دوشنبه 3 شهريور 1393-20:5

مرثیه ای برای شیر/چمنی: دخالت در کار شیر جایز نیست

مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران: صنعت شیر، رقابتی‌ترین صنعت کشور است و وقتی یک صنعت رقابتی می‌شود، تا این اندازه دخالت در آن جایز نیست/2.2 میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند/ اگر پالم سم دارد چرا به ازای هر ایرانی 10 کیلو با ارز دولتی وارد می‌شود؟


مازندنومه؛ سرویس اقتصادی، کلثوم فلاحی: حسین چمنی در نشست خبری در هتل نوید ساری، اظهار داشت: در قرآن اشاره شده که فقط شیر می‌تواند جای آب و غذا را بگیرد.

وی با بیان اینکه از منظر دینی، جایگاه شیر روشن است، ادامه داد: 15 قرن است که پیام‌های حکمت‌آموز درباره شیر را در کنارمان داشتیم اما بی‌توجهی کردیم.

*اتفاقات خطرناک در اثر پایین بودن سرانه مصرف شیر

مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران با اشاره به اینکه بحث شیر، موضوع اقتصادی نیست، افزود: شیر بحث ملی است و پایین بودن سرانه مصرف شیر در کشور باعث شده اتفاقات خطرناکی رخ دهد. چمنی خاطرنشان کرد: ما به هر دلیلی نباید شیر را از سبد غذایی خانوار کسر کنیم و گاهی سیاست‎ها به گونه‌ای بوده که باعث حذف شیر از سبد غذایی خانوار شده است.

وی با اشاره به اینکه تولید شیر خام کشور8 میلیون تن است و آمارهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، گفت: با قیمت لیتری 1500 تومان، گردش مالی 24هزار میلیارد تومانی دارد و حدود 12درصد ارزش نفت صادرات سالانه کشور است.

چمنی افزود: ارزش فرصت‌های شغلی این صنعت بالغ بر یکصد میلیارد تومان است و 95 درصد سرمایه‌گذاری در این بخش توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی با بیان اینکه تا سال 75 یکی از واردکننده‌های کره، شیر خشک و پنیر بودیم، تصریح کرد: 4.5 میلیارد دلار در سال‌های جنگ صرف واردات صنایع لبنی شد.

چمنی ادامه داد: 2 سال است که صنایع لبنی کشور، بالاترین صادرات را در کشور دارند و به صادرات 700 میلیون دلاری رسیدیم و تنها صنعتی هستیم که موازنه مثبت تجاری داریم.

*کاهش مصرف شیر و افزایش مصرف قند

این مسئول یادآور شد: در 75 شهر کشور حدود 1070 برند فعال موجود است و صنعت شیر، رقابتی‌ترین صنعت کشور است و وقتی یک صنعت رقابتی می‌شود، تا این اندازه دخالت در آن جایز نیست.

وی با بیان اینکه سیاست‌های ما در سال‌های گذشته متناسب با صنایع شیر نبوده است، ادامه داد: طبق آمار وزارت بهداشت هر ایرانی روزانه 190 گرم لبنیات استفاده می‌کند.

مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران افزود: سرانه مصرف کشور حدود 70 کیلو گرم است و در کشورهای توسعه یافته کف مصرف بالغ بر 280 کیلوگرم و کشورهایی مثل سوئد و نروژو ... بالغ بر 500 کیلو سرانه مصرف لبنیات دارند.

چمنی با اشاره به سقوط مصرف 42درصدی شیر در کشور، گفت: شکر، چای، قند و نان اضافه مصرف داشته که به زیان سلامت مردم است.

2.2 میلیون ایرانی پوکی استخوان دارند

وی ادامه داد: 2.2 میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند.

چمنی با بیان اینکه در سال 80 حدود 15 درصد از جمعیت کشور دچار پوکی استخوان بودند، اظهار داشت: در سال 90 جمعیت 15 درصدی دچار پوکی استخوان به 34 درصد افزایش یافته است.

وی یادآورشد: اگر سبک فعلی تغذیه ادامه پیدا کند در سال 1429 به جای 2.2 میلیون نفر، 5.6 میلیون نفر افرادی خواهیم داشت که دچار عارضه پوکی استخوان هستند.

سالمندان ما 20 سال زودتر پیر می‌شوند

مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران با بیان اینکه سالمندان کشور ما 20 سال زودتر از سالمندان کشورهای توسعه یافته زمین‌گیر می‌شوند، افزود: در 35 سال آینده در کشور با مشکل پیری مواجه هستیم و مسئله پیری هم متفاوت از سالمندی است.

وی اظهار داشت: سیاست‌های ما بیمارمحور است.

چمنی با بیان اینکه پایه‌های سلامت کشور باید تقویت شود، گفت: این مسئله در سیاست‌ها کم دیده می‌شود، این نگرش بیمارمحور باید به نگاه سلامت‌محور تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه امنیت سیاسی ما مستقیم در گرو امنیت غذایی ما است، ادامه داد: سیاست‌ها علیه مصرف شیر قرار گرفته است و در اجرای قانون هدفمندی، با شیر مانند نفت و گازوئیل برخورد شد.

*مرثیه‌ای برای شیر

چمنی با بیان اینکه در سال‌های اخیر مرثیه‌ای برای شیر خواندند که ابتدا از مواد نگهدارنده شروع شد، تصریح کرد: بعد جریان وایتکس در شیر به وجود آمد و در هیچ خانه و رسانه‌ای نبود که به این مسئله نپردازند.

وی با اشاره به اینکه در بحث قانون هدفمندی، ما متهم به کم فروشی لبنیات شدیم، افزود: موضوع اخیر روغن پالم هم که تیر خلاص بر صنایع لبنی کشور بود.

*روغن پالم یا روغن سوخته

چمنی یادآور شد: روغن پالم به گونه‌ای مطرح شد که انگار روغن سوخته ماشین در شیر می‌ریختیم.

وی با بیان اینکه پالم یکی از روغن‌های گیاهی است، اظهار داشت: پنج نوع روغن پالم وارد کشور می‌شود، من متخصص روغن پالم نیستم اما به دلیل مسائل به وجود آمده مجبور به مطالعه در این زمینه شدم.

چمنی با اشاره به اینکه سهم نخست روغن نباتی در 40 سال اخیر در دست آمریکا بوده است، گفت: 39 درصد روغن نباتی دنیا اکنون در دست دو کشور آسیای جنوب شرقی است که از روغن پالم است.

*به ازای هر ایرانی 10 کیلو روغن پالم وارد شد

وی با بیان اینکه سال گذشته 1.4 میلیون تن روغن نباتی وارد کشور شده که 760 هزار تن روغن پالم بوده است، خاطرنشان کرد: به ازای هر ایرانی 10 کیلوگرم پالم وارد شده و روغن جزو کالاهای اساسی است که ارز دولتی می‌گیرد و با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شود.

چمنی ادامه داد: اگر پالم سم دارد چرا به ازای هر ایرانی 10 کیلو با ارز دولتی وارد می‌شود و امسال هم به ازای هر ایرانی هفت کیلوگرم روغن پالم وارد می‌شود و چرا جلوی واردات پالم را نمی‌گیرند؟

وی خاطرنشان کرد: 70 درصد از روغن سرخ‌کردنی هم باید روغن پالم باشد که بتواند فعل و انفعالات را انجام دهد.

چمنی با اشاره به اینکه بخش خبری 20:30 مصاحبه من را پخش نکرد، افزود: رسانه تیغ دولبه است و باید در اطلاع‌رسانی، همه بخش‌ها را درنظر بگیرند.

*مردم از چاله پالم به چاه تب مالت هدایت شدند

وی درباره نتایج اظهارنظر نسنجیده درباره لبنیات، گفت: اعتماد عمومی مردم به صنعت شیر خدشه‌دار شد، اعتماد عمومی نسبت به کارکرد دستگاه‌های نظارتی هم با این اظهارنظرها کاهش یافته است و سرانه مصرف شیر هم به طور کلی کم شد و مردم به سمت مصرف شیرهای فله‌ای رفتند و از چاله پالم به چاه تب مالت هدایت شدند.

  چمنی یادآور شد: دو کشور همسایه، اعلام کردند که دیگر محصولات لبنی ما را مصرف نمی‌کنند، دشمنان ما مثل عربستان و امارات حاضر بودند میلیاردی هزینه کنند تا ایران را از بازار عراق حذف کنند و هدف آنها، به دلایل سیاسی بود، در کشور ما با یک جمله، مشکل دشمنان ما را حل کردند و ایران از بازار عراق حذف شد.