تعداد بازدید: 3065

توصیه به دیگران 0

سه شنبه 31 تير 1393-23:48

خود غلط بود آن چه می پنداشتیم

نشست استاندار با مدیران رسانه ها، می توانست خروجی بسیار بهتری داشته باشد، اما تبدیل به جلسه پرسش و پاسخ سطح پایین شد که بعضا با درگیری های لفظی برخی فعالان ناکام در انتخابات 24 خرداد ماه گذشته همراه بود.


 مازندنومه؛ سرویس سیاسی، محمد اسماعیل بخشی سورکی: روایت كنند از حكیم یونانی ارسطو پرسیده شد: "بهترین سخن كدام است؟ " گفت: "آنچه موافق عقل باشد. " گفتند: "پس از آن چیست؟ " گفت: "سخنی كه شنونده بپذیرد. " گفتند: "پس از آن چیست؟ " گفت: "سخنی كه از عاقبت آن اطمینان داشته باشیم كه زیانی متوجه ما نخواهد ساخت. " گفتند: "پس از آن چیست؟ " گفت: "اگر سخن، یكی از این شرایط را نداشته باشد، از صدای چهارپایان است ")حسین دیلمی، حكایت و حكمت، قم، راه قرآن، 1382، ص 71)

نشست هم اندیشی شب گذشته مقام ارشد استان با مدیران نشریات،سایت ها و رسانه های مجازی حاشیه هایی داشت که به دور از هر گونه بی حرمتی به شخص خاصی باید عرض شود پتانسیل حقیقی داشته ها و اطلاعات صاحبان تریبون استان را به خوبی نشان داد.

گرچه عنان اداره جلسه یکی از شگردهای مدیریتی هر مدیری است و باید اعتراف کرد که مجموعه روابط عمومی استانداری مازندران، در این امر چندان موفق نبودند، اما از جمع فرهنگی و نخبه های رسانه ای استان نیز انتظاری بیش از این می رفت.

سخن گفتن ابزار ارتباط انسان ها است و البته هر سخن را نیز جایگاهی است که رعایت نکردن شئون آن و همچنین در نظر نگرفتن شخصیت مخاطبی که روی سخن با اوست، قطعا تکدر خاطر طرفین را فراهم خواهد آورد و بنا به گفته معصوم(ع) چه بسا دشمنی ها و کینه ها که با سخنی نابجا شکل می گیرد و با سکوتی به موقع یا سخنی منطقی برطرف می شود.

نگارنده در اکثر جلسات تاثیرگذار دولت تدبیر و امید در استان مازندران به عنوان عنصر خبر رسان حضور دارد و در طول این مدت شاید یکی از سخت ترین شرایط سخن گفتن با مسئولان ارشد یک استان را شب گذشته در کلام برخی از همکاران به اصطلاح منتقد مشاهده کردم.

نویسنده بر این اعتقاد است نشستی که می توانست با بیان بسیاری از مسایل کلان استان، مشورت، توصیه و همراهی، خروجی بسیار بهتری داشته باشد، تبدیل به یک جلسه پرسش و پاسخ سطح پایین شد که بعضا با درگیری های لفظی برخی فعالان ناکام در انتخابات 24 خرداد ماه گذشته همراه بود.(البته تعدادی از مدیران رسانه های استان، پرسش ها و مطالب به نسبت مهمی را نیز مطرح کردند که در میان هیاهو و جنجال عده ای، مغفول ماند.)

با احترام برای همه عزیزان ارزشمندی که در جلسه مذکور حضور داشتند، مبارزه طلبی و فریاد کشیدن میان سخنان استاندار یا معاون او را-آن هم از سوی به اصطلاح صاحبان برخی تریبون و رسانه استانی-  شایسته و زیبا نمی بینیم و این روش اعتراض به پاسخگویی یک مدیر ارشد استان را نکوهش می کنیم.

در دولت گذشته که منتقد برخی سیاست های آن بودیم و هستیم، خبرنگاران ما اگر پرسش یا نقدی را مطرح می کردند، جوانب مصلحت و اخلاق و احترام را رعایت می کردند و این گونه نبود که از روی منفعت شخصی و یا سرخوردگی اجتماعی ناشی از شکست در انتخابات یا هر چیز دیگری، در جلسه ای رسمی داد و هوار راه بیندازند!

ما نیز به زمان برپایی این جلسه، شیوه اجرای آن، سیستم روابط عمومی و ارتباط نهاد دولت در استان با رسانه ها و مسایلی از این دست نقدهایی جدی داریم و اتفاقا همان شب نیز آمادگی داشتیم این مسایل را بیان کنیم، ولی ترجیح دادیم انتقادهای مان را برای وقتی دیگر نگه داریم و زمان مان را در اختیار سایر همکاران که گله گذاری ها و ابهاماتی در ذهن دارند، قرار دهیم.

نویسنده در پی حمایت بی قید و شرط از مسئول خاصی نیست اما اینکه ما بهای خدمت را با ناسپاسی بخواهیم پرداخت کنیم، دیگر امنیت هیچ مسئولی در استان تامین نخواهد شد و قطعا چشم انداز توسعه استان نیز همانگونه که تاکنون مغفول مانده، از این پس نیز مورد غفلت واقع خواهد شد.

گاهی سکوت هم نشانه اعتراض و انتقاد است و فریاد کشیدن و داد و قال کردن هنر یک رسانه نیست. در مجلس وقتی نماینده ای مهلت صحبت او تمام می شود و مطالبش باقی می ماند، ناطق بیان می دارد که سایر مطالب را در اختیار رسانه ها قرار می دهد، این جا هم اگر به دلیل کمبود وقت، فرصت اظهارنظر به رسانه ای داد ه نشد می توانست مطالب را در مطبوعه یا سایت خود انتشار دهد.

امیدواریم که ظرفیت رسانه ای استان با مطالعات و واقع نگری بیشتر و به دور از جزم اندیشی و پوپولیسم و لمپنیسم مطبوعاتی در راستای احیای ظرفیت ها و احصاء مشکلات استان تغییر جهت یابد و هر چه می نویسیم و می پراکنیم، منصفانه و همراه با متانت و اخلاق و ادب باشد.

 


 • عضو هيات علمي دانشگاه ساريپاسخ به این دیدگاه
  شنبه 4 مرداد 1393-8:2

  وقتي در راس روابط عمومي استانداري يك فردي را گذاشتند كه شايسته اين جايگاه نيست بايد هم چنين اتفاقاتي در نشست اصحاب رسانه بيفتد....

  • پنجشنبه 2 مرداد 1393-22:36

   کولایی نه کلایی درست است

   • پنجشنبه 2 مرداد 1393-20:8

    جناب خبرنگار؛ ما دیدیم که بعضی ها نان به نرخ روز می خورند ولی از شما انتظار نداریم , شما هم یک آخوند زاده هستی هم کارمند فرمانداری!... " همیشه جانب حق را داشته باشید"

    • مازندرانیپاسخ به این دیدگاه 1 1
     پنجشنبه 2 مرداد 1393-12:43

     عزیز دلم آقای بخشی عزیز اگه این صحبتهای شما در مقام بی طرفی بود و رضای خدا , به دل می نشست و جای تفکر داشت(هر چه از دل برآید لاجرم بردل نشیند) اما چه کنم که عقبه شما مشخص است و معلومه سنگ چی رو به سینه میزنی
     رفتار جانبدارانه شما در منطقه ای که خبرنگاری می کنی بر اهل رسانه و اهل سیاست پوشیده نیست. دوستانه بگم که شما الان از دید امثال بنده یک خبرنگار مستقل بی طرف نیستی و شما رو با کسانی که ازشون حمایت می کنی و حمایت میشی می شناسند
     در ضمن این جلسه ای که فرمودید اصلا جلسه مورد تایید جامعه رسانه ای استان نیست چراکه دعوت از افراد و رسانه ها کاملا مهندسی شده بود. شاید اینا نماینده 10درصد رسانه ها و افکار عمومی استان هم نبودند

     • جمعه 3 مرداد 1393-13:53

      خوبه دعوت رو مدیرکل ارشاد انجام داده بود حالا مهندسیش کجا بوده معلوم نیست...

     • قلم به مزدپاسخ به این دیدگاه 1 5
      چهارشنبه 1 مرداد 1393-20:20

      آقای بخشی که ازنگاه عاقل اندرسفیه به منتقدان خودبرافروخته شده اندجاداردقدری نقبی هم به نوشته ی جانبدارانه ی خودنسبت به آقای استاندارومعاونان ایشان بیندازند،ایشان درکسوت کارمندفرمانداری حق دارندنسبت به برخوردن ترنج قبای آقای استاندارومعاونان عصبی شوندوالاکسی درآن جلسه دادوفریادی راه نننداخته است تاایشان داوری اینگونه می نماید!شایسته است ایشان سعه صدروتحمل خودشان رابالاببرندوبه برخی الفاظ ومواضع عادت کنندکسی منافع شخصی نخواست بحث منافع عمومی است به هرطریقی می تواندمطرح شودشمانگران نباشیداگرهمین اندازه سروصدانباشدکه آقایان ماست خبرنگاران راکیسه می کنند!درصورتی که بسیاری ازخبرنگاران به سکوت امثال آقای بخشی نه ازسرخردی خودخوانده!بلکه ناشی ازترس ویاامتیازگیری اینگونه راازپیش تدارک ..سرم را سرسری متراش ای استاد سلمانی/که ما هم در دیار خود سری داریم و سامانی/هرکس بلداست اسبش رادرکجابخواباندشمادرآنجاومنتقدان بقول کم خردشما هم درجائی دیگر..

      • چهارشنبه 1 مرداد 1393-19:54

       درود بعضیها انگار بدجور دارن ...

       • نداکلاییپاسخ به این دیدگاه 1 1
        چهارشنبه 1 مرداد 1393-19:4


        "یاعلی"

        به نام خداوند جان آفرین
        حکیمی که سخن درزبان آفرید
        خداوند کریم که انسان راآفرید
        خداوندی که عالم بی عمل نیافرید
        امروز می خواهم بگویم قصه ای
        قصه پردرد ولی شیرین
        بگویم که : خبرنگارم
        می گویند:قلم وکاغذابزارم است
        شاید صحیح ،شاید ضعیف
        بالاخره می نویسم
        می گویند:خبرنگاران ،گاهی دروغ می نویسند
        ولی خودشان گفته اند
        قلم ابزارشماست
        هرچه را می گوییم :بنویس
        مگر جز حرف های آنها
        نوشته ای سیاه می کند برگ دفترمارا
        پس: من این را نگفتم،شکایت می کنم،دادگاهی میشی ،
        آخردلیل این حرف های مفت وخالی بندی چیست ؟
        بگویم خبرنگارم ،روزی ام با نوشتن می گذرد
        ببینید تنها قلم وکاغذی بیش دردستانم نیست
        پس چرا می ترسند؟
        بعضی ها ازقلم ما!
        مگر نشنیده اند؟
        آن راکه حسابش پاک است ،ازمحاسبه چه باک است
        مگر نشنیده اند، انسانها باید بترسند تنها از عدالت خدا
        من امروز می خواهم بگویم:ما خبرنگاریم
        دوستانم ،همکاران عزیز
        ما خبرنگاریم
        می دانم ومی دانید ومی دانند که روزیمان با نوشتن می گذرد
        ما خبرنگاریم ،گاهی بالاجباربه دنبال گزارش ،رپرتاژیم
        ولی یادمان نرود ما خبرنگاریم
        رسالت ما بیان مشکلات مردم است ،
        بیان بی منت وباحکمت
        رسالت ما ساروی وبابلی کردن نیست
        اعتقادمان باید مازندرانی بودن باشد
        ما خبرنگاریم
        مردوزن
        پیر وجوان
        ساروی وبابلی
        شهری وروستایی
        فرقی ندارد
        تنها دلیلی کافیست برای اثبات حقانیت سخنانم
        تنها جمله ای کوتاه برای بیان هم دلی ما
        بی شک یادتان نرفته ،
        وهیچ گاه هم نخواهد رفت
        رفتن جابر رسانه ها را
        ماتم وغم واندوه بچه ها را
        آن زمان ساروی وبابلی ومردو زن وپیرو جوان باهم گریستیم
        آن زمان بابلی نگفت:به ما ربطی ندارد ،جابراهل ساری بود
        آن زمان ساروی ها نگفتند :ساری مال ماست پس غم ،اندوه فراغ جابر برای ماست
        ای دوستان ،همکاران عزیز
        می دانم،تازه کارم
        می دانم هنوز مانده تا به شما برسم
        می دانم مسیر پر پیچ وخم است
        به عنوان همکاری تازه رسیده
        تنها خواهشی کوچک دارم
        بیایید:بیایید: همیشه باهم بخندیم
        همیشه پشت هم باشیم
        باهم متحد باشیم
        بیایید باهم یک رنگ باشیم
        بگوییم ،می دانیم
        به آنهایی که خود نمی دانند
        وظیفه شان چیست؟
        می دانیم رسالت خودرا
        بیایید بگوییم نیازی نیست
        نیازی نیست بگویند:
        رسالت مان چیست؟
        آنگاه مطمین باشید
        نه تهمتی به خبرنگاری خواهد بود
        نه خبرنگاری به دادگاه خواهد رفت
        نه درزمان سختی وگرفتاری تنها خواهید ماند
        نه درزمان شادی ها بی پول
        بیایید ،بیایید:باهم متحد باشیم
        فرقی ندارد
        زن ومرد
        پیروجوان
        بیایید باهم بگوییم
        "یاعلی "

        :لطفا شماآقای بخشی :درست که من نه مدیرمسولم نه سردبیرولی به عنوان نماینده مدیرمسولم حرف های اورازدم.ای کاش کمی انصاف دروجودت بودو نام مراهم می نوشتی.

        • دوشنبه 6 مرداد 1393-0:14

         حالا خیلی در پراکنی کردی که حرفاتم بنویسن؟

         • بخشی سورکیپاسخ به این دیدگاه 1 0
          پنجشنبه 2 مرداد 1393-9:27

          خانم کولایی با سلام .سرکار بانو اینقدر صداتون موقع صحبت کردن آرام بود که فکر نمی کنم همون دوستانی که در ردیف جلو نشسته بودند صدای شما رو شنیده باشند در ضمن بنده هیچ نفعی از انعکاس یا عدم انعکاس مطالب نمی برم و وظیفه سخنان هر شخصی بر عهده خودشه پس مطمئن باشید که اگر صدای شما استماع می شد حتما مطلبی هم از شما بیان می شد.

         • چهارشنبه 1 مرداد 1393-11:15

          چشي بيه چشي بيه
          دادوبيداد اهل رسانه !!؟؟
          سوال اينجاست كه اگر درجلسات با استاندار قبلي دادوبيدادنبود نشانه مديريت صحيح مقام ارشد نبود؟
          حالاچه شده ...هرچند دادوبيدادوگريبان دريدن از رسالت خبرنگاري بدور است اما يك اماي بزرگ چرا برخي ها ازانتقادبيزارند هرچندنقدتندوتيزباشد دراين دولت كه منادي آزادي است نبايد ازنقد واهمه داشته باشندونقادان را بيكاروبيسوادخواند

          • چهارشنبه 1 مرداد 1393-14:15

           آقای عرشی کسی با انتقاد مخالف نیست. در نظر بگیر شهردار جون تو داره سخنرانی میکنه یکی بپره وسط حرفاش هی داد و بیداد کنه و بگه فلان و بهمان..این ادبه؟ انتقاده؟ شهردارت داره آمار می ده یکی بپره و داد بزنه دروغه و و فلان...این انتقاده؟ اگه راه انتقاد رو بلد نیستی بگو همین جا برات توضیح بدم. وگرنه حرف الکی نزن. در ضمن شهردارت گفته من به اعتدال رای دادم. مثل اینکه تو به ضد اعتدال رای دادی. اونجا چیکار میکنی در بخش رسانه ای شهرداری پس؟ بیا بیرون یکی معتدل بره جات بشینه

           • پنجشنبه 2 مرداد 1393-7:1

            حكايت نمك ونمك دان شكاندن
            اين بابا كه به تويكي لطف كرد ...


          ©2013 APG.ir