تعداد بازدید: 4407

توصیه به دیگران 10

سه شنبه 28 آذر 1391-7:18

بر فراز سی سنگان

تصاویر مازندنومه از تشکیل رنگین کمان زیبا در منطقه سی سنگان نوشهر


مازندنومه،محمد حسین ملایی کندلوسی:رنگین کمان، همان گونه که از نامش پیداست، کمانی متشکل از چند رنگ است. اگر هنگام بارش باران، خورشید در آسمان ظاهر شود، رنگین کمان به وجود می‌آید.

نور خورشید، که ما آن را معمولا سفید می‌بینیم، ترکیبی از هفت رنگ مختلف است. این هفت رنگ عبارت‌اند از: بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز. به این ترتیب اگر نور خورشید تجزیه شود، نواری متشکل از هفت رنگ پدیدار می‌شود که به آن«طیف» می‌گویند.

رنگین کمان معمولا بعد از بارش باران، یعنی زمانی که هوا پر از قطرات ریز آب است، ظاهر می‌شود. در واقع هر کدام از این قطرات مانند یک منشور کوچک عمل می‌کنند.

 نور خورشید پس از عبور از میان قطرات باران می‌شکند و به هفت رنگ تشکیل دهنده خود تجزیه می‌شود. هر جزء تشکیل دهنده نور خورشید با زاویه شکست مخصوص به خود می‌شکند؛ به همین دلیل ما آنها را به هفت رنگ مختلف می‌بینیم.

معمولا یک رنگین کمان کامل دو کمان اصلی و ثانویه دارد. کمان اصلی پررنگ‌تر و درخشان‌تر از کمان ثانویه است. در رنگین کمان اصلی ترتیب قرار گرفتن رنگ‌ها از بالا به پایین عبارت است از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش.

ترتیب قرار گرفتن رنگ‌ها در کمان ثانویه عکس کمان اصلی است؛ یعنی بنفش بالاترین و قرمز پایین‌ترین رنگ است. کمان ثانویه بالای کمان اصلی شکل می‌گیرد. در واقع این کمان در اثر شکسته شدن مجدّد پرتوهای نور به وجود می‌آید.

بارش برف و باران در روزهای اخیر در سراسر مازندران باعث سرد شدن دمای هوا در این استان شد،اما دراین میان با توقف بارش برف و باران و مساعد شدن هوا رنگین کمان زیبا بر روی دریای مازندران در منطقه سی سنگان نوشهر جلوه ای خاص و زیبایی به این منطقه بخشید.

گردشگرانی که در مجتمع های تفریحی و ساحلی سی سنگان اقامت داشتند با دیدن این صحنه زیبا اقدام به عکس برداری کردند تا خاطره یک صبح زیبا در مازندران را با خود سوغاتی ببرند.

 ©2013 APG.ir