جمعه 26 مهر 1392-18:22

عذر بدتر از گناه/جشنواره کلیا به تعویق افتاد

قرار بود اواخر مهرماه جشنی سه روزه برای قائم شهری ها برگزار شود، اما اکنون به ساده ترین دلیل و توجیه یعنی ندانستن فصل نیشکر کاری در شهر نیشکر(!!!)به راحتی آن را برهم می زنند، بی خیال افکار عمومی و قضاوت مردم در مقابل این اقدام شگفت آور.


مازندنومه، رضا شریعتی: از یک ماه پیش بنرهایی در مکان های مختلف قائم شهر نصب شد که نویدبخش برگزاری نخستین دوره جشنواره کلیا(نی شکر) در این شهر بود.

قرار بود این جشنواره را شورای شهر و شهرداری قائم شهر طی سه روز برگزار کنند تا این شهر نیز در کنار شهرهای ساری و بابل که سالانه جشنواره عرق بهار نارنج دارند، برنامه ی فرهنگی و هنری سالانه داشته باشد.

عصر روز گذشته باخبر شدیم شهردار جدید قائم شهر که چند روزی است بر مصدر امور قرار گرفته، دستور داده تا بنرهای جشنواره را جمع آوری کنند و از قرار تنها چند روز مانده به برگزاری جشنواره،مراسم به هم خورده است.

شایعاتی نیز مبنی بر مخالفت برخی بزرگان شهر با برگزاری این جشنواره منتشر شده که ترجیح دادیم سئوال های خود را از اعضای شورا و شهردار بپرسیم.

پیش تر این توضیح را بدهیم که قائم شهر از معدود شهرهای استان است که سال هاست سینما ندارد، سالن درخور و استاندارد برای اجرای برنامه های هنری ندارد و از نظر فرهنگی و هنری ایستاست و مردم این شهر اغلب برای تماشای برنامه ها و کنسرت ها به ساری و شهرها دیگر استان می روند.

ابتدا به سراغ بهنام طیبی -رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قائم شهر-رفتیم و از او پرسیدیم: « شنیدیم که جشن کلیا برگزار نمی شود، علت چیست؟»

عضو شورای شهر پاسخ داد:«این جشن برگزار می شود، منتها شاید تغییراتی در آن اعمال شود. جلسه ای صبح امروز برگزارشد که چون من در آن جلسه نبودم و راهی سوادکوه هستم، بهتر است خود شهردار در این مورد توضیح دهد.»

پس از این توضیح به سراغ حامد ابراهیمی -رییس شورای شهر قائم شهر- رفتیم و همین پرسش را از او هم پرسیدیم. ابراهیمی پاسخ داد:« در جلسه ای که با هماهنگی شهردار جدید برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که زمان برداشت نی شکر، یکی دو ماه دیگر است.

اصل جشن مربوط به نیشکر است و برای همین قرار شد تا جشن کلیا با تاخیر برگزار شود! ما قصد داریم در این جشن نحوه پخت و تهیه و برداشت نیشکر را آموزش بدهیم و کلیاسر اسم مازندرانی محل و دیگی است که نیشکر در آن پخته می شود.»

 نکته جالب این است که برگزارکنندگان از یک ماه قبل در پی اجرای این جشن اند و تاره دو سه روز مانده به زمان اجرای آن ناگهانی متوجه شده اند که زمان پخت نی شکر چند ماه دیگر است!

قرار بود شب چهارشنبه هم جشن غدیر برگزار شود و برای تدارک آن هزینه هایی هم شده است. در مورد برگزاری یا لغو این جشن نیز از ابراهیمی پرسیدیم که گفت:« جشن عید ولایت روز چهارشنبه برگزار می شود، فقط تغییراتی در محتوای جشن ایجاد خواهد شد!»

رییس شورای شهر قائم شهر از تغییرات احتمالی جشن سخنی نگفت،ولی تجربه نشان داده که معمولا" هر وقت سخن از تغییرات می شود، موسیقی به خصوص موسیقی پاپ و آیین های شادیانه مازندرانی ها مثل مراسم عروسی و سما را شامل می شود!

نفر سومی که به سراغش رفتیم، حسینی -شهردار جدید قائم شهر- است که نوک تیز انتقادات افکار عمومی بیشتر متوجه اوست.

از او پرسیدیم:گفته شده با دستور شما بنرهای جشن کلیا، پایین کشیده شده و این جشن برگزار نمی شود، علتش چیست؟

حسینی پاسخ داد:« بله، درست است، اما جشنی تحت عنوان جشن غدیر برگزار می شود که بخشی از جشنواره کلیا شامل مقاله و عکاسی در آن اجرا می شود. اگر یادتان باشد اصل جشن کلیاسر مربوط به تولید نیشکر است که زمانش الان نیست، زمانش دی و بهمن ماه است، اشتباه محاسباتی برای زمان جشن رخ داد که باعث تغییر در برنامه شد تا ما جشن کلیا را بعدا برگزار کنیم. برای مثال شما ببینید جشن دهه فجر را مگر می شود زمانی غیر دهه فجر برگزار کرد یا جشن غدیر را مگر می شود دو روز بعدش برگزار کرد یا جشن  درو را آیا می شود در بهمن برگزار کرد؟»

- جالب است که تا حالا چرا به این قضیه فکر نکرده اید و تازه متوجه شدید که فصل برداشت نیشکر زمستان است! این موضوع که برخی مقامات با برگزاری جشن مخالفت کردند تا چه اندازه صحت دارد؟

شهردار اظهار داشت:«نه هیچ مخالفتی با برگزاری جشن نشده و مقامات بزرگوارتر از آن هستند که در حوزه مسائل شهرداری و شورای شهر دخالت کنند. ما برای شان احترام قائلیم اما خودمان به این نتیجه رسیدیم که طراوت هرکاری به این است که در موعدش برگزار شود.»

قرار بود اواخر مهرماه جشنی سه روزه برای قائم شهری ها برگزار شود، اما اکنون به ابتدایی ترین دلیل و توجیه یعنی ندانستن فصل نیشکر کاری در قائم شهر -شهر نیشکر- (!!!)به راحتی آن را برهم می زنند، بی خیال افکار عمومی و قضاوت مردم در مقابل این اقدام شگفت آور!

باید گفت شورای چهارم و شهردار جدید قائم شهر در نخستین گام جدی خود در حوزه فرهنگی نمره منفی گرفته، چرا که به نوعی با افکار عمومی بازی کرده اند. این توجیهات -که حتی یک کودک را هم اقناع نمی کند- یعنی نبود مدیریت درست فرهنگی در شهر ما.