يکشنبه 30 مهر 1385-0:0

مكرمه صاحب موزه شد

خانه‌ي روايت‌گر رنگ‌ها و نقش‌آفرين قصه‌هاي فولكلور سرزمين عاشقانه‌هاي سبز، مكرمه قنبري، با ثبت در فهرست آثار ملي، موزه شد.


 اين موزه‌ي در خانه‌ي مكرمه‌ي قنبري در روستاي دريكنده بابل گشايش يافت.

خانواده‌ي اين بانوي نقاش كه به وي مارك شاگال ايران نسبت داده مي‌شد، با جمع‌آوري آثار نقاشي از ميان فرزندان و خانواده، با همكاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان مازندران، بناي خانه‌ي قديمي وي را در فهرست ميراث ملي را كردند.

مكرمه قنبري بانوي نقاش مازندان صبح روز دوشنبه دوم آبان‌ماه ‌١٣٨٤ درگذشت.

او در سال ‌‌١٣٠٧ در روستاي دريكنده در بابل به دنيا آمد و از گفته‌هاي او چنين بر مي‌آمد كه از كودكي به نقش و نگار علاقه داشته و براي اين كار از گل و گچ استفاده مي‌كرد.

اين هنرمند، نقاشي روي كاغذ به‌صورت امروزي را در سال‌هاي پايان زندگي‌اش، در سن ‌‌٦٤ سالگي آغاز كرده بود.

قنبري، روايتگر رنگ‌ها و نقش‌آفرين قصه‌هاي فولكلور سرزمين عاشقانه‌هاي سبز، انساني كه بيش از شش دهه حجم عظيمي از احساس جور زمانه را در جان خويش داشت، با رنگ‌ها در آميخت و چنان نقشي بر پرده خلق كرد كه خود همه عصيان بود و شكستن بغض‌هاي فروخورده مردم بي‌فرياد.

او كه از خواندن و نوشتن بي‌بهره بود، ‌نقاشي را خود آموخته بود تا جايي كه تمام ديوارها و حتا در و پنجره‌هاي خانه‌ي خود را هم نقاشي مي‌كرد.

نقاشي‌هاي هنرمند كهن سالي ايراني را كه خود با صراحت گفته بود كه خواسته بنويسد، اما سواد نداشته، بنابراين نقاشي كشيده است، را در سوئد، با نقاشي‌هاي مارك شاگال، نقاش بلندآوازه‌ي قرن بيستم، قياس كرده‌اند.

تابلويي كه او از شمايل امام رضا (ع) نقاشي كرده است، به خانه‌ي اكثر اهالي دريكنده راه پيدا كرده است و هم‌چنين تابلوي بزرگي كه از بارگاه امام رضا (ع) در ابعاد ‌‌١ × ‌‌٥/١ به تصوير كشيده نيز در حسينيه‌ي محل نصب شده و مورد توجه و احترام روستاييان قرار گرفته است. چهار سال پيش نخستين حضور مكرمه قنبري، بانوي ‌‌٧٥ ساله‌اي كه از توانايي خواندن و نوشتن بي‌بهره و هيچ آموزشي به صورت آكادميك نديده، اما معرف جهانيان است، در نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در محل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان عرضه شد.

نخستين نمايشگاه مكرمه قنبري در سال ‌‌١٣٧٤ در گالري سيحون برگزار شد و در پي آن در سال‌هاي ‌‌٧٥، ‌‌٧٦ و ‌‌٧٧ و ‌‌٨٤ نيز نمايشگاه‌هاي انفرادي و بيش از ده نمايشگاه جمعي ديگر از آثار او در همان گالري برپا شد. او توانست جايزه‌ي ويژه‌ي هيات داوران جشنواره‌ي فيلم رشد و نيز تنديس جشنواره‌ي هنري - ادبي روستا را دريافت كند.

ابراهيم مختاري ـ مستندساز ـ نيز فيلمي از زندگي و آثار مكرمه با عنوان "خاطرات و رؤياها" ساخته كه در چند جشنواره‌ي جهاني به نمايش درآمده ‌است.

اين بانوي هنرمند فقيد اكنون شناخته شده براي جهانيان بوده و در بيش از ‌‌١٧٠ سايت گوناگون، بيوگرافي و آثار وي را معرفي شده است.

او در سال ‌‌٢٠٠١ به‌عنوان زن برگزيده‌ي سال از طرف انجمن پژوهش‌هاي زنان سوئد انتخاب شد.

طبق اعلام، کمپاني آمريكايي فاکس، امتياز ساخت فيلم از زندگي مکرمه قنبري، نقاش ايراني را خريداري کرده و قرار است مريل استريپ نقش مکرمه را بازي کند.(isna)