پنجشنبه 18 اسفند 1390-23:53

سنگ مفت،سرمایه گذار مفت!

سرمایه گذار شهر بازی ساری به خبرنگاران پناه آورد؛پيشنهاد دادند تا پروژه در شهري غير از ساري انجام شود اما با وجود تمام مشكلات وفادار به ساري مانده ام/تاكنون به علت سهل انگاري شهرداري و شوراي شهر هنوز سقف اين پروژه اجرا نشده است/متاسفانه ما راه تفريح كردن را بلد نيستيم و نهايت تفريح ما دور زدن در خيابان هاست.


مازندنومه،محمد اسماعیل بخشی سورکی:باز هم مشكل هميشگي استان مازندران و كوته بيني برخي افراد كه همواره كاسه داغ تر از آش بوده و اجازه به نتيجه رسيدن امور را نمي دهند، مشكل ساز شد.

رضا امير سليماني-سرمايه گذار پروژه شهر بازي سرزمين شادي ها- عصر پنج شنبه در نشست خبري خود با خبرنگاران اظهار داشت: شركت پديده گردشگري كاسپين با هدف سرمايه گذاري و دسترسي به اهداف نوين در حوزه گردشگري تاسيس شد و در زمينه مطالعاتي و مشاوره اي كارهاي بديعي ارائه كرده است.

وي گفت: ما مطالعات در حوزه جذب گردشگر را به شكل نوين و همچنين بررسي مشكلات پيش رو را از سال 79 آغاز كردیم و تاكنون بيشتر براي انجام عمليات بزرگ تفريحي به تحقيقات ميداني اقدام كرده ايم.

اين سرمايه گذار با بيان اينكه در موارد متعدد از وضعيت سياسي، اجتماعي و فرهنگي مناطقي كه قرار است پرو‍ژه در آن كليد بخورد مطالعات وسيعي صورت پذيرفته است افزود: نمونه اين مطالعات و طرح ها در چند وزارتخانه مطرح شده است و مورد استقبال قرار گرفته است.

وي گفت:اين وزاتخانه ها براي عملياتي شدن پروژه ها پيشنهاد دادند تا پروژه در شهرهايي غير از ساري انجام شود اما بنده با وجود تمام مشكلات وفادار به ساري مانده ام.

اميرسليماني با اشاره به جمعيت مقيم و مسافر در يك شهر عنوان كرد: جمعيت مسافر يك ضريب اطميناني دارد اما آنچه براي طراحي ها مورد اهميت است تعداد و نحوه جمعيت مقيم آن شهر است كه مي تواند ضريب امنيت بالايي براي تثبيت و بهره وري پروژه ايجاد كند.

*شرق ضعیف

وي در تشريح دلايل وفاداري خود به ساري گفت: از نگاه بنده استان به دو قطب غرب و شرق تقيسم شده است كه متاسفانه تمامي امكانات تفريحي و گردشگري اختصاص به مناطق غربي استان دارد اما در شرق استان شاهد امكانات ضعيفي در اين زمينه هستيم.

اين سرمايه گذار با بيان اينكه استان به دليل تجميع بافت شهري و مسافرخيز بودن بسيار مستعد است گفت:يكي ديگر از دلايل انتخاب مركز استان توجه به اين مطلب است كه پروژه شهر بازي چشم اندازي منطقه اي و فرا منطقه اي خواهد داشت.

اميرسليماني ادامه داد:با اجرايي شدن اين طرح در ساري ما اميدواريم كه از شهرستان هاي ديگر و همچنين از استان هاي همجوار گلستان ، سمنان و حتي گيلان نيز بتوانيم جمعيت قابل توجهي را جذب و در راستاي استفاده از امكانات به آنها خدمات دهيم.

*بازی هایی برای 3 تا 30 ساله ها

وي گفت:پروژه شهربازي مساحتي بالغ بر 900 متر مربع دارد كه طراحي آن در همكف 645 متر مربع و در نيم طبقه نيز 140 متر مربع صورت پذيرفته است كه يك سوله فضايي با سقف پلي كربنات مدرن(كه يكي از مطرح ترين انواع استفاده از فن آوري نانو در بحث معماري سقف و سيماي شهري است) نيز براي بهبود سيماي شهري براي اين فضا طراحي شده است.

اين سرمايه گذار مشخصه عمده اين مجتمع تفريحي- گردشگري را ديجتالي بودن بازي ها و استفاده از سيميلاتورها و شبيه سازهاي حرفه اي دانست كه در آن از بازي هاي تلويزيوني و بازي هاي سبُك مكانيكي استفاده شده و با توجه به نوع مدل ارائه شده در بازي ها مي تواند سنين 3تا 30 سال را پوشش دهد.

وي خصوصيت ديگر اين بازي ها را هيجان زايي آن عنوان كرد و گفت: براي اولين بار نمونه اين شهربازي در ساختمان تيراژه تهران ايجاد شد كه بازخورد سراسري داشت و بعد از آن شهرهاي مشهد،شيراز، اصفهان،قم مي باشد كه به تازگي كيش هم اقدام به ساخت نمونه مشابه كرده است.

*مسئولان همکاری نمی کنند

اميرسليماني با بيان اينكه كار گردشگري و تفريحي نياز به فرهنگ سازي و ايجاد بسترهاي مناسب فرهنگي و تعامل مسئولان با سرمايه گذاران در اين حوزه دارد گفت:متاسفانه نوع برداشت نادرست مردم و مسئولان در اين خصوص موجب عدم همكاري و معلق ماندن پرو‍ژه ها مي شود.

وي با بيان اينكه در شهر سرخرود اولين سرمايه گذاري شركت كاسپين در حوزه گردشگري كليد خورد افزود:متاسفانه به علت عدم همكاري مسئولان شهري و محلي (به بهانه بحث مربوط به فصل ماهيگيري و تعطيلي شش ماهه مجموعه در اين فصل)، موجب شد تا طرح به صورت نيمه كاره رها شود، در حالي كه ما با ارايه راهكارهاي متفاوت سعي كرديم نظر مثبت مسئولان را جلب كنيم اما آنها بر روي حرف خود اصرار كردند.

اميرسليماني گفت: متاسفانه اين امر در ساري هم اتفاق افتاده است و با وجودي كه رايزني هاي وسيعي در اين خصوص انجام شد و مسئولان قول همكاري دادند اما در روند كار سنگ اندازي و پروژه با مشكلات زيادي روبه رو شد.

وي با بيان اينكه در ابتداي امر شهردار ساري و شوراهاي شهر نظر مساعدي روي اين پروژه داشتند افزود:در شروع كار خود آقاي حجازي به همراه آقاي رحيمي شهردار منطقه يك و مهندسان ناظرشهرداري، ساعت 6.30 صبح در محل پروژه حاضر شده و اين كار استقبال كردند.

اين سرمايه گذار اظهار داشت:شخص آقاي حجازي بسيار از اين موضوع حمايت كرد و دستورهاي كتبي و اكيد وي در پرونده موجود است كه مكرر تاكيد كردند كه نه تنها براي صدور پروانه و مجوز هزينه اي دريافت نمي كنيم بلكه حاضريم در اين امر مساعدت مالي نيز داشته باشيم.

وي ادامه داد:اكثر اعضاي شوراي شهر نيز اين نظر را داشتند اما اكنون اجازه اجراي اينكار را نمي دهند.

اميرسليماني با بيان اينكه اين پروژه قرار بود در دهه فجر افتتاح شود افزود: به دلايل سياسي و همچنين در پيش بودن انتخابات ترجيح داده شد تا 20 اسفندماه اين امر محقق شود كه تاكنون به علت سهل انگاري شهرداري و اعضاي شوراي شهر هنوز سقف اين پروژه اجرا نشده است.

*اتفاقی بزرگ در کشور

وي با اشاره به اينكه هر قطعه از ماشين آلات در حدود 12 تا 15 هزار دلار قيمت دارد افزود:هر كدام از اين وسايل تنها مساحتي در حدود يك يا دو مترمربع اشغال خواهند كرد كه با اين حساب مبلغي بالغ بر 500تا 600 هزار دلار فقط هزينه ماشين آلات مورد نياز خواهد بود.

اميرسليماني گفت:تعهدات شركت براي وارد كردن قطعات و ماشين آلات مورد نياز 60 روزه بود كه با اين اهمال مسئولان و با توجه به محدوديت هاي ارزي ايجاد شده با مشكلات زيادي در خصوص تامين ارز و وارد كردن قطعات روبه رو هستيم.

وي گفت: با مراجعات مكرر به شهرداري بالاخره ديروز توانستيم مجوز مورد نياز را دريافت كنيم اما اين مجوز تنها براي 70 درصد پروژه (مساحت 600مترمربع )با پرداخت مبلغ 68 ميليون و 960هزار تومان صادر شده است و براي 30 درصد باقيمانده بعد از پايان كار بايد پرونده به كميسيون ماده 100 ارجاع شود.

اميرسليماني در تشريح علل ساخت اين پروژه در مساحت 900 مترمربع عنوان كرد: يكي از علل اصرار بنده بر اين موضوع توجه به اين مطلب است كه شهربازي تيراژه تهران در 470مترمربع ساخته شده است و تا به حال حتي طرح ساخت، در مساحتي بالاتر از 700 مترمربع پيشنهاد هم نشده است و با انجام اين كار يک اتفاق بزرگ در كشور رخ خواهد داد.

وي با بيان اينكه شهرداري حتي به تعهد اوليه خود عمل نكرده است بلكه از ما هزينه مطالبه مي كند افزود:اين مبلبغ با در نظر گرفتن جريمه ماده صد بسيار قابل توجه خواهد بود و مسئولان بايد پاسخ دهند كه چرا در قبال كار خدمات شهري و فرهنگي كه از وظايف شهرداي هاست با سرمايه گذاري مستقيم قرار است در مركز استان رخ دهد، مرتب سنگ اندازي مي كنند.

اين سرمايه گذار با بيان اينكه بنده حتي پيشنهاد سهم الشركه به شهرداري داده ام افزود:بنده پذيرفتم كه تمام كارها را انجام دهم و در قبال همكاري و مساعدتي كه شهرداري مي كند، 5 درصد در سود اين پروژه سهيم باشد، اما آقايان بي تفاوت بوده اند.

وي گفت: بنده حتي مجوز ده ساله درخواست كرده ام تا نتوانم در عرض يكسال كاربري زمين را عوض كنم اما باز هم مسئولان بي توجهي كرده و بر حرف خود اصرار مي كنند.

اميرسليماني اظهار داشت:بايد فرهنگ سازي در اين خصوص صورت پذيرد و رسانه ها قطعا نقش موثري در اين موضوع ايفا خواهند كرد.

اميرسليماني گفت: بنده از شهردار و اعضاي شوراي شهر مي خواهم تا با تشكيل جلسه اي به يك اجماع دست يابند و پاسخ منطقي و قاطعي بدهند.

وي گفت: نبايد در فراز و نشيب ها به اينجا برسيم و مطمئن باشيد اگر بنده در اين پروژه شكست بخورم قطعا در پروژه هاي بزرگ تر نيز آسيب خواهم ديد.

اين سرمايه گذار ادامه داد:اگر مجموعه شهرداري بر روي حرف خود پافشاري كند حتما هم اين پروژه و هم پروژه هاي ديگر در دست اجرا را جمع خواهم كرد.

*هیاهو برای هیچ

به گزارش مازندنومه، بايد ديد چرا مسئولان استان زماني كه دم از توسعه صنعت گردشگري و تفريحي مي زنند در قبال افرادي كه با علاقه و مطالعه در اين حوزه وارد شده اند اين چنين برخورد مي كند؟

به نظر مي رسد نگاه برخي مديران به مسال فرهنگي و خدمات شهري بايد عوض شود ، البته از هياهوي جلسات متعدد شوراهاي شهرداري كه تنها در حد بيان شعارهاي خبري است انتظار بيش از اين هم نمي رود.

سوال اينجاست كه اگر واقعا قرار است مطالبات مردمي مد نظر قرار بگيرد نبايد با زمان و هزينه عده اي سرمايه گذار كه هر كجاي ايران بروند(جز مازندران) خريدار دارند اين گونه بازي كرد.

*حاشیه ها

-اميرسليماني با توجه به ريسك بالاي اين طرح و موضوع قطعي برق سه فاز بلوار امام رضا و آسيب ديدگي دستگاه ها گفت: بنده با قبول تمام اين مسايل وارد ميدان شدم اما حال كه سرمايه آورده ام حمايتي صورت نمي پذيرد.

- همسر اميرسليماني از مجموعه شهرداري تشكر كرد اما گفت:بنده فكر مي كنم بيشتر كساني كه در شهرداري هستند با اين موضوع مشكلي ندارند اما احساس مي كنم مديريت انجام اينكار را ندارند.

- اميرسليماني در تكميل سخنان همسرش تاكيد كرد:مشكل آنجاست كه آقايان قوانين را طور ديگري مي بينند و بايد ديد كه ما را در كدام قالب و قانون مي بينند تا در آن مسير هدايت شويم.

- وي در جايي ديگري گفت: براي انجام اينكار با گردشگري هم توافقاتي شده بود اما آنها ما را به شهرداري ارجاع دادند و گفتند نظر شهرداري را بخواهيد و اكنون با وجود توافقات اوليه اين مشكل به وجود آمده است.

-اميرسليماني در خصوص تخصيص مكان براي اين پروژه هم گفت: ابتدا محلي در مسير جاده دريا در نظر گرفته بوديم اما مالكان با وجود توافقات اوليه در نيمه راه منصرف مي شدند.

- وي در بخش ديگري گفت: خطاب به چند تن از مسئولان گفتم چرا زماني كه بحث از ساخت مجتمع تجاري مي شود اين قدر سخت گيري نمي كنيد اما اكنون كه بحث از ايجاد مجموعه تفريحي گردشگري است سنگ اندازي مي كنيد که يكي از اعضاي شوراي شهر تصريحا بيان كرد:" خب شما هم برويد تجاري بسازيد پولش را بگيريد."

-اميرسليماني ايجاد اين مجموعه را در كاهش مشكلات اجتماعي ، معضلات رواني و شهري بسيار موثر دانست و گفت: متاسفانه ما راه تفريح كردن را بلد نيستيم و نهايت تفريح ما دور زدن در خيابان هاي شهر با دوست و رفيق و يا با خانواده است.