تعداد بازدید: 4538

توصیه به دیگران 2

سه شنبه 12 فروردين 1393-6:55

دیده بان میراث فرهنگی

اسپهبد می میرد

دستان کوچک مان قادر به خاموشی این ماشین های عظیم الجثه نیست که با جسارت زیاد به زیر پای اسپهبد رسیدند و دیگر چیزی نمانده که بزرگ‌ترين دهنه غار طبيعي دنیا را ببلعند.


مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، قاسم مرادی: اسپهبد خورشید -غار باستانی مازندران- در حال بلعیده شدن است، ولی چه کسی قادر است در مقابل این ماشین های آهنی بایستد؟

ماشین هایی با اپشتوانه راده انسانی که فقط با یک هدف، آن هم شکستن سنگ و در آوردن آن از کوه های به زانو در آمده سوادکوه استارت می خورند.

نمی دانم آقای متولیان محیط زیست و گردشگری ما در جریان احوال آن منطقه هستند یا نه؟ کجایید که دستان کوچک مان قادر به خاموشی این ماشین های عظیم الجثه نیست که با جسارت زیاد به زیر پای اسپهبد رسیدند و دیگر چیزی نمانده که بزرگ‌ترين دهنه غار طبيعي دنیا را ببلعند.

 فعالان محیط زیستی ما می گویند تمام پساب های صنعتی شرکت ها وارد آب های جاری منتهی به دریا می شود. انتظار زیادی نیست از این شرکت ها که در کنار درآمد زیاد از دل کوه های ملی متعلق به همه مردم، سهمی از این درآمد را صرف تصفیه پساب های صنعتی خود کنند.

آیا سهم مردم از این استخراج ها و درآمدزایی ها فقط بیماریست؟ آیا هیچ مسئولی تا به حال متوجه رانش کوه های آن منطقه به علت استخراج زیاد نشده؟

البته این غار در منطقه ای قرار گرفته که خود در حال گسستن است: سوادکوه شمالی و جنوبی که یادآور دو کشور کره و آلمان بعد جنگ است و از گوشه و کنار آن تکه هایی به سمنان و تهران اهدا می شود.

آیا اراده ای برای اصلاح امور نیست؟ شاید هم اصلاح کنندگان خود سهمی از این برداشت ها دارند!


 • پنجشنبه 14 فروردين 1393-21:46

  به امید بیداری مردم و مسئولین

  • فرزند سوادکوهپاسخ به این دیدگاه 1 0
   پنجشنبه 14 فروردين 1393-19:58

   برادرمن مطمئنا آقایان دیدهاند واز آن گذشته اند ......امید داشته باشیم که این دولت بالاخره تدبیر خواهد کرد.........هردم از این باغ بری می رسد...

   • پنجشنبه 14 فروردين 1393-14:18

    وای به حال مسئولان ما که نان به نرخ روز می خورند.
    یک روز دم از محیط زیست می زنند و روز دیگر زیر برگه مجوزی را امضاء می کنند که باعث نابودی طبیعت و آثار باستانی و تاریخی می شود.
    وای به آن پولی که بعنوان حقوق می گیرید. آن پول بیت المال است و ما ناراضی... آن پول حلال نیست....

    • سلام ایران و ایرانی پاسخ به این دیدگاه 5 0
     سه شنبه 12 فروردين 1393-23:23

     زمانی به فکر عبور از ایام 13 بدر هستیم که مانند نمونه فوق در جای جای مازندران در حال نابود شدن است .
     آقای استاندار
     آقایان نمایندگان
     آقای دادستان
     روش حفظ سرمایه های خدادای چگونه است ؟
     چگونه باید این میراث را تحویل آیندگان داد شما ها عزیزان باید پاسخگو باشید همه ما میدانیم که تاریخ قضاوت خواهد کرد .


     ©2013 APG.ir