شنبه 30 تير 1386-0:0

در مظلوميت مسجد جامع قائم شهر

قائم شهر- محمدرضا مسكيني


ايرانيان همواره انسان هاي موحد بوده و براي عبادتگاه هاي خويش حرمت خاصي قائل بوده اند و پس از پذيرش اسلام و با تأسي از فرهنگ الهي اين دين، ارزش هاي والاي اسلامي را با هنر ذاتي خويش درآميخته و تمدن نويني را به لحاظ فرهنگي بنيان نهادند كه وصفش در اين مقال كوتاه نمي گنجد.

 اما همواره در اين تمدن اسلامي و ايراني مساجد جايگاه والايي را به خود اختصاص داده اند، به طوري كه بهترين مكان ها و مصالح و معماران و مرتفع ترين و وسيع ترين بناها را به مساجد اختصاص مي داده اند تا جائي كه مساجد جزو نماد و سنبل و هويت شهرهاي ايران به حساب مي آمد. اين امر تا به امروز در اكثر شهرها استمرار دارد و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اهتمام ويژه اي به اين امر مهم شده و در شهرها مسئولان شهري با وضع و اجراي قوانين، سعي در حفظ حريم و محدوده بناهاي مهمي مثل مساجد بخصوص مسجد جامع دارند.

 اما با توجه به نكات فوق، مسجد جامع قائم شهر داراي مظلوميتي وصف ناشدني است، شهرستاني كه داراي مردمي متدين و خاستگاه عالمان و مجاهدان و فرهيختگان بوده و نام شهر نيز آراسته به نام نامي و مبارك قائم آل محمد(ص) هست، يك چنين شهر و مردمي را مظلوم ماندن مسجد جامع شان سزاوار نيست. راستي نمي دانم اين روزها گذرتان به خيابان آيت الله صالحي مازندراني (خيابان تهران) قائم شهر افتاده يا خير، به هر حال مردم اين شهر شاهد سر بر آوردن گنبدي بزرگ بر روي پاساژي بزرگ تر در كنار بنا و گنبد بسيار كوچك و ابتدايي مسجد جامع شهر هستند به طوري كه به لحاظ بصري ساختمان و گنبد پاساژ از هر زاويه اي كه نگاه كنيد خودنمايي مي كند و با توجه بيشتر، و نگاه دقيق تر، و اگر تازه از قبل بداني كه در اين مكان مسجد بوده و هست مي تواني گنبد كوچك مسجد را ببيني! با اين توصيف ذكر چند نكته ضروري است:


1- ما را چه شده است در زماني كه براي حفظ افق ديد مردم و عدم اشرافيت هيچ بنايي از بناي تاريخي نقش جهان اصفهان، از سازمان ملل گرفته تا دولت و مجلس و رسانه هاي گروهي، بسيج مي شوند (كه البته در جاي خود قابل تقدير است) تا بناي ساخته شده برج جهان نما را تعديل كنند ولي براي اشرافيت پاساژ بر مسجد جامع شهرمان صداي اعتراض كسي شنيده نشد!

 آيا مسجد جامع قائم شهر هويت شهرمان نيست؟ آيا اين مكان مقدس مدافع نمي خواهد؟ آيا بزرگي گنبد پاساژ نسبت به مسجد تداعي كننده ارزش مسائل دنيوي نسبت به مسائل ديني و معنوي مردم اين شهر در نزد مسافران و مهمانان نيست؟ اين در صورتي است كه متدين ترين و انقلابي ترين مردم در اين شهر زندگي مي كنند. آيا اين مردم سزاوار اين طور ديده شدن هستند؟ آيا يك جوان در زماني كه در جلوي اين دو بنا قرار گيرد جذبه كداميك او را به طرف خود خواهد كشيد؟


2- متوليان محترم مسجد جامع كه در طول اين سال ها زحمات زيادي كشيده اند آيا وقت آن نرسيده براي فضاي بيروني، و گنبد و مناره هاي اين مكان مقدس كه هويت ديني شهر ماست از عقول جمعي بيشتري استفاده كنند و لااقل يك فراخوان براي استماع نظرات صاحب نظران و دلسوزان بدهند. مطمئن باشيد خداوند ياريتان خواهد كرد.


3- راستي با توجه به اينكه قد برافراشتن مناره هاي مساجد در هلند و دانمارك سبب خشم نمايندگان مجالس اين كشورها شده و معتقدند كه نبايد اين گلدسته ها استوار بمانند چرا كه از بالاي آن صداي اذان پخش مي شود و يا وقتي كه امام راحل(ره) در نامه تاريخي شان به گورباچف مي فرمايند: «وقتي از گلدسته هاي مساجد بعضي از جمهوري هاي شما پس از هفتاد سال بانگ الله اكبر و شهادت به حضرت ختمي مرتبت(ص) به گوش مي رسد تمامي طرفداران اسلام ناب محمدي(ص) را به گريه انداخت. اين نشان از اهميت جايگاه مناره و گنبد در مساجد دارد اما دريغ از يك مناره براي مسجد جامع شهر قائم شهر!


4- شورا و مسئولان محترم شهري، آيا مسجد جامع شهر به اندازه برج شهرداري كه ميليون ها تومان براي زيباسازي فضاي بيروني آن هزينه شده از اهميت برخوردار نبود كه حداقل براي حفظ حريم اين مكان مقدس نسبت به ساخت و سازهاي اطراف حساسيت بيشتري به خرج مي داديد. اگر وظيفه شما نيست پس چه كسي مسئول است؟!


5- آيا وقت آن نرسيده اين مطلب در نماز جمعه مطرح شود تا شاهد كمك هاي فكري و مالي و انساني مردم باشيم تا با هدايت صحيح اين كمك ها، فضاي بيروني مسجد جامع هنرمندانه آراسته شود.(kayhannews)