تعداد بازدید: 6433

توصیه به دیگران 1

سه شنبه 24 تير 1393-4:58

بدوش بخر، نکوش نخر

مسکن مهر ثروتمندان

با ساخت مسکن مهر در استان، خريداران ويلا در مازندران، به خريد مسکن مهرهاي سرازير شده اند و صاحبان بیشتر مسکن مهرهاي ساخته شده در شهرهاي ساحلي، غير بومي ها هستند.


مازندنومه؛ سرویس اجتماعی، مازیار مازندرانی: فروش زمين در مازندران و ساخت ويلا در آن براي غيربومي ها، از چند سال پيش کليد خورده و در سال هاي اخير رشد چشمگيري داشته است.

 اين استان که از صنعت جدی برخوردار نيست و جزو استانهاي آخر در اشتغال و به تبع اولويت ها در بيکاري است، مي توانست با استفاده از نعمت هاي خدادادي، قطب صنعت توريسم در کشور و خاورميانه و کمک حالي براي ساکنان آن باشد.

بيکاري و نبود درآمد باعث شده است تا درصدي از مردم به ساخت و ساز در زمين هاي کشاورزي و تبديل آن به ويلا، براي فروش به غير بومي ها و کسب درآمد شوند.

زمين هاي حاشيه دريا توسط افراد و شرکت هاي پولدار و قسمتهاي داخلي استان توسط جوانان کشاورز و اغلب بدون تحصيل، تغييرکاربري داده، به ويلا براي غيربومي ها تبدیل می شود.


اين نوع از درآمد که بيشتر به خام فروشي شبيه است، منجر به نابودي مساحت زيادي از زمين هاي کشاورزي شده است که مثل قديمي مازندراني در اين رابطه بسيار بجا ميباشد: بدوش بخر، نکوش نخر.

با ساخت مسکن مهر در استان، خريداران ويلا در مازندران، به خريد مسکن مهرهاي سرازير شده اند که بايد گفت صاحبان بیشتر مسکن مهرهاي ساخته شده در شهرهاي ساحلي، غير بومي ها هستند. بعضي از اين خريداران با لابي و جعل مدارک و بعضي با خريد امتياز صاحبان اصلي، مالک واحدهاي مسکن مهر شده اند.

به عنوان مثال واحدهاي مسکن مهر در شهر محمودآباد با مساحتی در حدود 70-75 مترمربع و چسبیده به ساحل، اغلب به رئيس بانک ها و شرکت هاي غيرمازندراني تعلق دارند و تا بیشتر 200 ميليون تومان خريد و فروش مي شوند.

 همين حالت براي مسکن مهر سرخرود نيز برقرار است. در شهر سرخرود که کمتر از 7000 نفر جمعيت دارد، بيش از 1000 واحد مسکن مهر در چاکسر سرخرود احداث شده است.

 با بررسي اسناد و مدارک مربوط به مالکان واحدها در سرخرود مشخص مي شود که اين تعداد نيازمند در شهر سرخرود وجود ندارد و اکثرا خوش نشين بوده و از تهران، مشهد، اصفهان هستند.

لازم به ذکر است تمامی این افراد از وام مسکن مهر نیز استفاده کرده اند و همچنين بايد دانست که اين مکان، قبل از احداث مسکن مهر پوشيده از درختان توسکا و مربوط به منابع طبيعي بوده است که ساختمان سازي با قطع صدها اصله از درختان توسکا، آغاز شد.

اين حجم از ساختمان در شهر سرخرود نياز به آبرساني، گاز رساني و برقرساني دارد که هزينه هنگفتي متحمل استان صرفا براي خوشگذراني عده اي خاص و آن هم حداکثر 2-3 روز در ماه مي شود.

هم اکنون شهر سرخرود توانايي آبرساني کامل مسکن مهر را ندارد و نياز به لوله کشي آب از آمل به اين شهر است.

 هزينه احداث خط لوله و انتقال آن بيش از 10 ميليارد تومان برآورد شده است.

 نکته قابل تامل اين است که صرفا در مسکن مهر سرخرود، 10 ميليارد تومان از بودجه استان صرف خوشگذراني افراد غير بومي مي شود.

 حال در نظر داشته باشيد که اين هزينه صرفا براي يک مجموعه از مسکن مهر و صرفا برای خدمات آبرسانی است و با احتساب ديگر واحدهاي مسکن مهر در شهرهاي مختلف هزينه اجراي آن بسيار هنگفت خواهد شد.

 مطمئنا مقداری از بودجه استان صرف این گونه خدمات رسانی ها برای غیربومیان خواهد شد و پولی که می توانست برای آباداني استان و ایجاد کارخانجات زباله سوز خرج شود، برای رفاه غیربومیان به کار خواهد آمد.

 همچنین این مبالغ هنگفت می توانست برای ايجاد کارخانجات، شهرکهاي صنعتي و یا ارائه تسهیلات صرف شود که باعث ايجاد شغل براي تعداد زيادي از جوانان و رونق مازندران مي شد.


 • چهارشنبه 29 دی 1395-13:3

  دوست عزیز اگر فرض کنیم تمام این افراد غیر بومی باشند از 2 حالت خارج نیست یا از امتیاز دولتی خودشان استفاده کرده اند یا از بومیها با قیمت روز خریداری کرده اند که این به نفع بومیها است .ضمناوجود غیر بومیها باعث رونق اقتصادی در مناطق شمال بوده ومی باشد.

  • پنجشنبه 6 خرداد 1395-12:45

   البته بابت خرید فروش مسکن مهر پول هنگفتی از غیر بومی ها به جیب بومی ها رفته توی تهزان هم مسکن مهر 200 میلیون نیست این یعنی مثل همیشه مازندرانی ها سود خوبی از غیر بومی ها داشتند

   • جمعه 27 تير 1393-13:43

    تا زمانی که پژوهش جدای از اجرا باشد همین گونه بوده و به این دولت و آن دولت بر نمی گردد.

    • جمعه 27 تير 1393-13:42

     تا زمانی که بر کار تصمیم های شورای برنامه ریزی و توسعه استان توسط اعضایی مانند ترکیب شورای نگهبان نظارت نشود این گونه خرج های بی حاصل اتفاق می افتد و موجب عقب ماندگی استان می شود.

     • سه شنبه 24 تير 1393-8:44

      انحراف خبر
      اين نمونه هايي كه نام بردين برفرض اينكه درست باشددرصدبسياركمي ازمسكن مهر را دركشوررا شامل ميشود
      متاسفانه اين دولت ورسانه هاي منتصبش هركاري را كه دولت قبل انجام دادرا اشتباه ميدانند
      لطفا آماركاريكساله دولت جديد را اطلاع رساني كنين دراين يكسال فقط وفقط لابي گري و..

      • چهارشنبه 25 تير 1393-12:1

       جناب عرشیا! دولت قبلی چیزی جز فقر و بدبختی برای ملت به بار نیاورد.
       شما سرتو کردی زیر برف متوجه نیستی...

       • سه شنبه 24 تير 1393-16:28

        کل پول تمام تاریخ ایران را ریختند پای پروژه های مسکن مهر اما نتیجه اش چی شد؟ اینی که تو مطلب می بینید! همه جا خرابکاری و دزدی دولت گذشته! این مطلب را بخوانید که دزدیهای مشایی را برملا کرده است:
        http://www.entekhab.ir/fa/news/172079


       ©2013 APG.ir