پنجشنبه 28 آبان 1394-17:16

شیخ محمود نظری:

برخی مردم را نامحرم می‌دانند

فرزند آیت الله نظری گفت: اسلام، دین جبر و زور نیست/عبادت امر شخصی انسان است/ امروز عده‌ای پیدا شده که مردم را نامحرم می‌دانند.


مازندنومه؛ سرویس سیاسی، کلثوم فلاحی: شیخ محمود نظری در مراسمی که به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد، اظهار کرد: جهان وجود، جهان استعداد است به این معنی که هر قوه جهان می‌تواند به فعلیت برسد.

وی با بیان اینکه بشر زیباترین و کامل‌ترین مخلوق خدا در کره خاکی است، افزود: خلقت افلاکیان و ملکوتیان، متفاوت است و نشانه بارز زندگی کاملی که انسان دارد بر محوریت عقلانیت است و عقل، راه را از چاه نشان می‌دهد.

فرزند آیت‌الله نظری با اشاره به اینکه مکمل‌ترین راهی که برای ما راهرو باشد، راه اهل بیت (ع) و قرآن است و تردیدی در این مسئله وجود ندارد، گفت: اسلام، دین جبر و زور نبوده و دین سلامت است و بشر باید با عقلانیت خود، رو به سوی قرآن و اهل بیت (ع) کند.

رئیس ستاد دهه غدیر استان با بیان اینکه مکتب شیعه و قرآن عادل‌ترین مکتب است، تصریح کرد: قرآن برای هدایت بشر بر قلب پیامبر (ص) نازل شد.

نظری با اشاره به اینکه انسان می‌تواند از هر گوشه‌ای دارای یک تفکر عالیه باشد، ادامه داد: در سال‌های اخیر، حرکتی را به عنوان دهکده جهانی معرفت واقع کردیم که بر مبنای شناخت بشر است.
وی با بیان اینکه انسان اگر خود را بشناسد در زندگی فردی و جمعی، آرامش و آسایش را به همراه دارد، خاطرنشان کرد: حکومت‌ها هم در مقابل این زندگی، سر تعظیم فرود می‌آورند.

نظری ادامه داد: چون شناخت و بلوغ در جوامع کم است، حاکمان هم زورگو می‌شوند. اگر انسان در قاموس وجود خود، شناخت را بگنجاند هیچ قدرتی نمی‌تواند بر او تسلط یابد.

این استاد حوزه با اشاره به اینکه دنیای امروز دم از آزادی بیان می‌زند اما آزادی در آن پیدا نمی‌شود، اظهار کرد: عرصه‌ تکنولوژی اگرچه ما را به سمت پیشرفت سوق داده، ما را از کار اصلی خود بازداشته است.

نظری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دهکده جهانی معرفت می‌تواند در حوزه تمدن‌گرایی، این در را به روی همه باز کند، افزود: اسلام دینی است که با "اقرا" آغاز شده و لااکراه فی‌الدین دارد و این دینف راهبندان فکری ندارد.

وی گفت: جوانان نقش بسزایی در تکامل و تعادل جامعه دارند و نباید اینها را نادیده گرفت.

رئیس ستاد دهه غدیر استان مازندران با بیان اینکه برخی جوامع دچار منیت شده و می‌خواهند خود را کدخدا بخوانند، تصریح کرد: نباید با زور و تهدید بخواهیم اسلام را معرفی کنیم. اسلام و قرآن تهدید ندارند و اگر هم در جایی مسائل تهدیدی بیان شده برای تذکر و تنبیه است.

نظری با اشاره به اینکه عبادت امر شخصی انسان است، ادامه داد: مسلم است کسی که عبادت کرد بهشت از آن اوست.

وی با بیان اینکه باید از این مردم ممنون باشیم چرا که سلطنت را بدرقه کرده و مراجع و علما را به عرصه خدمت آوردند، خاطرنشان کرد: تکیه کلام امام راحل این بود که مردم ولی‌نعمت هستند، اما امروز عده‌ای پیدا شده که مردم را نامحرم می‌دانند.

نظری با اشاره به اینکه امروز چهره رهبری بر همه جوامع سایه افکنده است، گفت: تبعیت از رهبری باید در عمق جان ما ریشه کند. در این زمینه تعارف نداریم.

گفتنی است در این مراسم برخی چهره های سیاسی، مسئولان شهری، هنرمندان و روحانیان حضور داشتند.