يکشنبه 7 آبان 1396-19:21

در استقبال از سفیر جدید روحانی در مازندران

مهمترین کار-ویژه مهندس اسلامی برای توسعه مازندران چیست؟

 دولت برای توسعه استان مازندران یک گام اساسی برداشت و با انتخاب استانداری آینده نگر، زمینه رشد و تعالی استان مازندران رابه نحو احسن تدبیر کرد که از این بابت از رییس جمهوری محترم سپاسگزاریم/خواسته های ما مازندرانی ها از او به جای انتظارات محلی، مطالبات ملی و کلان باشد و مهمترین کار‌ویژه مدیریت ارشد استان را باید اجماع سازی کنشگران توسعه و گروه های مرجع برای رشد و تعالی استان دانست.


مازندنومه؛ سرویس سیاسی، ایرج نیازآذری: بالاخره پس از گمانه زنی های مختلف، هیات محترم وزیران به مهندس محمد اسلامی، اصفهانی  61 ساله، برای تصدی استانداری مازندران رای اعتماد داد و او را برای ایفای رسالتی خطیر به یکی از استان های مهم کشور مامور کرد. استانی که دوبار به دکتر روحانی اعتماد کرد و رای قابل توجهی به او داد.

بررسی سوابق تخصصی، اجتماعی و مدیریتی مهندس اسلامی نشان از توان اجرایی و حرفه ای او در سطح ملی دارد و بدون شک اشراف این مدیر توانمند بر حوزه های مختلف برای توسعه استان حرکت آفرین و امید بخش خواهد بود.  

مهندس اسلامی در کنار فعالیت های آموزشی، پژوهشی، صنعتی و اجرایی در آخرین سمت دبیر ستاد توسعه سواحل مکران بوده است که  تجربه مدیریتی ذی قیمتی برای اقدامات مشابه در سواحل استان مازندران خواهد بود.

به اعتقاد این قلم دولت برای توسعه استان مازندران یک گام اساسی برداشت و با انتخاب استانداری آینده نگر، زمینه رشد و تعالی استان مازندران رابه نحو احسن تدبیر کرد که از این بابت از رییس جمهوری محترم سپاسگزاریم.

مهندس محمد اسلامی دارای سوابق ارزشی و انقلابی، مدیری متخصص و با سوابق حرفه ای و چهره ای معتدل، ملی و فراجناحی یک فرصت برای تحول برای استان مازندران است، به شرطی که با همگرایی حامی اش باشیم و با مناقشات سیاسی سد راهش نشویم.

نگارنده با دو پرسش کلیدی در استقبال از سفیر دولت تدبیر و امید به_مازندران بر این باور است که خواسته های ما مازندرانی ها از او به جای انتظارات محلی، مطالبات ملی و کلان باشد و مهمترین کار‌ویژه مدیریت ارشد استان را باید اجماع سازی کنشگران توسعه و گروه های مرجع برای رشد و تعالی استان دانست.

اگر بخواهیم به تنهایی از استاندار انتظار معجزه داشته باشیم و هریک از ما به دنبال تحصیل منافع شهری و رقابت جناحی باشیم، نتیحه ای حاصل نخواهد شد، بلکه همه کسانی که دل در گروه توسعه استان دارند تصمیمات کارشناسی را مبنای قضاوت و انتظارات خویش قرار دهند و باهمدلی و همصدایی پشتیبان استاندار جدید باشیم.

اما سمت دیگر این وجیزه متوجه مهندس اسلامی است. او مسوولیت استانی را پذیرفته که طیف وسعیی ازظرفیت ها و مزیت‌ها، مشکلات و چالش ها را در بر گرفته است و قطعا جناب ایشان اطلاعات لازم را درباره استان از مراحع مختلف کسب کرده و با دستی پر وارده استان شده است.

استان سه میلیونی ما با برخورداری ازتاریخ و تمدن گران سنگ، مردمی انقلابی و شهید پرور، دیندار و مهمان نواز، مواهب طبیعی ارزشمند خدادادی نظیر دریا، جنگل و اراضی حاصلخیز کشاورزی، موقیعت های کم نظیر گردشگری همجواری با پایتخت، همسایگی با کشورهای حاشیه دریای خزر و اتصال به کریدور حمل و نقل شمال جنوب دارای پتانسیل بسیار خوبی برای پیشرفت است.

البته این استان مثل سایر نقاط کشور با مشکلات و چالش های زیست محیطی، بیکاری جوانان ، مهار نشدن آب ، پروژه های نیمه تمام عمرانی، رکود واحدهای تولیدی و صنعتی و متاسفاته روند رو به تزاید ناهنجاری های اجتماعی مواجه است.  

به باور نگارنده استاندار جدید مازندران می‌تواند با سوابق و تجربیاتی که دارد برای مسائل مختلف استان چاره اندیشی نماید و با دیپلماسی عمومی به روند توسعه در استان شتاب بخشد.

 ملی سازی مسائل_استان، تمرکز روی طرح های محرک توسعه، اهتمام به آمایش سرزمین، توجه ویژه به مسئله صادرات در راستای اقتصاد مقاومتی، گسترش روابط بین الملل، ایجاد صنایع دریایی، پیگیری برای احداث خط آهن ساحلی، بهبود فضای کسب و کار، جذاب سازی سرمایه گذاری و بر طرف ساختن موانع اداری و اجتماعی آن، رونق تولید، افزایش درآمد عمومی استان، افزایش سهم مازندران از اعتبارات ملی،  مدیریت منابع_آبی، مدیریت پسماند و حفظ محیط‌زیست، توجه بایسته و همه جانبه به مسائل مدیریت شهری و عمران روستایی و مدیریت مسائل اجتماعی از مهمترین  کارویژه های پیش روی استاندار جدید در چارچوب اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه است.
 
آنچه که اشاره شد نیازمند مدیریت و تدبیر استاندار و مشارکت و همکاری ائمه جمعه، نمایندگان مجلس، نخبگان حوزوی و دانشگاهی، دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی، شوراها، تشکل های مردم، فعالان سیاسی و اجتماعی، رسانه های گروهی با وحدت گفتمانی و همدلی و سختکوشی میسر است.

« کایری» یکی از با ارزش ترین مختصات فرهنگ بومی مازندران در تعاون و امور اجتماعی است. در آستانه 14 آبان -روز مازندران- برای ساختن و آبادانی زادبوم همدل و همراه شویم و به تصمیم دولت احترام گذاشته استقبال شایسته ای از سفیر دکتر روحانی کنیم  و یا علی گویان برای بر طرف کردن مشکلات بکوشیم.