جمعه 20 اسفند 1389-14:5

کوچ سحر

استاد غلامرضا کبيري-سحر-شاعر و ترانه سراي پيشکسوت مازندراني، سحرگاه روز جمعه بيستم اسفندماه درگذشت.


به گزارش مازندنومه،استاد کبيري که در اثر بيماري قلبي در بيمارستاني در ساري بستري شده بود،حدود ساعت 4 بامداد روز جمعه در اثر ايست قلبي جان به جان آفرين تسليم کرد.

زنده ياد غلامرضا کبيري به سال 1298 در ساري ديده به جهان گشود.او کارمند بازنسشته آموزش وپرورش مازندران و از پيشاهنگان شعر امروز مازندراني بود.

تنها شعر "کوچ" او کافي است تا جايگاه بلندش را در شعر تبري بشناسيم.استاد کبيري سال هاي زيادي برنامه هاي ادبي راديو را نويسندگي کرد و برنامه معروف"تي تي هاي مازندرون"يادگار همکاري او و زنده ياد محمد دنيوي است.

بسياري از ترانه هاي استاد کبيري به وسيله خوانندگاني چون محمد دنيوي،اسماعيل عبدي،حسن فداييان و... به اجرا درامده است."تلاونگ تي تي ها" تنها اثر مستقل شعري استاد است که در سال 1377 چاپ و پخش شد.

کتاب "زمزمه هايي از شهر بي خزان من ساري" نيز اثر ديگر استاد است که حاوي مجموعه مقاله ها و چند ترانه زنده ياد کبيري است.

در سال هاي اخير نيز او به عنوان ويراستار با صدا و سيماي مرکز طبرستان همکاري مي کرد،اما سال هاي آخر عمر را در منزل بيشتر به استراحت پرداخت.

به گزارش مازندنومه،مراسم تشييع جنازه استاد غلامرضاکبيري ساعت 9:30صبح شنبه 21 اسفندماه از جلوي مسجد امام حسين(ع) خيابان 18 دي ساري برگزار مي شود.

گفتني است استاندار مازندران هم به مناسبت در گذشت استاد غلامرضا کبیری پيامي صادر کرد.دراين پيام آمده:

"درگذشت شادروان ،خلدآشیان استادغلامرضا کبیری، شاعر ادیب ،فرزانه و پیشکسوت مازندرانی را به هم استانی های عزیز، جامعه فرهنگی کشور، شاعران وهنرمندان وخانواده مکرم ایشان تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.


مرحوم کبیری از جمله سرمایه های ارزشمند فرهنگی این استان ادیب پرور و انسان ساز بود که همواره درنزد مردم فرهنگ دوست مازندران ، هنرمندان، ادبا، شاعران و اهالی فکر و اندیشه کشور به عنوان چهره ای ماندگار خواهد ماند.


تالیفاتی نظیر تلاونگ تی تی، ساری شهر بی خزان من، این شاعرگرانمایه و پژوهش گر نامی استان به عنوان گنجینه و یادگار برای جامعه ایرانی ثبت وباقی خواهد ماند.


این شاعر معاصر کشور نمادی از دوستی اهل علم و فرهنگ برای سربلندی این مرز و بوم ،حرکتی پرشتاب در مسیری معنوی برای احیای فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، بود.


رجاء واثق دارم جوانان مستعد و پویای مازندرانی با تاسی از زندگی سراسر سعی، پژوهش و پویایی پیشکسوتان وچهره های درخشانی چون شادروان استاد کبیری مسیر پر افتخار مازندران درعرصه فرهنگ ، ادب وهنر را تداوم خواهند بخشید."

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران هم به همين مناسبت پيام تسليتي صادر کرد.در پيام حجت الاسلام عباسعلی ابراهیمی امده است:

"عرصه فرهنگ و هنر مازندران ، نام و ياد يكي از چهره‌هاي بي‌بديل خود را همواره گرامي خواهد داشت و بردباري او را براي خلق هوشمندانه‌ لحظات ناب و پراحساس، همواره به ديده‌ احترام خواهد نگريست.

 بدون ترديد درخشش مرحوم کبیری در خلق اثارفاخر هنري فرهنگی نام او را ماندگار خواهد ساخت. باشد كه مشي او، مرام و الگوي همه‌ رهروان هنر متعهد گردد و اميد كه هنرمند هستي با تفضل و مهرباني خويش، آرامش و شادي ابدي را ارزاني روح بلندش قرار دهد.

 اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی مازندران فقدان اين هنرمند ارزشمند را به جامعه‌ي هنري ايران اسلامي و استان مازندران و خانواده آن مرحوم تسليت عرض مي‌نمايد."

در آستانه بهار طبيعت و به ياد استاد غلامرضاکبيري-سحر-گوشه هايي از شعر مازندراني "باهار"را پيش کش مي کنيم:

اي بيمو نوبهار،بهيه دنيا جوون/عالم تن ره ديگو فصل بهارون تکون

بورده پئي سرج ابر،بيّه کهو آسمون/افتاب سوجم هوا دوسّه اي تيرکمون

هاکرده گل بيدمشک،بزو هلي دار نشون/چنده خجيره خدا،باهار مازندرون

لسک لسک خورنه لش،ورف دماوند کوه/وقتي بيه دينه ما،راه کفنه ورف او

چاله خس و شوکوروم،کنّه هوا ره سيو/ورنه آدم جم حواس،باهار نارنج بو

صبح سحر جه تيرنگ خوندنه دشت ميون/ولاهه راس باتنه بهشت مازندون

انگور مل ره هارش،ايارنه کم کم زمور/سرمايي و ورف سوز،بيّه ديگه گوم به گور

تن دپوشنه ولگ جم،فک که بيّه لخت وعور/بينج کر کار و بار بونه اسا جفت و جور

کنده گل بوجه مشت،جيف و پله باغبون/ولاهه راس باتنه بهشت مازندرون...