جمعه 22 فروردين 1393-11:6

رانش به خانه های مردم رسید/ خواب مسئولان ادامه دارد!

اگر سیاسی کاری های تان تمام شد، به داد مردم برسید!

خبر+عکس از رانش وسیع در روستای سنگده دودانگه ساری و خواب طولانی مسئولان/ به نظر می رسد معاونت عمرانی استانداری، ستاد حوادث پیش بینی نشده استان، بنیاد مسکن، فرمانداری ساری و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط با رانش، منتظر بروز حادثه جانی هستند تا کمی به خود بجنبند و انگار از کف رفتن دیوار و ریزش منازل مردم برای شان اهمیتی ندارد.


مازندنومه، سرویس اجتماعی: پیش از هرگونه توضیحی این مطلب را بخوانید که مربوط است به پیش بینی وقوع رانش در یکی از روستاهای بزرگ منطقه دودانگه ساری به نام سنگده. مطلب همراه با عکس نزدیک به 7 ماه پیش در مازندنومه انتشار یافته بود:

«...از دیدگاه کارشناسی و فنی رانش در برخی مناطق مستعد معلول علت های مختلفی است اما آنچه از دیدن این رانش به ذهن می رسد این است که فشار وارد بر خاک در مناطق بالادست به علت ساخت و ساز سازه ها تشدید شده، همچنین شسته شدن خاک کنار جاده و عدم تحمل فشار سربار در حاشیه راه از علت های اصلی این حادثه محسوب می شود.

 با بارش های متعدد در فصول بارندگی و همچنین با توجه به تغییر در مقاومت خاک تشدید رانش و بسته شدن کلی این جاده دسترسی، محتمل خواهد بود.

دهیار و اعضای شورای اسلامی سنگده، بخشدار دودانگه، نیز ستاد حوادث پیش بینی نشده استانداری مازندران،  باید بدانند که بسته شدن این راه که محل عبور و مرور حدود 35 خانوار ساکن در این قسمت از روستای سنگده دودانگه است، در فصول سرد سال مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد و خطر فروریختن تعدادی از منازل کنار این رانش جدی است.

 لازم به توضیح است عدم تحمل بارهای سربار و فشار مضاعف حاصل از انتقال بار فنداسیون سازه های بالا دستی باعث فشار بر خاک کناره جاده شده، به طوری که در اثر این فشار دیوار بلوکی ساخته شده در پایین مسیر تخریب شده است.

 رسیدگی به این امر و طراحی درست دیوار حایل و تدابیر لازم جهت جلوگیری از پیشرفت رانش تا مرحله اجرای طرح دیوار حایل باید به سرعت مد نظر قرار گیرد.

توضیح این که وضعیت رانشی این محله، حدود دوسال است که وجود دارد، اما اقدامی برای رفع خطرات احتمالی نشده است و به نظر می رسد مسئولان منتظرند تا حادثه جانی یا مالی بزرگی اتفاق بیفتد و مردم بیشتر از این زیان و صدمه ببینند، آن وقت شاید با فشار رسانه ها و افکار عمومی اندکی پا پیش بگذارند

همان طور که پیش بینی کرده بودیم رانش در منطقه مورد نظر(روستای سنگده دودانگه ساری) بعد از زمستان پربرف و باران گذشته از کوچه به منازل اهالی رسید و اکنون خطر جدی حتی جان مردم را تهدید می کند.

معمولا" مدیران استان منتظر حادثه می مانند تا به وقوع بپیوندد و بعد که حادثه روی داد و مردم در فلاکت و تنگنا قرار گرفتند، شروع به امدادرسانی می کنند.

علی رغم برخی پی گیری های محلی، در مورد رانش در روستای سنگده هنوز اقدام خاصی از سوی مسئولان شهرستان و استان صورت نگرفته است و اهالی تنها وعده می شنوند، در حالی که هر روز خطر ریزش منازل و بروز خسارت های احتمالی متصور است.(هر چند اکنون نیز خسارت به برخی ساکنان وارد شده است)

به نظر می رسد معاونت عمرانی استانداری، ستاد حوادث پیش بینی نشده استان، بنیاد مسکن، فرمانداری ساری و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط با رانش، منتظر بروز حادثه جانی هستند تا کمی به خود بجنبند و انگار از کف رفتن دیوار و ریزش منازل مردم برای شان اهمیتی ندارد!

شاهدان عینی و ساکنان گرفتار رانش در این منطقه می گویند قضیه بسیار جدی است و همین امروز هم اگر اقدام عملی صورت پذیرد، دیر است، چه برسد به این که اقدام های لاک پشتی مسئولان ادامه یابد.

ما 7 ماه پیش نسبت به بروز خسارت در این منطقه هشدار دادیم، کسی جدی نگرفت، اکنون نیز هشدار می دهیم که اگر اقدام عاجل و فوری صورت نگیرد، خانه های مردم فرو می ریزد.

یکی از بومیان منطقه که منزلش شدیدا" در معرض خطر قرار دارد و همین روزها رانش به دیوار خانه او می رسد، می گفت: «ای کاش یکی از همین مسئولان بی حال و پشت هم انداز، کنار خانه ما ویلا داشت تا حداقل از نفوذ او استفاده می کردیم تا هستی و نیستی ما این گونه به باد فنا نرود. مسئولان تنها زمانی به فکر مردم می افتند که سرمایه های اجتماعی و اقتصادی خود و وابستگان شان در معرض خطر قرار گیرد.»

وعده تخصیص اعتبار و در راه بودن پول و... گره گشای مشکل پیش آمده نیست، مردم وعده زیاد شنیده اند،  فقط اقدام عملی عاجل می خواهند، آن هم نه بعد از مرگ سهراب، اکنون و امروز!

اگر سیاسی کاری های تان تمام شد، کمی هم به فکر مردم فلک زده باشید بد نیست!

* عکس های 7 ماه پیش ما که نسبت به خطر رانش هشدار داده بودیم:

*تصاویر زیر پیشروی رانش و خطر جدی آن را نشان می دهد که 21 فروردین ماه از همین مکان گرفته شده است

تصویر بالا پیشروی رانش را داخل حیاط یکی از ساکنان نشان می دهد

رانش ارتباط دو سوی راه را قطع کرده است و هیچ خودرویی قادر نیست به آن سمت خیابان برود

امکان ریزش لحظه ای دیوارها بر سر راه عابران نیز وجود دارد