يکشنبه 18 شهريور 1386-0:0

شجاعي:آیا این همه مصیبت و بلا را بر مردم تحمیل كردن شجاعت است؟

نماينده ساري با انتقاد شديد از طرح سهميه بندي بنزين گفت:هیچ بنزینی به مردم ندهید تا همه منافع 100 درصد حاصل ‌شود و آلودگی هم به طور كامل از بین ‌برود!


حسن شجاعی، نماینده ساری با اشاره به اجرای سهمیه‌بندی بنزین تاکید کرد: اگر دولت بدون كم و كاست و اعمال سلیقه شخصی به كلیت مفاد تبصره 13 عمل می‌كرد به فوایدی كه هم اكنون معتقد است به آن دست یافته است، دست می‌یافت و از زیان‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز در امان می‌ماند.

وی افزود: اجرای بخشی از الزامات تبصره 13 كه همان سهمیه‌بندی بنزین وكارت هوشمند است و نادیده گرفتن بقیه الزامات آن یعنی تعیین قیمت بنزین آزاد و به صراحت اعلام و اصرار بر اینکه بنزین آزاد در كار نیست ضمن خلاف صریح قانون بودن، مشكلاتی را نیز برای جامعه فراهم كرده است.


شجاعی با بیان این‌كه اگر این زیان‌ها و مشكلات از فایده‌هایی كه به دست آمده بیش‌تر نباشد، كم‌تر نیست گفت: عزیزان دولت و بخشی از همكاران مجلس؛ شما كه اصرار بر همین روش موجود دارید و فكر می‌كنید كه كار بسیار عظیم و با ارزشی انجام داده‌اید، مگر غیر از این است كه مصرف بی‌حساب بنزین را به كنترل درآورده و ده‌ها میلیون لیتر بنزین را ذخیره كرده و در آلودگی هوا و ترافیك و تصادف كاسته و با گرفتن جلوی قاچاق بنزین آن را معكوس كرده‌اید؟


او افزود: فایده‌هایی كه گفته شد حاصل طرح سهمیه‌بندی بنزین است كه اولا مربوط به بخشی از شهرهای كشور است و دوما اگر هیچ بنزینی به مردم ندهید همه منافع 100 درصد حاصل می‌شود! چون هیچ خودرویی در شهر و جاده حركت نمی‌كند؛ آلودگی هم به طور كامل از بین می‌رود.

این عضو فراكسیون اصولگرایان مجلس با طرح این پرسش كه آیا می‌شود برای رسیدن به فایده‌های یاد شده بنزین به مردم نداد، خطاب به دولت گفت: آیا می‌دانید با سهمیه‌بندی بدون عرضه بنزین آزاد چه مشكلاتی بر مردم سراسر كشور تحمیل شده است؟ به نظر شما نقل و انتقال توریست در سراسر كشور به خاطر محدودیت بنزین تعطیل نشده و درپی آن زیان‌های سنگینی به هتل‌دارها، ویلادارها و مغازه‌داران كه به توریست‌ها خدمات می‌دادند وارد نشده است؟


وی این پرسش را نیز مطرح كرد كه آیا می‌دانید سفرهای زیارتی و سیاحتی جوانان و نوجوانان كه پس از پایان تحصیل سالانه و در فصل تابستان بود به طور كامل تعطیل شده و همه خانه‌نشین و زمین‌گیرند؟ آیا می‌دانید كشاورزان پس از ماه‌ها زحمت و تلاش محصول خود را از باغ‌ها جمع‌آوری كرده و برای عرضه به بازار نیاز به حمل و نقل دارند و محصولات روی دستشان مانده و حتی پایین‌تر از قیمت معمول هم مشتری برای خریدن ندارند؟ در این شرایط قیمت میوه در شهرها افزایش یافته و آمبولانس‌ها برای انتقال مریض بنزین ندارند! او افزود: آیا این همه مصیبت و بلا را بر مردم تحمیل كردن شجاعت است؟

 آیا مردمی كه سال‌هاست در انتظار رفع تورم، اشتغال‌زایی و تصویب قانون نظام هماهنگ پرداخت هستند و تاكنون هیچ یك از این انتظارات برآورده نشده است، سزاوار مشكل جدیدی نیز هستند؟ آیا این مشكلات خانه صبر آن‌ها را كه بارها لرزیده است نمی‌لرزاند.

شجاعی اظهار داشت: ریاست محترم جمهور كه ریاست زیبا و پرجاذبه مهرورزی و عدالت‌خواهی شما امید تازه در دل مردم ایجاد كرده و دقیقه شماری می‌كنند تا از كوه مشكلات شان كاسته شود، شایسته است كه مشكل تازه‌ای را متحمل شوند؟

این كه می‌بینید با همه مشكلات دم فرو می‌بندند و سكوت می‌كنند نه به دلیل رضایت است؛ بلكه به دلیل حمایت از استقلال كشور و حفظ وحدت و انسجام ملی و اسلامی است. این عضو فراكسیون اصولگرایان مجلس افزود: این كه می‌گویید مردم به این وضع عادت می‌كنندتحقق پیدا نمی‌كند؛ آیا پای درد دل‌های مردم نشسته‌اید و می‌دانید كه عده‌ای از مردم حداقل زندگی خود را با مسافركشی تامین می‌كردند؟

شجاعی با اشاره به اظهارات دولت مبنی بر این‌كه ما به مصوبه مجلس عمل می‌كنیم گفت: آیا مصوبه مجلس فقط بند«و» است و آن هم فقط سهمیه‌بندی بنزین؟ آیا بند «الف» و «ب» با فروعات 18 گانه آن و بند«ح» و «د» و «ه» تبصره 13 جز مصوبات مجلس نیست؟ اگر هست با آن چه كرده‌اید؟ مگر در قانون موظف نشدید كه بنزین تولید داخل را معادل 5/2 میلیارد دلار واردات خارجی سهیمه‌بندی كنید و به مردم بدهید و خودروهای خارجی توریست‌ها را از سهمیه‌بندی استثنا كنید؟

 این عمل دولت علاوه بر این كه خلاف صریح قانون است از سهمیه مردم می‌كاهد. وی با بیان این كه از دولت می‌خواهیم به قانون باز گردد اظهار داشت: آیا این‌ها بی‌تفاوتی نیست و باز هم معتقدید به مصوبه مجلس عمل می‌كنید؟ این نماینده افزود: انحراف از قانون نه شجاعت است نه خدمت و نه دلسوزی. تنها قانونگریزی و خودمحوری گسترش جوانه‌های شوم ضدآزادی است.(bashirnews)