تعداد بازدید: 3264

توصیه به دیگران 2

پنجشنبه 25 مهر 1392-1:50

آیا این «نور» و «فریاد» به خاموشی می گراید؟

علیرضا یونسی رستمی 60 ساله، اکنون با چهره ها و گروه های مختلف جلسه می گذارد، به تلفن های فراوانش پاسخ می دهد، کارهای دفترش را رتق و فتق می کند، نیم نگاهی به انتصابات استانی دارد وحسابی سر خود را شلوغ کرده است؛ آیا او می تواند هم چنان به نگارش کتاب و شعر گفتن ادامه دهد یا این «نور» و «فریاد»به خاموشی می گراید؟


مازندنومه، سردبیر: شاید برخی از خوانندگان ما ندانند علیرضا یونسی رستمی که چند هفته ای است بر صندلی فائقه معاونت سیاسی و امنیتی استاندار مازندران تکیه زده، اهل شعر و ادب و تحقیق و نگارش هم هست.

اگر هادی ابراهیمی اهل رسانه و روزنامه چی بود، یونسی رستمی نیز اهل کتاب و پژوهش و فرهنگ است و تاکنون دو کتاب تالیف کرده است.

کتاب نخست او عنوانی طولانی دارد:«اعتقادات،باورها و پندارهای مردم مازندران پیرامون حیوانات،گیاهان و پدیده های طبیعی.»

این کتاب را یونسی سال 1388 با سرمایه خودش و در 219 صفحه در ساری انتشار داد که در فهرست آن مطالبی هم چون:باورهایی در مورد آب، ازدواج و عروسی، افسانه و داستان، جن، چشم زخم، خسوف و کسوف، خواب دیدن، زن حامله، شکار، کشاورزی، مسافر، مهمان نوازی، هواشناسی و...دیده می شود.

هر چند بر این کتاب از نظر فنی و تکنیکی، کیفیت چاپ و مسایل ويرایشی اشکال هایی وارد است و مطالب انسجام لازم را ندارند، از نظر محتوایی و قابلیت رفرنس داشتن، قابل اعتناست.

نکته مهم تر این که کتاب حاصل تلاش و تحقیق کسی است که پیش از این، کم تر در حوزه فرهنگ عامه مازندران شناخته شده بود و اثر، نخستین تالیف او به شمار می رود که از حیث هم قابل توجه است.

در صفحه 82 این کتاب راجع به یکی از باورهای دامداران مازندرانی چنین آمده: «دامداران بر این باورند که اول پاییز باید گوسفندی را قربانی کرد تا زمستان سختی در پیش نباشد و گوسفندان از خطرات در امان باشند.»

اما کتاب دوم یونسی مجموعه شعرهای اوست که با نام«نور در فریاد»به تازگی از سوی انتشارات بازرگان رشت، چاپ و پخش شده است.

این مجموعه بیش از 70 قطعه شعر این شاعر و نویسنده است که بیشتر در قالب های مثنوی و غزل و در سبک قدما سروده شده، درون مایه ای حکمت آمیز دارد:

دلبری دارم که لطفش با من است / گوهری دارم که در جان و تن است

دلربایی خال و خطش نازنین / بلبلی کز عشق گل در گلشن است

خلعتی دارم ز بوی عشق یار / مثل چشمه بس زلال و روشن است

مست مستم از می گلگون یار / داوری دارم که حکمش احسن است...

علیرضا یونسی رستمی 60 ساله، اکنون با چهره ها و گروه های مختلف جلسه می گذارد، به تلفن های فراوانش پاسخ می دهد، کارهای دفترش را رتق و فتق می کند، نیم نگاهی به انتصابات استانی دارد و... حسابی سر خود را شلوغ کرده است؛ آیا او می تواند هم چنان به تحقیق و نگارش کتاب و شعر گفتن ادامه دهد یا این «نور» و «فریاد»به خاموشی می گراید؟

پاسخ این پرسش هر چه باشد، اهالی فرهنگ و ادب این دیار خرسندند که یکی از جنس خودشان، هدایت معاونت مهم سیاسی و امنیتی استانداری مازندران را بر عهده گرفته است و شاید این انتصاب دریچه ای باشد برای رفع مظلومیت و مشکلات 8 ساله ناشران و نویسندگان و شاعران و پژوهشگران پرارج این سرزمین.


 • سه شنبه 30 مهر 1392-0:0

  ... آقای یونسی فردی است برای این نظام و انفلاب زحماتی فراوانی گشیدند و ادم ریاکار ، نون به نرخ روز خور نیست و استان را از نظر سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی دقیقا" می شناسند نه امسال آقای.... ؟

  • شنبه 27 مهر 1392-0:0

   مشكل ما اينه كه نگاه ما در انتصاب معاون سياسي فقط امنيتي است در حاليكه اين حوزه فراتر از اين حرفاست... اميدوارم رسانه شما بجاي ...از ايشون برنامه بخواد

   • سوادکوهیپاسخ به این دیدگاه 3 1
    جمعه 26 مهر 1392-0:0

    سه انتصاب جناب یونسی ، بجا و شایسته بود .

    درود بر این مرد با صداقت و سیاستمدار .

    • جمعه 26 مهر 1392-0:0

     عشق من ابراهیمی.مردی ازجنس ادب/فرهنگ/اخلاق

     • جمعه 26 مهر 1392-0:0

      اول که ما گفتیم ایشان آدم مناسبی برای این پست است . مازند نومه زده بود "فردی با سابقه امنیتی و بازنشسته " حالا شده شاعر و اهل هنر ؟ برای آقای یونسی عزیز آرزوی توفیق دارم . هر چند این پست برای ایشان بسیار کوچک است .

      • جمعه 26 مهر 1392-0:0

       تشکر.نقش ابراهیمی دربرگزاری گنگره شهدای استان قابل تقدیر وتشکره.امیداواریم اقای یونسی ادامه بدهند

       • جمعه 26 مهر 1392-0:0

        درواقع انتخات یونسی رستمی بعنوان ... به نماینده شاکی شرق استان بوده که مبادا نیومده بساط پرسش پاسخ از استاندار پهن بشه و ...و این یعنی حمایت زیر پوستی مازند نومه و آماده کردن افکار و فضا برای معاونت ... یونسی همینطور که اتمسفرو برای انتخاب... فلاح و غیره مساعد کردید الان هم در حال انجام باقی ماموریتید.نمی دونم چرا استاندار همونطور که در سورپرایز کردن فرزانه و ابراهیمی عجله داشته در برداشتن هاشمی عجله ای نداره.نگاه شما که متاسفانه یکپارچه نیست زیرا که نگاهتون نگاهی مستقل نیست و البته به یکسری عوامل وافراد وابستست.متاسفانه در مازندران حزب بادی ها در لباس روشنفکر ظاهر شدن و مازندران در دست گرفتن و نگاهی یکپارچه جز برای خودشون و نوچه هاشون و نهایتا شهراشون ندارن.والسلام

        • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

         فرهنگ نیازمند افکار خلاقانه و در عین حال کاربردی است امیدوارم آقای یونسی با تمرکز بر پارادایم های اساسی و مثبت فرهنگ مازنی به رشد و اعتلای فرهنگ کمک نمایند .

         • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

          در پاسخ آقا/ خانم ناشر

          به لطف غيرت و شرافت ناشران مازندراني، نشر مازندران هيچگاه به اغما نرفت و نخواهد رفت.

          • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

           خدا را شكر كه فردي آشنا به مسايل فرهنگي در اين پست قرار گرفت تا اهالي فرهنگ به اين باور برسند كه كسي از جنس خودشان در جايگاهي قراردارد كه مي‌تواند در برون رفت از وضعيت كنوني فرهنگ استان، موثر باشد. حضور آقاي رستمي را به فال نيك مي‌گيريم.

           • یک مازندرانیپاسخ به این دیدگاه 5 0
            پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

            جای دکتر کریمی مله خالی که فرهنگی ترین و رسانه ای ترین چهره سیاسی استان است .

            • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

             شمارابخداکم لطفی نکنید.اصلا شخصیت ابراهیمی فرهنگی بود.بادب ومتانت بدون اینکه کسی راتخریب کنه دردلها نفوذ میکرد .سعه صدر هادی انصافا بی نظیر بود .بعضی از چیزها را اصلا به رخش نمیاورد دربرابر تخریبها سکوت میکرد با تواضع از کنارش میگذشت .گفتمان غالب دکتر ابراهیمی درهمه جلسات فرهنگ بود .مساعدتهای خوب به اصحاب فرهنگ وهنر .توجه به مساجد وکانونهای فرهنگی وقرانی میزبانی از بزرگترین مسابقات سراسری قران درمازندران.....اقای یونسی کار سختی را درپیش داره

             • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

              آخرشم مازندنومه بس که از آمل و بابل دفاع می کنه دچار آمبولی میشه


              مازندنومه: 1-ما از یکپارچگی استان دفاع می کنیم از گلوگاه تا رامسر و بابل بازی و ساری بازی و آمل بازی و... را نشانه تحجر و عقب ماندگی فرهنگی می دانیم


               2- متن بالا دفاع از معاون سیاسی نبود،بلکه بیان یک واقعیت پنهان و بزرگ نمایی وجه فرهنگی ایشان بود که تحت الشعاع وجه سیاسی و امنیتی ایشان قرار گرفته است.


               3-آقای یونسی اهل رستم کلا هستند ، نه بابل و آمل، نویسنده مطلب هم نه آملی است و نه بابلی.

              • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

               کسی که از آقای ابراهیمی داد سخن میداد احتمالا از ... ساری نبود؟

               • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

                با سلام اقای یونسی من تا بحال شما را زیارت نکردم از فعالین حوزه زنان هستم از شما به عنوان فردی روشن و اگاه یاد میشود از شما میخواستم در حوزه زنان فردی را که اشنا به مسایل زنان است و مهمتر از ان در رابطه با این موضوع دغدغه دارد را انتخاب کنید نکندعده ای با فضا سازی و جنجال در این حیطه وارد شوند و باز هم مازندران در این زمینه دچار رخوت و روزمرگی شود.

                • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

                 به نشر استان کمک کنید، در اغماست

                 • ابراهیم علویپاسخ به این دیدگاه 7 2
                  پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

                  شما همین دکترهادی رو ستایش مینمود حال حاجی یونسی عزیز را.

                  شانیت حاجی خیلی بیشتر ازاین حرفهاست .

                  خیلی از مدیران سطح بالای کشور شاگرد مکتبش در مباحث مختلف بوده اند.                  خدا رحمت کند فرزندخلف ومردمدارش حاج محمدآقا....                  • سنجدنومهپاسخ به این دیدگاه 2 2
                   پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

                   بازم به شرافت سنجد خبرنگار که حداقل نون به نرخ روز خور نیست

                   • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

                    سلام ازهادی ابراهیمی هم تاکنون دوکتاب مهم به بازار نشر راه یافته .بعید میبینم از ابراهیمی کسی فرهنگیترباشه.ابراهیمی هم چهره سیاسی بود وهم فرهنگی واجرایی وعمرانی .وجه فرهنگی ابراهیمی فقط درروزنامهورسانه خلاصه نمیشدبرگزاری کنگرههاوتقویت انجمنهای علمی وادبی حمایت از فعالان فرهنگی درمازندران

                    • پنجشنبه 25 مهر 1392-0:0

                     آقای یونسی تو رو خدا به فکر ما بچه های فنی و حرفه ای باشید...وضعیت خیلی خرابه


                     ©2013 APG.ir