تعداد بازدید: 3030

توصیه به دیگران 51

پنجشنبه 27 مرداد 1390-10:39

آيا مسئولان مي دانند "ساروس" کجاست؟

چند نفر از مسئولان استان مي دانند مردم روستاي ساروس کجور راه ندارند،آب و برق و تلفن ندارند و تنها مدرسه ابتدايي محل به صورت كانكس فلزي است؟/در اين روستا فقط يک دستگاه وانت نيسان شخصي براي تردد شبانه وجود دارد/اين محل امکانات پزشکي ندارد و اهالي مجبورند براي درمان به روستاهاي ديگر بروند.


مازندنومه:نوشته زير را محمد حسين ملايي کندلوسي-خبرنگار ما در کجور-ارسال کرده که به محروميت يکي از روستاهاي منطقه به نام ساروس اشاره دارد.اين روستا جاده درست و حسابي ندارد و مهم تر از آن نه برق ندارد،نه آب و نه تلفن.باور کردني نيست در روزگاري که به سر مي بريم منطقه اي و روستايي با اين گونه محروميت ها مواجه باشد.اصل مطلب را بخوانيد.

-------------------------------

 در عصري قرار داريم كه پيشرفت تكنولوژي در آن سرعت خيره كننده اي دارد و هر لحظه بر امكانات رفاهي انسان ها افزوده مي شود و بشر در دورترين نقطه كره زمين هم رفاه حاصل از پيشرفت تكنولوژي را لمس كرده است، اما اهالي روستاي ساروس كجور مازندران از داشتن ابتدايي ترين امكانات رفاهي محروم هستند و در شرايط سخت و دشواري به گذران زندگي خود مشغول هستند.

ساروسي ها سال هاست كه از نعمت داشتن راه و جاده ايمن و استاندارد براي رفت و آمد به روستا محرومند.راه و جاده دسترسي به اين روستا كه خاكي است، بسيار باريك و داراي پيچ و خم هاي كوهستاني است و يك طرف آن منتهي به دره و پرتگاه هاي مرگبار است و هيچ گونه علائم راهنمايي و رانندگي نيز ندارد.

 اهالي روستاي ساروس كجور در عصر پيشرفت و تكنولوژي هاي روزافزون از نعمت آب ، برق و تلفن نيز محروم مي باشند و اين موضوع شرايط زندگي را براي روستاييان اين منطقه بسيار سخت و دشوار ساخته است.

آب شرب اهالي روستاي ساروس كجور تا کنون از يكي از چشمه ها و با استفاده از لوله كشي به وسط روستا منتقل و در آنجا وارد حوضي رو باز مي شد. اين موضوع از نظر بهداشتي  مشکل و آلودگي و خطرات زيادي را به همراه داشت.

البته طي هفته هاي گذشته اين مشكل در اقدامي جهادي و خيرخواهانه از سوي گروه هجرت 3­ جهادسازندگي بسيج دانشجويي نوشهر با حفر كانال و لوله گذاري تا حدودي رفع شد و امكان استفاده اهالي روستاي ساروس كجور از آب آشاميدني بهداشتي،در آينده فراهم خواهد شد.

نبود خانه بهداشت براي رفع نيازهاي اوليه بهداشتي و درماني در اين روستا يكي ديگر از مشكلات اساسي است،به گونه اي كه اگر كسي در ساعاتي از شبانه روز دچار حادثه يا بيماري شود از دسترسي به امكانات اوليه بهداشتي و درماني محروم است و  بيمار بايد به اولين آبادي داراي امكانات بهداشتي و درماني منتقل تا به وضعيت وي رسيدگي شود.

 اين امر در شرايط اورژانسي و با توجه به اينكه تنها يك دستگاه خودروي نيسان شخصي در ساعات شب در اين روستا مستقر است و با درنظر گرفتن فصل سرما و يخبندان جاده و ساير حوادث طبيعي احتمالي ،شرايط را دشوارتر مي کند.

 مدرسه اين روستا به صورت كانكس فلزي است كه دانش آموزان فقط در مقطع ابتدايي قادر به تحصيل مي باشند و براي ادامه تحصيل خويش در مقاطع بالاتر نيز بايد با صرف هزينه شخصي به مدارس شهر پول كجور و منطقه كندلوس رفته تا به كسب علم و دانش بپردازند.

ساروسي ها چشم انتظار همت مسئولانند،نمي دانم؛شايد بتوان با يك مطالعه و كارشناسي دقيق اهالي اين روستا با توجه به نوع شغل آنها كه دامداري و كشاورزي است به مكاني ديگر كه امكان دسترسي به امكانات رفاهي نسبي براي آنها فراهم شود منتقل و از صرف هزينه هاي بالا براي انتقال و ايجاد امكانات مورد نياز در آن روستا جلوگيري كرد.


 • سه شنبه 14 مرداد 1393-20:28

  واقعا" حیف داره ...!!!

  • samira2005sz@yahoo.comپاسخ به این دیدگاه 1 0
   دوشنبه 8 آبان 1391-0:0

   جاده چالوس بعد از مرزن آباد جاده سمت چپ به سمت کجور چند کیلومتر که رفتید سمت راست یک جاده بسیار وحشتناک و پر پیچ و خم بدون آسفالت با سنگ های فراوان و تو رفتگی های زیاد که ماشین سواری به سختی بالا می رود اون جاده انتهایش به روستای ساروس وصل می شود، منطقه ای بسیار زیبا ولی فقط برای موندن در روز چون شب برق ندارد و ممکن از حیوانات وحشی به آنجا حمله کنن. راستی مردم اونجا کمتر از ده نفر هستن.

   • samira2005sz@yahoo.comپاسخ به این دیدگاه 1 0
    دوشنبه 8 آبان 1391-0:0

    من عروس خانواده ساروسیا هستم اونجا خیلی زیباست، زیبای زیبا

    • دوشنبه 6 شهريور 1391-0:0

     چیزی جز تاسف ندارم بگویم

     • جواد مفرد کهلانپاسخ به این دیدگاه 1 0
      سه شنبه 15 شهريور 1390-0:0

      خود کلمه ساروس به معنی سرچشمه است: مرکب از سار (سر) و اوس (چشمه به لغت اوستایی). اما نام کندلوس که در این پیامها در نام ملایی کندلوسی دیده میشود مرکب از اوس (چشمه) نیست، بلکه مرکب است از کنده و لوس (روباه) یعنی روستایی که واقع است در کنار لانه یا لانه های روباه کنده.

      • جمعه 4 شهريور 1390-0:0

       گرگ هم چاره داره. زمین اونجا رو بفروشن برای ساختن ویلا ـ ویلا دارهای شکارچی ـ گرگها منقرض میشن، بچه ها راحت میرن مدرسه!

       • جمعه 4 شهريور 1390-0:0

        من دبير منطقه كجور بودم و با چند نفر از دانش آموزان اين روستا كه با سختي تمام به دبيرستان پول ميامدند آ شنا هستم كه حتي آخر هفته وبه خاطر نبود وسيله نقليه وترس از گرگ در جاده ي ساروس از ديدار خانواده محروم ميشدند ودر مدرسه ميماندند .دانش آموزان مستعدي كه از كمترين امكانات محروم بودند.

        • سه شنبه 1 شهريور 1390-0:0

         فرماندار نوشهر نسبت به تیتر این خبر بسیار گله مند بود و عنوان داشت برخی سایتها از این مطلب سو استفاده کردند.آقای فرماندار تحت فشارت قرار دادند این حرفا رو میزنی و به گردن رسانه ها میندازی ؟

         • ملایی کندلوسیپاسخ به این دیدگاه 1 0
          سه شنبه 1 شهريور 1390-0:0

          دوست عزیزی که فرمودید تا موقعیت جغرافیایی روستای ساروس را در خبر عنوان کنم و یا روستاهای اطراف آنرا ذکر کنم باید به عرضتان برسانم که مسئولان امر خود بهتر میدانند که روستای ساروس کجاست.بنابراین از وضعیت آن هم کم و بیش خبر داشتند ولی اینکه چرا نسبت به آن بی مهری شده است باید از خود آنها بپرسید.بسیاری دیگر از مشکلات درون این روستا را ذکر نکردم تا همین مقدار مطلب مسئولان را به خود باورد و برای رفاه اهالی پاکدل این روستا قدمی بردارند.البته مسئولان امر نیز احساس مسئولیت خویش را بعد از انتشار این خبر نشان دادند و بزودی شاهد برطرف شدن مشکلات مردم این روستا خواهیم بود.

          • يکشنبه 30 مرداد 1390-0:0

           به نظرم یا منطقه ییلاقی یشلاقیه که فصلی زندگی میکنند -یا اگه غیر از این باشه مردمان و نمایندگان شورا -حتی بالاتر نماینده مجلس اون منطقه کمی تنبل تشریف دارند وگرنه تمام روستاهای سیستان وبلوچستان امکانات اینترنتی دارند اما ساروس !؟

           • شنبه 29 مرداد 1390-0:0

            نه از کجا بدونن؟ مسئولا راه اروپا رو بلدن

            • شنبه 29 مرداد 1390-0:0

             گزارشگر محترم، قبل از بیان مشکلات آیا بتر نبود روستای ساروس را معرفی بکند. مثلا از نظر جغرافیایی، جمعیتی و نظیر آن. با این کار خوانندده با روستا بهتر آشنا می شد و عمق محرومیت نیز بهتر منتقل می شد. اهالی روستا برای امور درمانی اولیه به کدام روستا می روند، روستاهای اطراف آن کدامند؟ و...
             با این گزارش بدون جزئیات تنها سوالات کلی برای خواننده مطرح می شود. این که ساروس "کجه هسه، کجه ور هسه!" همین. اما اگر جزئیات بیشتری در اختیارش باشد سوالات بیشتر و عمیق تری برایش مطرح می شود.

             • غیر مسئولپاسخ به این دیدگاه 1 0
              پنجشنبه 27 مرداد 1390-0:0

              آره، چالوس بجر!

              • علي موسوي و آرش جعفريانپاسخ به این دیدگاه 1 0
               پنجشنبه 27 مرداد 1390-0:0

               سلام ما با مردم اين روستا برخورد داشتيم و دو هفته با اونا زندگي كرديم اما با اينكه فقر تكنولوژي اونجا بيداد مي كرد ولي هيچ كمبودي از لحاظ صميميت با اونا نداشتيم .اي كاش اين فعاليت شما به همينجا ختم نشه و تلنگري براي مسئولين محترم باشه.با تشكر علي و آرش.

               • پنجشنبه 27 مرداد 1390-0:0

                غصه نخوريد. مديران اونجا مثل اينكه در خواب ناز تشريف داشتند. قصه شما موجب شد تا به زودي براي رفع مشكل برنامه ريزي بشه.

                • پنجشنبه 27 مرداد 1390-0:0

                 آقا مراكز قدرت نمي گذارند خدمت رساني به اونجاها بره؛ چه خوبه آقاي استاندار مديران رو جمع كنه و براي شناسايي و رفع اينگونه روستاها برنامه بريزه.


                 ©2013 APG.ir