دوشنبه 25 مهر 1390-22:40

يک باشگاه و هزار دردسر

 متاسفانه از سوی دفتر معاون عمرانی استاندار به دفتر ریاست شورا و شهردار قائم شهر گفته شد که مصوبه ای جدید در این راستا امضا کنند،اما این دو نفر زیر بار نرفتند و معاون عمرانی با چهار امضا از اعضای کمیسیون ماده پنج ، موافقت خود را اعلام کرد و دستور داد که مالک می تواند راسا به اجرای طرح در همان محل اقدام کند.(رنجنامه جمعي از شهروندان قائم شهري)


مازندنومه:نامه-بخوانيد رنج نامه-زير را جمعي از اهالي خيابان شريعتي قائم شهر براي انتشار در مازندنومه ارسال کرده اند.موضوع مربوط به ساخت يک باشگاه ورزشي بانوان در اين کوچه است که مشکلاتي را براي اهالي ايجاد کرده است.مردم محل با توجه به پيگيري هاي فراون هنوز نتوانسته اند به حق خود برسند و از قرار از عملکرد معاون عمراني استاندار نيز گله دارند.اصل نامه را در زير پخش مي کنيم و منتظر توضيح دفتر معاون عمراني استاندار مي مانيم.

------------------------------

مديرمحترم مازندنومه،با اهداي سلام و خسته نباشید

 در خصوص شکوائیه سی خانوار از اهالی بن بست شهید مدنی واقع در خیابان شریعتی (خزر 39) شهرستان قائم شهر مبنی بر بی توجهی و یا بي کفایتي عده ای از مسئولان و متولیان امر صدور مجوز هرگونه ساخت و ساز چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی، این افراد را بر آن داشته تا این شکوائیه یا به نوعی درد دل خود را به آن دفتر جهت استحضار عموم شهروندان برسانیم تا شاید از این طریق گره کور از کار اهالی این منطقه گشوده شود.

 اما شرح؛ در سال 86 شخصی حقیقی به نام خانم الف در پلاک ثبتی 6097 / 57 /16 به مساحت 215 متر در کوچه بن بست هشت متری ،در اواسط کوچه مسکونی اقدام به اخذ غیرقانونی پروانه ساخت مجتمع ورزشی بانوان نمود.

مالک با اعمال نفوذ در سازمان ها و ارگان های ذی ربط در صدور مجوز ، کلیه ضوابط شهرسازی را زیر پا گذاشته و همچنین از طریق کارشناسان سازمان ها، سیر اجرای طرح را همان گونه که خود صلاح می دانسته انجام داد.

 اهالی کوچه پس از اطلاع ، شکایت های مختلفي در ارگان ها و نهادها مطرح کردند که پس از سیر مراحل رسیدگی ، شورای اسلامی قائم شهر مشاهده کرد مجوز فوق فاقد موافقیت اولیه تغییر کاربری مسکونی به ورزشی است.

 النهایه ارسال پرونده توسط شورای اسلامی قائم شهر به دیوان عدالت اداری انجام شد و خواستار ابطال بند هشت مصوبه 34 مورخ 7/ 5/ 86 کمیسیون ماده پنج شدند که طی دادنامه 591 کلاسه 7/ 88/76 مورخ 27 /5/ 88 به صراحت اعلام شد خلاف جدول مقایسه ضوابط و مقررات طرح تفصیلی ، موضوع کاربری زمین های ورزشی در موارد کمتر از 400 متر مربع قابل طرح نمی باشد.زمین فوق الذکر 215 متر مربع بوده و رای دیوان هم مبنی بر تغییر محل باشگاه است.

 نامه مجددا به کمیسیون ماده پنج مورخ 4 /11 /88 به ریاست مدیرکل وقت استانداری (آقای دادبود) برگشت و در بند 40 ، کلیه اعضا موافقت کردند که محل باشگاه تغییر یافته و رای دیوان اجرایی شود، اما متاسفانه معاون عمرانی استانداری پس از گذشت چند روز از رای کمیسیون، دستور حذف بند 40 را صادر کرد که اسناد و مدارک آن هم موجود است.

 با اعتراض اهالی مجددا در تاریخ 19/3/89 دوباره کمیسیون ماده پنج به ریاست مدیرکل دفتر فنی استانداری پرونده را مطرح کردند و در بند 37 صورتجلسه با تمامی اعضای کمیسیون و رئیس وقت شورای اسلامی شهر قائم شهر و شهرداری قائم شهر ، موافقت برای اجرای رای دیوان اعلام شد و تاکید بر تغییر محل باشگاه بود که اهالی کوچه در پشت در کمیسیون ماده پنج حضور داشته و از تمامی اعضا هم تشکر کردند.

 متاسفانه در تاریخ 27/4/89 از سوی دفتر معاون عمرانی به دفتر ریاست شورای قائم شهر و شهردار قائم شهر گفته شد که مصوبه ای جدید در این راستا امضا کنند که این دو نفر زیر بار نرفتند و معاون عمرانی با چهار امضا از اعضای کمیسیون ماده پنج ، موافقت خود را اعلام و دستور داد و تاکید کرد که مالک می تواند راسا به اجرای طرح در همان محل اقدام کند.

در واقع رای دیوان هیچ ارزش و وجاهت قانونی برای معاون عمرانی نداشته و با نادیده گرفتن صورتجلسات قبلی و رای دیوان، رای صادر کرد.

 اهالی کوچه در سفر حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری -ریاست دیوان عدالت اداری- در تاریخ 14/4/90 به مازندران(دانشگاه آزاد آملی لاریجانی آمل) در خصوص همایش شهرداری های مازندران ، به آن مقام مراجعه کردند که ایشان هم با بررسی اسناد و مدارک ، دستور داد که مجددا دادخواستی تنظیم و به دفتر ایشان رائه شود تا مصوبه جدید را خارج از نوبت بررسی کنند.

 در این خصوص دادخواستی توسط اعضای شورای شهر قائم شهر تنظیم و همراه با اسناد و مدارک و رای شعبه هفتم دیوان عدالت اداری ارسال و طبق دستور آقای منتظری در حال رسیدگی است .

 حال با این تفاصیل و توضیحات فوق الاشاره نمي دانيم با توجه به شرح ماوقعه و اینکه مسئولان حتی نسبت به صورت جلسه تنظیمی خودشان هم بی توجهی می کنند و تصمیم خرد جمعی را در کمیسیون ماده پنج باطل می کنند شکایت را به کجا باید برد؟!

 این مساله باعث درد و رنج حدود 120 نفر از اهالی سی خانواري این کوچه را فراهم نموده و انتظار می رود آقايان مسئول نسبت به این موضوع رسیدگی کنند چرا که عواقب سوء بعدی گريبانگیر آنان خواهد بود.

شایان ذکر است تبدیل بافت مسکونی به تجاری در کوچه هشت متری بدون تعیین پارکینگ ، باعث ایجاد ترافیک و مزاحمت اهالی شده است.

 با تشکر؛ اهالی خیابان شریعتی – خزر 39 قائم شهر