تعداد بازدید: 3386

توصیه به دیگران 2

يکشنبه 26 ارديبهشت 1395-9:42

نگرانی‌های اولیه درباره سورت برطرف شده است

در نشست بررسی وضعیت موزه ساری، چشمه سورت مطرح شد:12 هزار قطعه آثار تاریخی با قدمت بیش از هزار سال متعلق به ساری داریم که در انبارهای میراث فرهنگی نگهداری می‌شود و خاک می‌خورد/ خیلی چیزها در ساری و مازندران نداریم و فقط این نیست که موزه نداشته باشیم/ اگر قرار است در چشمه سورت اتفاقی افتد جامعه محلی هم باید نقش داشته باشد/ دل‌نگرانی‌های اولیه درباره چشمه سورت برطرف شده است.


مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، کلثوم فلاحی: نشست بررسی وضعیت موزه ساری، چشمه سورت با حضور  مدیرکل گردشگری مازندران و معاون عمرانی استاندار مازندران، مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های مازندران و مسئول مرکز ساری‌شناسی در دفتر فرماندار ساری برگزار شد.

مسئول مرکز ساری‌شناسی در این نشست گفت: 20 سال است درباره موزه مرکز استان صحبت می‌کنیم و این بحث در دولت‌های گذشته هم مطرح شده اما ساری همچنان تنها مرکز استان بدون موزه در کشور است.

حسین اسلامی با بیان اینکه این موزه در دولت گذشته در ساری کلنگ‌زنی هم شد اما رحیم مشایی اعمال نفوذ‎ و پارتی بازی کرد و قرار شد موزه منطقه‌ای در رامسر احداث شود، اظهار کرد: نقشه‌های موزه در هزار صفحه با اعتبار 600 میلیون تومان در زمان هاله نور تهیه شد اما موزه را نه در رامسر احداث کردند و نه در ساری.

وی با اشاره به اینکه موزه منطقه‌ای ساری دو بار کلنگ‌زنی شد، افزود: زمین 17 هزار متری در بخش شمالی پارک قائم برای موزه گرفتیم که حتی آزمایش مکانیک خاک هم انجام شد اما زمین از دست رفت و موزه‌ای نساختیم و همه چیز رفت هوا.

این پژوهشگر با بیان اینکه بیش از 12 هزار قطعه آثار تاریخی با قدمت بیش از هزار سال متعلق به ساری داریم که در انبارهای میراث فرهنگی نگهداری می‌شود و خاک می‌خورد، گفت: ساری 10 برابر سنپترزبورگ تاریخ و فرهنگ دارد اما سنپترزبورگ با همین اندک داشته‌های تاریخی و فرهنگی، 20 کیلومتر موزه دارد و با آثار دیگر ملت‌ها، جاذبه فرهنگی ایجاد کرده است. به داد ساری برسید.

*خیلی چیزها در ساری و مازندران نداریم

در ادامه این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم در سخنانی با بیان اینکه دل‌سوزی‌های اسلامی بجاست و خیلی چیزها در ساری و مازندران نداریم و فقط این نیست که موزه نداشته باشیم، اظهار کرد: خانه کلبادی در حال حاضر به عنوان موزه ساری مورد استفاده قرار می‌گیرد و چنانچه بتوانیم فضای کافی‌شاپ در خانه کلبادی ایجاد کنیم این موزه به موزه مخاطب‌محور تبدیل می‌شود.

دلاور بزرگ‌نیا با اشاره به اینکه اما به فضای موزه‌ای بزرگ‌تر از خانه کلبادی نیازمندیم، تصریح کرد: چون قرار است آثار فرهنگی و تاریخی به نمایش گذاشته شود و مردم با اصالت فرهنگی و تمدنی خود آشنا شوند به همین دلیل نیازمند فضای کالبدی جدیدی هستیم که ویژه به عنوان موزه احداث شود و حق با آقای اسلامی است.

وی با بیان اینکه قرار است چهار سوله 400 متری در بوستان ولایت به عنوان موزه احداث شود، ادامه داد: در دولت‌های قبلی، مصوبه‌های بسیاری درباره موزه ساری شکل گرفت اما اتفاقی نیفتاد و امروز باید مطالبات را به صورت دیگری تعریف کنیم تا موزه تاسیس شود.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دنیا می‌تواند ساری به چشمه سورت بشناسد، تصریح کرد: در دو سال اخیر با وجود اینکه زمین چشمه سورت به گردشگری واگذار نشده بود اما در زمینه رسیدگی به وضعیت سورت از ما مطالبات داشتند.

بزرگ‌نیا با بیان اینکه اعتقاد داریم اگر قرار است در چشمه سورت اتفاقی افتد جامعه محلی هم باید نقش داشته باشد، خاطرنشان کرد: جامعه میزبان باید طعم حضور گردشگر و تاثیر آن بر اقتصاد منطقه را بچشد.

وی افزود: تا واگذاری قطعی منطقه چشمه سورت به سازمان گردشگری، روند اداری یک و نیم ساله در پیش داریم.

مدیرکل گردشگری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر می‌توان با سازه‌های سبک، چشمه سورت را سامان داد، گفت: چنانچه لجن چشمه هم برای قابلیت‌های درمانی قابل استحصال است می‌توانیم این کار را انجام دهیم تا مردم به حوضچه‌های چشمه ورود نکرده و باعث تخریب آن نشوند.

*سورت نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است

همچنین فرماندار ساری در این نشست درباره رسیدگی به وضعیت چشمه سورت، اظهار کرد: اسلامی صدای ساری است و مطالبات مردمی از حنجره اسلامی بیان می‌شود.

احمد حسین‌زادگان گفت: سورت سرمایه ملی و کم‌نظیر است و دل‌نگرانی‌های اولیه درباره این چشمه برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه چشمه سورت نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است و نمی‌توان به سرمایه‌های مردم محلی بسنده کرد، افزود: از محل سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان منافعی را برای مردم منطقه درنظر گرفت.

*شعاع ورود به چشمه سورت تعریف می‌شود

معاون عمرانی استاندار مازندران هم در سخنانی اظهار کرد: قرار بر این است تا واگذاری زمین چشمه سورت از طریق مراجع ذی‌صلاح به سرمایه‌گذار که در بلندمدت انجام می‌شود در کوتاه مدت هم مجوز واگذاری این زمین به سازمان گردشگری انجام شود.

علی نبیان افزود: چون حفظ و حراست این منطقه برای ما مهم است و  گردشگری به تنهایی قادر به حفظ و حراست از منطقه چشمه سورت نیست موضوع را با نیروی انتظامی مطرح کردیم تا با کار تیمی، حراست از منطقه اتفاق افتد.

وی با بیان اینکه شعاع ورود به چشمه سورت تعریف می‌شود تا از ورود مردم محلی و گردشگران به درون حوضچه‌های چشمه جلوگیری شود، گفت: چون با از بین رفتن حوضچه‌های چشمه سورت، قادر به ترمیم این چشمه نیستیم مگر اینکه طبیعت در طول سالیان متمادی، این کار را انجام دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه ایجاد سرویس بهداشتی در منطقه چشمه سورت بسیار دارای اهمیت است، تصریح کرد: در کوتاه‌ترین زمان ممکن که می‌تواند خردادماه باشد اقدامات اولیه برای برون‌رفت از این مشکل انجام شود و تولی‌گری این موضوع هم بر عهده میراث فرهنگی است.

در بخش پایانی این نشست مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های مازندران اظهار کرد: طبق تفاهم‌نامه کشوری که با سازمان میراث فرهنگی داریم چنانچه موجودیت میراثی یک منطقه را به ما تحویل دهند سازمان همیاری شهرداری‌ها نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام می‌کند.

جواد واحدی گفت: سازمان همیاری شهرداری‌های مازندران می‌پذیرد تا سیر مراحل قانونی واگذاری زمین چشمه سورت، مدیریت پروژه را با همکاری دیگر دستگاه‌های مرتبط استان بر عهده گیرد.


  • سه شنبه 28 ارديبهشت 1395-9:7

    لطفا براي يكبار هم كه شده از جلسات خروجي داشته باشيد . چشمه سورت در حال نابودي است .


    ©2013 APG.ir