يکشنبه 30 بهمن 1390-10:45

از خط خارج شدگان/قرصی که شفا نمی دهد

در عرض 48 ساعت دو نفر در فریدون کنار و محمودآباد به خودکشي دست زدند/خودکشی با قرص برنج در استان های شمالی فزونی یافته و جایگزین روش های سنتی شده است.


مازندنومه،عظيم غلامي: در 48 ساعت گذشته دو نفر در دو شهر ساحلی به خودکشی دست زدند.اعلام شده که هر دو نفر با "قرص برنج" به این کار اقدام کردند و تلاش پزشکان و کادر درمانی هم در نجات این افراد بی نتیجه ماند و هر دو مرد جان سپردند.

یکی از این افراد جوان حدودا 24 ساله و مجرد،اهل فریدون کنار بود ودیگری اهل شهر ساحلی محمودآباد که 40 سال سن داشت.

*دهمین دلیل مرگ در دنیا

اعلام شده که سالانه حداقل يک ميليون نفر در سراسر دنيا خودکشي مي‌کنند، يعني در هر 40 ثانيه، يک نفر و اين آمار از سوي سازمان جهاني بهداشت تاييد شده است.

به نوشته ایسنا،خودکشي دهمين دليل مرگ در دنیاست و 5/1 درصد مرگ‌هاي جهان را به خود اختصاص داده است.

طبق آمار منتشر شده از سوي وزارت کشور، انگيزه خودکشي در ایران به ترتيب مربوط به مسايل ناموسي، اختلافات خانوادگي، تحصيل و ازدواج، شکست و نااميدي، فقر و تنگدستي، بيماري‌هاي رواني، استرس‌ها و فشارهاي رواني، تنهايي، عشق و تمايلات شديد عاطفي و اعتياد به مواد مخدر، مواد توهم‌زا و الکل بوده که در اين ميان سهم خودکشي با انگيزه‌ اختلافات خانوادگي با 41 درصد، بالاترين علت خودکشي ذکر شده است.

به نوشته پایگاه خبری "فرارو"طبق بررسی‌های به عمل آمده در سال‌های اولیه انقلاب هیچ آماری از خودكشی وجود ندارد، در سال‌های جنگ و حتی چند سال اولیه بعد از جنگ با افزایش بسیار اندک و نامحسوس خودکشی مواجه هستیم ولی نرخ جهشی خودکشی از سال 70 شروع می‌شود و تا سال 83 با افت و خیز به رشد خود ادامه می‌دهدتا اینکه در سال 80 و 84به اوج خود می‌رسد و دیگر بار شروع به نزول می‌کند.

بر اساس این گزارش،اگر بخواهیم خودكشی را در ایران از نظر جنسیت بررسی كنیم باید گفت كه در ایران نیز مانند دیگر كشورها زنان در اقدام به خودكشی و مردان در خودكشی موفق بیشتر هستند به تعبیر دیگر در كشورهای دنیا معمولا زنان سه برابر مردان دست به خودكشی می‌زنند اما مردان سه برابر زنان در خودكشی موفق می‌شوند.

در ایران مردان حدودا دو برابر زنان خودكشی كامل دارند اما در استان‌هایی مثل ایلام، بوشهر، خوزستان، كهگیلویه و بویر احمد، فارس و كرمان نرخ خودكشی زنان بالاتر از مردان است.

*تركيب خطرناكي از فسفيدها

در شمال کشور نیز در سال های اخیر خودکشی تغییر شکل یافته و از خودسوزی و آویخته شدن با طناب و موارد دیگر به خودکشی با قرص برنج و دارو تبدیل شده است.

قرص برنج ( که در عطاری ها فروخته می شود) در چند سال اخير مثل مرگ موش براي خود شهرتي به هم زده و خبر مرگ كساني كه در اثر استفاده از اين قرص جان خود را از دست مي دهند ، هر چند وقت يك بار تيتر صفحه حوادث روزنامه ها مي شود.

قرص برنج تركيب خطرناكي از فسفيدهاست كه براي جلوگيري از آفت زدگي برنج انبار شده مصرف مي شود.

به عقيده متخصصان دوز كشنده اين قرص در انسان نامشخص است ولي مواردي از مرگ در اثر خوردن تنها نصف قرص (-٥/١گرم) نيز گزارش شده است.

احتمال مرگ در اثر استفاده از اين سم بسيار بالا و مانند سيانور است و متاسفانه اين سم، هيچ پادزهري ندارد.