تعداد بازدید: 3085

توصیه به دیگران 12

يکشنبه 29 آبان 1390-22:33

من زنده ام و هنوز...

به بهانه جشن ده سالگي؛رويه معهود ما اين مفاهيم است:صراحت در خبرنويسي،شجاعت در بيان موضوع،شفافيت در انعکاس رويدادها و نقد وضعيت موجود/حاشيه نگاري جلسات و برگزيده نويسي،باعث رضايت مندي بيشتر مخاطب مجازي شده است/سبکي را براي خودمان ايجاد کرده ايم که اسمش را گذاشته ايم:"فراخبر".(يادداشتي از علي صادقي،مدير پايگاه خبري،تحليلي مازندنومه)


عشق آن نيست که به هم خيره شويم،عشق آن است که هر دو به يک سو بنگريم."آنتوني د ِ سنت اگزوپري"

***

اواخر تابستان 1381، دفتر يک موسسه کامپيوتري در قائم شهر،کنار تعدادي از دوستان علاقه مند،طرح يک پايگاه اينترنتي چيده شد-عاشقانه-

نام را مازندنومه انتخاب کردم،هر چند دوستان پيشنهادهاي ديگري نيز داشتند؛ترکيبي از"مازند" معرف مازندران عزيز ما و "نومه" همان نامه و نوشته.

دوستي با امکانات برنامه نويسي اوايل دهه هشتاد، سايت را با گرافيکي ساده طراحي کرد.حالا پاييز 81 بود.گاه به گاه از نويسندگان و پژوهشگران و شاعران مازندراني مطلب و شعر تازه مي گرفتيم و در سايت قرار مي داديم؛کاملا" فرهنگي و هنري.

دو سالي گذشت.تابستان 83 طراحي مازندنومه را تغيير داديم و صفحات و ستون هاي تازه اي ايجاد کرديم.روند را نيز دگرگون کرديم و بر آن شديم به دليل نبود پايگاه اينترنتي خبري در مازندران،کار خبري را بياغازيم.تنها بوديم و کم تجربه،به تدريج بيشتر شديم و تجربه هم کنارمان آمد.

به جرات مي توانم بگويم در سال هاي شروع فعاليت خبري مان،در شمال کشور هيچ سايت خبري و تحليلي وجود نداشت و در کل کشور نيز تعداد سايت هاي خبري به تعداد انگشتان يک دست نيز نمي رسيد.چند سايت خبري بود و تازه فعاليت وبلاگ نويساني چون حسين درخشان آغاز شده بود.

سعدي بزرگ گفته:"هر چه زود برآيد،دير نپايد"؛اما ما کوشيديم به شعر مهدي اخوان ثالث فکر کنيم که:"هم چنان تا جاودان در راه..."اين شعار ده ساله مان است و دمي فکر نکرديم که زود آمده ايم  و ديري نمي پاييم،حتي هنگامي که به اشتباه ده روز فيلترمان کردند.

 اصل ها و سياست هاي ما بر هشت محور مي گشت که آن محورهاي هشت گانه را بارها در جشن تولدهاي پيشين مرور کرديم و در آرشيومان موجود است.

در دو،سه سال گذشته روند تازه اي را پيشه کرديم.همکاران و خبرنگاران خوبي به ياري مان آمدند و اکنون تيمي از زبده ترين يادداشت نويسان و خبرنگاران و روزنامه نگاران استان با ما همکاري مي کنند.تلاش کرديم خبرها و مطالب،توليد خودمان باشد و بر اين کار اصرار داريم.

اکنون همه گزارش ها،مقاله ها،يادداشت ها،خبرها و نوشته هاي ما توليد همکاران خوبم در مازندنومه است و به مثابه يک خبرگزاري منطقه اي عمل مي کنيم.(و صد البته با امکانات و سرمايه اندک و محقرمان)

رويه معهود ما اين مفاهيم است:صراحت در خبرنويسي،شجاعت در بيان موضوع،شفافيت در انعکاس رويدادها و نقد وضعيت موجود.

ادعا مي کنيم مازندنومه پايه گذار و مبدع برخي روش هاي نوين در عرصه روزنامه نگاري الکترونيکي در کشور است که برخي ردپاهاي آن را مي توان در رسانه هاي استان ما نيز مشاهده کرد.

انتخاب تيترهاي کوتاه و گويا همراه با ضرباهنگ مناسب و مطلوب مخاطبان ديجيتالي،تنظيم خاص خبرها و سوتيترها و ميان تيترها،پرداختن به اخبار ويژه و به گزيني خبرها و نوشته هاي دريافتي و نيز برجسته سازي و حاشيه نگاري رويدادها از ويژگي هاي خبرنويسي ماست.

حاشيه نگاري جلسات و برگزيده نويسي باعث رضايت مندي بيشتر مخاطب مجازي شده است.بارها مسئولاني اذعان داشته اند که گمان نمي کردند فلان جمله و حرف آنان در متن خبر بيايد،اما ما اتفاقا" به سراغ همان نکته ها و ظرايف به ظاهر کم اهميت مي رويم تا بر جذابيت خبر بيفزاييم و اکنون مسئولان بيشتر مراقبند که چيزي نگويند تا باعث حاشيه نويسي خبرنگار شود!

من و همکارانم سبکي را براي خودمان ايجاد کرده ايم که اسمش را گذاشته ايم:"فراخبر". فراخبر فراتر از خبرنويسي روتين و معموليست؛آميخته اي است از خبر،گزارش،طنز،داستان و حاشيه و نيز ادغام دو سبک هرم وارونه و سبک تاريخي.

البته مدعي نيستيم همه خبرها و مطالب مازندنومه چنين تنظيمي دارد،اما باور داريم خبرنويسي در فضاي سايبري بايد متفاوت تر از خبرنويسي در فضاي مکتوب باشد تا براي مخاطب مجازي جذابيت داشته باشد.

با کمال احترام به همکارانم در پايگاه هاي خبري ديگر که خود خواننده هر روزه مطالب آنان هستم،ادعا مي کنم که اکنون مازندنومه به عنوان پدر معنوي سايت هاي استان(و حتي شمال کشور)به خاطر سابقه ده ساله اش ، برندي معتبر و خوشنام در ميان رسانه هاي استان محسوب مي شود.

علاوه بر اين که براي تغيير ذائقه مخاطب در تلاشيم،در کنار رويدادها و حواشي سياسي،نيم نگاهي نيز به مسايل فرهنگي و اقتصادي و اجتماعي داريم.

در صفحه مقالات سايت انبوهي از مقاله هاي مختلف درباره فولکلور،تاريخ،جغرافيا،گردشگري،ادبيات و شعر و... وجود دارد که گنجينه اي باارزش براي دانشجويان و فرهيختگان و علاقه مندان فرهنگ مازندراني به حساب مي آيد.

در صفحه گزارش نيز مطالب گوناگوني درباره مسايل اقتصادي و توسعه اي استان مازندران پخش شده که بعضا" همين گزارش ها باعث ترغيب و پيگيري مسئولان شده است.

علاوه بر اين ها تلاش کرديم در صفحه گفت و گو،با برخي چهره هاي استاني چهره به چهره گپ بزنيم،به طور متوسط هر ماه يک نظرسنجي را با موضوعات مختلف استاني در دسترس قرار داده و نتيجه آن را به مخاطبان اعلام و در ستون روزانه،هر روز يک سايت يا وبلاگ استاني را معرفي مي کنيم.

چند ساليست که در کنار مطالب و خبرها،پادکست مازندنومه را براي اولين بار در استان راه انداخته ايم و اگر قانون به ما اجازه مي داد، آمادگي کامل داشتيم که راديو اينترنتي را نيز با برنامه هاي متنوع بومي راه بيندازيم.

ورود به عرصه طنز و نوشتن مطالب انتقادي به زبان طنز در سپهر رسانه اي استان،فعاليت امسال ماست که با استقبال مخاطبان نيز روبه رو  شده است.

ايده تازه ما راه اندازي وبلاگ"هشت فصل عاشقي"است.اين وبلاگ که زير مجموعه مازندنومه فعاليت مي کند به ادبيات پايداري در گستره مازندران اختصاص دارد و در اين نشاني قابل دريافت است:http://www.8.mazandnume.com

همه آن چه گفته شد در برابر کاستي ها و ضعف هاي ما چيزي نيست.خودمان بر ضعف هامان آگاهيم که البته بيشتر به نداشته ها و موانع مالي و اقتصادي برمي گردد و بخشي هم به مشغله هاي روزمره و غم نان!

درصدديم بر طراحي و گرافيک سايت دستي بکشيم و در آينده تغييراتي در مازندنومه ايجاد کنيم.ايجاد صفحات و ستون هاي جديد و در دسترس قرار دادن امکانات تازه براي مخاطبان را در ذهن داريم که در کوتاه مدت اجرايي خواهد شد.همين طور با موسساتي همچون شهر کتاب مذاکراتي داشتيم تا نشست هاي رونمايي يا نقد و معرفي اقلام فرهنگي مثل کتاب و سي دي را با حضور صاحبان آن آثار و علاقه مندان برگزار کنيم.

 نقشه هايي نيز براي آينده داريم که در رديف آرزوهاي ماست،ايده هايي مانند سه زبانه کردن سايت(فارسي،انگليسي و مازندراني) و ايجاد شبکه اجتماعي براي کاربران مازندراني و اتاق هاي گفت و گوي آنلاين و...

و پايان نوشته،پيش از سپاس گويي،اعتذار است.عذرخواهي به خاطر کلمات و نوشته هايي که به احتمال  رنجش کسي/کساني را فراهم کرده است.هرگز سعي نکرديم مچ بگيريم،تخريب کنيم،تخطئه بشماريم و از مدار اخلاق و مردانگي خارج شويم،اما اگر به خطا-سهوا"- چنين کرده ايم عذر تقصير مي آوريم.

و سپاسگزارم از همکارانم در مازندنومه به پاس ده سال کمک و ياري.آنان که با نه بر اساس محاسبه هاي عقلي  امروزي،بل به خاطر معرفت و روابط عاطفي و اخلاقي کنار ما گرد آمده اند و نيت شان اصلاح امور است و کمک به همنوع. از مخاطبان گرامي نيز به خاطر اعتمادشان قدرداني مي کنم.

***

زمان...

بس کند مي گذرد براي آنان که در انتظارند،

بس تند مي گذرد براي آنان که مي ترسند،

بس طولاني مي گذرد براي آنان که در اندوهند،

و بس کوتاه براي آنان که سرخوشند،

اما ابدي است براي آنان که عاشق اند!

"هنري ون دايک"

***

توضيح:تيتر يادداشت،وامي است از غزل ناب استاد محمدعلي بهمني:

باور کنيد حال و هوايم مساعد است

اين شايعات،شيوه بعضي جرايد است

يک صبح، تيتر مي شوم:اين شخص...بگذريم

يک عصر:خوانده ايد... و تکرار زايد است

من زنده ام و هنوز غزل فکر مي کنم

باور نمي کنيد،همين شعر شاهد است.


 • محمدعلي بهمنيپاسخ به این دیدگاه 0 0
  شنبه 12 آذر 1390-0:0

  تبریک !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • حسن جان فاضلی هریکندیپاسخ به این دیدگاه 1 0
   دوشنبه 7 آذر 1390-0:0

   باسلام وعرض ارادت خدمت دوست گرانقدر جناب اقای صادقی وتبریک ده ساله شدن فعالیت پایگاه خبری تحلیلی مازندنومه و با آرزوی سلامتی و تندرستی و شادکامی و موفقیت روز افزون .انشاالله
   **اگر یه روز به یک در بزرگ که یه قفل بزرگ روی آن است برخورد کردی نا امید نشو. چون اگرقراربود در باز نشود به جای آن دیوار می گذاشتند**

   • احمد ولی پورپاسخ به این دیدگاه 0 0
    جمعه 4 آذر 1390-0:0

    ده سال گذشت دوست عزیز من ،

    سال ها آشنایی و دوستی با شما به من نشان داد که دلیل موفقیت شما آن است که راهت را روشن انتخاب کردی ، با آگاهی ادامه دادی ، با جسارت مقابل ناملایمات ایستادگی کردی ، با پشتکار کارت را دوام بخشیدی ، با همه داشته ها و نداشته هایت ساختی و به سوی هدفت با اعتقاد حرکت کردی و این گونه نشان دادی که می شود حرکت کرد ، می شود نوآوری کرد ، می شود ساخت و می شود دیگران را به حرکت دعوت کرد و چه خوب در این کار بزرگ فرهنگی موفق شدید . با سپاس و احترام و آرزوی توفیق مدام

    • کوچ پی دهپاسخ به این دیدگاه 0 0
     جمعه 4 آذر 1390-0:0

     هر روز برایت رویایی باشد در دست
     نه دوردستو دلیلی باشد برای زندگی
     نه روز مره گی تولدت مبارک

     • چهارشنبه 2 آذر 1390-0:0

      برای تو که ده سال سرپا ماندی، آرزوی موفقیت می کنم. برای تو که یک دهه همه ناملایمات، ناهمراهی ها، تنهایی ها و سختی های کار رسانه ای را تحمل کردی چه می توانم بگویم جز آنکه « صبوری و قابل ستایش» برای تو که یک دهه دیدی، شنیدی، گفتی، نوشتی چه آرزویی می توانم بکنم جز سعادت و بهروزی. برای تو که یک دهه ماندن در هر شرایط و سختی را بر رفتن و نیمه کاره رها شدن ترجیح دادی، جز ادامه این پایداری، آرزوی دیگری ندارم. برای تو که مازند نومه ای، استقامتی به اندازه دماوند، طراوتی به طراوت جنگل های زیبای شمال، آرامشی به زیبایی آرامش خزر نیلگون آرزو می کنم. امیدوارم حقیقت گویی و صراحت قلم، مثل همیشه هویت گفته هایت باشد. ارادتمند: عاطفه خیرخواه

      • سه شنبه 1 آذر 1390-0:0

       سلام بر مازند نومه
       با قدری انصاف جایگاه و نقش شما در رشد اندیشه و فرهنگ این دیار انکار نشدنی است.
       امید که سالیان دراز بمانید. درگاهی

       • قربانعلی مسافر- خبرنگار آملیپاسخ به این دیدگاه 0 0
        دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

        باسلام
        من هم به نوبه خود فعالیت ده ساله خبری تان را صمیمانه تبریک می گویم
        برایم خیلی جالب بود که مازند نومه ده سال در عرصه فضای مجازی در حال فعالیت است به هر حال این تولد مبارک را به استاد دوستداشتنی خودم جناب صادقی و همه همکارانم در این سایت خبری تبریک می گویم امیدوارم توفیقات روز افزون داشته باشید و در ضمن بیشتر در اخبار و درج یادداشت هایتان تعادل را رعایت کنید.
        با نهایت تشکر-یاعلی

        • غلامعلی رنجبرپاسخ به این دیدگاه 0 0
         دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

         باتبریک به اهالی محترم مازندنومه و قدردانی از زحماتی که برای آگاه سازی مردم بر دوش شما عزیزان قرار دارد. ورود شما به دهه دوم فعالیت را تبریک عرض نموده و آرزوی دوران طلائی فعالیت های نوین را برای شما دارم. دنیا با همه زیبایی هایش خیلی کوچک است و حیف است آن را زیبا نبینیم. حتی نقدها و گلایه ها هم زیبا هستند و قهر و آشتی ضرورت های زندگی جمعی هستند و نشان از انسان بودن ما دارند وگرنه در دنیای بهائم خبری از این رفتارها نیست. انشاء الله موفق باشید.

         • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

          با عرض تبریک و آرزوی توفیق بیشتر

          • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

           دهمین سال از فعالیت مازند نومه می گذرد اما این کودک کم کم دارد به مرحله نوجوانی و بلوغ می رسد ،کمتر کودکی را می شناسم که به فراخور دنیای کودکیش اشتباه نکند،اما این کودک که کم کم شاهد بهار جوانی اش خواهیم بود بدون اشتباه گام برداشته، به امید موفقیت و جشن 100 سالگی مازند نومه

           • روبه شادیپاسخ به این دیدگاه 0 0
            دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

            جناب صادقی عزیز
            تولد ده سالگی پایگاه خبری مازند نومه را ابتداء به جنابعالی و سپس به تمامی همکارن و کاربران محترمتان تبریک عرض نموده و از خداون متعال بهترین ها را برای شما و دیگر عزیزان آرزو می نمایم.
            محمد رضا بحرگرد نیکو
            مدیر و مسئول پایگاه خبری تحلیلی "روبه شادی"

            • مـــعجزه خامــوشپاسخ به این دیدگاه 0 0
             دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

             سلام. تولد خبرنامه وزينتون رو تبريك ميگم. اميدوارم سال هاي سال شاهد فعاليت اين خبرنامه باشيم. از خوانندگان همه روزه خبرنامه تون هستم و باعث افتخارمه.
             قائم شهري ام ولي در حال حاضر ساكن تهرانم. چنانچه نياز باشد حاضر به همكاري و مساعدت اونهم بصورت افتخاري با خبرنامه وزينتون هستم.اين هم آدرس وبلاگم:
             http://mmahmoodichemazcoty.persianblog.ir/
             موفق، مويد، پيروز، سرفراز و سربلند باشيد.
             "ياعلي"

             • محمدحسین ملایی کندلوسیپاسخ به این دیدگاه 0 0
              دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

              همیشه پاینده و سربلند باشی

              • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

               ... فشارهایش به مازندنومه را فراموش نکردیم.

               • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                سالروز ده سالگی مازند نومه را تبریک می گویم .

                • ارشاد نوشهرپاسخ به این دیدگاه 0 0
                 دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                 از خبر ده سالگی پایگاه خبری مازندنومه مطلع شدم، بر خود وظیفه دانستم که در این ایام به پاس تلاشهای شما و همکاران صدیق تان خداقوت بگویم و آرزو کنم که در راه اطلاع رسانی به موقع و شفاف همواره پرتلاش و مستدام باشید. در ابتدای آشنایی با مازندنومه این نام جذاب و دلنشینش بود که برایم حلاوت خاصی داشت ولی بعد از مدتها و مرور یادداشتها و اخبار این پایگاه خبری وزین به این قضیه پی بردم که دغدغه زیادی برای آبادانی استان مازندران دارید و شخصا بعنوان یک خدمتگذار و فرزند کوچکی از دیار علویان این تلاش را ستودنی می دانم. در سالی گذشت مازندنومه در انعکاس اخبار و رویدادهای استان با نگاهی نو و شیوه ای جذاب توانست به نیازهای فرهنگی روز علاقه مندان به پیگیری اخبار استان مبدل شود و اینها نشاندهنده تدبیر و همت شما عزیزان است که این زحمات و دلسوزیهای همراه با خلاقیت مورد تبریک و تقدیر است. حال که دهمین سال فعالیت خود را به جشن نشسته اید از خداوند سبحان خواهانم که به شما نیرو و توانی عنایت کند که بیش از پیش در راستای تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حفظ حریم ولایت فقیه و آبادانی استان زرخیز مازندران گام بردارید. این ده سالگی رسالت شما را خطیر و مسوولیت شما عزیزان را بیشتر می کند، امیدوارم با در نظر گرفتن همه مولفه های حرفه ای و قانونی و با توکل به حضرت حق در انجام وظایفتان پایدار و برقرار باشید. در پایان ضمن تبریک این سالگشت به حضور شما دوستان اهل قلم، امید آن دارم که مانند سنوات گذشته نگاه ویژه شما عزیزان در انعکاس اخبار و رویدادهای فرهنگی و هنری شهرستان نوشهر شامل حال شود. برقرار و پیروز باشید حسن توپاحیدری،رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر

                 • س.م از قائمشهرپاسخ به این دیدگاه 0 0
                  دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                  مازندنومه یار دل نوشته های مازندران تولدت مبارک

                  • علي كريمي مله، دانشگاه مازندرانپاسخ به این دیدگاه 0 0
                   دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                   سالگشت تولدتان را ارج مي نهم. براي گردانندگان و خبرنگاران گرانمايه اين پايگاه سرفرازي و بهروزي آرزوي مي كنم.

                   • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                    مازندنومه روزت مبارک و به گرمی دستانت را می فشارم.
                    گزارشهایت همیشه تکان دهنده بود و پیگیری هم از ناحیه های مختلف داشته است.
                    جشن سالهای بعدت را به نظاره نشسته ایم.
                    راستی مسئولانی که از مازندنومه تعریف کردند، حمایتون کردند یا نه فقط....

                    • نمیشو د که نگفت !پاسخ به این دیدگاه 0 0
                     دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                     قدرشناس آقای صادقی و همکاران ایشان هستم . واقعاً تبریک !

                     • عدالت خواهپاسخ به این دیدگاه 0 0
                      دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                      "علويان نومه" تولدت مبارك.

                      • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                       دهمین سال تأسیس مازندنومه را به همه کارکنان مازندنومه تبریک می گویم. مستقل و پایدار باشید./نیکجو

                       • دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                        با اینکه خط سیاسی مازندنومه را قبول ندارم اما نمی توانم مطالبش را نخوانم.چون مستقلانه فارغ از دیدگاه سیاسی تان مطالب همه طیفها را انتشار می دهید.مثلا" در همین مطالب ويژه دهمین سالگرد تولدتان یادداشتی از نماینده مدافع دولت کریمی فیروزجایی انتشار دادید.به هر حال اگر نباشید خلا تان احساس میشود.با تشکر

                        • بيژن از قائمشهرپاسخ به این دیدگاه 0 0
                         دوشنبه 30 آبان 1390-0:0

                         خواننده قدیمي مازندنومه هستم.تولد شما را تبریک مي گويم.صدساله شوید.


                         ©2013 APG.ir