جمعه 20 فروردين 1395-20:10

دکتر منوچهر ستوده درگذشت

ویرایش دوم/ دکتر منوچهر ستوده -ایران شناس برجسته- جمعه شب در بیمارستان طالقانی چالوس درگذشت.


مازندنومه، سرویس اجتماعی: دکتر منوچهر ستوده جمعه شب در سن 103 سالگی در بیمارستان طالقانی چالوس دار فانی را وداع کرد.

خبر زیر ساعاتی پیش از درگذشت استاد ستوده تنظیم و در مازندنومه منتشر شده بود:

نام و آثار استاد منوچهر ستوده را بسیاری از مردم ایران شنیده اند. ایران شناس، جغرافی دان تاریخی و پژوهشگر برجسته مازندرانی که پنجم فروردین ماه امسال در سن ۱۰۳ سالگی بر اثر بیماری عفونت ریه به بیمارستان طالقانی چالوس منتقل و بستری شد.  

شاگردان و علاقه مندان دکتر ستوده نگران حال عمومی او هستند که روز به روز ناامیدکننده تر می شود.

امروز لطف الله آجدانی -مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران- با همراهی مهدی حیدری -مستند ساز زندگی استاد ستوده- و عباس قاسم نژاد -فیلمبردار این مستند- با استاد برجسته تاریخ و جغرافیای تاریخی در بخش آی سی یو بیمارستان طالقانی چالوس ملاقات کردند.

وی در گفت و گوی تلفنی با مازندنومه تصریح کرد: دکتر ستوده از دو هفته پیش در بیمارستان طالقانی چالوس بستری شده است که پس از بستری شدن، مسوولان و کارکنان بیمارستان و تیم پزشکی با نهایت دقت برای مراقبت از استاد و درمان ایشان در تلاش هستند.

آجدانی با اشاره به این که ستوده نه فقط افتخار مازندران، بلکه فخر دانش و ادب ایران است، افزود: علاوه بر تاکید استاندار مازندران برای انجام هرگونه اقدامات لازم و پیگیری های درمانی برای تلاش در سلامت دکتر ستوده، دکتر نوبخت -رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سخنگوی دولت- و نیز دکتر پارسا -رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران- تاکید و پی گیری های ویژه ای را برای تلاش در جهت درمان استاد ستوده دارند.

وی با بیان این که به رغم تلاش و اقدامات گسترده پزشکی، وضعیت جسمانی استاد ستوده رضایت بخش نیست و باید برای سلامت ایشان دعا کرد، ادامه داد: استاد ستوده که وارد صد و سه سالگی خود شده است، هم اکنون در کما قرار دارد و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کند.

آجدانی تاکید کرد: مفاخر و چهره هایی مانند ستوده، نادره دوران و گوهر کمیابی هستند که مادر دهر چون آن ها نخواهد آورد.منوچهر ستوده متولد ۲۸ تیر ۱۲۹۲ در تهران اما اهل مازندران(نور) است.

او ایران‌شناس، جغرافی‌دان تاریخی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و پژوهشگر مطرح چند دهه ی ایران است.

دکتر ستوده تابستان‌ها در روستای کوشکک لورا در جادهٔ چالوس و زمستان در خانهٔ دیگری که بسیار ساده است در سی‌سرا (سلمان شهر) زندگی می‌کند.

فهرست کتاب‌های دکتر ستوده ۵۲ جلد است و تعداد مقالات دکتر ستوده تا به امروز به ۲۸۶ رسید.

    از آستارا تا استرآباد در ده جلد، شامل آثار و بناهای تاریخی گیلان و مازندران و گلستان که هر کدام قریب به هشتصد صفحه‌ است، فرهنگ گیلکی با مقدمهٔ ابراهیم پورداود، دیوان امیر پازواری (تصحیح) با همکاری محمد داودی، تاریخ گیلان و دیلمستان، قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز، فرهنگ سمنانی، سرخه‌ای، لاسگردی، سنگسری، شهمیرزادی و اسناد خاندان خلعتبری با مقدمه مجتبی رضوانی گیل کلایی بخشی از آثار استاد ستوده است.