يکشنبه 26 دی 1395-8:24

علی اصغر رحمانی خلیلی:

راه هاشمی را ادامه می دهیم/ با تک حزبی و تک نظری به جایی نمی رسیم

نماینده اسبق مجلس: چه اشکالی دارد مجلس تشکیل بدهید و از هاشمی انتقاد کنید، اما چرا فحش و ناسزا؟/ هاشمی اگر از ایران نبود جایزه نوبل را به او اختصاص می دادند/ چه تشییع جنازه باشکوهی برای آقای هاشمی گرفتند. و چه مجالس خودجوشی در حال برگزاریست. بارک الله مردم، خوب پاسخ دادید، خوب پیام دادید، خیلی عالی بود./بیایید راه هاشمی را ادامه دهیم. فکرنکنید ما با تک حزبی و تک نفری و تک نظری می توانیم نجات یابیم. محال است.


مازندنومه، سرویس سیاسی: حجت الاسلام علی اصغر رحمانی خلیلی شب گذشته در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در حوزه علمیه امام جعفرصادق(ع) نکا سخنرانی کرد. فرازهای مهم اظهارات این فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده شرق مازندران در دوره های اول دوم و ششم مجلس به این قرار است:

*قرآن دو نوع شخصیت را برای انسان ترسیم می کند، حقیقی و حقوقی. شخصیت حقیقی اعضا و جوارح و بدن انسان است که فناپذیر است و شخصیت حقوقی هم مسئولیت جایگاه و مرتبه فرد در جامعه است. آنچه ماندگار و جاوید است، شخصیت حقوقی است. هاشمی رفسنجانی، وجه حقیقی اش سه شنبه در دل خاک در جوار مرجع و مربی و مرادش به خاک سپرده شد، اما شخصیت غیرحقیقی اش برای همیشه تاریخ وهمه نسلها زنده است.

*هاشمی اگر نبود، انقلاب به اینجا نمی رسید. من ازسال 54 با ایشان آشنا شدم. هاشمی قبل ازانقلاب، هاشمی  زندان، و مبارزات سیاسی و مجاهدت بود. همین که از زندان بیرون می آمد منزل آقای لاهوتی در روزهای پنج شنبه درباره حرکت تاریخی امامان دین در ایجاد تحول و تغییر سخنرانی می کرد و دوباره دستگیر یا تبعیدش می کردند.

*جلسات قبل ازانقلاب درحسینیه ارشاد برگزار می شد. کانون توحید در مسجدجاوید که چهره های مبارز دراین مجالس شرکت می کردند. در این جلسات آیت الله مطهری، بهشتی، هاشمی رفسنجانی، موسوی اردبیلی و مانند این ها بودند. کانون توحید هم اکنون مدیریتش با من است.

* آقای انواری می گفت: در زندان شاه دو شخصیت بسیارعمیق داشتیم، یکی آیت الله منتظری که در زندان ساواک، رسایل و مکاتب می گفت، بدون آن که مرجع باشد و دیگری هاشمی که تفسیر راهنمای فرهنگ قرآنی در 33 جلد نوشت

*با وجود همه مشکلات و نارسایی های اوایل انقلاب، امام خمینی فرماندهی کل قوا را به هاشمی رفسنجانی محول کردند.

* در زمان ریاست مجلس هاشمی رفسنجانی، تیم 15 نفره به عنوان رابط دولت وقت و برنامه های جنگ تشکیل داد و مدیریت هاشمی در این برهه مثال زدنی است.

*سپاه مدیون هاشمی هست. هاشمی در مقام فرماندهی کل قوا تمام خواسته های سپاه را در اولین فرصت اجابت می کرد و دستور می داد نیازمندی های سپاه در جنگ تأمین شود.

*هاشمی در قانون اساسی نقش محوری و تأیین کننده داشت. اصل ولایت فقیه مدیون زحمات هاشمی ست.

*هاشمی توانست بحران و حرکت بنی صدر را افشا کند. هاشمی جنگ و جریان بنی صدر و کودتای نوژه و جریان مجاهدین خلق را کنترل کرد.

* نفوذ هاشمی به خاطر کلام شیوا و نافذ و شخصیت کاریزماتیکش بود. ارتباط خوبی با حضرت امام برقرارمی کرد، اگر موردی به ضرر انقلاب و نظام مشاهده می کرد، نزد امام رفته و مسأله را با ادبیات منحصر به فرد خود خاتمه می داد.

*هاشمی نگاه اقتصادی بازی داشت. او معتقد بود: پس ازجنگ، نخستین دغدغه کشور بحث اشتغال جوانان است. بیشترین اصرارش حمایت از تولید و جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال پایدار بود.

*هاشمی تنها یک مسئولیتش -ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام- انتصابی بود و تمامی پست هایی که داشت، انتخابی بود. می گفت: خط کش من نظام جمهوری اسلامی ست، هرکس با نظام باشد در خدمت اش هستم.

* نامه ای از کسینجرخواندم که نوشته بود هاشمی در منطقه سر ما کلاه گذاشت. تعبیر زشتی هم برای او به کار برد. حال چرا واقعیت ها گفته نمی شود؟ یقین بدانید هاشمی ستون انقلاب است، ولی متأسفانه جریان های سیاسی به او فشارمی آوردند

* شما نقد کن، چه اشکالی دارد مجلس تشکیل بدهید و از هاشمی انتقاد کنید، اما چرا فحش؟ چرا ناسزا؟ مگر مسلمان نیستید؟ بفرمایید حضرت علی در مقابل دشمنانش کجا فحش داده؟ درنهج البلاغه یک جمله از حضرت دارید که به مخالفانش بد و بیراه گفته باشد؟

*هاشمی انسانی به تمام معنا عملگرا بود. حرفی نمی زد مگر آنکه مطمئن شود از عهده انجام آن برمی آید.

*هاشمی اگر از ایران نبود جایزه نوبل را به او اختصاص می دادند.

*بیایید راه هاشمی را ادامه دهیم. فکرنکنید ما با تک حزبی و تک نفری و تک نظری می توانیم نجات یابیم. محال است.

*درطول 50 روز 2 یار امام را از دست دادیم؛ آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله هاشمی رفسنجانی. چه تشییع جنازه باشکوهی برای آقای هاشمی گرفتند. و چه مجالس خودجوشی در حال برگزاریست. بارک الله مردم، خوب پاسخ دادید، خوب پیام دادید، خیلی عالی بود. هرکس با مردم بود و برای مردم و برای رضای خدا کار کند درعزت خواهد ماند.