تعداد بازدید: 15770

توصیه به دیگران 5

شنبه 26 شهريور 1384-0:0

مازندراني در زبان گيلکي ريشه دارد؟!

ادعاي غيرعلمي يک سايت گيلاني درباره زبان مازندراني.


varg.ir پايگاهي است که مطالب مربوط به زبان ادبيات گيلان را مي پراکند.جدا از اقدام خوب گيلاني ها در راه اندازي وبلاگ و سايت براي گيلان شناسي،در قسمتي از اين پايگاه مطالب نادرستي راجع به زبان مازندراني آمده است.

در بخشي از وبلاگ varg آمده:اين‌که می‌گويم گويش مازندرانی يا تبری نيز گويشی از گويش‌های زبان گيلکی است به دلايل مختلف قابل استناد است:
اول اين‌که: با زبان‌شناسان بر همين اعتقادند و بارها اين حقيقت را عنوان کرده‌اند.
دوم اين‌که، با رجوع به منابع کلاسيک ادبيات مازندران، از جمله اشعار اميرپازواری، شاعر دوران صفويه مازندرانی (آمل) که اميری‌های (اشعار منسوب به وی را اميری می‌نامند) وی در کل مازندران و شرق گيلان ورد زبان ساکنان بوده و حتا برای اهالی روتايی همانند ديوان حافظ، جنبه تفالی دارد، در اشعارش اذهان نموده که اشعار خود را به زبان گيلِکی می‌‌سرايد.
وآخر اين‌که: با رجوع مستقيم به گويش مازندران، به يکی بودن ساختار دستوری و نحوی و حتا واژه‌گانی اين گويش با ساير گويش‌های گيلکی پی خواهيم برد.
به همين دلايل است که من به تاسی از صاحب‌نظرانی که برخلاف بنده بی‌سواد، حرفی برای گفتن دارند، گيلکی را درای سه بزرگـگويش ِ بيه پسی (غرب گيلان)، بيه پیشی (شرق گيلان) و مازندرانی (تبری) می‌دانم.
جالب است بدانيد که تالشی، جزو خانواده زبان گيلکی محسوب نمی‌گردد.

خواننده هاي گرامي براي به دست آوردن اطلاعات بيشتر درباره زبان مازندراني به مقدمه و نيز جلد پنجم واژه نامه تبري(اشرفي و ديگران) مراجعه کنند تا نادرستي اين ادعاثابت شود. البته منابع ديگري هم دراين زمينه وجود دارد که به جهت تخصصي بودن، از معرفي آن ها خودداري مي شود.
(باسپاس از فرهاد به خاطر فرستادن لينک خبر)


 • يکشنبه 24 مرداد 1400-14:44

  زبان مازندران مازندرانیه
  زبان گیلان گیلکیه
  به عنوان یک رشتی باید بگویم اصلا زبان مازندران را متوجه نمیشوم و متوجه دعوای یک عده نمی شوم

  • ن.املشیپاسخ به این دیدگاه 52 108
   سه شنبه 4 خرداد 1400-0:43

   کامنتارو خوندم بعضی مازندرانی ها یجوری انقد منت سر ما میزارن انگار ما کشته مرده اینیم باهاشون هم نژاد و هم تبار و هم زبان باشیم نه برادر این خبرا نیست تو گیلان هیشکی دنبال زبان و نژاد شما نیست مردم گیلان که من میشناسم هیچوقت سر این چیزا خودشونو کوچیک نمیکنن اونم برا مازندران!.. گیلکی تو همین محدوده گیلان انقد غنی هست کسی نیاز به زبان شما نداشته باشه هم دستوری هم واژگان از زبان شما پر بارتره و از فارسی دورتر بیشتر شکل زبانه،
   یه سری هم اینجا خودشونو شرق گیلانی جا زدن از طرف ما کامنت گذاشتن که فقط باید بهشون خندید

   • پنجشنبه 30 بهمن 1399-3:15

    زبان مادری مردم مازندران طبری هست و زبان مادری مردم گیلان گیلکی هست و هردو زبان باید حفط شود
    باید زبان های طبری و گیلکی در مدارس مازندران و گیلان آموزش داده شود
    این هایی که هویت مردم مازندران و گیلان را جعل و تحریف می کنند هدفشون اینه که بین ما تفرقه بندازند
    زنده باد مازندران زنده باد گیلان

    • علی سیاهکلپاسخ به این دیدگاه 71 10
     سه شنبه 7 بهمن 1399-4:19

     بنده نیز معتقدم ما شرق گیلانی ها تپوری هستیم البته برخی ها در سیاهکل هستند که اصالتا کجوری و طالقانی هستند
     مثلا ما سیاهکلی ها میگیم
     واشتم : گذاشتم
     والمه : میگذارم
     واشته‌بیم : میگذاشتم
     در مازندران میگن
     بشتمه : گذاشتم
     المه : میگذارم
     اشتمه : میگذاشتم
     اما غرب گیلانیا میگن ننم یعنی میگذارم

     • علی نجفی شرق گیلان تپوریپاسخ به این دیدگاه 60 12
      چهارشنبه 3 دی 1399-12:19

      ما همه از قوم تپور هستیم
      از گرگانرود تا سپیدرود همه از قوم بزرگ تپور هستیم
      قوم تپور سکنه شمال ایران بود که دو هزار و دویست سال پیش جایگزین آمارد شد و آمارد ها به خوار تبعید شدند و تمام نواحی هراز تا سپیدرود را قوم تپور در اختیار گرفت ولی غرب سپیدرود اکثرا ترک و تات و تالش هستند و زبانشان با ما تپورهای شرق گیلان متفاوت هست
      بزرگان تپوری دیلم همچون عنصرالمعالی کیکاوس نیز به زبان طبری شعر سرودند
      مو تپور هیسم
      بزیوی پیله تپورستان

      • امیر اشکوریپاسخ به این دیدگاه 15 56
       دوشنبه 1 دی 1399-0:16

       با سلام و درود فراوان به تمام شمالیهای عزیز از آستارا تا علی آباد کتول.ما همه زبان مان تقریبا یکی هست و سخن همدیگر رو میفهمیم فقط گویش های مان متفاوت است.خواهش میکنم با یکدیگر بحث نکنید.ما باید پشت هم باشیم تمام ایران به ما میگن شمالی نمیگن گیل نمیگن تپور نمیگن دیلمی.درود بر تمام اقوام شمالی گیل دیلم تالش گالش تپور

       • امیر رودسرپاسخ به این دیدگاه 80 10
        پنجشنبه 6 آذر 1399-23:13

        این دعواهای بیهوده برای چیه
        ما اهالی شرق گیلان هم تپوری هستیم و بهمون گیلک گفته شد چون کشاورزی میکردیم وگرنه زبان و تبارمون با غرب گیلان متفاوته

        • پنجشنبه 29 آبان 1399-23:4

         این همه بحث برای چیه؟!
         با کمی مطالعه متوجه میشید که از رودخانه سپیدرود و منطقه مارلیک تا آمل فعلی منطقه باستانی قوم آمارد بوده که گویش مشخصی داشتن که ما اون رو به اسم گویش گیلکی میشناسیم و این جنگ و دعوا نداره و نشان دهنده اصالت مردم گیلان و مازندران

         • امیر شریرپاسخ به این دیدگاه 75 5
          دوشنبه 26 آبان 1399-2:49

          ما اهالی شرق گیلان هم از قومیت تپور هستیم و زبان ما نیز طبری هست ولی غرب گیلان اکثرا تات و تالش و ترک هستند.
          بنده امیر شریر هستم اکثر فعالان گیلان بنده را می شناسند بنده مدت ها در مازندران و گیلان تحقیق نمودم.
          آن دسته از قوم تپور که کشاورز بودند گلک نام گرفتند و آن دسته که دامدار بودند کرد و گالش و کتول نام گرفتند گروهی از تپورها نیز به ارتفاعات گیلان رفتند دیلمی نام گرفتند.
          ما اهالی شرق گیلان خود را به مازندران نزدیکتر می دانیم تا به غرب گیلان که از نظر زبان و قومیت و فرهنگ کاملا با ما متفاوتند.

          • پنجشنبه 22 آبان 1399-9:42

           خوب معلومه مازنی و گیلکی فرق دارند.
           زیاد روی نظریات این بی سواد ها حساس نشید یک چیز پروندن.
           مازندارنی همان زبان اصیل طبری هست.
           امیر پازواری هم برای پازوار بابلسر هست نه آمل.
           ..

           • شرق مازندران پاسخ به این دیدگاه 3 64
            جمعه 23 آبان 1399-4:44

            تبرستان اسم ایالت از گلستان مازندران گیلان سمنان تهران تا کاشان اصفهان بیسواد توی نسل به نسل امده ما گیلک هستیم تمام مردم مازندران تا گرگان پدر بزرگها مادر بزرگها میگن گیلکی زبان اصیل تبری چیه تازطه شنیدم تپورها در اصل از افغانستان امدن در شمال ایران حکومت تشکیل دادن هیچ جای دنیا کسی به اشتباه قوم خودشو چیز دیگه نگفته پدر بزرگهای ما گیلکی بودن میگن گیلکیم منم اول به پدر مادر پدر بزرگ میگفتم زبان مازنی اینا میگن مازنی به زنبور میگیم تپور تپتی به افغانی میگیم

            • جمعه 19 شهريور 1400-9:21

             این افرادی که ادعا می کنند مازندرانی هستند همشون گیلانی هستند.
             یک گروه تلگرام هست که امثال ا و ک و پ و م و ن و ش و غیره در آن حضور دارند.
             این تیم شامل ده ها نفر می شوند به تحریف هویت و زبان مردم مازندرانی و تات و گالش و سمنانی و گرگانی می پردازند. برای لهجه خودشون یک خط جعلی اختراع کردند که توسط حسن امین پور آموزش داده می شد.
             ح همین ادمین ویسایت و... هست.
             اینا اعتقاد دارند باید گیلان را گسترده کنیم تا بتونیم از ایران جدا بشیم و ما گیلانیا به تنهایی نمی تونیم ایران را تجزیه کنیم برای همین حتی با پانکرد و پانلر و جدیدا هم با پانترک ها متحد شدند.
             این گروه در فیس بوک و تلگرام و کلاب هاوس و اینستاگرام و توییتر فعالیت فراوانی دارند.
             از آنجایی که از طریق پانگیلکیسم نتوانستند سکنه مازندرانی و تات و تالش را به خود جذب کنند بای جذب غیر گیلک ها یک حزب به نام کاسپین ساختن تا به این طریق مازندرانیا و تالش ها و تات ها را جذب کنند ولی این طرح در جهت مازندرانیا شکست خورد و سپس بحث پتشخوارگر را مطرح کردند ولی مازندرانیا پتشخوارگر اصلی را مازندران می دانند و پانگیلک ها اولین و بزرگترین دشمن خود می دانند. تات ها نیز همین راه را رفتند و با پانگیلکیسم به دشمنی می پردازند.

           • جمعه 9 آبان 1399-7:58

            زبان ( اگر بشود زبان گفت) در گیلان دو شاخۀ اصلی دارد در دوسوی سپیدرود: بیه پس و بیه پیش. واقعیت این است که به سختی همدیگر را می فهمند. دیلمانی /دیلمی هم را از همان بیه پیش فرض کنید. رامسر و تنکابن را هم همین طور. واقعیت دیگر این است که اهالی مازندران و حتی ساکنین ارتفاعات شمال شرق تهران، زبان خود را گیلکی می نامند. گرچه با گیلکی بیه پیش ( و به ویژه بیه پس) متفاوت است و همدیگر را نمی فهمند ولی ساختار و واژه های مشترکی دارد. گیلکی مازندرانی یک پارچه تر از گیلکی گیلان است. واژۀ مازنی هم در سال های اخیر رایج شده من نمی دانم از کجا آمده؟

            • نوشهری ریکاپاسخ به این دیدگاه 70 2
             شنبه 3 آبان 1399-8:36

             باید مستند و مستدل به این دیدگاه نگاه کرد.
             ببینید دوستاننمی دونم تا حالا کتاب خوندید یا نه یا اینکه فقط از این کانال به اون کانال رفتید چندتا مطلب خوندید که منبعش مشخص نیست.
             مازندرانی و گیلکی و دیلمی سه زبان جدا هستند و مازندرانی ادامه ی همان زبان طبری هست و قوم تپور از دوران هخامنشی که فرماندهشون فرادات بود در تاریخ حضور داشتند که آریان مورخ یونانی و پیرنیا بهش اشاره نموده اند.
             دکتر منوچهر ستوده در کتاب از استارا تا استراباد جلد یک و دکتر یوسفی نیا در کتاب لنگا و مینورسکی در کتاب دیلمان و رابینو در کتاب دارالمرز اشاره نمودند که گیلان در سال 1847 تا 1848 دچار بیماری طاعون می شود و چهار پنجک جمعیت گیلان کشته می شوند و پس از آن گروهی از مازندران و اذرباییجان و عراق عجم و ماورای قفقاز به گیلان کوچ می کنند و این استادان قوم گیل را پس از این واقعه یک قوم مختلط می دانند و در جای دیگر می گویند گیل ها سفید پوست و ضعیف و شغلشان کشاورزی هست و شاهان صفوی انها را به واسطه کم استعداد بودن از ارتش اخراج کردند ولی می گویند دیلمیان سبزه هستند و قد کوتاه و چابک و نیرومند و به مازندرانی ها درشت هیکل و تنومند می گویند و این نشون میده سه قوم طبری و گیل و دیلم سه قوم متفاوت بودند مینورسکی و رابینو سکنه ی منطقه دیلمان را مهاجرانی از قزوین می داند و میگویند ایل رشوند که کردتبارند نیز در این دوره از الموت به رودبار رفتند و سپس ساکن رشت شدند و میرزاکوچک خان نیز اصالتا کرد رشوندی بود و رابینو در کتابش می نویسد مردم انزلی به سه زبان ترکی و گیلکی و فارسی سخن گویند و بزرگترین طوایف آن دو طایفه سرخی و انزانی باشند که سرخی از کومش امدند و انزانی ها از مازندران آمدند و سکنه ی طارش را مردمی از کجور مازندران می داند و جای دیگر می نویسد خاندان سمیعی از تبریز به رشت آمدند و خود دکتر سمیعی هم تایید کرد که اصالتا ترک هست و از نسل شیخ سمیعی میلانی هست در واقع قوم گیل پس از طاعون بزرگ بخاطر مهاجرت اقوام مختلف به قومی مختلط تبدیل شدند
             البته باید گفت واژه گیل و گیلک به معنای کشاورز و گالش و کرد به معنای چوپان است.
             لطفا احساسی به موضوع نگاه نکنید و مطالعه کنید و واقع نگر باشید.

             • يکشنبه 6 مهر 1399-2:6

              آقا نظریات این پان گیلک ها را لطفا منتشر نکنید الان میان خودشون رو ساروی و بهشهری و بابلی و چالوسی و نوشهری و تنکابنی جا میزنن میگن اره ما مازنی ها گیلکیم و اصلا تپور وجود نداشت و نمیدونم رضا شاه و کوروش و نمیدونم یهودی ها این قوم را چند سال پیش به وجود اوردن.
              اینا کلا عین پانترک ها کارشون تحریف جعل هست. مثل پانکرد ها که میگن لرها کرد هستند این پانگیلک ها هم قربونشون برم تا سمنان و اصفهان و بجنورد رو گیلک میدونند. حالا این خوب اینا فرانسوی ها و اسکاتلندی های بدبخت رو هم گیلک معرفی می کنند. من نمیدونم واقعا بی خرد هستند یا خودشونو به اون راه میزنن.
              مازندرانی ها طبری تبارند و زبانشون طبری هست اینقدر زور نزنید هویت مازندرانی ها را تحریف کنید.
              طرف میگه من بهشهری هستم باشه حتما منم لاهیجانی هستم خخخ کی به کی هست دروغ که کنتور نمیدازه.

              • حسین کشت کارپاسخ به این دیدگاه 7 81
               يکشنبه 2 شهريور 1399-20:24

               ظاهرا از دیدگاه زبان شناسان بین المللی در بین زبان های ایرانی زبانی تحت عنوان زبان طبری، زبان مازنی، مازرونی و زبان تپوری وجود نداره و زبان مردم مازندران نیز همان گیلکی است که البته لهجه و گویشی از گیلکی محسوب می شود. به لینک زیر توجه کنید

               http://www.openculture.com/2015/06/the-tree-of-languages-illustrated-in-a-big-beautiful-infographic.html

               • تپوری اصیلپاسخ به این دیدگاه 78 3
                پنجشنبه 6 شهريور 1399-6:1

                حسین جان وبسایت openculture نه دانشنامه هست و نه سایت زبانشناسی که بخواهیم به این چنین وبسایت هایی استناد کنیم ضمنا در این نقشه چهار شاخه از زبان شمال اورده شده ولی فقط سه تاش نوشته شده یعنی خود نقشه ناقص هست و اون بنده خدایی که نقشه را طراحی کرده خیلی از زبان ها را جا گذاشته که اهمیتی هم ندارد .
                زبان کهن طبری با اثار ادبی هزار ساله نمی تواند زیر مجموعه لهجه رشتی و گویش جیلی باشد .
                زبان مازندرانی دنباله ی زبان طبری هست همانطور که مقدسی می گوید مردم طبرستان زبانی دارند نه فارسی و نه تازی و دیلمیان زبان آنها را ندانند و در دانشنامه ایرانیکا و بریتانیکا مازندرانی یک زبان مجزا هست و جالب اینجاست که زبان مازندرانی توسط زبانشناسان بزرگ همچون اشمیت و استیلو و برجیان به عنوان یک زبان مجزا طبقه بندی شده که گویش های فراوان دارد.
                ساختار زبان جیلی نیز با گویش کهن طبری متفاوت هست و گویش جیلی تحت تاثیر زبان فارسی قرار دارد و شناسه های گیلکی مثل فارسی هست.
                لفط گیلکی قدمت چندانی ندارد بسا اینکه زبان جیلی سرزمین جیلان خود ریشه در طبری دارد.

                • يکشنبه 16 شهريور 1399-20:25

                 تپوری اصیل ، برگرد به ترکمنستان .
                 زبان ما اسمش گیلکیست .

                 • تپوری اصیلپاسخ به این دیدگاه 67 3
                  جمعه 4 مهر 1399-5:41

                  شما برگرد روسیه
                  زبان ما طبری هست

                  • يکشنبه 23 آذر 1399-21:30

                   گیلکی نیستیم اینو کی گفته ما تپوری آماری هستیم زبانم ن هم با شما فرق داره
                   تو ببین یک کلمه از زبون ما رو میفهمی


                  • نشتارودی از تنکابنپاسخ به این دیدگاه 56 3
                   چهارشنبه 2 مهر 1399-2:38

                   خودم نشتارودی ام و ساکن تنکابن هستم مطمئنم تنکابنی نیستی چون هیچ دلیلی ندارد به هم استانی هامون توهین کنیم ... با مازندرانی ها مشکل داری
                   زبان ما طبری هست

                   • تنکابنی واقعیپاسخ به این دیدگاه 58 4
                    شنبه 29 شهريور 1399-4:22

                    ...
                    زبان ما طبری هست برو مطالعه کن

                 • حسین کشت کارپاسخ به این دیدگاه 4 75
                  يکشنبه 2 شهريور 1399-20:24

                  ظاهرا از دیدگاه زبان شناسان بین المللی در بین زبان های ایرانی زبانی تحت عنوان زبان طبری، زبان مازنی، مازرونی و زبان تپوری وجود نداره و زبان مردم مازندران نیز همان گیلکی است که البته لهجه و گویشی از گیلکی محسوب می شود. به لینک زیر توجه کنید

                  http://www.openculture.com/2015/06/the-tree-of-languages-illustrated-in-a-big-beautiful-infographic.html

                  • مازندرانی اصیلپاسخ به این دیدگاه 66 0
                   شنبه 8 شهريور 1399-3:43

                   خودتو خسته نکن .
                   وبسایت openculture اصلا سایت زبانشناسی نیست. یک نفر یک عکس طراحی کرده گذاشتن تو این وبسایت بعد هم در این عکس چهار ابر برای زبان های کناره دریای خزر کشیدن ولی فقط اسم سه تاشون نوشته شده.
                   زبان مازندرانی به نقل از دانشنامه ایرانیکا و بریتانکا و زبانشناسان بزرگ مثل برجیان و استیلو و اشمیت و کیا یک زبان مجزا هست چون هم ساختار و هم صرف فعل و هم افعال و واژگان متفاوت از زبان رشتی ها داره.

                  • کجوری ریکاپاسخ به این دیدگاه 67 4
                   شنبه 25 مرداد 1399-22:34

                   با عرض سلام خدمت شمالیها.
                   اولم که مازندران وسعتش بیشتر بود (اوشان و فشم و نصف تهرون،کرج و طالقان و همه ی لواسان ،و استان گلستان تا مرز خراسان)

                   دومم ،شما توی گوگل مپس بری نوشته دریای مازندران،نه خزر

                   • امیر هوشنگپاسخ به این دیدگاه 71 3
                    يکشنبه 5 مرداد 1399-3:43

                    زبان ما گیلانیا با زبان مازندرانیا فرق داره
                    بنده به عنوان یک رشتی اصلا زبان های مازندرانی و تالشی را متوجه نمی شوم ولی زبان اهالی رامسر و شرق گیلان را متوجه میشوم.

                    • محمدصدراپاسخ به این دیدگاه 10 95
                     دوشنبه 19 خرداد 1399-23:50

                     دوستان من مساله رو باید خدمتتون عرض کنم
                     همانطور که میدانید کورد ها زبان های مختلفی سخن میگن اما باز خودشونو کورد میدونن من خودم از بچه های رشتم و در جای جای خطه شمال کشور که سفر کردم چه اهالی طالقان الموت سمنان و مازندران پیشتر خودشونو گیلک صدا میکردند با وجود اینکه زبانشون متفاوت بود کورد ها هم همینطور زبانشون متفاوته اما همه خودشونو کورد میدونن تازه میان کرد ها فرق های مذهبی و قومیتی بسیاری وجود داره اما هنوز با همدیگر اتحاد دارن به نظرتون درسته که اهالی شمال کشور که هم مذهب هستن و ریشه زبانیشون یکیه انقدر از یکدیگر دور باشند؟

                     • امیر حسین چالوسپاسخ به این دیدگاه 108 4
                      سه شنبه 6 خرداد 1399-9:7

                      حکومت های شمال مثل گاوباریان و دابویگان و غیره ریشه ساسانی و پارسی داشتند و ربطی گیل و طبری و تالش نداشتند و برخی مثل علویان و مرعشیان و کیاییان عرب تبار بودند حکومت شمال ایران یعنی طبرستان و رویان و گیلان و دیلمان و دماوند از دوره اشکانی تا اواسط ساسانی دست خاندان طبری تبار گشنسب بود و پس از آن حکومت طبرستان به سوخراییان رسید و گیلان هم توسط ساسانیان فتح شد و بهرام شاه ساسانی اولین شاه ساسانی بود که لقب گیل گیلان گرفت که به معنی حاکم گیلان بود و پس از سیطره ساسانیان بر طبرستان ما با دو لقب اسپهبد اسپهبدان و پتشخوارگر پتشخوارگران مواجه میشویم که اولی به حاکمان جلگه طبرستان و رویان داده میشد و دومی به حاکمان کوهستان های طبرستان و رویان داده میشد واژه گیل نیز به مردمان جلگه گیلان از هوسم تا دولاب گفته میشد ولی واژه گیلک یک واژه جدید از نظر قومی هست زیرا گیلک یک سبک زندگی هست همچون واژه کورد و گالش به دسته خاصی از مردمان گفته میشود گیلک به ساکنان جلگه گفته میشود که به کشاورزی مشغول بودند ولی گالش و کرد به دامداران گفته میشد در واقع ما تپور های گیلک و تپور های گالش و کورد داریم و همینطور گیل های گیلک و گیل های گالش و کورد داریم

                      • رضا از چالوسپاسخ به این دیدگاه 6 99
                       چهارشنبه 27 آذر 1398-10:12

                       باسلام خدمت بزرگ مردان گیلان ومازندران وکل وکل نوار ساحلی از عزیزان خواهش میکنم کمی عمیق تر به تاریخ توجه کنند. وقت این را باید بگویم که فرهنگ گیلان ومازندران مثل شیر وشکر به هم در امیخته است .علت اینکه خیلی از مردم مازندران زبان خود را گیلکی می دانند باید به تاریخ رجوع کنیم .مثلا با جستجو در اینرنت با مضامین مثلا گیل گاوباره که بود. مثلا حکومت پادوسبانان . یا جستجو کی کاوس ابن وشمگیر که بود . یا حکومت گاوبارگان .یا حکومت زیاران . یا حکومت دابویگان یا حکومت دیلمیان یا حکومت مرعشیان یا حکومت علویان یا به پادشاهی رسیدن شاه اسماعیل به قدرت را جستجو کنید . با تشکر ما باهم برادریم

                       • يکشنبه 24 آذر 1398-23:48

                        همه جای دنیا دنبال نقاط مشترک هستن برای اتحاد و پیشرفت توی مملکت ما دنبال تفاوت و اختلاف . عزیزان اول از همه ما همه باهم برادریم مخصوصا مناطقی که به هم نزدیکترن با هم همسایه هستن و مشترکات فراوانی دارند ، پس به هم احترام بزاریم قدر هم بدونیم و برای پیشرفت و ابادانی مناطقمون به هم کمک کنیم . واقعا چه فرقی میکنه بین گیلان و مازندران ، از دید بقیه مردم ایران این دوتا یکی هستن حالا هی بگید ما فرق داریم ، هر دو مردمانی با هوش ، با فرهنگ ، شاد به خدا خیلیا شمالیها رو دوست دارن ، امیدوارم هرکی این مطلب میخونه به ایران فکر کنه به خونه هممون ، ما همه فرزندان این وطنیم همه برادریم همه توی یه کشتی هستیم خوشی ها و مشکلات با هم تجربه میکنیم ، اگه زبان یا لهجمون با هم فرق میکنه ولی دلهامون برای یه وطن میتپه دوستون دارم سلامت باشین .

                        • کیانی از چالوسپاسخ به این دیدگاه 107 8
                         سه شنبه 8 مرداد 1398-17:18

                         اولا زبان ما طبری هست دوما امیر املی نیست

                         • شرق مازندرانپاسخ به این دیدگاه 14 98
                          سه شنبه 5 آذر 1398-5:21

                          شرق مازندران پدر بزرگها مادر بزرگها خودشونو گیلک میدونن بعد انقلاب تحصیل کردها گفتن مازندرانی تبرستان نام ایالت بوده از گلستان مازندران گیلان و قسمتی از سمنان من خودم بچه شرق مازندرانم زبان ما گیلکی اصل گیلک مال مازندران گیلان بیشتر تالشی هستن غرب گیلان همه تالشی هستن فقط شرق گیلان یعنی سمت مازندران گیلک هستن

                         • جمعه 24 خرداد 1398-22:1

                          ... در تهران چیزی به اسم بومی وجود ندارد و همه مهاجرند.

                          • گیل زاکانپاسخ به این دیدگاه 98 5
                           چهارشنبه 8 خرداد 1398-21:23

                           اصلا قومی به اسم گیلک و مازنی وجود ندارد. در طول تاریخ فقط نام سه قوم طبری و گیل و دیلم امد. گیلک و گلک و گالش و کتول اسم سبک زندگی هست. کلارستاق و کجور و سوادکوه و اشکور و رودبار هم نام منطقه هستند و تات هم نامی هست که به غیر ترک زبانان دادن.ولی مردم به اشتباه خود را گیلک و مازنی و اشکوری و گالشی و کلارستاقی و کجوری و کتول و سوادکوهی و تاتی و رودباری می نامند.

                           • فشکوری ریکاپاسخ به این دیدگاه 123 13
                            جمعه 27 ارديبهشت 1398-14:39

                            آقایی که خودتو تهراتی جا میزنی کدوم بی سوادی به کل شمال ایران رشت گفته جنابعالی یکم تحقیق کن رشت اصلا قدمت تاریخی ندارد به کل شمال زمانی طبرستان گفته می شد و اکنون هم از آستارا تا انزلی ترکی صحبت می کنند و بهشون رشتی بگی میان یقه ات را می گیرند مازندران و گلستان هم گیلانی نیستند و زبان و هویت متفاوت با رشت دارندالبته واژه افغانی فحش نیست و مردم افغانستان مردم شریفی هستند و خیلی از بزرگان ما همچون مولانا اهل افغانستان بودند...
                            ادمین لطفاکامنت بنده را بدون سانسور منتشر بده تا این اقایون متوجه عرض بنده بشنود.

                            • محمدصدرا اسدپاسخ به این دیدگاه 11 63
                             دوشنبه 19 خرداد 1399-18:23

                             ... برای محاسبه سن گیلان هم نباید رشت رو ملاک قرار داد اگه واقعا نمی اطلاعات داشتین این حرفا رو نمیزدین

                            • شنبه 14 ارديبهشت 1398-17:26

                             آقا من بچه تهرانم، تا جایی که دیدم کل شمالو میگن رشت،کل زبونارو میگن شمالی، حالا دیگه این کل کل چیه با هم میکنید، همه بچه یه مملکتیم

                             • پنجشنبه 19 دی 1398-0:38

                              وقتی در مورد گیلک حرف میزنیم یعنی یکی از قوم های میزبان و ایرانی.ولی ترک استارا دو حالت داره.یا ترک زبان شدن.یا ترک هستند ...ته.

                             • پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398-15:44

                              ... اگه پدر بزرگاتون سوال کنید همه به زبانشون گیلکی میگن من خودم رامسری ام همه اینجا به زبانشون گیلکی میگن کسی مازندرانی نمیگه حتی تو ساری هم به زبانشون گیلکی میگن

                             • شنبه 7 ارديبهشت 1398-0:9

                              با این دروغا میخوان چیو ثابت کنند
                              اگه دو زبان یکی می بود ما حرفای مهم رو میفهمیدیم.
                              همانطور که پانکرد ها زبان لری رو کردی می نامند پانگیلک ها هم سعی در گیلانی نامیدن زبان مازندرانی دارند

                              • جمعه 30 فروردين 1398-7:12

                               امیر کی آملی شد خخخخ حتی بچه ده ساله هم میدونه امیر اهل بابلسر بود دیگه یکی دونستن گیلکی و مازندرانی از اون حرف ها بود خخخ خود گیلانی ها هم زبان ما رو متوجه نمیشن بعد چطور ادعای یکی بودن زبان را می کنند من کجوری اهل نور هستم هیچ وقت نشده تو خونه فارسی صحبت کنیم همیشه کجوری گپ می زنیم

                               • شنبه 24 فروردين 1398-20:57

                                معلومه یه نفر با چند اسم کامنت میذاره والله دیگه مسخرش درومده تموم کنین این حرفهارو نه از زبان و نه از قوم و نژاد چیزی میدونین مثل آدم های کوچه بازار فقط میخواین رو کم کنین. اسم زبان های شمال رو هر چیزی بگذاریم همه یه ریشه دارنهر اسمی خواسین بگین فقط مازنی نگین که این یکی رو دیگه مطمئنم صدا وسیمای فارسها ابداع کرده وهیچ سابقه تاریخی نداره

                                • جمال از کلاردشت سرزمین رویان کهن پاسخ به این دیدگاه 93 7
                                 جمعه 23 فروردين 1398-11:35

                                 مازندرانی یا طبری زبانی هست که دارای اثار کهن فراوان است و زمانی که نام طبری در اثنای تاریخ می درخشید اثری از نام گیلکی نبود حتما زبان مردم گیلان را گیلی و زبان مردم دیلمان را دیلمی ذکر کرده اند اصلا مشخص نیست گیلکی چگونه به وجود امده اینکه چرا مازندرانی ها از لفظ اشتباه گلکی استفاده می کنند را می توان در خود گیلان یافت مثلا ریش سفیدان اشکوری زبان خود را اشکوری می نامند ولی نسل جدید گیلکی می نامند یا مثلا در همینجا کرد های خواجوندی به زبان خود خواجوندی می گویند و ما کلارستاقی ها به زبان مازندرانی خود کلارستاقی میگیم و اهالی نوشهر و نور به زبان مازندرانی خود کجوری میگن و اهالی علی اباد کتول به زبان مازندرانی خود کتولی میگن که همه لهجه ای از مازندرانی است ضمن اینکه از نظر ساختاری زبان مازندرانی کاملا با گیلکی متفاوت هست البته گویش شرق گیلان به مازندرانی نزدیک است و برخی ها لهجه بین تنکابن تا لنگرود را لهجه انتقال بین مازندرانی و گیلکی می دانند.

                                 • هچیرودی پاسخ به این دیدگاه 84 3
                                  چهارشنبه 21 فروردين 1398-7:53

                                  بنده اهل هچیرود چالوس هستم.
                                  این ترانه کلارستاقی تقدیم به تمام طبری زبان ها من جمله کلارستاقی های عزیز از چالوس تا کلاردشت از مرزن آباد تا هچیرود

                                  Har ja dari me eme
                                  Te hemra me eme
                                  Me te dime badime
                                  Te ashegh baeime
                                  Te doni ye ashegh
                                  Rozo sho nedarne
                                  Penja salem boe
                                  Me del tesse zane
                                  Eni shoni messe boni
                                  Tere khayme ham zaboni
                                  Khayni ke me dele bari
                                  Hamishe te me yad dari

                                  • کیا از هچیرودپاسخ به این دیدگاه 79 3
                                   يکشنبه 18 فروردين 1398-6:37

                                   سلام من از هچیرود چالوس هستم خواستم یک ترانه طبری با لهجه کلارستاقی هچیرود در این تارنما قرار دهم.
                                   هر مصرع این ترانه دو بار خوانده می شود به سراف مصرع بعد می رویم.

                                   Har ja dari me eme
                                   Te hamra me eme
                                   Me te dime badime
                                   Te ashegh baeime
                                   Te doni ye ashegh
                                   Rozo sho nedarne
                                   Penja salem boe
                                   Me del tesse zane
                                   Eni shoni messe boni
                                   Tere khayme hamzaboni
                                   Khayni ke me dele bari
                                   Hamishe te me yad dari

                                   • محمد جوادپاسخ به این دیدگاه 99 4
                                    چهارشنبه 14 فروردين 1398-18:21

                                    ما فیروزکوهی ها به زبانمون مازندرانی می گوییم تا حالا نشنیدم کسی گلکی یا گیلکی بگه حتی لهجه ما به لهجه سمت سوادکوه نزدیک هست.
                                    امیدوارم فیروزکوه بار دیگه جز مازندران شود .
                                    البته این آرزوی من بخاطر احساسات ناسیونالیستی نیست.
                                    الان بومهن از دماوند جدا شده و بخشی از تهران شده و کلا بافت قومیتی اش بهم خرده و در طول پنج سال جمعیتش سه برابر شده همین بلا قراره سر رودهن هم بیاد بعد نوبت دماوند هست و در اخر فیروزکوه هم جز شهر تهران میشه برای حفظ شهر فیروزکوه حتما باید فیروزکوه تا ده سال آینده جز مازندران بشه و یا خودش به همراه دماوند و گرمسار و ایوانکی و شهمیرزاد تبدیل به یک استان بشه تا از خطر نابودی نجات پیدا کنه.

                                    • صادق رویانی نوشهریپاسخ به این دیدگاه 103 2
                                     يکشنبه 4 فروردين 1398-19:47

                                     شعر مازندرانی با گویش رویانی :

                                     مِن و تِه شرط ووُشه تِه حَواس وهوش

                                     تِه حَواس جَم ووُشَه باتِه چش و گوش

                                     ته دَسّ سَر بِیلم شِه دِل و بُواِم

                                     مِنِ یاد و تِر خاطِر فِراموش

                                     • خلعتبریپاسخ به این دیدگاه 117 2
                                      پنجشنبه 23 اسفند 1397-7:10

                                      آقای دکتر حسین وثوقی زبان مازندرانی را به سه لهجه شرق و میانی و غرب تقسیم کرده است
                                      لهجه شرقی شامل ساری و بابل و آمل و غیره می شود
                                      لهجه میانی شامل نوشهر و چالوس و متل قو می شود
                                      لهجه غربی شامل تنکابن و رامسر و چابکسر می شود
                                      ضمن اینکه ایشان زبان قاسم آباد را نه مازندرانی و نه گیلکی می دانند که بر اثر رابطه با مردم گیلان گیلکی را متوجه می شوند

                                      • سه شنبه 7 اسفند 1397-5:12

                                       این پانگیلک ها در ویکی پدیا خیلی فعالند و همش در حال ادیت های جعلی و بی منبع هستند و بیشترشون هم از شرق استانشون هستند و هدفشون جعل هویت مردم مازندران هست و تا شهر گرگان رو را گیلک می دونند و میگن همه مردم آمل و ساری و بابل و گرگان به خودشون گیلک میگن حتی مخالف نام مازندران هستند خخخ
                                       جالب اینجاست به مردم فرانسه و اسکاتلند هم گیلک میگن خخخ
                                       در اینستاگرام یکیشون پنج تا پیج داره که تمام پست هاش مثل هم هست و به کل مردم مازندران توهین میکنه و ادعا میکند رامسری هست ولی نمیدونه رامسری ها به دختر کیجا میگن یا به بزرگ گت میگن اصلا لهجه رامسری رو بلد نیست

                                       • علی از سیاهکلپاسخ به این دیدگاه 3 35
                                        سه شنبه 13 آبان 1399-3:50

                                        آقای به اصطلاح طبری،این نام رو پهلوی به شما داده،حتی نقشه گیلان بزرگ رو تغییر داده،شما بی اصل و نسب ها هنوز نمی‌دونید کی هستید،
                                        ...تو هنوز فرق لهجه و زبان رو نمیدونی،متاسفانه اینقدر اینجا اظهار و نظر ها بی ربط شده ،زبان کم میاره از این همه بیسوادی

                                        • دوشنبه 30 ارديبهشت 1398-19:6

                                         رامسر و تنکابن همه میدونن گیلک زبانن در گذشته هم جزوی از گیلان بودن تمام سایتا از خودشون هم بپرسی تایید میکنن که شرق گیلانی صحبت میکنن عزیز دل

                                         • جمعه 10 خرداد 1398-20:16

                                          اصلا کسی مردم تنکابن را گیلک نمیدونه. زبان تنکابنی ها هم با رشت فرق داره . از نظر تاریخی هم تا سپیدرود خاک طبرستان بود. خود یوسفی نیا که تنکابنی هست در کتابش اورده که تا ملاط لنگرود خاک طبرستان هست و تنکابن از ابتدا جز طبرستان بود. رودسر و املش تا یک قرن پیش جز مازندران بودن. زبان شرق گیلان هم با رشت فرق داره. تمام زبانشناسان حتی زبانشناسان تنکابنی زبان تنکابن را جز طبری دسته بندی کردن. زبان تنکابن از نظر ساختار فعلی و واژه با زبان گیلان فرق داره. تنکابنی ها میگن ریکا کیجا وچه گت ولی رشتی ها میگن ری لاکو زاک پیلا. از نظر زمان فعلی هم تنکابنی شبیه مازندرانی هست. رشتی ها میگن شو درم ولی تنکابنی ها میگن در شونم و اهالی چالوس و امل و ساری میگن در شومه که به معنی دارم می روم است. بهمین الان خیلی از اهالی چابکسر و کلای چای خواهان پیوستن به مازندران هستند اهالی هشتپر که نصفشون ترک و نصفشون تالش هستند خواهان ایجاد استان هستند. اهالی استارا که ترکند خواهان پیوستن به اردبیلند. رودباری و منجیل و اوشان که تات و ترک و لر و کرد میخوان جز قزوین بشند. مردم انزلی هم نصف ترک هستند. مازندران هیچ وقت اجازه نمیده کسی به خاکش دست اندازی کند.

                                          • يکشنبه 2 شهريور 1399-18:59

                                           ...من رودسری هستم. و ما زبان خود را گیلکی می دانیم. پسرم در دانشگاه فرهنگیان ساری درس خوانده و در آنجا خاطره ای نقل می کرد و می گفت خود مسئولین دانشگاه که از اهالی همان شهر بودند به همنمدیگه می گفتن که گیلکی صحبت کُن

                                           • پنجشنبه 15 خرداد 1399-14:42

                                            لطفا چیزی که نمیدونی نظر نده مردم رامسر تنکابن خواهان ملحق شدن با گیلان هستنند چون واقعا هم گیلک هستند اینکه زبان مازندرانی جزو زبان گیلکی هست نظری ندارم ولی ریشه هم شبیه هم هست
                                            بعدشم شما ک اینهمه اطلاعات داری ک میگی آستارا می خواد ب اردبیل بپیوندخودرا ببین ک رامسر تنکابن جزو گیلان خواهند شد البته خود مردم رامسر تنکابن میگویند ک ما گیلک هستیم و دوست داریم ب گیلان بپیوندیم اگر ی سر ب آستارا بزنی از یک نفر بپرسی آیا دوست دارید ک با استان اردبیل ملحق بشی همه می گویند نه و خودرا گیلک و تاتی تالشی میدونن ضمناینکه تات تالش گیلک دیلم ریشه زبان یکی دارند

                                            • آستار تورکلریپاسخ به این دیدگاه 28 5
                                             يکشنبه 18 آبان 1399-5:31

                                             ما آستارایی ها ترک هستیم و میخواهیم جز اردبیل شویم...

                                          • يکشنبه 12 اسفند 1397-4:47

                                           ما مردم انزلی اجازه نمی دهیم پانگیلک های شرق استان گیلان رابطه بین مردم گیلان و مازندران را خدشه دار کنند. شک نکنید کسانی که در شرق استان گیلان به دنبال تفرقه بین مردم دو استان هستند اهداف شومی دارند:
                                           1.یا جدایی طلبند
                                           2. یا این دشمن ثمراتی برای آنها دارد
                                           ما مردم انزلی به شهرهای مازندران چشم ندوخته ایم و مردم نور و نوشهر و چالوس و عباس آباد را مازندرانی میدانیم زیرا مازندرانی صحبت می کنند و مردم رامسر و کتالم را گیلک می دانیم زیرا گیلکی گویش می کنند ولی اصلا به دنبال تجزیه مازندران نیستیم. هیچ دلیلی ندارد که مرز های استان با مرز های زبانی یکی باشند همانطور که در استان ما اقوام ترک و تالش و تات و کرد و غیره ساکنند.

                                          • لنگرودیپاسخ به این دیدگاه 29 129
                                           شنبه 4 اسفند 1397-15:16

                                           ای کاش زبان گیلکی زبان رسمی میشد
                                           گیلکی زیباترین زبان دنیاست نه فارسی
                                           فارسی پر از واژگان عربی هست معلوم نیست داریم فارسی حرف میزنیم یا عربی
                                           مو گیلک ایسم نه فارس

                                           • مامطیری بابلی ریکامهپاسخ به این دیدگاه 133 8
                                            جمعه 3 اسفند 1397-19:34

                                            زنده باد به کسی که با زبان مازنی تکلم میکنه کاش زبان رسمی مازندران را مازنی میکردن به صورت اصیل نه فارسی بمیرد انکه شخصیت های خودشو به قوم های دیگر فروخته شی پی هارشینا ای دیر ناوم اما مازیمه پارس نه وه می شمه درف جورا

                                            • ماکان رشتپاسخ به این دیدگاه 145 5
                                             جمعه 3 اسفند 1397-10:21

                                             بخدا اینایی که با فرهنگ و زبان مردم مازندران دشمن هستند اصلا رشتی نیستند من خودم رشتی هستم و به فرهنگ و هویت طبری مردم مازندران احترام میذارم متاسفانه برخی ها در شرق گیلان به دنبال گیلکیزه کردن مردم مازندران هستند ...

                                             • دیوسالارپاسخ به این دیدگاه 154 4
                                              جمعه 12 بهمن 1397-17:23

                                              زنده باد نوشهر زنده باد کجور زنده باد طبرستان بزرگ از گنبد تا استارا
                                              زبان طبری هویت ماست

                                              • ادریس مازنیپاسخ به این دیدگاه 145 5
                                               يکشنبه 23 دی 1397-18:45

                                               نا نایینه مردم شی خدره پیش هایرن حله مازنیمه مازنی زوون و غیرپ داییمه از لغت که فارسنه ونجه کار نکمبه

                                               • نشتارودیپاسخ به این دیدگاه 175 2
                                                دوشنبه 10 دی 1397-21:54

                                                ما نشتارودی ها طبری زبان هستیم کل منطقه شرقی تنکابن طبری صحبت می کنند ولی متاسقانه عده ای میخواهند هویت مردم مازندران را تغییر بدهند
                                                دلیل جعلیات هویتی و تاریخی را نمی دانم
                                                گیلک ربطی به به مردم طبری تبار ندارد

                                                • ادریس مازنیپاسخ به این دیدگاه 151 5
                                                 يکشنبه 23 دی 1397-18:10

                                                 نشتارودییمه گیلکی نگامه کومرنه یه شون نا گویشه نا لحجه مازرون قوم اگه دیر بال دارن مازرون شه زوون اصلی حفظ هاکنه اماره بی غیرت بی پر ما نکاننه از استراباد بی کتول تا رامسر شهمیرزاد و فیروزکوه و دماوند که ازدم مازرون شه ونه پس بیریم نا که پارسی شی زوون بلیم یا سیبا هاکنیم اتحاد اتحاد ساری هم دکته ترک کرد بلوچ خراسانی اتا جا دواشه که غیرت بدارن هر خی ره شه دیا راه نلن بین مازنی زوون ومازرون درفش جور دره

                                                • چهارشنبه 30 آبان 1397-6:3

                                                 وقتی کامنتها را خوندم دلگرفته شدم. نه ما برتر از گیلان هستیم نه انها. چه از نظر قیافه چه از نظر زبان کاملا مشخصه که زبانها در شمال از یک خانواده هستن و اگر عمیق شوید متوجه میشید گرامر یکیست چه بخاد اسمش گلکی باشه چه گیلکی٫ چه تپوری چه هرچه. بجای اینکه بفکر زنده نگهداشتنش باشید بهم پشت کردید دارید واسه هم کلاس میذارید؟ البته سیاست هم همینه که اختلاف انداخته بشه

                                                 • لک کرمانشاهپاسخ به این دیدگاه 144 14
                                                  شنبه 12 آبان 1397-20:16

                                                  سلام می خواهم عده ای از ورزشکاران شهیر اصالتا لک را نام ببرم چون آشنای با ورزش کشتی دارم فقط از کشتی می گوییم علیرضا حیدری از لکهای بیرانوند نهاوند ساکن کرج برنده ۶ مدال کشتی دنیا و از نوابغ و نوادر و الگوهای کشتی غلامرضا محمدی از لکهای خرم آباد دارنده ۴ مدال کشتی جهان برادران محبی ازکرمانشاه طالب نعمت پور قهرمان کشتی فرنگی جهان از کوهدشت مرحوم عباس زندی مرحوم بابک قربانی از کرمانشاه

                                                  • چالوسی ریکاپاسخ به این دیدگاه 171 6
                                                   شنبه 5 آبان 1397-9:5

                                                   زبان گیلکی ربطی به زبان طبری ندارد.
                                                   اولا اینکه طبری نام تاریخی و باستانی این زبان هست و در طول تاریخ این زبان نامش طبری بود که معرب واژه تپوری هست
                                                   دوما زبان گیلکی به شدت به فارسی نزدیک هست و از نطر دستوری با زبان طبری متفاوت هست
                                                   سوما زبان گیلکی اصالت چندانی ندارد
                                                   چهارما زبان گیلکی برای همه اهالی گیلان قابل فهم نیست مثلا اهالی لاهیجان زیاد زبان مردم فومن و رشت را متوجه نمی شوند
                                                   پنجما تفاوت دستوری و اوایی در زبان گیلکی لاهیجان و گیلکی رشت و فومن کاملا مشهود هست
                                                   ششما از نظر تاریخی نه تنها استعمال زبان طبری از زبان گیلکی قدمت بیشتری دارد بلکه استعمال واژه زبان مازندرانی نیز قدمت فراوانی دارد و ظهیرالدین مرعشی از زبان مازندرانی به عنوان زبان اهالی طبرستان نام برده است
                                                   هفتما مردم طبرستان از نطر قومیتی از ترکیبی از اقوام سکایی تبار امارد و هیرکانی و تپور هستند و حتی خاندان ممتاز سکایی تبار پارت همچون کارن و اسپهبدان و اسپندیار نیز ساکن طبرستان بودند ولی در گیلان اقوام کادوسی و گل ساکن بودند پس قوم گل که همان گیلک هست و در گیلان می زیست ربطی به ما مازندرانی ها ندارند
                                                   هشتما واژه گیل در زبان گیلکی به معنی گل هست ولی در زبان مازندرانی به گل تیل می گویند
                                                   نهما واژه گیل خود ریشه سانسکریت دارد و واژه گیل در زبان پهلوی و پارسی میانه به عنوان صفت استفاده می شد
                                                   دهما شاهان پارسی ساسانی تبار ساکن فرشواذگر که شامل گیلان و مازندران و گرگان میشد از واژه گیل و اسپهبد به عنوان لقب استفاده می کردند و به خود گیل گیلانشاه و اسپهبد اسپهبدان می گفتند در حالی که از قوم پارس بودند و ساسانی تبار بودند
                                                   ضمنا خیلی از حکومت های شمال ایران مثل ال بوییه و دابویگان و غیره اصالت ساسانی داشتند حتی سلسله صفاریان و سامانیان نیز ساسانی تبار بودند و این نشان دهنده حضور گشترده پارسیان و ساسانیان در گیلان هست
                                                   همچنین ما در در اواخر حکومت ساسانی ما شاهد کوچ برخی مردمان مازندران به هندوستان و یزد و کرمان هستیم که کوچندگان ساکن در هندوستان اصالت طبری دارند در هندوستان به عنوان پارسیان هند شناخته می شوند
                                                   در اخر باید بگویم ما دو قوم با نام لر داریم که یکی بصورت لور تلفظ می شود و دیگری بصورت لٌر تلفط می شود ان قومی که بصورت لٌر تلفظ می شوذ در لرستان ایران ساکنند و لر زبانند ولی قومی که بصورت لور تلفظ می شود از هندوستان به بلوچستان ایران کوچ کردند و بعد ها ساکن بروجرد لرستان شدند
                                                   ضمنا مردم اسکاتلند به زبان خود گیلیک می گویند ولی خود را سلتی تبار می دانند و این ربطی به گیلک بودنشون نداره چون قوم گب در گیلان در غرب سفید رود می زیست ولی متاسفانه برخی دوستان مردم اکاتلند را گیلک می نامند همانطور فرانسوی ها را بخاطر قوم گل گیلک می دانند

                                                   • شایان طبرسو چالوسیپاسخ به این دیدگاه 196 9
                                                    يکشنبه 25 شهريور 1397-20:19

                                                    سلام بنده از اهالی چالوس هستم و باید بگویم زبان ما مازندرانی ها ربطی به گیلکی ندارد زبان گیلکی بسیار به فارسی نزدیک هست و این نشان می دهد که زبان طبری اصالت بیشتری نسبت به لهجه گیلکی دارد حتی قدمت زبان طبری نیز از لهجه گیلکی رشتی ها بیشتر است.
                                                    بنده به عنوان یک چالوسی زبان مازندرانی با لهجه طبری کلارستاقی را پاس می دارم.
                                                    زیرا طبری کلارستاقی هویت من هست و همچون ناموس خود از زبان و هویت و فرهنگ خود حفاظت می کنم.

                                                    • چالوسی ریکاپاسخ به این دیدگاه 184 6
                                                     سه شنبه 27 شهريور 1397-22:13

                                                     زنده باد سرزمین من چالوس
                                                     افتخار می کنم که یک چالوسی و مازندرانی هستم
                                                     افتخار می کنم که اکثر مفاخر ملی و تاریخی و ورزشی و علمی و ادبی ایران اهل مازندران هستند

                                                    • لک کرمانشاهپاسخ به این دیدگاه 181 15
                                                     سه شنبه 13 شهريور 1397-21:15

                                                     سلام بدلیسی تاریخ نگار کرد در قرن دهم که تیره های مخلف قوم کرد را بررسی نژادی کرده است آنها را به چهار تیره اول کرمانج دوم لک که همان گوران است سوم کلهر و چهارم لر که ریشه همه آنها را گوران بیان کرده و باقوم گیل که در خراسان موقوم شده از یک نژاد گفته در ضمن زبانهای کردی و لری بخصوص لکی که همان گورانی است خیلی شبیه تالشی است می توانید تحقیق کنید

                                                     • لاهیجانیپاسخ به این دیدگاه 175 18
                                                      جمعه 16 شهريور 1397-12:32

                                                      سلام درسته ما گیلک ها در واقع لک های کورد تبار هستیم حمزه اصفهانی می گوید مردم طبرستان به گیلانی ها کورد می گفتند.
                                                      بخش بزرگی از جمعیت گیلان کورد تبار هستند و گیلکی لهجه ای از کوردی است.

                                                      • سه شنبه 13 آذر 1397-2:23

                                                       گیلک یعنی قوم گل و لک لکها از شمال به کرمانشاه رفتن تمام روستاهای مازندران حتی شهرها خودشونو گیلک میدونن خود لک به دو نیم لر و کورد تشکیل شد الان مردم شمال همه بیشتر قوم گل هستن تا لک چون لکها از شمال بیشتر فتن البته چندهزار سال پیش رفتان و حتی به بابل حمله کردن و پانصدسال بر بابل حکومت کردن

                                                     • پنجشنبه 12 بهمن 1396-21:4

                                                      همشهریان شمالی من زیاد جوش نزنید شمالی که خودش رو گیلک ندونه باید گفت شمالی نیست همه ساکنین بومی شمال از یک قومیت و نژاد به نام گیلک هستند که آزمایشات DNA این یکپارچگی رو هم به اثبات رسونده لهجه ها هم چیزه طبیعی هستش که از یک محل به محل دیگه متفاوت باشه که در باقی زبانها مثل کردی هم این نوع تفاوتها رو براحتی میشه دید با اینحال حتی اگر روزی بیایم نام زبان گفتاری قدیمیان که گیلکی ست را با یک نام جدید جایگزین کنیم بازهم نژاد و قومیت شمالیها که یکیست رو نمیتونیم تغییر بدیم و انکار کنیم در ضمن گیلکان گیلان نیز با لفظ محلی نام زبان بومی خودشون رو گلکی یا گیلکی ادا میکنند که در متون نوشتاری بصورت گیلکی تثبیت شده و جا افتاده شده.
                                                      بجای بزرگ کردن محدود تفاوتهاتون که حاصلش ایجاد تفرقه و کوچیکتر کردن خودتونه سعی کنید متحد و یکپارچه عمل کنید.

                                                      • چالوسی ریکاپاسخ به این دیدگاه 177 6
                                                       چهارشنبه 28 شهريور 1397-16:16

                                                       زبان گیلکی ربطی به زبان طبری ندارد.
                                                       اولا اینکه طبری نام تاریخی و باستانی این زبان هست و در طول تاریخ این زبان نامش طبری بود که معرب واژه تپوری هست
                                                       دوما زبان گیلکی به شدت به فارسی نزدیک هست و از نطر دستوری با زبان طبری متفاوت هست
                                                       سوما زبان گیلکی اصالت چندانی ندارد
                                                       چهارما زبان گیلکی برای همه اهالی گیلان قابل فهم نیست مثلا اهالی لاهیجان زیاد زبان مردم فومن و رشت را متوجه نمی شوند
                                                       پنجما تفاوت دستوری و اوایی در زبان گیلکی لاهیجان و گیلکی رشت و فومن کاملا مشهود هست
                                                       ششما از نظر تاریخی نه تنها استعمال زبان طبری از زبان گیلکی قدمت بیشتری دارد بلکه استعمال واژه زبان مازندرانی نیز قدمت فراوانی دارد و ظهیرالدین مرعشی از زبان مازندرانی به عنوان زبان اهالی طبرستان نام برده است
                                                       هفتما مردم طبرستان از نطر قومیتی از ترکیبی از اقوام سکایی تبار امارد و هیرکانی و تپور هستند و حتی خاندان ممتاز سکایی تبار پارت همچون کارن و اسپهبدان و اسپندیار نیز ساکن طبرستان بودند ولی در گیلان اقوام کادوسی و گل ساکن بودند پس قوم گیل که همان گیلک هست و در گیلان می زیست ربطی به ما مازندرانی ها ندارند
                                                       هشتما واژه گیل در زبان گیلکی به معنی گل هست ولی در زبان مازندرانی به گل تیل می گویند
                                                       نهما واژه گیل خود ریشه سانسکریت دارد و واژه گیل در زبان پهلوی و پارسی میانه به عنوان صفت استفاده می شد
                                                       دهما شاهان پارسی ساسانی تبار ساکن فرشواذگر که شامل گیلان و مازندران و گرگان میشد از واژه گیل و اسپهبد به عنوان لقب استفاده می کردند و به خود گیل گیلانشاه و اسپهبد اسپهبدان می گفتند در حالی که از قوم پارس بودند و ساسانی تبار بودند
                                                       ضمنا خیلی از حکومت های شمال ایران مثل ال بوییه و دابویگان و غیره اصالت ساسانی داشتند حتی سلسله صفاریان و سامانیان نیز ساسانی تبار بودند و این نشان دهنده حضور گشترده پارسیان و ساسانیان در گیلان هست
                                                       همچنین ما در در اواخر حکومت ساسانی ما شاهد کوچ برخی مردمان مازندران به هندوستان و یزد و کرمان هستیم که کوچندگان ساکن در هندوستان اصالت طبری دارند در هندوستان به عنوان پارسیان هند شناخته می شوند
                                                       در اخر باید بگویم ما دو قوم با نام لر داریم که یکی بصورت لور تلفظ می شود و دیگری بصورت لٌر تلفط می شود ان قومی که بصورت لٌر تلفظ می شوذ در لرستان ایران ساکنند و لر زبانند ولی قومی که بصورت لور تلفظ می شود از هندوستان به بلوچستان ایران کوچ کردند و بعد ها ساکن بروجرد لرستان شدند
                                                       ضمنا مردم اسکاتلند به زبان خود گیلیک می گویند ولی خود را سلتی تبار می دانند و این ربطی به گیلک بودنشون نداره چون قوم گب در گیلان در غرب سفید رود می زیست ولی متاسفانه برخی دوستان مردم اکاتلند را گیلک می نامند همانطور فرانسوی ها را بخاطر قوم گل گیلک می دانند

                                                      • سینا شمال پاسخ به این دیدگاه 135 11
                                                       چهارشنبه 1 آذر 1396-18:48

                                                       گیلان مازندران گلستان همه شمالی هستیم فقط به سه استان تقسیم شدیم نه به سه گروه ما گیلک ها هم مازندرانی مفهمیم هم مازندرانی ها گیلگی میفهمند

                                                      • جمعه 19 آبان 1396-20:10

                                                       والا ماهم گیلکیم بلا گیلکیم. هفت پشت ما بخودشون گفتن گلک حالا یه سری تازه به دوران رسیده که عارشونم میاد گلکی حرف بزنن میگن شمابیسوادین که به خودتون میگین گلک بجاش بگید شمالی مازنی تبری
                                                       بابا ما با گیلانی ها و گلستانی ها زبانمون یکیه اقلیممون یکیه تاریخمون یکیه لباسمون یکیه موسیقیمون یکیه تقویممون یکیه بخودمونم که میگیم گلک/گیلک. بخدا این کارا خودزنیه اینجور دلسوزی برا مازندران نکنید

                                                       • فرهاد استرآبادیپاسخ به این دیدگاه 204 14
                                                        چهارشنبه 24 آبان 1396-9:30

                                                        آقای گیلکی که خودت را مازندرانی و گلستانی جا میزنی اولا من خودم بچه بلوار غدیر گرگانم اینجا ما خودمون را طبری می دانیم و کسی خودش را گلک و گیلک نمی نامد گلک فقط سمت ساری و آمل توسط عده خیلی محدودی کاربرد دارد
                                                        در ضمن گل اسم یک قوم هست که در گیلان می زیست در حالی که در مازندران اقوام سکایی تبار آمارد می زیستند و در گرگان قدیم یعنی گنبد امروزی اقوام سکایی تبار هیرکانی می زیستند بعد ها اقوام سکایی تبار تپور وارد گلستان و مازندران شدند و هم زمان با آن ها دو خاندان ممتاز از پارت های سکایی تبار یعنی کارن ها و اسپهبدان نیز وارد گلستان و مازندران شدند پس نه ما گلستانی ها گیلک هستیم و نه مازندرانی ها گیلک هستند ما ترکیبی از اقوام سکایی تبار آمارد تپور هیرکانی و پارت هستیم الانم خودمان را طبری تبار می دانیم زبان طبری قدمت زیادی دارد با افتخار خود را طبری می نامیم

                                                       • مازیار پاسخ به این دیدگاه 140 13
                                                        يکشنبه 7 آبان 1396-3:33

                                                        خب همه می دونیم واژه گیلک از گل گرفته شده و گیلکها چون تو منطقه ای گل آلود زندگی میکردن اسم قومشون رو گذاشتن گیل و به قول آقایان گیلانی مثل کولاییان و ... ما مازندرانی ها برخلاف منابع تاریخی گیلک هستیم حالا نمیدونم چرا نمیگویم گیلک این یه اشتباه ،بعدشم مازندرانی ها به گل گیل نمی گن بلکه تیل میگن پس اسم زبون ما باید تیلک یا تیل باشه نه گیل فکر کنم آقای کولاییان به این فکر نکرده بودن

                                                        • جمعه 10 شهريور 1396-11:5

                                                         اگر رادیو تلوزیون از ساری و رشت به تنکابن منتقل بشه این دو قطبی منحل میشه .
                                                         چرا مجری های سیمای استان مازندران با لهجه ی رامسری و تنکابنی صحبت نمیکنن ؟!

                                                         • شهسواری ریکاپاسخ به این دیدگاه 131 11
                                                          سه شنبه 4 مهر 1396-20:45

                                                          مو شه تنکابنی هیسمه. امی زوان مازندرانی هیسه. البته در تنکابن چالوسی و املی و بابلی و نوشهری و نوری خیلی ساکن هسنه.هر کس شه لهجه ره داره.

                                                         • اشکور رامسر تنکابنپاسخ به این دیدگاه 98 29
                                                          سه شنبه 7 شهريور 1396-22:57

                                                          دوقطبی بابلی-رشتی به نام مازنی-گیلکی نمیتونه بین مردم خطه ما شکاف بندازه تا راه برای نفوذ آریایی ها به سواحل دریا باز بشه .

                                                          • چهارشنبه 21 تير 1396-0:46

                                                           همانطور که کردها از کرمانشاه تا کردستان خود را کرد ترکها از اردبیل تا زنجان و تبریز خود را ترک میدانند شمالیها از گیلان تا مازندران گلستان سمنان ارتفاعات الموت قزوین طالقان تا شمال کرج مردمان گیلک هستند با گویشهای متفاوت

                                                           • سه شنبه 20 تير 1396-22:55

                                                            با عرض سلام و ادب اگه تقسیمات کشوری به معنی تفاوت نژاده که باید گفت گلستانی ها گلستانی هستند در ضمن دو روز دیگه مثلا مازندران به دو قسمت تقسیم بشه هر کدون یه نژاد مستقل میشن

                                                            • سوادکوهیپاسخ به این دیدگاه 153 25
                                                             سه شنبه 16 خرداد 1396-14:45

                                                             همین که امیر پازواری اهل بابلسر رو آملی میدونه معلومه بقیه حرف هاش چیه.گیلان و تبرستان دو سرزمین همسایه در کنار هم هستن نه هیچ چیز دیگه ای.زبان ما تیری هست نه گیلکی چون ما اصلا گیلک نیستیم.

                                                             • يکشنبه 7 آبان 1396-3:8

                                                              شنیدم که اصلیت امیر پازواری سوادکوه است

                                                              • شرق مازندرانپاسخ به این دیدگاه 39 188
                                                               پنجشنبه 25 خرداد 1396-12:19

                                                               کی گفته ما گیلک نیستیم ما که شرق مازندرانیم همه خودمونو گیلک میدونیم پدربزرگهای ماهم خودشونو گیلک میدونستن اسم استان ما فقط مازندران یعنی استان زنبور داران ماز یعنی زنبور الان چندسال شنیدیم زبان ما مازی یعنی زنبوری شده بعد تمام مردم شرق مازندران و غرب استان گلستان و شمال سمنان خودشونو گیلک میدونن پس اینجوری سمنانی ها بگن زبان ما سمنانی گلستانی ها بگن زبان ما گلستانی این نشد حرف تبری نام یک حکومت در شمال کشور بود مثل حکومت قاجار ساسانیان و غیره که بر ایران حکومت کردن قوم ربطی به حکومت نداره کسانی که میگن پدر بزرگهای ما بیسواد بودن به اشتباه خودشونو گیلک دونستن کاملا در اشتباه هستن چطور تمام قومهای دنیا قوم خودشونو فراموش نکردن فقط ما فراموش کردیم پدر بزرگهای ما بیسواد بودن ابله که نبودن قوم خودشونو فراموش کنن تازه اثار باستانی کشف شده در ارتفاعات شرق مازندران که قدمت اثار بالای چند هزارسال میرسه نشون میده گذشتگان این منطقه کاملا باسواد بودن حتی با سواد تر از ما بودن بعد استان کرمانشاه قبلا با استان کردستان یکی بود الان جدا شد قدیمی های کرمانشاه خودشونو کورد میدونن جدیدیا میگن ما قوم کرمانشاهی هستیم بعد مدتی متوجه شدن در اشتباه هستن خودشونم کورد هستن الانم ما گیلک هستیم اما گیلک شرق مازندران نه گیلک گیلان البته روزی همه مردم مازندران غرب استان گلستان شمال سمنان و گیلان همه یک قوم کوچک بودیم کم کم زیاد شدیم بین زبان فرق افتاد دچار لهجه مختلف شدیم

                                                               • مازیار پاسخ به این دیدگاه 163 12
                                                                يکشنبه 7 آبان 1396-3:13

                                                                یعنی نیما اشتباه کرده گفته زبانمان تبریه بعدش اگه ما گیلکیم پس چرا پدربزرگامون به زبونشون می گفتن گلکی و گیلکی نمیگرفتم پس این یه دلیل که ما گیلک نیستیم و اثار تاریخی مختلفی که میگه زبون ما تبریه نه گیلکی شما هم احتمالا اهل گیلانی نه شرق مازندران چون اکثر قریب به اتفاق مازندرانی زبونشون مازنی میدونن

                                                                • روبارمله ای ریکاپاسخ به این دیدگاه 35 3
                                                                 سه شنبه 21 خرداد 1398-4:24

                                                                 من خودم شرق مازندرانی هستم از شهرستان نکا. شرق مازندرانی ها به زبونشون میگن مازندرانی هیچ کس نمیگه گلک. به شما هم نمیخوره شرق مازندرانی باشید چون شرق مازندران به زنبور نمیگن ماز میگن زرزم حتی شهرای مرکزی مازندرانم نمیگن ماز بلکه میگن کنگلی. شما احتمالا شرق گیلانی هستید که خودتونو شرق مازندرانی جا زدین.

                                                              • سه شنبه 13 مهر 1395-21:41

                                                               همین حرفهاروزدیدکه امروزرشتی ها(نه گیلانی ها) زبونشونو ازقدشون درازترکردن ودرموردمازندران پرت و پلا میگن. شهرِ بافرهنگِ ررررررررررررررشت!!!!!!!!!! هه!

                                                               • شنبه 8 ارديبهشت 1397-23:54

                                                                گیلک فقط مخصوص گیلان نیست درگیر اسم استان نباشید . گیلک یه قوم بزرگه با یه تاریخ درخشان رجوعت میدم به تاریخ دیلمیان

                                                                • مقصودلو تبریزیپاسخ به این دیدگاه 44 16
                                                                 يکشنبه 5 اسفند 1397-15:48

                                                                 ما ترک ها هم مختص به آذربایجان نیستیم مثلا ترک های زیادی در رشت و انزلی ساکنند و شهر آستارا یک شهر ترکنشین هست
                                                                 حتی ترک ها بعد از فارس ها دومین قوم بزرگ تهران هستند و پس از آن مازندرانی ها و گیلک ها بیشترین جمعیت را دارند

                                                               • يکشنبه 11 مهر 1395-21:16

                                                                کاملا درست گفته
                                                                ماهم گیلکی حرف میزنیم

                                                                • شنبه 29 دی 1397-3:7

                                                                 داداش خیلی مغزت شستشو رفتها من بچه گیلانم مازندرانیا رو برادر خونی خودم میدونم چون بقول پدر بزرگم از قدیم بودن و هستن و اینو بدون به جوری چشت این اتحاد بیشتر و بیشتر تر میشه

                                                                 • يکشنبه 7 آبان 1396-3:15

                                                                  کاملا غلط گفته زبونمون تبریه

                                                                 • علی اکبر رویانیانپاسخ به این دیدگاه 50 199
                                                                  دوشنبه 29 شهريور 1395-0:5

                                                                  حرف اشتباهی نزده این وبلاگ.اصولا گلک یا گیلک بودن بع معنی گیلانی بودن نیست.اردبیلی ها ترکن.تبریزی هاهم ترکن ولی اردبیلی ها تبریزی نیستن.خیلی واصخ ومشخصه مه زبان مازندران وگیلان ونژاد نازندران وگیلان یکیه.البته با تفاوت هایی در بین دواستان وداخل هردواستان وجود داره.مسلما خیلی ها میخوان که بین مازندران وگیلان شکاف به وجود بیاد تاراحت تر منابع ما به تاراج بره.اما حقیقت رو ما از پدران وندانمون شنیدیم والان بابیشترشدن رابطه بین شهرها وروستا ها این حقیقت روحس میکنیم ووظیفه داریم اون رو به فرزندانمون منتقل کنیم

                                                                  • يکشنبه 7 آبان 1396-3:18

                                                                   اول معلوم کنید اصلیت قوم گیلک چیه بعد همه رو گیلک کنید اینا آماردن کاسپین کادسون از داغستان روسیه اومدن بالاخره چی هستن؟

                                                                  • شرق مازندرانپاسخ به این دیدگاه 52 176
                                                                   شنبه 6 شهريور 1395-5:5

                                                                   ما که بچه شرق مازندرانیم همه خودشونو گیلکی میدونن چه روستا های کنار دریا چه روستا های کوهای اطراف سمنان چه منطقه جنگلی چه شهر همه خودشونو گیلک میدونن چندتا روستا های کنار دریا اسمشون حتی گیل داره مثل گیل خیل یا گیل محله و گلبستان و روستای کنار دریا که در منطقه دشت زندگی میکنن خودشونو گیلک میدونن اصلا نمیدونن به مازندرانی چی هست

                                                                   • سه شنبه 23 مرداد 1397-20:48

                                                                    گیلان و مازندرانی دوقوم متفاوت و نژادی متفاوت دارند گیلک ها نژادی کادوسی دارند مازنی ها ترکیب از سکاها و آمادر ها و پارت ها هستند بنده ب هر دو زبان شناخت دارم و تحقیق انجام دادم در شرق مازندران ب دلیل نزدیک ب گیلان ب ز بان گیلکی نزدیکبیشتری دارند و زبانی مانند کجوری هم نادیده گرفته نشود اما در مناطقی از سمنان ۹۰درصد مازندران و همینطور گلستانی های عزیز به زبان طبری گویش میکنند مردم مناطقی همچون کلات سمنان و شهمیرزادو پرورو و ...فیروزکوه و دماوند تهران و گلستان زبان خود را طبری میدانند و چه طبری چه گیلکی زبان قابل احترام مردمانشون هست وحتی فرهنگ های این مناطق هم متفاوت است مازنی ها گلستانی ها و مناطق ذکر شده سمنان و تهران رنگ پوستی سبزه مانند دارند مردم مازندران علاقه زیادی به آفتاب دارند ولی گیلک ها سفید پوست تر هستند اگر درتاریخ هم نگاه کنید میتونید بفهمید ک مناظقی از تهران و گلستان و سمنان و مازندران استان یکپارچه طبرستان رو تشکیل میدادند و هنوز هم به هم عرق دارند

                                                                    • يکشنبه 7 آبان 1396-3:20

                                                                     دروغ که کنتور نداره بگو تا گیلگهای گیلان باور کنن تازه خودتون گیلانی هستی راست بگو

                                                                    • کوهی ریکاپاسخ به این دیدگاه 74 24
                                                                     جمعه 17 ارديبهشت 1395-16:42

                                                                     میدونید مشکل از کجاست؟
                                                                     از اونجایی که مردم مناطق کوه نشین که کمترین دست درازی به قلمروشون شده خودشون رو مازندرانی(مناطق دشت نشین که همیشه در معرض تغییر و تحول بودن چه از نظر سیاسی و فرهنگی(زبان)) نمیدونستن در واقع دو تا منطقه جدا افتاده بودن و زبان خودشون رو گلکی میدونستن،
                                                                     فکر نکنم مردم دشت مازندران بگن ما گلکی صحبت میکنیم؟

                                                                     • دشته ریکاپاسخ به این دیدگاه 18 107
                                                                      شنبه 9 تير 1397-2:36

                                                                      من بچه جلگه مازندرانم . از قدیم گفته بودن زبان گلکیه

                                                                      • جمعه 10 شهريور 1396-11:0

                                                                       ما در تنکابن و رامسر به زبانمون میگیم گلکی و گیلکی

                                                                      • يکشنبه 12 ارديبهشت 1395-18:0

                                                                       با سلام.ما بر خود می بالیم که زبانمان گیلکی(کِلِکی)است.ما بهشهری ها زبان خود را گلیکی میگوییم ولی رسانه ها به مردم فشار می ظآورند که زبانشان را مازندرانی بنامند که هرگز چنین نیست.

                                                                       • گلکان سرزمین زیبای هاپاسخ به این دیدگاه 75 231
                                                                        يکشنبه 24 آبان 1394-0:49

                                                                        لطفا این مطلب اصلاح بفرمایید
                                                                        تقریب سر تا سر این خطه زیبا زبان خودشون با افتخار گلکی گیلکی میدانند و با افتخار ما زیبا ترین و لطیف ترین فرهنگ داریم و گیلک مازندرانی یا گیلان و کل این خطه .... هستیم لطفا به احترام مردم مازندران از واژه گلکی یا گیلکی استفاده کنید

                                                                        • جمعه 22 آبان 1394-15:8

                                                                         این را هم اضافه کنم که آدرس وبلاگ بنده مدتی است به آدرس زیر تغییر کرده:
                                                                         www.v6rg.com
                                                                         شيمئه قوربؤن بوشوم. شيمئه خؤنابدؤن.

                                                                         • جمعه 22 آبان 1394-15:7

                                                                          باور کنید قصد بنده از گیلکی خواندن زبان مردم گیلان و مازندران، این نبوده و نیست که داشته‌های ارزشمند مردم مازندران را به نام مردم گیلان بزنم.
                                                                          هرکه مرا بشناسد و نوشته‌هایم را بخواند می‌داند که همیشه می‌گویم هر آنچه ما داریم (گیلکی‌زبانان گیلان)، کهنترش را گیلکی‌زبانان مازندران دارند.

                                                                          فراموش نکنید که گيلمرد با گیلک فرق دارد. گیلکیعنی کسی که زبانش گیلکی است.
                                                                          یکی از دلایل کهنتر بودن همه چیز نزد مردم مازندران همین کلمهٔ گلکی و گیلکی است.
                                                                          کسانی که این زبان را بشناسند می‌دانند که صورت قدیمی کلماتی چون ميخ و سيخ و سيب و...، مخ و سخ و سب بوده.
                                                                          گلکی هم بی شک صورت قدیمی‌تر گیلکی بوده که نزد مردم مازندران استفاده می‌شده.
                                                                          منبع من گفتگوی رودرو با بسیاری از پيران روستاهای ارتفاعات مازندران است و اصرار و اطلاعاتی که دوستان مازندرانی‌ام در اختيار بنده قرار داده‌اند و صد البته برسی ساختاری این دو گونهٔ زبانی.

                                                                          ببینید. با این حرف من که نام زبان هر دو ما گیلکی/گلکی است نه قرار است شما گیلانی شوید و نه ما مازندرانی. بلکه قرار است به ريشه و تبار مشترکمان پی ببريم.

                                                                          این نام ناقض نامهای ديگر نيست. همان طور که زبان گیلکی در میان رشتی‌هابه رشتی مشهور است یا در بين گالشان به گالشی.

                                                                          کاش این را حمل بر دشمنی و تمامیت‌خواهی نکنید. این يک واقعيت تاریخی است. بزرگانی چون ع. پاشایی و درویشعلی کولاییان نیز مستندات و دلايل علمی خود را در این مورد بيان کرده‌اند.

                                                                          صد البته دو گونهٔ گیلکی گیلان و گیلکی مازندران (که من به احترام دوستان و همتباران مازندرانیم آن را به صورت گلکی/تبری/مازرونی می‌نويسم) امروزه با هم تفاوتهایی دارند.
                                                                          اما پیشنهاد من این است که پیشوند گلکی را حذف نکنیم. این نشانهٔ همبستگی ما و زبان مشترک ماست.

                                                                          • شمالی ریکاپاسخ به این دیدگاه 71 165
                                                                           سه شنبه 5 آبان 1394-23:13

                                                                           ما مازندرانیها زبونمون بدون شک گیلک هستش الان هم زبونمون شباهت زیادی به گیلانیها داره به این معنی که ریشه هر دو یکی هست.اگه بررسی کنید از رشت تا گرگان خیلی به تدریج تغییر میکند یعنی شما نمی تونید دقیقا یک منطقه را مشخص کنید که مرز بین دو زبان باشد زنده باد گیلان و مازندران

                                                                           • دوشنبه 4 خرداد 1394-15:51

                                                                            لغات گیلان و مازندران لغات سیاسی هستند توجه کنید که گیلک به معنای سرزمین گیل ها است و لک پسوند مکان درواقع تمام گیلان و مازندران و سمنان (شمال) گیل هستند و زبانشان گیلکی و پهنه سرزمین محل زندگیشون گیلک و زبانشون گیلکی(گلکی) یعنی همه ما متعلق به سرزمینی تقریبا پهناور شامل پهنه ذکر شده به نام گیلک هستیم

                                                                            • کارن تبرستانیپاسخ به این دیدگاه 87 209
                                                                             پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394-10:10

                                                                             با سلام.لطف کنین به نظر بنده احترام بگذارین و نظر من رو حذف نکنید!
                                                                             باید بگم که مردم گیلان و مازندران و غرب گلستان و شمال سمنان گلک(گیلک) هستند.همون طوری که همین الآن هم به زبون خودمون می گیم گلکی.استاد کولاییان محقق اهل ساری به زیبایی اثبات کرده که استفاده از کلمه گلک(گیلک) از سوی مازندرانی ها برای نامیدن خود کاملا درست و صحیح می باشد.برای مطالعه نظر ایشان این مقاله را حتما بخوانید.http://kulaian.com/Content/Mazandaran-and-History/900905152923.html
                                                                             آخه من موندم که مگه میشه یه مردمی به اشتباه به خودشون بگن گلک،بعد یه عده از افراد تحصیل کرده!!! از راه برسن و بگن نه خییییییییییر، شما بی سواد ها چند قرن هستش که به اشتباه به خودتون می گین گلک،اما نگران نباشین.ما تحصیل کرده ها!!! شما رو از گمراهی نجات می دیم.شما گلک نیستین و باید بگین مازنی یا تبری یا تپوری یا … و دو روز دیگه هم یه اسم جدیدتر برای مازندرانی ها از خودشون در میارن.اما شمایی که می گین زبان ما طبری یا مازنی هست،برو به یه پیرمرد و یا اصلا به یه آدم میانسال مازندرانی بگو بیا با هم طبری حرف بزنیم.طرف به آدم می خنده.آخه چه طور بعضی ها این قدر ساده لوحانه فریب یه عده رو می خورن وبه شعور اجدادشون توهین می کنن!!زنده باد گیلکی.زنده باد گلک.
                                                                             پاسخ دادن

                                                                             • پنجشنبه 13 آذر 1393-17:4

                                                                              ما فقط با اتحاد با گلستانیها و گیلانیها می تونیم از حقمون دفاع کنیم
                                                                              اگه اینقدر تفرقه نداشتیم وضعمون این نبود
                                                                              باید گلکی حفظ بشه

                                                                              • چهارشنبه 12 آذر 1393-17:32

                                                                               طایفه ی من از بزرگترین طایفه های سادات مازندران است که در جنوبی ترین قسمت ساری و در حدود مرز استان مازندران ، سمنان ساکن است.

                                                                               من که تا به یاد دارم و از بزرگان طایفه شنیده ام، همه خود را گلک و زبانشان را گلکی می نامند، با آنکه عده ای بی سوادمان می خوانند. ظمنا با احترام به تمام مازندرانیان بزرگوار ، ما خود را مازندرانی نمی دانیم ، یعنی نه فقط ما ، هیچ یک از روستا ها و طوایف اطراف خود را مازندرانی نمی دانند ، بلکه شرم دارند از مازندرانی نامیدن خود.

                                                                               همچنین نیازی نیست دیگران برایمان تعیین و تکلیف کنند ، ما می دانیم چه و که هستیم

                                                                               امان گلک ویمی ، گلکمی ، امه زک و زا گیلک موندنده

                                                                               • سه شنبه 22 تير 1395-15:26

                                                                                شما از مدل حرف زدنتون میاد که شمالی نباشین، کل ایران آرزو دارن شمالی باشن ،آقای سمنانی ما افتخار میکنیم با شما هم استانی نیستیم

                                                                                • گیلانشاهپاسخ به این دیدگاه 0 18
                                                                                 چهارشنبه 15 بهمن 1399-0:41

                                                                                 من اندکی در شاهرود و بسطام و روستاهایش سفر کردم دران روستاهای کوهستانی همه مردم خود را گیلک و زبان خودشانرا گیلکی میدانستند من در دانشگاه با بچه های مازندران هم

                                                                                 اتاق بودم و به سرعت زبان آنها را که از نظر دستوری و لغات با گیلکی گیلانبسیار مشابهت داشت یاد گرفتمو فهمیدم که از انزلی تا چنگل گلستان ساکنان بومی گیلک و زبانشان هم گیلکی است با لهجه های گوناگون مثلا آستانه اشرفیه در 25 کیلومتری رشت قرار داردولی من زمانی که بچه بودم با خانواده برای زیارت آنجا رفتیم صحبت ولهجه آنها را متوجه نمیشدم
                                                                                 به این شعر که به گیلکی گیلان است توجه کنید آیا مازدرانی ها معنی اش را در نمی یابند هرکسا دار بزنن جنگلی حشمت نگونن هر کی جنگل بخوسه میرزا کوچک خان نبونه

                                                                               • يکشنبه 5 مرداد 1393-15:30

                                                                                من متاسفم که سایت وزین شما دست به این اقدام عجولانه زده و بدون تامل جبهه گیری کرده.
                                                                                در مازندران و گلستان و حتی سمنان همه افرادی که سنی از آنها گذشته می گویند که زبانشان گلکی است و خو را گلک می دانند . اما متاسفانه در نسل جدید تلاش شده کمتر از این حقیقت صحبت شود .
                                                                                از هرکس در مازندران و گلستان بخواهید که از پدران و ماردان و پدربزرگان و مادربزرگانشان این سوال را بپرسند که زبان شما چیست و شما کی هستید ؟
                                                                                شک نکنید همه خواهند گفت ما گلکیم و زبانمان گلکی است.

                                                                                • شنبه 23 شهريور 1398-18:30

                                                                                 پدرم مازندرانی و مادرم گیلانیست. پس از خیلی از افراد شمالی ترم. و این گفته ی شما رو تایید میکنم.

                                                                                 • سه شنبه 19 فروردين 1399-3:27

                                                                                  فقط میخوام به قدمت نام مازندران اشاره کنم و بگم اصلا اسم گیلان کی به فرهنگ لغات اضافه شده ؟ آیا استانی رو میشناسید که از نظر قدمت اسم با مازندران رقابت کند

                                                                                  • محمدصدراپاسخ به این دیدگاه 2 28
                                                                                   سه شنبه 20 خرداد 1399-0:32

                                                                                   سیستان بسیار قدیمی تر دونسته میشه همینطور فارس

                                                                                • دوشنبه 1 ارديبهشت 1393-10:37

                                                                                 استفاده از واژه زبان گیلکی با گویش مازندرانی شاید برای مردمان این ناحیه صحیح تر باشد. آنچیزی که واضح است گیلکی بودن زبان تمامی مردمان بومی و اصیل گیلان و مازندران است در اصالت این امر هیچ شکی نیست. آنچیزی که این مساله را برای ما شمالیها تبدیل به یک دغدغه کرده پاشیدن بذر تفرقه و احساس از خود بیگانگی هست که سالها اقوام مهاجم به سرزمینهایمان در قبال ما داشته اند. حکایت تفاوت ما گیلکهای گیلان و مازندران حداکثر مانند تفاوت کردهای کرمانشاه با کردستان می باشد مردمانی که اغلب در مواجهه با همدیگر به خاطر تفاوت فاحش گویشی با هم مجبور به فارسی صحبت کردن با یکدیگر هستند با اینکه هر دو خود را کرد میدانند پس اینکه اگر یک کرد کرمانشاهی لهجه کردی یک مهابادی را متوجه نشود هیچ دلیلی ندارد که در هویت کرد بودن خودش شک کند و یا آن یکی را کرد نداند. بله ما (گیلانیها و مازندرانیها) بیش از سایر اقوام دیگر فرهنگ و ریشه هایمان بازیچه هرزه گویان قرار گرفته پس چندان نیز عجیب نیست سردرگم و بی محابا به دنبال یک هویت جدید برای خود بگردیم و هویت پدرانمان را که سالها خود را گیلک خطاب کرده اند مورد تشکیک قرار داده و چشم و گوش خود را بر روی واقعیت هویتی خود بسته و چند روزه با فلسفه بافیهای جدید به ظاهر شیرین و با کمک غیرخودیها هویت جدیدی را برای خود بیافرینم. شک نکنید که ما گیلکها از سایر اقوام دیگر از لحاظ افتخارات تاریخی فرهنگی و ... کم که نداریم هیچ بلکه بسیار سربلندتریم.
                                                                                 روزی از یکی از اساتید گیاهشناسی که خود از اهالی چالوس یا نوشهر بود شنیدم که میگفت واژه مازندران گرفته شده از اصطلاح مازو در آن میباشد یعنی ناحیه ای که درخت مازو (بلوط) در آن زیاد بوده (یعنی اشاره به هویت قومیتی خاصی ندارد) و این واژه مازنی یا مازرونی یا ... یکی از واژه هایی است که امروزه تفرقه افکنان میخواهند جایگزین واژه اصلی هویتیمان که پدرانمان سالها با آن انیس هستند (یعنی واژه قوم گیلک) بنمایند و یا ما را غرق در توهمات جدید و بی اساس نمایند و فاصله هایمان را هر روز بیشتر و بیشتر نمایند. (چقدر سخت است هم فرهنگهایمان در استان مجاور گلستان تحت تاثیر این سیاستها خود را از نژاد گلی (goli برگفته از واژه گلستان) بدانند.
                                                                                 پس واقعا برای تمام شمالیهای عزیز (تمامی گیلکها) لازمست که فارغ از هرگونه سیاستهای انتزاعی که اقوام دیگر در قبال ما دارند هوشیارتر بوده و به راحتی هویت قومیتی تاریخی و فرهنگیمان را بازیچه نظرات به ظاهر جانبدارانه بیگانگان در قبال خود نکنیم خودمان بهتر از دیگران از اصالت هویتی خود باخبریم پس بهتر است از خواب به ظاهر شیرین خرگوشی بلند شویم و هویت کمرنگ شده پدرانمان را که به دست خودمان در حال کمرنگ شدن و نابودی است دوباره احیا کنیم که در نهایت از خودمان به خودمان کسی نزدیکتر نیست.

                                                                                 • چهارشنبه 20 فروردين 1393-20:13

                                                                                  دوست عزیز چرا فورا جبهه گیری مکنید .این که زبان مازندران گیلکی است را خیلی از مازندرانی هایی که با آنه برخورد داشته ام قبول داشتند .شاید فکر می کنید اکر این را قبول کنید هویت مازندرانی ها مرود زیر سایه گیلانی ها .این طور نیست عزیزم از حقیقت فرار نکنید . زبان مازندرانی و یا این اصطلاح خنده دار مازنی را تنها این چند سال اخیر آدمهای مغرض ویا اکثرا کم سواد رادیو نلویزیون ساخته اند .بنده از افراد مسن وقدیمی هیچ کجا جز لفظ گلکی نشنیده ام.دوست من عوام زدگی چیز خوبی نیست .شاید فکر مکنید انکار ارتباط با گیلانی ها شما را اتهامات افراد نادان دور مکند .به گذشته پر افتخار سرزمین مان بیاندیشیم که پوزه اسکندر و اعراب و مغول ها وصفویه در آن به خاک مالیده شد.وبه آینده ای بنگریم که گیلان و مازندرا تنها با هم فرصت وتوان زنده ماندن دارند. سربلند ببه امه گیلکانه سرزمین .

                                                                                  • شنبه 17 اسفند 1392-0:8

                                                                                   از مطلب خوب شما سپاس گزارم.

                                                                                   همین که -امیر پازواری- رو آملی معرفی کردن(اهل پازوار، بین بابل و بابلسر است) ، نشان دهنده استفاده از مطالب و منابع اشتباه است!

                                                                                   • ادریس مازنیپاسخ به این دیدگاه 34 3
                                                                                    يکشنبه 23 دی 1397-18:32

                                                                                    پسر عموم مامیطرای میگه اهل بابل نه بابلسر بابلسر تازه ها جدا کردن از اسمس معلوم است


                                                                                   ©2013 APG.ir