تعداد بازدید: 4760

توصیه به دیگران 2

دوشنبه 29 آذر 1389-23:52

قصه انار و هندوانه

به بهانه شب يلدا:فريده يوسفي-پژوهشگر و ناشر سوادکوهي-گفت:پختن نان از سوی کدبانوی خانه به شکل های مختلف ، خوردن آجیل برای گرم شدن در آغاز فصل سرد و خوردن انار که میوه ای نشاط آور است نشان از شادمانی در شب یلدا است.


فریده یوسفی زيرابي-پژوهشگر،ناشر و شاعر سوادکوهي- معتقد است از آنجایی که زندگی کشاورزان و دهقانان وابسته به طبیعت است جشن شب یلدا در میان کشاورزان رونق بیشتری داشته است.

 مدير انتشارات شلفین به مازندنومه گفت: نور خورشید سرچشمه زایش است و در مازندران از دیرباز جشن یلدا بسیار با اهمیت برگزار می شد.

 وی اظهار داشت : مازنی ها شب یلدا در کنار پدربزرگ ها و مادربزرگ ها گرد آمده و در زیر کرسی و دور هم این شب را سپری می کردند.

یوسفی تصریح کرد: قصه گویی و خوردن انار از کارهای حتمی این شب بود.

نويسنده کتاب زنان شاهنامه افزود: دعا برای داشتن سالی خوب ، پیش بینی شرایط جوی و رویدادهای احتمالی سال پیش رو از سوی بزرگ ترهای جمع ، کم کم فضا را برای ورود دیوان حافظ و گرفتن فال در جشن شب یلدا مهیا مي کرد.

اين بانوي نويسنده با اشاره به اینکه هم اکنون گرفتن فال حافظ در مازندران از مهم ترین برنامه های این شب است،به خبرنگار ما گفت: پختن نان از سوی کدبانوی خانه به شکل های مختلف ، خوردن آجیل برای گرم شدن در آغاز فصل سرد و خوردن انار که میوه ای نشاط آور است نشان از شادمانی در شب یلدا است.

نويسنده کتاب فرهنگ و آداب و رسوم سوادکوه یادآور شد: خوردن تخمه و گندم بوداده و برشتوک که از دانه های برنج درست می شود به شکرانه برکتی است که طبیعت و خالق آن به کشاورزان ارزانی داشته است.


 • شنبه 17 آبان 1399-11:9

  ببخشید من کجا میتونم داستان رو مشاهده کنم؟؟؟؟

  • احسان مهديانپاسخ به این دیدگاه 0 0
   چهارشنبه 1 دی 1389-0:0

   سلام

   متشكرم كوتاه و موثر بود .

   استفاده كرديم / بااحترام

   • سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

    خالقزی ته دور بردم که نشونی پیراندرا دنی....اسا این صوبتا خریدار ندارنه...پیتزا کجه روشنه....؟

    • سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

     اَمشو چـِـلّه شو هَسّه. چـِـلّه شو ی مازرونی ها مِوارک

     • سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

      خواهر " زهرا" با گفتن جملاتش ما را اميدوار كرد فقط آخرش گفت "مرسي" دوباره نا اميد شديم

      • b.p(سوادکوهی)پاسخ به این دیدگاه 0 0
       سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

       با تشکر از شما-متاسفانه خیلی از فرهنگ ها و سنت ها و اصطلاحات اصیل ما رو به فراموشی است که جوانان امروزی ما حتی اسمشان را نشنیده اند لذا ازشما محققین و نویسندگان توانا توقع و انتظار بیشتری است که این اصالت ها حفظ شود- اصطلاحات و مراسمی از قبیل لال شو-پیسگنده-عید ما بیست شیش- کشتی لوچو- چک کشتی-کلک سری- اره سری-گهره سری-کهر کوبی-بینج کوفا -کمل کوفا-جت و ازال-بزمی رسن-کشت- جوله- کلّز-کترا-کچه-لاک-کیله- فیه-زنبر- کوما-ماشه-دونه پاج-کشی باربن-تلم زنی- گورمه-جشن خرمن- که بیشتر نیاکان ما با آنان در ارتباط حیاتی بودند-

       • سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

        گرفتاري هاي روزمره از يادم برده بود که امشب شب یلداست.از اطلاع رساني و ارايه اطلاع تان تشکر مي کنم.

        • سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

         تشکر از اطلاع رساني خوب اين سايت

         • سه شنبه 30 آذر 1389-0:0

          سنت هاي نيکويي ما ايراني ها داريم.اميدواريم نسل جديد که بعدا بزرگ تر مط شوند آن ها را به باد فنا ندهند.مرسي


          ©2013 APG.ir