يکشنبه 19 ارديبهشت 1395-21:38

پس از بابل؛ دومینوی اختلاف در شورا به ساری رسید

زلیکانی: مردم باید تکلیف این شورا را سال بعد مشخص کنند

برشی از جدال لفظی بین رییس و عضو شورای شهر ساری: شورای شهر ما مثل اینکه تازه امروز این جور شده، سه ساله که این طوریه، آقا جوگیر نشید چهارتا مهمان می بینید/خودت تعطیل هستی نمی فهمی چی می گی/ اصلا در کمیسیون های ما حرف تخصصی نمی زنن، همه اینا کشکه هی کمیسیون کمیسیون/ شما بی خود می کنی می گی کمیسیون بی خوده/ مردم سه ساله دارن به ما می خندن/ شما نمی فهمی؛ خودت نمی فهمی/ مردم باید تکلیف این شورا را در سال بعد مشخص کنند+ گفت و گو با علی اکبر زلیکانی+ فایل صوتی


 مازندنومه؛ سرویس اجتماعی، فاطمه نوری: حدود دو هفته پس از جلسه جنجالی شورای شهر بابل، امروز در جلسه شورای شهر ساری نیز جنجال و اختلاف پیش آمد.

در این جلسه که یکی از اعضا از روند بی خبری اعضای شورا از مصوبه ای نقدی را مطرح ساخت، علیجان شمشیربند -رییس شورای شهر ساری- در مقام پاسخگویی برآمد که اگر موضوعی در کمیسیون که هر یک از اعضا هم عضو یک کمیسیون هستند مطرح می شود دیگر نباید در ضحن علنی مخالفت شود.

علی اکبرزلیکانی -عضو شورا- که ظاهرا از یکی از همکاران خود در خصوص کمیسیون مربوط و اعضای آن سوال می کرد، با واکنش شدید رییس شورا روبه رو شد. بخشی از اظهارات این دو عضو شورا بر اساس فایل صوتی در زیر آمده است:

شمشیربند: آقای زلیکانی شما در زمان خودت صحبت کن

زلیکانی: سردار من دارم از همکارم سوال می پرسم

شمشیربند: نباید سوال بپرسی.

زلیکانی: سردار من دارم از عضو شورا سوال می کنم کی هست در کمیسیون

شمشیربند: نباید سوال کنی، صبر کن

زلیکانی: آقا شمام زود عصبانی می شی، جوگیر میشی، ببخشیدا، شورای شهر ما مثل اینکه تازه امروز این جور شده، همیشه همینه دیگه، شورای شهر ما تازه امروز این طوری نشده، سه ساله که این طوریه، آقا جوگیر نشید چهارتا مهمان می بینید.

در ادامه این کشمکش زلیکانی به تخصصی نبودن کمیسیون ها در شورا اشاره کرد و‌گفت: کمیسیون تعطیله.

شمشیربند: خودت تعطیل هستی نمی فهمی چی میگی.

زلیکانی: کمیسیون های ما تعطیله(صدای همهمه)، شما چنان می گی کمیسیون انگار چی هست، اصلا در کمیسیون های ما حرف تخصصی نمی زنن، همه اینا کشکه هی کمیسیون کمیسیون

...

شمشیربند: شما بی خود می کنی می گی کمیسیون بی خوده

زلیکانی: اره بی خوده کل شهر می دونن بی خوده

شمشیربند: شما بی خود می کنی می گی بی خوده

زلیکانی: بی خوده، من حق دارم بگم بی خوده

در ادامه کشمکش بین رییس شورای شهر و  زلیکانی ادامه می یابد و شمشیر بند خطاب به او‌ می گوید: یه دونه مدرک گرفتی معلوم نیست... زلیکانی حرف او را قطع کرده می گوید: آقا یه دونه مدرک نیست و سه تاست که شما یه دونه شم نداری

شمشیربند: خبرنگار اینجا نشسته بیشتر از شما می فهمد

زلیکانی: مردم سه ساله دارن به ما می خندن! یه جوری کلاس می زارن انگار شورا چکار می کنه

اعضای حاضر در جلسه با فرستادن صلوات سعی دارند قائله را ختم دهند دارند اما زلیکانی ادامه می دهد: با صلوات مشکل ما حل نمی شود، مشکل ما جور دیگه سال دیگه حل میشه

شمشیربند: ما سکوت می کنیم شما هی همه رو‌ زیر سوال می برید، می گه شورا مفته...خب چرا اومدی، استعفا بده برو

زلیکانی: من چرا اومدم؟ خب نگران نباش سال دیگه درست می شه، شما نمی تونی به من بگی استعفا بده برو، مردم به ما رای دادند، ان شاءالله سال دیگه تکلیف این شورا رو هم مشخص می کنن نگران نباش

در ادامه جلسه اعضای شورا سعی در آرام کردن اوضاع داشتند که زلیکانی گفت: من سه سال ساکت بودم، سال آخر می خواهم حرف بزنم، این شورا کشکه، هیچی، تعریف بکنی از این شورا من مخالفم نظر خودمو می گم هیچی.

شمشیربند: شما نمی فهمی

زلیکانی: خودت نمی فهمی، دیگه دارید از دایره ادب خارج می شید... فهم شورای ما بیشتر از این نیست، چه شورایی هست هی خودشون تعریف خودشون رو می کنن، هی هندونه این قدر این شورا تعریف ندارد....

بخش هایی از فایل صوتی این جدال لفظی را اینجا بشنوید.

*زلیکانی: نباید برای خود نوشابه باز کرد

در پایان جلسه جنجالی شورای شهر امروز،  با علی اکبر زلیکانی گفت و گو کردیم.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر ساری در عمل به وظایف خود خیلی کارآمد نبوده است، گفت: شوراهای شهر چه در ساری و چه در شهرهای دیگر وظیفه نظارتی دارند که متاسفانه به وظیفه خود به درستی عمل نمی کنند.

این عضو شورای شهر ساری ابراز داشت: متاسفانه ما دائم داریم از خودمان تعریف می کنیم و من مخالف این هستم، به مردم القا نکنید که ما خیلی خوب هستیم، من با این موضوع مخالفم.

زلیکانی ادامه داد: نباید برای خود نوشابه باز و هندوانه قاچ کرد، بلکه باید بیاییم اینجا و مطالبات مردم را پیگیری کنیم.

این مسئول در خصوص عملکرد این دوره شورای شهر ساری ابراز داشت: عملکرد این دوره شورا را به زور ده می بینم، در واقع اگر سخت گیرانه عمل کنیم می توانیم نمره تجدیدی هم به این شورا بدهیم.

وی گفت: شورا هم می تواند به شهرداری کمک کند و هم می تواند وظایف نظارتی خود را انجام دهد.

زلیکانی در خصوص عملکرد کمیسیون ها نیز اظهار داشت: می توانید لیست اعضای کمیسیون ها را ببینید، بیشتر افرادی که در کمیسیون های مختلف حضور دارند هیچ ربطی به کمیسیون ها ندارد.

وی با بیان اینکه کمیسیون ها به جای تخصصی بودن جای لابی گری است، افزود: من فکر می کنم مردم باید تکلیف این شورا را در سال بعد مشخص کنند.

زلیکانی در خصوص حضور خود در انتخابات آینده شوراهای شهر ساری نیز اظهار داشت: بنده در دور بعد حضور خواهم یافت اما به همراه گروهی که همفکر هستند، لابی گر نیستند و مطالبات مردم به جای مطالبات شخصی برای شان اولویت داشته باشد.