يکشنبه 18 مرداد 1394-8:23

با اهمال مسئولان بابلی؛

محمدحسن خان فرو می ریزد؟

یک فعال میراث فرهنگی بابل: پل محمد حسن خان بابل در حال تخریب است و با ترک خوردن فضای میانی پل، هر لحظه امکان ریزش وجود دارد.


مازندنومه؛ سرویس فرهنگی و هنری، بابک ابهرزاد: زهرا آقاجان نسب -دانش آموخته و فعال میراث فرهنگی بابل- در گفت و گو با ما اظهار کرد: شهرداری و مسئولان شهری بابل مسئول تخریب پل محمدحسن خان هستند.

این کارشناس ارشد باستان شناسی عملکرد مسئولان شهرستان بابل را در حفظ آثار فرهنگی و میراث باستانی بسیار ضعیف دانست و افزود : پل محمد حسن خان متعلق به دوره قاجاریه، در حال تخریب است و متاسفانه با ترک خوردن فضای میانی پل، هر لحظه امکان ریزش وجود دارد که باید سریعا توسط مسئولان شهرستانی این پل بسته شود .

وی که از میراث داران خانه معروف آقاجان نسب است، در رابطه با این بنای 180 ساله خاطرنشان کرد: هم اکنون خانه آقاجان نسب در حال تخریب است و میراث فرهنگی در پاسخ به درخواست های ما، از نبود بودجه لازم برای مرمت این بنا خبر داده است.

این فعال میراث فرهنگی همچنین به شهر 5000 ساله ترنجه اشاره کرد و گفت: با مطالعات انجام شده و بر اساس اسناد موجود، شهر ترنجه در حوالی ابوالحسن کلای بابل واقع بود که طبق آثار بررسی باستان شناختی متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد است و ظرفیت جذب گردشگر را دارد.

آقاجان نسب یادآور شد: بابل می تواند با هزینه اندکی جذب گردشگر داشته باشد، اما متاسفانه مسئولان حوزه شهری دغدغه لازم را برای توسعه شهرستان ندارند.لازم به ذکر است نامه ای از سوی انجمن حمایت از میراث فرهنگی بابل با همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان ، برای فرمانداری ارسال شده و نشست فوری با فرماندار، شهرداری و شورا در خصوص ترک عمودی روی قوس پل محمد حسن خان تقاضا شده است .