تعداد بازدید: 4980

توصیه به دیگران 1

جمعه 12 فروردين 1390-1:9

پايتخت سطح سريال سازي طنز ايران را ارتقا داد

به کار گیری لهجه و گویش مردم منطقه علی‌آباد کتول به خوبی در کار جا افتاده است به نحوی که بازیگران فیلم، ضمن آنکه طنز نهفته در این گویش را به خوبی انتقال می‌دهند، گویش یادشده،‌حالت هجو و تمسخر به خود نگرفته است(يادداشتي از ابوالحسن مختاباد،روزنامه نگار ساروي، مقيم تهران)


مازندنومه:سید ابوالحسن مختاباد،برادر کوچک تر سيد عبدالحسين مختاباد روزنامه نگاري شناخته شده است که با توجه به اين که در عرصه موسيقي نيز فعاليت مي کند و سه تار مي نوازد،يادداشت ها و گفت و گوهاي گوناگوني را در رابطه با هنر موسيقي انتشار داده است.مختاباد سال هاست که در روزنامه ها ومجلات سراسري فعاليت مي کند.نوشته زير را او درباره موسيقي سريال پايتخت نوشته که از محسنات و ويژگي هاي برجسته اين مجموعه است.يادآور مي شويم يادداشت حاضر پيش تر در "همشهري آنلاين"نيز منتشر شده بود.

----------------------------

در میان تمامی مجموعه‌های تلویزیونی که در چند سال گذشته از شبکه‌های مختلف نمایش داده شد، مجموعه«پایتخت» را باید متفاوت و مجزا دانست.

سریالی به کارگردانی سیروس مقدم که نقش محسن تنابنده را هم می‌توان در آن بسیار پررنگ دانست، چرا که یکی از نویسندگان این متن بوده و چنانکه در عنوان‌بندی اثر‌آمده ،نویسنده اولیه متن هم او بوده است و با شناختی که از او به جای مانده است، می‌توانیم به ضرس قاطع بگوییم که یکی از محوری‌ترین افراد این مجموعه محسن‌تنابنده است که توانسته ضمن خلق کاراکتری تازه در فضای فیلم‌های کمدی ایران،سطح سریال‌سازی طنز در تلویزیون را هم ارتقا دهد.

طنز تنیده در اثر به همراه نوع پرداخت و فضای نسبتا رئالی که برای کار انتخاب شده به همراه گره‌افکنی‌های پشت‌سر هم و بازی‌های صمیمی و راحت و چفت و بست‌خورده با کار ، توانسته در همان چند قسمت اول اثر را یک سر و گردن بالاتر از دیگر مجموعه‌های نوروزی بنشاند.

اگرچه به نظر می‌رسد در چند بخش اولیه سوژه اصلی کار تحت تاثیر فیلم معروف «مرگ یک بوروکرات» محصول 1966 «توماس گوتیرز آلئا» فیلمساز کوبایی است،اما  کلیت فضا و ادامه ماجراهای سریال با ابتکارات و فضاسازی‌ها و داستان‌پردازی‌هایی همراه شده است که اثر را محتوا و مضمونی ایرانی بخشیده است.

به کار گیری لهجه و گویش مردم منطقه علی‌آباد کتول هم به خوبی در کار جا افتاده است به نحوی که بازیگران فیلم، ضمن آنکه طنز نهفته در این گویش را به خوبی انتقال می‌دهند، گویش یادشده،‌حالت هجو و تمسخر به خود نگرفته و اگر در نتیجه صحبت شخصیت‌های این فیلم لبخندی بر لب‌های مخاطبان می‌نشیند،‌نه از منظر طنز و تمسخر، بلکه واقعیت وجودی این گویش است که چنین کارکردی را برای آن فراهم ساخته‌است.

نکته‌ای که شاید بیش از دیگر نکات این مجموعه مورد توجه نگارنده قرار گرفت، موسیقی به کار گرفته شده در این فیلم است.موسیقی  منطقه علی‌آباد کتول که توسط‌ آهنگساز خوش‌ذوق این اثر( آقای عظیمی‌نژاد) در اثر به خوبی نشسته و علاوه بر‌آن طعم و رنگ طنز کار را به خوبی جلا و جلوه داده است.

 استفاده از سازهای بومی این منطقه همانند کمانچه و دوتار و سازهای کوبه‌ای( مثل دو سر کوتن که عموما در مراسم شادیانه و سرور به کار می‌رود) نشان از تامل و پژوهش‌ نسبتا فکر شده روی موسیقی این منطقه دارد.

 این نکته را از این منظر می‌گویم که دوست خوبم و محقق سینه سوخته و پیشکسوت فرهنگ و فولکلور و موسیقی نواحی ایران،آقای هوشنگ جاوید، هم نامش در عنوان بندی آمده است و نگارنده می‌داند که اگر آهنگسازی با چنین چشمه جوشانی از فرهنگ و فولکلور مناطق ایران وصل شود که بیش از سه‌دهه است به شکل میدانی وجب به وجب نواحی ایران را گشته و با عمده خنیاگران و نوازندگان مناطق مختلف ایران نه تنها آشنا که زندگی‌کرده است، قطعا اثر از محتوا وماهیتی متفاوت با سایر کارها برخوردار خواهد بود. چرا که آقای جاوید این ویژگی را دارد که فرد مراجعه‌کننده را به سمت جریانات وآدم‌های اصلی هر منطقه ارجاع می‌دهد که نمونه آن حضور خانواده حسینی‌ها در زمره نوازندگان این سریال است که از جمله نوازندگان شناخته‌شده و با سابقه فراوان در موسیقی این منطقه به شمار می‌روند.


حضور نوازندگان محلی و بهره‌گیری از‌آنها برای ساخت آهنگ نیز از ظرافت کار ‌آهنگساز خبر می‌دهد. قطعا هیچ‌نوازنده کمانچه‌ای نمی‌توانست آن حال و طعمی را که نوازنده جوان و خوش ذوق کمانچه‌این منطقه( اصلانی) با چیره‌دستی و ظرافت نواخت، به اجرا در ‌آوَرَد.

نکته مهمتر و کلی‌‌تر آهنگسازی این سریال در ماهیت به کارگیری نغمه‌های موسیقی نواحی ایران است که نشان می‌دهد چه ملودی‌هاو قطعات بکر و پرطراوتی در گوشه‌گوشه موسیقی نواحی ایران نهفته است و تنها اندکی همت و پشتکار و خلاقیت می‌خواهد تا بتوان از این ظرفیت‌ها برای کارهایی این گونه استفاده کرد.

این تازه بخشی کوچک از موسیقی منطقه شمال ایران است، وگرنه در تمامی منطقه شمال می‌توان از این گونه موسیقی‌ها به وفور یافت؛موسیقی‌ای که در منطقه مازندران میانه،شرق و غرب و منطقه گرگان و استان گلستان و ترکمن‌صحرا هم با تنوع و  رنگ‌بندی کم‌نظیر در پیکره زندگی مردم این منطقه در آمیخته است.


 • يکشنبه 14 فروردين 1390-0:0

  سلام .
  در مورد موسیقی پخش شده با شما موافقم و در کل پایتخت سریال بدی نبود ولی شخصیت علیرضا خمسه خیلی توش زیاد بود و فیلم اصلا نشانگر اصالت مازندرانی ها نبود.
  آیا ما وقتی واسه کردها یا لرها فیلم ملی میسازیم هم همینطوری نشونشون میدیم ؟ یک آدمی که بیشتر به یک مونگول شباهت داره تا یک پدر بزرگ خردمند و مهربون برای خانواده ؟ آیا پدر بزرگ های ما اینطورین ؟ آقا اگر مردم راضی بودند این همه تو بوق و کرنا نمیزدید که این سریال خوبه
  خیلی چیزها پشت مردم اصفهان ، رشت و قزوین میگن . آیا ما هم باید این شایعات را در فیلم ها نشون بدیم ؟
  در کل همه میدونن که اکثرا راضی نبودند از بعضی از بخش های این سریال و این رو هم میشه از مصاحبه هایی که برای آرام کردن افکار عمومی ظبط و در انتهای سریال پخش میشد فهمید.

  • شنبه 13 فروردين 1390-0:0

   از همولایتی عزیزم آقای مختاباد می خواهم که با سایت های استان به خصوص همین مازندنومه همکاری بیشتری داشته باشد و مطالبش را درباره موسیقی مازندران در این سایت فرهنگی انتشار دهد.با سپاس از مطلب خوب بالا

   • جمعه 12 فروردين 1390-0:0

    هر صاحب نظری هم هرچی که بگه باز بعضی ها ساز خودشون رو می زنن ، اصلا تو این سریال مازندرانی ها رو مسخره کردن ، دستتون به کجا بنده؟ می خواین چیکار کنین؟

    • جمعه 12 فروردين 1390-0:0

     بوررررر

     • جمعه 12 فروردين 1390-0:0

      تقصیر شما نیست آقای مختاباد! آب و هوای تهران نمک گیرتان کرده و باید اینگونه قلم بزنید.

      • مازندرانیپاسخ به این دیدگاه 1 0
       جمعه 12 فروردين 1390-0:0

       با شما هم نظرم ولی آقای مختاباد آیا انتخاب این نوع موسیقی که شاید به گلستان متصل به خراسان شمالی منتسب است برای سریالی که تا 90% مازندرانی هست و تنها اسم علی آباد را بر دوش میکشد مناسب است. البته این نقد چیزی از زیبایی کار آقای عظیمی نژاد کم نمی کند.


       ©2013 APG.ir