660Cm و نهایتا” Ves=(2*0.6*1.1*Mexp)/Lh+V+W=3182628Kg=320KN                                                                                                                                                                                                       2 ) حالت مفصل برابر 1.0d                                                                                                                                                                                                       Lh=700-2*1.0*40=620Cm و نهایتا”                                                                                                                                                                                                       Ves=(2*0.6*1.1*Mexp)/Lh+V+W=2991571Kg=300N                                                                                                                                                                                                       برای اینکه بخواهیم به جواب مورد منظور طراح برسیم علی رغم اینکه طیف گستردهای از انتخاب 0.5 – 0.6 – 0.7 – 0.8 – 0.9 – 1.0 میتواند توسط داوطلب در نظر گرفته شود باید همانند سوال محاسبات سال 89 و قرار دادن همان فرض یعنی ( محل تشکیل مفصل پلاستیک در فاصله نصف ارتفاع کل مقطع تیر از برستون فرض شود)                                                                                                                                                                                                       چون در میان جواب ها از جواب حالت مفصل برار L1=1.0d هم استفاده شده از کلید سوال اینطور برداشت می شود شاید طراح با فرض L1=0.5d سوال را مطرح کرده اما در متن سوال فراموش کرده محل مفصل را ذکر کند این مساله دیگر گناه ما نیست و تاوان آن را نباید امثال بنده بپردازیم اگر داوطلب تمام حالت های 0.5 – 0.6 – 0.7 – 0.8 – 0.9 – 1.0 را در نظر می گرفت تازه بعد از صرف زمان زیاد این بار باید سر دوراهی می ماند که کدامیک از جوابهای داخل گزینه ها ( 2 یا 3) را انتخاب کند                                                                                                                                                                                                       جناب دکتر هوایی در آزمون محاسبات شهریور سوال شماره 34 و 35 دقیقا” بدلیل کافی نبود یکی از پارمترها حذف شدند ) مثلا سوال 34 کرنش نهایی بتن یعنی Ecu=0.0035 داده نشده بود(                                                                                                                                                                                                       3- سوال43                                                                                                                                                                                                       زمان تناوب این سازه باتوجه به فرمول T=2π√((P)/gk) صفحه137 مبحث6 بصورت زیر بدست می آید.                                                                                                                                                                                                       =1.48s 50*10^3/10*90*10^3 T=(2*3.14)√                                                                                                                                                                                                       که این مقداراز عدد 0.5 بزرگتر میباشد وطبق بند 6-7-2-9-1-ب صفحه74 مبحث 6 تحلیل دینامیکی سازه الزامی است در حالی که اطلاعات سوال جهت تحلیل استاتیکی می باشد واین به مفهوم ناقص بودن سوال است.                                                                                                                                                                                                       4-سوال52                                                                                                                                                                                                       52                                                                                                                                                                                                       طبق بند 6-7-2-5-11-1 صفحه65 مبحث6                                                                                                                                                                                                       نیروی قائم ناشی از زلزله درمواردزیر باید درمحاسبات منظورشود.                                                                                                                                                                                                       الف)تیرهایی که دهانه آنها بیشتراز15متر می باشد،همراه با ستونها ودیوارهای تکیه گاهی آنها                                                                                                                                                                                                       ب)تیرهایی که بارمتمرکز قابل توجهی در مقایسه با سایربارهای منتقل شده به تیر را تحمل می کنند،همراه با ستونها ودیوارهای تکیه گاهی آنها.در صورتی که بار متمرکز حداقل برابر با نصف مجموع بار وارده به تیر باشد،آن بار قابل توجه تلقی می شوند.                                                                                                                                                                                                       ج)بالکنها وپیش آمدگی هایی که به صورت طره ساخته می شوند.                                                                                                                                                                                                       وطبق بند 6-3-2-5 صفحه 12 مبحث 6                                                                                                                                                                                                       بار زنده کف بالکن های طره ای ساختمانها باید برابر با بار کف اتاقهایی که به آنها متصل هستند ،درنظر گرفته شود،ولی مقدار آن نباید کمتر از 300 دکانیوتن بر متر مربع منظور گردد. چنانچه بالکن به عنوان محل تجمع مورد استفاده قرار می گیرد،این بار باید حداقل برابربا500 دکانیوتن برمترمربع منظور شود.                                                                                                                                                                                                       باتوجه به قسمت ج بند6-7-2-5-11-1 وبند6-3-2-5 مبحث 6 اگر در سوال 52 محاسبات منظور طراح پیش آمدگی بوده که باید بارقائم زلزله برای آن منظور شود چون یک نوع بحران برای سازه ی ما ایجاد می کند وبا اعمال بار قائم زلزله به نوعی این بحران در نظرگرفته شده است.                                                                                                                                                                                                       ازطرفی به منظور محاسبه ی بار قائم زلزله به بار زنده ی وارد بر طره نیاز داریم که با مراجعه به بند مربوطه در صفحه ی12 مبحث 6 که تنها بند و مرجع برای بار زنده ی طره ها می باشد این بار باید حداقل300دکانیوتن بر متر مربع درنظر گرفته شودکه براین منوال جواب صحیح این سوال 441دکانیوتن بر مترمربع بدست می آید.                                                                                                                                                                                                       طراحان محترم اگردر جایی از مبحث6 ذکر شده که مقدار حداقل بارزنده ی طره”پیش آمدگی”برابر با کف اتاق متصل به آن درنظر گرفته شود ویا اینکه در جایی از مبحث6ذکرشده که حداقل بار زنده ی طره”پیش آمدگی”متفاوت از حداقل بار زنده ی(بالکن های طره ای)است لطفا با ذکر صفحه وبند مورد نظر در مبحث6 مقررات ملی به داوطلبین معترض اعلام گردد تارفع ابهام شود.                                                                                                                                                                                                       درغیر اینصورت فقط می توان به بند6-3-2-5 صفحه12مبحث6 اشاره کرد که در آنجا فقط به (بالکن های طره ای)اشاره شده است با حداقل بار زنده 300kg/m^2 ،براساس استدلال فوق گزینه ی صحیح عدد 441kg/m^2 می باشد.                                                                                                                                                                                                       5-سوال15                                                                                                                                                                                                       دراین سوال بنده با مشورت با اساتید دانشگاه به این نتیجه رسیدیم که باتوجه به اینکه دربرش پانچ دو طرفه باید تعادل در راستای قائم را بررسی کنیم (ΣFy=0)وجهت تعادل در راستای قائم باید اثر مقاوم خاک زیر پی در نظر گرفته شود در حالی که طراح هیچ گونه اشاره ای به آن نکرده است واگر منظور طراح این بوده که از اثر مقاوم خاک زیر پی صرف نظر شود باید در صورت سوال به این نکته اشاره می کرد وعدم اشاره به این نکته دال بر ناقص بودن سوال می باشد.                                                                                                                                                                                                       ودر نهایت باید به عرضتان برسنم که با نگاهی آماری به سوالات مشاهده می شود فقط 13 تا از سوالات دارای شکل می باشند این در حالیست که حداقل 30 تا از سوالات به شکل نیاز داشت یعنی 17 سوال 5 سطری رو داوطلب باید می خواند، تجزیه وتحلیل میکرد وشکلش رو می کشید من مطمئنم کلیه داوطلبان میدانند در این مورد حداقل وقت 6-7سوال از داوطلب ضایع شده است از طرفی دیگر نا مرتب بودن هم از لحاظ تضییع وقت وحق داوطلبان بی تاثیر نبوداین در حالیه که آزمون شهریور 91حاوی 37 سوال شکل دار و1 سوال جدول دار بود.                                                                                                                                                                                                       جنا ب دکتر هوایی عزیز جنابعالی بعنوان متولی مقررات ملی کشور(با توجه به دلایل فوق الذکر بر اساس مستندات مباحث و همچنین آزمون های برگزار شده قبلی )انتظار داریم به شعور جمعی و خرد جامعه مهندسی کشور همانند گذشته توجه وکلید این سوالات تصحیح گردد                                                                                                                                                                                                       با تشکر

                                                                                                                                                                                                       • مهندس ابراهیم کاظمی پاسخ به این دیدگاه 9 3
                                                                                                                                                                                                        چهارشنبه 15 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                        مهندس ابراهیم کاظمی عضویت نظام محموداباد

                                                                                                                                                                                                        هستم.بابا ما مهندسین جوان را اینها له کردند بعد 3سال امتحان می دهی اینها سوال بچه گانه برای اینکه حالتو بگیرند طرح می کنند.می خواهیم ازدواج کنیم به خاطر نداشتن شغل نمی توانیم واقعا این انصاف است؟کجای اسلام گفته مانع روزی انسان ها شوید.به قران این جوان های مملکت حق دارند.منکلی کتاب خوندم اونم با هزار مشکل که به خاطر وقت کم سر جلسه 35تا تونستم پاسخ بدهم که7تا غلط و28 درست بود.یک سوالشان مسخره بود که معنی تنش جاری شدن بود که تعریف کتابیش را می خواستند.مهندسین بیایند نسبت به این وضع اعتراض کنیم.

                                                                                                                                                                                                        09377380677

                                                                                                                                                                                                        ebrahimkazemi51@yahoo.com

                                                                                                                                                                                                        • چهارشنبه 15 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                         لعنت بر مسولین بی فکر

                                                                                                                                                                                                         • دوشنبه 13 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                          سوالاتی که از مباحث چندگانه میاد فقط بازی با کلمات شده ازمحتوت خبری نیست از 60 تا سوال نزدیک 20تا شونو اصلن معلوم نیست از کجا اومده با چه منطقی حل میشه

                                                                                                                                                                                                          • شنبه 11 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                           واقعا" متاسفم بابت طرح سوالات این نوع آزمونه من تو آزمون شهریور 91 و اسفند شرکت کردم هردوتا رو با 46 رد شدم.کارم رو هم به لحاظ کاربردی بلدم ولی خوندن کتابهایی که هر دوره عوض میشه فقط می تونم بگم متاسفم برای آقایونی که در راس این آزمونها هستند و دم از واژه مهندسی می زنند و به فکر بقیه نیستند.روش گزینش کاملا" اشتباه...متاسفم

                                                                                                                                                                                                           • پنجشنبه 9 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                            نتایج اسفند 91 هم امروز بعد از 3 ماه منتشر شد اول که معلوم نیست یک امتحان تستی را باکامپیوتر تصحیح کردن اینقدر زمان بر است بعد از 3 ماه که هر روز برای اعلام نتایج به سایت سر می زدم { اینم سایتی که ماهی یک بار به روز رسانی میشه با دوتا خبر} دوم اینکه نمرخ مم با 30 تا درست و3تا غلط 49 شده این یعنی داغ کردن بعد از 3 بار امتحان دادن نمی دونم این اقایون تصمیم گیرنده خودشون هم اینجوری امتحان دادند اصلا امتحان دادند

                                                                                                                                                                                                            • دوشنبه 6 خرداد 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                             سلام دوست عزیز.انصافا نظراتت بجا بود .کاش مسئولین جهت بهبود وضعیت اقدام کنند. اما بارها صدای اعتراض داوطلبان بلند شده اما کوگوش شنوا. باحرفت موافقم اگه راست میگن خودشان بشینن ببینن میتونن جواب بدن.فکرنکنم هیچ کدامشون نمره بیارن.بحرحال ازاینکه دردمان رابیان کردی ممنونم

                                                                                                                                                                                                             • آرمين پارساپاسخ به این دیدگاه 6 1
                                                                                                                                                                                                              يکشنبه 29 ارديبهشت 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                              موافقم،اما در اين مملكت هركي به هركي شده؛از اين دولت متذلزل حالم بهم ميخوره ،چه ميشه كرد داداش توكلت به خدا باشه ،خدا ان شاءالله جوابشونو ميده...موفق باشي

                                                                                                                                                                                                              • يکشنبه 29 ارديبهشت 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                               میگم طرف 80سال سن داره میاد نظام فقط نقشه ها رو امضا میکنه پولش رو میگیره میره نه از نظارت خبریه و نه از محاسبات سازه یا اقایون مهندسین شاغل تو ادارات تا ساعات 2 تو اداره اند و بعد میرن خونه تا ساعت 6یا7 به نظر شما اینا کی وقت می کنن برن سر ساختمون تا نظارت کنند.

                                                                                                                                                                                                               پس نتیجه میگیرم ما که تحصیل کرده ایم وضعیتون اینجوریه بیچاره اونایی که بی سوادند خوب باید تو کشورمون 100%جونا بی کار باشند.

                                                                                                                                                                                                               • مصطفی از اردبیلپاسخ به این دیدگاه 9 2
                                                                                                                                                                                                                يکشنبه 29 ارديبهشت 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                گل گفتی واقعا اقایون ،نظام مهندسی و پروانه اشتغال رو به نفع خودشون مصادره کردند

                                                                                                                                                                                                                • مهندس علیپاسخ به این دیدگاه 3 1
                                                                                                                                                                                                                 يکشنبه 29 ارديبهشت 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                 بنده به هیچ وجه این شیوه محک زدن یک مهندس را که ببینیم چی بلده قبول ندارم.یک مهندس بایستی بر اساس تخصصش در میدانهای واقعی آزموده بشه نه معیارهای کتابی.کتاب خوند که مهندس شد الانم باید بیاد تو میدون.

                                                                                                                                                                                                                 • شنبه 14 ارديبهشت 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                  اعلام نتایج ازمون دقیقا چه تاریخی هستش

                                                                                                                                                                                                                  • من مثل همهپاسخ به این دیدگاه 7 0
                                                                                                                                                                                                                   شنبه 31 فروردين 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                   موی سرم سفید شدقبول نشدم همه باره 47تا45 درصد میزنم نمیدونم کی میشه 3درصد اضافه زدکارنامه تکراری واسم میاد

                                                                                                                                                                                                                   • يکشنبه 18 فروردين 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                    سلام

                                                                                                                                                                                                                    واقعاً آیا مسئولین این نظرات را نمی بینند یا نمیخواهند که ببینند ؟ چرا فکری نمی کنند ؟ اصلاً مسئولی وجود دارد؟

                                                                                                                                                                                                                    • سه شنبه 13 فروردين 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                     سلام بسیار با نظرات شما موافق بودم جدای از این حرفها دیگر احترام یک مهندس تفاوت زیادی با یک دکتر دارد

                                                                                                                                                                                                                     • پنجشنبه 1 فروردين 1392-0:0

                                                                                                                                                                                                                      با سلام

                                                                                                                                                                                                                      دوستان و همکاران گرامی متاسفانه با این نوع ازمونهای غیر استانداردی که برگذار میشه نباید توقع داشت در کشور حوادث ساخت و ساز نداشته باشیم

                                                                                                                                                                                                                      • دوشنبه 28 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                       سوال نظام مهندسی بخش نظارت در مورد راهروی سرپوشیده به جای تخریب احداث نوشته بود صحفه 7 ایمنی وسوال به این

                                                                                                                                                                                                                       آسانی را نمی شود پاسخ داد -چرا پاسخ سوالات اشتباه است مسولین جواب بدهید

                                                                                                                                                                                                                       • کاظم پوراسمعیلی تاسیسات مکانیکیپاسخ به این دیدگاه 12 4
                                                                                                                                                                                                                        جمعه 25 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                        به نظر بنده آقایان هم می خواهند بگویند که ما نیاز به مهندس داریم و هر سال حتی 2 بار آزمون برگذار می کنند ولی ظاهرا" نیت بر این هستش که با یک تیر چند نشان بزنند. هم درب نظام تخته نشه هم یه عده مهندس از همه جا بی خبر رو یه مدتی سر کار بزارن. و هممون فکر کنیم که آزمون داریم ولی هر دوره با سوالات بی ربط همه رو سرکیسه میکنند.سوالات نظام از کنکور کارشناسی ارشد هم بدتر شده. آبرومون پیش دوست و رفیق و زن و بچه رفته بخدا. از زندگی و زن وبچه زدیم گفتیم بخونیم که قبول بشیم آخر می بینیم که سر خونه اولیم.فقط کم مونده که شرایط ساخت مسکن در کره مریخ سوال طرح کنن واقعا" که این آقایان نه انصاف سرشون می شه نه....اصلا" چیزی سرشون می شه؟.واقعا"برای خودم متاسفم که تو یه همچین مملکتی زندگی می کنم.تو مملکتی که هیچ چیزی ثبات نداره . تو مملکتی که یه کلاه بردار و دزد وضعیتش معلومتر و بهتر از یه تحصیل کرده که هم دنبال یه لقمه نون حلاله و هم فکر و نظرش مقدسه. البته مقصر اصلی خودمونیم که اجازه می دیم یه عده بیسواد برای ما تصمیم بگیرن.واقعا وقتش نشده خودمون برای خودمون تصمیم بگیریم. در آخر فقط می تونم بگم متاسفم هم برای خودم هم برای جامعه مهندسین

                                                                                                                                                                                                                        • جمعه 25 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                         حالا جالب اينجاست كه پروانه محاسبات پايه 3 همچين آش دهن سوزي هم نيست چون اگه هم از اين آزمون با موفقيت قبول شدي فقط مي توني تا دو طبقه محاسبه و امضا كني در حالي كه توي آزمون سوالاتي در مورد محاسبه ساختمان هاي پنج يا شش طبقه داده مي شه

                                                                                                                                                                                                                         • مهندس عمرانپاسخ به این دیدگاه 13 2
                                                                                                                                                                                                                          جمعه 25 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                          به نظر من سوالات رو بدن به آقایان وزیر مسکن و نظام مهندسی و اصلا طراحان تا ببینیم چند درصد میارند؟؟؟

                                                                                                                                                                                                                          • پنجشنبه 24 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                           به نظر بنده کسانی که سوالات نظام مهندسی را طرح می کنند خودشان باید دوره ارزشیابی درست حسابی ببینند

                                                                                                                                                                                                                           • سلیمانی فردپاسخ به این دیدگاه 12 6
                                                                                                                                                                                                                            سه شنبه 22 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                            باباچرایکی نمیگه چندتا شغل ؟حداقل یه امتیازی به ماهیچ شغله هاکه تنهاامیدمون قبولی آزمون بدن...

                                                                                                                                                                                                                            • رضا غلامیپاسخ به این دیدگاه 10 15
                                                                                                                                                                                                                             سه شنبه 22 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                             به نظر من آزمون خیلی خوب واستاندارد میباشد ومن خودم در طی دوبار قبول شدم واتفاقا نباید سطح سوالات آسون باشد که هر کسی صرف لیسانس گرفتن بتونه حق امضاء داشته باشد.

                                                                                                                                                                                                                             • يکشنبه 20 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                              مسولین از سازمان نظام پرستاری یاد بگیرن.فکر کنم جا براشون تنگ میشه

                                                                                                                                                                                                                              • سه شنبه 15 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                               با عرض سلام

                                                                                                                                                                                                                               نمیدونم این طراح سوال با چه غرضی این سوالات رو طرح کرده.راست میگه که قبلا کلاس میذاشتن و هر کی با 2 نمره اختلاف می افتاد بعد گذراندن کلاس پروانه اشتغال رو میگرفت.یا کار بدین یا لاقل طوری بشه که بتونیم حق امضا بگیریم و بتونیم کاری دست و پا کنیم.یه مطلب دیگهاینه که مهندس ناظر اگه قرار بود تحلیل سازه بلد باشه میرفت سراغ آزمون محاسبات.خواهش میکنم کم لطفی نکین تا شاید تعداد مهندسین بیکار یه کم کاهش پیدا کنه

                                                                                                                                                                                                                               • شنبه 12 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                دکون درس کردند

                                                                                                                                                                                                                                وقعا چه وضعی هست که به سر مهندسان آمده؟

                                                                                                                                                                                                                                نظام مهندسی مدافع حقوق همه هست به جز مهندسان

                                                                                                                                                                                                                                • پنجشنبه 10 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                 من تا به حال دو بار در این آزمون رد شدم. واقعا هم نوع سوالات عجیبه. در هر دوباری که آزمون دادم می تونم با اطمینان بگم کل کتابهای نظام مهندسی را حفظ بودم اما در مشکوک بودن امتحان شکی نیست و پاسخ حداقل 10 تا از سوالات در هیچکدام از منابع انتخابی نبود. جالبتر اینکه من به 50 سوال از 60 سوال با قطعیت کامل جواب درست دادم و جوابها را از داخل کتابها پیدا می کردم و می زدم.چطور امکان داشت من قبول نشوم؟ نظام مهندسی مخصوصا فقط تا یک درصدی را به عنوان قبول اعلام می کنه.ناعادلانه ترین و بدترین نوع آزمونی که میشه در این کشور دید همینه. انگار مردم هم پول اضافه دارند هم وقت اضافه که برن هر سال آزمون بدن.

                                                                                                                                                                                                                                 • چهارشنبه 9 اسفند 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                  حالا اين كه كارت به اين پروانه بستگي داره هيچي ، آبرومونو دارن ميبرن . همه فكر ميكنن بيسواديم. از كي تا حالا بر فرض با حفظ كل كتب نضارت تو ميشي يه مهندس درست و حسابي؟! به هر حال اميدوارم اين بار قبول شم

                                                                                                                                                                                                                                  • جمعه 20 بهمن 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                   بی دلیل در هر نوبت مبلغ ثبت نام افزایش می یابد که واقعا ظلم مضاعف به قشر نادار جامعه است

                                                                                                                                                                                                                                   • سه شنبه 1 ارديبهشت 1394-21:43

                                                                                                                                                                                                                                    خانم مهندس نظارت رو اینجوری بنویس که فکر نکنن بیسوادی

                                                                                                                                                                                                                                   • جمعه 6 بهمن 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                    الان كه به نصف اعتراضها رسيدگي كردن جواب بقيه رو كي ميده؟از اينكه آبروشون بيشتر نره به بقيه اعتراضا رسيدگي نكردن مثلا واسه آزمون محاسبات رشته عمران اصلا سوالات خارج از منبع رو درنظر نگرفتن به چه حقي معلوم نيست.
                                                                                                                                                                                                                                    خوبه خودشون قبل امتحان منابع رو مشخص مي كنن بعد ميان خارج از اونا 4 تا سوال ميدن
                                                                                                                                                                                                                                    يكي جواب بده

                                                                                                                                                                                                                                    • پنجشنبه 21 دی 1391-0:0


                                                                                                                                                                                                                                     چقدر خوبه در شمار آقای ... و وزیر راه و شهرسازی نام سرنخ اصلی و عامل سرگردانی شمار زیاد مهندسان کشور یعنی ... رئیس ... را از یاد نبریم و شب و روز واسش.....!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                                                                                                                                                                                                                     • سه شنبه 19 دی 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                      نمرم شده 49 ! گفتن 3 تا غلط داري 30 تا صحيح ! در صورتي غلط ندارم و همچنين خود سوالت 4 تا اشتباه داشت كه به نظرم بايد امتيازشو بدن به سوالات ديگه . واقعا افتضاح بود سوالات و نحوه بررسي سوالات

                                                                                                                                                                                                                                      • ابراهیم عالیشاه افراچالیپاسخ به این دیدگاه 9 1
                                                                                                                                                                                                                                       يکشنبه 17 دی 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                       با سلام. بقول قدیمی ها مهندس گل گفتی اما واقعا کو گوش نوا؟ واقعا هم که اعتباری نمانده پیش دوست و آشنا .. فک و فامیل که نمیدونن چی به چیه .. بنده خداها فکر میکنن ما بیسوادیم دیگه نمیدونن که آقایون بالادستی ذیربط ...

                                                                                                                                                                                                                                       • چهارشنبه 6 دی 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                        يعني نمي خوان هيچكاري واسمون انجام بدن؟؟؟؟؟؟؟
                                                                                                                                                                                                                                        اي بابا يعني هيچكي نمي تونه اينارو مجبور كنه جواب ما رو بدن؟؟؟؟
                                                                                                                                                                                                                                        نظام مهندسي از اولم هواي هر كي رو داشت به جز مهندساي نسل جديد
                                                                                                                                                                                                                                        خوبه الان همه مي دونن هيچكدوم از مهندساي قديمي كاراي محاسبات و ... انجام نميدن و فقط امثال من با صرف بهترين زمان دوره زندگيمون،با حداقل قيمت كاراي محاسباتي و .... اونارو انجام ميديم
                                                                                                                                                                                                                                        واقعا متاسف شدم كه اين وسط هيچكدوم از سازمان هاي به اصطلاح مدافع حقوق مهندسان حاضر به شنيدن صداي ما نشدن و مثل مزاحم با ما برخورد كردن

                                                                                                                                                                                                                                        • سه شنبه 5 دی 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                         شما نگاه کنید ببینید نظام پزشکی واعضاء ان چگونه از یکدیگر حمایت میکنند که واقعا جای تحسین داره (قابل توجه مسئولین نظام مهندسی ) واقعا اکه کلی نگر باشیم می بنیم شرایطی پیش اوردند که واقعا ظالمانه است چرا یک مهندس تنها امیدش باید فقط حق امضا ش باشه تا زه اونم مسئولین این ازمون رو با کنکور اشتباه گرفتن تا ما صنف مستقل نداشته باشیم چه به دنبال حقوق و حمایت از اعضا نباشه این ظلم ها در تمام جنبه های کاری وزندگی مون ادامه داره وضعیت مهندسین به ویژه اعضا و فارغ التحصیلان جدید بسیار اصف ناک هست
                                                                                                                                                                                                                                         مخصو صا افرادی که تازه فارغ التحصیل می شوند و هیچ گونه حمایتی وجود ندارد برای مثال وضعیتی که خودم با هاش مواجه شدم و متاسفانه دردل بسیاری دیگر از همکاران هم هست من خودم فارغ التحصیل رشته معماری هستم در پروژه ساختمانی با حقوق 350 هزارتومان مشغول بکار شدم از ساعت 8 صبح تا 8 شب خارج ازشهر که هزینه رفت امدش درماه150هزارتومان بود به صاحب شرکت گفتم حداقل مارو بیمه کن که گفت نه من هم چند روزی کار کرده بودم زدم بیرون حساب کردم تو همون چند مدت بالای ده میلیون تومان برای شرکت کار کردم ولی ریالی نگرفت . خود نظام مهندسی که این وضعیت ظالمانه رو می بینه چرا راهکاری ارائه نمی کنه متاسفانه اونجا فقط باند بازی هست . ما فقط اسم مون مهندسه در اصل وضعیت مون از کارگران نیز بدتر هست.

                                                                                                                                                                                                                                         • علی داودیپاسخ به این دیدگاه 6 2
                                                                                                                                                                                                                                          شنبه 25 آذر 1391-0:0


                                                                                                                                                                                                                                          1- چه کسی باید پاسخگوی مهندسی با شد که میخواهد پروانه اشتغال به کار مهندسی را در یافت نماید و امر معاش نماید،آنهم در شرایط کنونی وضع اقتصادی جامعه
                                                                                                                                                                                                                                          2- داوطلبی که برای 5 سوال دفترچه وقت گذاشته و برای جواب دادن به سایر سوالات کمبود وقت داشته، بعد از اعتراض داوطلبان سازمان اقدام به خذف سوالات می کند،تکلیفش چیست ؟
                                                                                                                                                                                                                                          3-اینجانب که بخاطر حدود یک سوال موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی نشدم تکلفم چیست؟ (نمره کسبی 48%از 50% )
                                                                                                                                                                                                                                          4- در سوالات 1محاسبات گزینه 2 نیز باتوجه به مبحث 9 میتواند جواب صحیح باشد.
                                                                                                                                                                                                                                          5- در سوالات 39محاسبات گزینه 2 نیز باتوجه به مبحث 9 میتواند جواب صحیح باشد.
                                                                                                                                                                                                                                          6-سوال 6 محاسبات خارج از مواد آزمون می باشد.

                                                                                                                                                                                                                                          • دوشنبه 20 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                           چرا جواب ما رو نميدين؟

                                                                                                                                                                                                                                           • شنبه 18 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                            یعنی همون موقع که ابتدایی بودیم گفتن دستگاه کپی خرابه یه برگه از دفترتون بکنین باید این مملکتو ول میکردیم میزاشتیم میرفتیم

                                                                                                                                                                                                                                            یه مشت آدم بی مسولیت شکم گره کردن 7:30میان کارت میزنند 3 عصر میرن خونه لالا
                                                                                                                                                                                                                                            همینه که مملکت بوق رفته و رو آبه،هیچکی یبه هیچکی نیست،یه مشت بی کفایت مثل دکی ریلی دارن امور رو اداره میکنن
                                                                                                                                                                                                                                            جوانای تحصیلکرده ای که میتونن مایه پیشرفت و آبادانی مملکت باشن اینجوری الاف میشن
                                                                                                                                                                                                                                            دنیامون که بوق رفت هیشه همینجور نخواهد بود بالاخره مام خدایی داریم، آخرتی هم هست

                                                                                                                                                                                                                                            • جمعه 17 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                             سوال 52 آزمون محاسبات عمران ايراد داره بايد جوابش حداقل 2 گزينه اي اعلام شه
                                                                                                                                                                                                                                             چون هم مقطع لاغر و هم مقطع غير فشرده جواب درستي ميتونه باشه
                                                                                                                                                                                                                                             جالب اينجاست كه در كليد اولي مقطع غير فشرده و در كليد اصلاحي مقطع لاغر را جواب درست زده اند.
                                                                                                                                                                                                                                             به اين موضوع بايد رسيدگي بشه.

                                                                                                                                                                                                                                             • جمعه 17 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                              خیلی مطلب ماهی نوشتید، ممنون

                                                                                                                                                                                                                                              • جمعه 17 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                               دوستانی که در تلوزیون اشنا دارند سعی کنند این اعتراض رو به 20:30 یا اقای حسینی بای یا افرادی که حاضر هستند سازمان سنجش رو به چالش بکشند،منتقل کنند

                                                                                                                                                                                                                                               • جمعه 17 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                آقا يا خانم -

                                                                                                                                                                                                                                                هيچ آزموني نبايد آسون گرفته بشه
                                                                                                                                                                                                                                                ولي آزموني كه درصد قبوليهاش گاهي 5 درصد شده و تازه خيلي از اونايي كه قبول ميشن نمره كارنامشون به زحمت به 55 مي رسه كجاش منطقيه؟تازه آزمون امسال كه سوال حذفي و ... هم داشتيم.
                                                                                                                                                                                                                                                هنر نكردن امتحان غيراستاندارد گرفتن كه قبولي كم بشه.
                                                                                                                                                                                                                                                اين دقيقا نشون ميده كه به هيچ وجه نمي خوان پاي ديگران به سفرشون باز بشه

                                                                                                                                                                                                                                                • پنجشنبه 16 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                 درسته كه بعضي از سوالات آزمون استاندارد نبود ولي واقعا خيلي ها سواد طراحي را ندارند و درست نيست كه آزمون محاسبات مانند آزمون نظارت آسون گرفته بشه.

                                                                                                                                                                                                                                                 • مهندس عمرانپاسخ به این دیدگاه 6 1
                                                                                                                                                                                                                                                  پنجشنبه 16 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                  با سلام به حق که حرف دل ما را زدی
                                                                                                                                                                                                                                                  بنده کا تابستان نه کار کردم و نه مسافرتی رفتم تمام وقت برای آزمون آماده شدم و خیلی هم تست کار کردم اما بخاطر مچ گیری آقایان که طرح سوال از قسمت ویرایش شده(!) و همچنین6 تست اشتباه(!) که بعد از اصلاحیه دو تست صحیح حذف و یک تست صحیح دیگر هم گزینه آن تغییر کرد در حالیکه صراحت در کتاب آمده بود!همه این ها باعث شد بنده با 47 درصد قبول نشم در حالیکه خدای بالا سر شاهده که حقم نبود!آقایان برای این آزمون نزدیک به 80 هزار تومان از ما گرفتند اما چه تحویل ما دادند؟؟؟
                                                                                                                                                                                                                                                  به قول شما اگر نمیخواهند پروانه بدند چرا پول میگیرند و آزمون اینگونه برگزار می کنند؟؟؟؟
                                                                                                                                                                                                                                                  -------------
                                                                                                                                                                                                                                                  آقای رئیس نظام مهندسی که می فرمایید به ما ربطی نداره!شما طبق قانون نظام مهندسی ساختمان که شما قبولش داری یکی از وظایفت دفاع از حقوق اعضاست!!! حداقل وظایفی که داری مرور کنی بد نیست!

                                                                                                                                                                                                                                                  • پنجشنبه 16 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                   واقعا این ساخت وساز از همین بی برنامگی ها الگو گرفته....!
                                                                                                                                                                                                                                                   بساز بفروشی که با 50000ت ناقابل امضا ناظرش رو میخره...!

                                                                                                                                                                                                                                                   • مهندس دل شکستهپاسخ به این دیدگاه 7 2
                                                                                                                                                                                                                                                    چهارشنبه 15 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                    4 سال درس خوندیم 3 سال هم انتظار کشیدیم آخرش هم شد این که میبینید!
                                                                                                                                                                                                                                                    واقعا خدا ازتون نگذره...

                                                                                                                                                                                                                                                    • چهارشنبه 15 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                     اگه كليدو اصلاح نمي كنين لااقل ترازو كمش كنين
                                                                                                                                                                                                                                                     با اين امتحاني كه هم سوال غلط داشت هم كليدش مسئله داشت هم چند تا سوالش حذف شد به چه حقي مي گين بايد تراز 50 بياريم؟

                                                                                                                                                                                                                                                     • يکشنبه 24 آذر 1392-13:48

                                                                                                                                                                                                                                                      با سلام.عزیزم حالا ماها هی بگیم کو گوش شنوا.این اقای نویسنده همه چیز رو واضح بیان کرده البته بعلاوه نظرات مهندسین معترض محترم.انشا لله مسولین این موضوع ازمون نظام مهندسی به راه راست هدایت بشن که باعث ازار و اذیت جوانان خوب و با سوادمون نشن.

                                                                                                                                                                                                                                                     • داوطلب معترضپاسخ به این دیدگاه 3 2
                                                                                                                                                                                                                                                      چهارشنبه 15 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                      واقعا فكر مي كنن كه مي تونن شونه خالي كنن؟ چند ماهه واسمون روز و شب نذاشتن واسه قبولي توي همچيني آزمون غيراستانداردي،حق ندارن بگن فقط هر كي 50 شده قبوله.ايندفعه اگه مي خوان ساكت شيم بايد ترازو بيارن پايين.در ضمن اگه وقت كردن يه نگاهي هم به اين نظرسنجي بندازن واقعا خجالت داره كه اينقدر بي مسئوليتن و اينقدر معترض دارن:
                                                                                                                                                                                                                                                      http://azmoonengineering.blogfa.com/

                                                                                                                                                                                                                                                      • يکشنبه 12 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                       سلام با عرض خسته نباشید. من سوالاتی داشتم.
                                                                                                                                                                                                                                                       چرا همه چیز در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گنجانده شده ولی در مورد نحوی طرح سوالات و تعداد آن، درجه آسانی و دشواری آن، زمان پاسخگویی و ... ماده ای یا تبصره ایی نیست؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا یک مهندس بر فرض مثال ناظر عمرانی یک واحد ابنیه در عمل برای ارزیابی و پذیرش بتن در یک کارگاه فقط دو و نیم دقیقه مهلت پاسخگویی دارد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا بر فرض مثال یک مهندس عمران در بخش نظارت در عمل باید برای پیاده کردن ضوابط لازم الاجرای مقررات ملی ساختمان باید توانایی پاسخگویی به سوالات تست هوش و نامربوط و محاسباتی در مدت دو و نیم دقیقه برای هر سوال را داشته باشد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا در عمل یک مهندس نباید مباحث آیین نامه ایی را به اصطلاح هندبوت نزد خود در کارگاه یا دفاتر فنی داشته باشد؟ پس چه لزومی بر زمان کم و تست های هوش و نامربوط در آزمون اخذ پروانه هست؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا سطح آزمونهای اخذ پروانه در این دو سال با سالهای قبل تغییرات زیادی نکرده است؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا تعداد پذیرفته شدگان دارای اهمیت میباشد؟ آیا اگر همه این هشتاد و چهار هزار نفر داوطلب، پذیرفته شوند مشکلی در سازمان نظام مهندسی رخ میدهد؟ یا منابع مالی کم یا زیاد میشود؟ یا سود و زیانی برای دلالان رخ میدهد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا میشود گفت که قبلاً کمتر مهندس داشیم ولی الان زیادی مهندس شده اند، پس نحوی طرح سوالات و دشواری و ... آن نسبت به چند سال گذشته باید تفاوت قابل ملاحظه-ای داشته باشد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا از بابت اینکه خیلی¬ها به اصطلاح از پشت کنکور ماندن این آزمون، که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد، سودی، معامله¬ایی برای برخی انتشارات و موسسات بخش خصوصی نصیبشان نمیشود؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا این منطق که پذیرفته شدن در دانشگاه¬ها هر ساله آسان و آسانتر میشود باید در مقابله با آن، آزمون اخذ پروانه دشوارتر برگزار شود، صحت دارد؟ چونکه برای تحصیل در دانشگاه شهریه¬ایی از دانشجو اخذ میشود و چرخ دانشگاه میچرخد ولی در آزمون پروانه شاید به خاطر علم و دانشی که از همان دانشگاه کسب کرده، درآمدی اخذ میکند؟ ( قابل توجه است که فقط کمتر از 12 درصد از کل دانشجویان در تمامی رشته¬ها و مقاطع در کشور بدون شهریه و به اصطلاح روزانه، در حال تحصیل هستند)
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا در این سالهای اخیر این آزمون لیاقت واقعی یک دانش آموخته دارای تجربه کاری را واقعاً آشکار میکند؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا به داوطلب آزمون اخذ پروانه هم مانند سایر آزمونهای سراسری باید القا شود که از کتابها و کلاسهای فلان موسسه خصوصی استفاده کند تا شانس خود را بیشتر بالا ببرد؟ آیا هدف مالی در پشت قضیه نهفته است؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا شبهه¬ای که بر علم و تجربه دانش آموختگان دانشگاهی برای اجرای مقررات ملی ساختمان وجود دارد با این آزمون حتماً برطرف میشود؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا میشود گفت که آموزش عالی در تربیت نیروی فنی کشور تاثیر کمتری داشته و با این آزمون ارزیابی میشود که کدام داوطلب لیاقت اخذ پروانه را بیشتر از دیگری دارد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا واقعا با این چند سوال محدود شرایط داوطلب دانش آموخته دانشگاهی با تجربه سه سال کار محرز میگردد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا برای اخذ پروانه صلاحیت در تمامی سازمانهای صنفی موجود در کشور آزمونی با این مشخصات و کیفیت برگزار میگردد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا دوطلب دانش آموخته دانشگاهی با تجربه سه سال کار فدایی سلیقه طراحان اینگونه آزمونها نمیشوند؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا رقابت در این آزمون معنایی دارد که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد ولی هدف طراحان با طرح سوالات پیچیده و دشوار و زمان کم، ظرفیت را محدود میکنند نه لیاقت را؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا رقابت در این آزمون معنایی دارد که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد زمان پاسخگویی به سوالات علی¬الاظاهر فنی که باید در زمان اجرای مقررات ملی ساختمان که منافع ملی را حفظ میکند لزومی دارد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا روش و راه دیگری که خلاقیت و استعداد و لیاقت و صلاحیت واقعی داوطلب اخذ پروانه را هرچه بهتر آشکار و محرز میکند بغیر از این شصت سوال (نامربوط و غیره کارشناسی) محدود شده به مهلت پاسخگویی در دو و نیم ساعت، وجود ندارد؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا این روش فعلی اخذ پروانه نظام مهندسی که تعداد داوطلبان اخذ پروانه هر ساله بطور تصاعدی در حال افزایش میباشد و این باعث بوجود آمدن بازار مخصوص برای بعضی از فرصت طلبان سود جو میشود، وسوسه انگیز نیست؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا طرح سوالات خارج از منابع اعلامی گفته های بالا را تصدیق نمیکند؟ آیا اصلاحیه پاسخنامه¬ها چطور؟ آیا میتوان زمان هدر شده به سوالات اصلاح شده را هم جبران کرد؟ آیا هدف دیگری را دنبال میکنم؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا اضافه شدن مهندسان جدید، جای مهندسان قدیمی را تنگ نمیکند؟ آیا این موضوع در این چند سال مد نظر نبوده است؟
                                                                                                                                                                                                                                                       آیا فرقی بین 49 نمره درصد یا 47 درصد با 25 درصد در این آزمون که محدودیت ظرفیت پذیرش ندارد، وجود دارد؟ (نمره 47 درصد که مردود محسوب میشود با 50 درصد که قبولی محسوب میشود، عدالت در تمییز لیاقت مهندسان را مشخص میکند؟)

                                                                                                                                                                                                                                                       • شنبه 3 اسفند 1392-19:11

                                                                                                                                                                                                                                                        دوستانی که میخوان طراحی امتحان بدند دیگه زحمت نکشند.من این سری طرح یکی از اصلاح کننده های ازمون رو کشیدم.2 ماه رفتم کلاسش و چند صدهزار تومن خرج کردم.همه چیزهایی که گفته بود و که واقعا هم درست بود رو رعایت کردم ولی نمرم از نمره پارسالم که خیلی بد کشیده بودم پایین تر بود.

                                                                                                                                                                                                                                                        • يکشنبه 18 اسفند 1392-9:23

                                                                                                                                                                                                                                                         آقایان و خانومهای عزیز اینها همه بهانه است باید یاد بگیریم به قانون احترام بگذاریم فرق بین 49 و 50 مانند فرق یک ثاتیه اشتباه در رانندگی است . من خودم 3 دوره امتحان دادم دوره دوم 48 شدم ولی دوره سوم بیشتر خواندم هم نظارت و هم اجرا را قبول شدم .
                                                                                                                                                                                                                                                         اشکال در همه چی هست از خودمان شروع کنیم....

                                                                                                                                                                                                                                                         • يکشنبه 18 اسفند 1392-13:53

                                                                                                                                                                                                                                                          آقای محترم
                                                                                                                                                                                                                                                          خیلی از مهندسا به دلیل اشتباه صحیح کردن پاسخنامه با نمرات نزدیک به 50 مردود اعلام شدن نمره 48پارسال شما نتیجه کوتاهی خودتون بود نه کارگرای ساعتی دو زار سازمان سنجش.
                                                                                                                                                                                                                                                          امیدوارم به زودی به بدشانسی اینچنینی گرفتار بشید تا اون موقع ببینیم چطور مشاوره میدید

                                                                                                                                                                                                                                                       • شنبه 11 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                        علاوه برغیراستانداردبودن سوالات وعدم پاسخگویی مسئولان درآزمون قبلی از حساب بانکی بنده 3برابرهزینه ثبت نام 108هزارتومان برداشت گردید که با پیگیری یک ماهه هیچ کس پاسخگو نبود وهزینه اضافی ثبت نام هم مسترد نشد

                                                                                                                                                                                                                                                        • طالب نسبپاسخ به این دیدگاه 22 6
                                                                                                                                                                                                                                                         شنبه 11 آذر 1391-0:0

                                                                                                                                                                                                                                                         حتی اگر کسی باشد که به ایرادهای فاحش آزمون و تاثیرات وحشتناک آن بر جامعه‌ی مهندسی و متعاقب آن مردم شک داشته باشد(که بعید میدانم) پیشنهاد میکنم به عنوان یک ناظر کنجکاو نفراتی که برگزیدگان اخیر انتخابات نظام مهندسی بوده ان را بررسی کند. عناوین آن قدر روشن و سوابق آن قدر گویاست که دیگر جای هیچ سوالی باقی نمی ماند که این آزمون ها چرا و تا کی این گونه اند.

                                                                                                                                                                                                                                                         • شنبه 7 دی 1392-8:1

                                                                                                                                                                                                                                                          تو رو خداتون کسایی که 46 میشن رو قبول کنید چون حداقل 3 الی 4 سوال همیشه غیر استاندارده

                                                                                                                                                                                                                                                          • پنجشنبه 3 تير 1395-2:24

                                                                                                                                                                                                                                                           دوستان و همکاران عزیز من برای اولین بار بهمن 94 تو ازمون اجرا و نظارت عمران شرکت کردم و هر دو رشته رو با 50 درصد قبول شدم چند نکته برای دوستانی که وقتشون کمه ، اول اینکه کلید واژه ها تا حدی میتونه کمک کنه و تو وقت صرفه جویی کنه دوم اینکه حتما نمونه سوالای سال قبل رو تهیه کنید و از لحاظ بودجه بندی تعداد سوالا اشراف داشته باشید موفقیت دور ذز دسترس نیست

                                                                                                                                                                                                                                                           • زهرا قاسمیپاسخ به این دیدگاه 1 0
                                                                                                                                                                                                                                                            پنجشنبه 11 آذر 1395-13:22

                                                                                                                                                                                                                                                            سلام دوست گرامی ازمون بهمن 94 بسیار اسون بود فقط با کمی مدیریت ازمون حل میشد ومیتونستید قبول بشید نیازی هم نبود که خیلی خونده باشید من نتونستم مدیریت کنم وهمه ی وقتمو روی مسئلهها گذاشته بودم وبدلیل نابرابری تعداد سوالات حفظی ومسئله موفق نشدم. روال ازمون نظام مهندسی به این صورته که برای نمونه سال 92 ازمون اسون بود ولی ازمون بعدیش خیلی سخت وبی ربط بود بعد ش بهمن 94 دوباره اسون شد ولی ازمون شهریور 95 خیلی سخت بود من رشتم برقه من تمام تستهارو زدم ولی نمیتونستم مسائلش که تابحال ندیده بودم حل کنم اینا فقط دارند از این راه پول مارو میچاپند تو این ازمونا فقط براشون پوله وپول ،کسایی هم که شانس اوردند و قبول شدند .باید یه برگه ببرند پیش دوتا مهندس واون مهندسا باید قسم بخورند که این ادمی که قبول شده سه سال سابقه دارند وخیلی راحت این قسمو میخورند درحالیکه این ادمیکه قبول شده چجوری میتونه تو این کشوری که بیکاری بیداد میکنه سابقه کار داشته باشند ؟وتکلیف این قسم دروغیکه همگی باهم خوردند چی میشه؟ بعدشم الان بیشتر کارا خوابیده؟بیشتر کساییکه نظام مهندسی قبول شدند بیکارند یه سوال دارم تکلیف کساییکه قبل قبول شدند چیه پس چرا اونا طراحی ونظارت باهم قبول شدند ولی ماها ممکنه یکیشو قبول بشیم والبته صدرصد حالا پول بیشتری تو جیب نظام میره چون ازمون دوتاشده


                                                                                                                                                                                                                                                         ©2013 APG.ir