تعداد بازدید: 3775

توصیه به دیگران 0

شنبه 6 شهريور 1395-13:52

یک روز تعطیل در یک استان تعطیل!

در گزارش پیش رو نویسنده دیده هایش را از گردش خانوادگی یک روزه در امامزاده صالح و ذکریا در منطقه لفور سوادکوه شرح داده و نوشته سه چشمه دستشویی برای این آستان مقدس ساخته بودند که فقط یک باب آن قابل استفاده بود و آن هم البته با ماسک اکسیژن! پیرزنی هم طناب انداخته و از هر مسافر دو هزار تومان ورودی می گیرد، بدون این که امکانات خاصی در اختیار مردم قرار دهد.


مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، سیدرضا میرقربان نژاد: جاده گنج افروز بابل رو که بری بالا، نزدیکی های سد لفور، قطعه ای دیگر از بهشت باصفای مازندران رو می بینی با ورودی های متعدد.

یکی از این ورودی ها به ساختمان نه چندان بزرگ و تازه تاسیسی می رسه که گنبد طلایی شکل اون، از زیارتگاهی حکایت می کنه. رسیدیم به امامزاده صالح و امامزاده ذکریا که چون در اثر سد البرز زیر آب رفتند، مسئولان بنای این امامزاده ها رو اینجا بازسازی کردند.

ابتدای ورودی یک خانم تقریباً مسن و کمی چاق، با هیبت کاملاً روستایی و چماقی در دست، بر تکه سنگی نشسته و با طنابی راه ورودی رو بسته!

این بانوی چوب به دست از هر خودرو مبلغ دو هزارتومن می گیره، بعد طناب رو میندازه که رد بشی.

وقتی دلیلش رو می پرسی محکم و بی واهمه بر سرت داد می کشه که این زمین شالیزاری ما بود و اوقاف درون آن امام زاده درست کرد، مسافرا می آن و می رن و آشغال می ریزن و ما تمیز می کنیم. تازه مگه دو هزارتومن پوله!؟

بهش می گم حداقل اجازه بده ماشینمونو تو حیاط امام زاده ببریم. مرد جوانی که ظاهراً پسر این پیرزن نگهبانه اجازه نمی ده و میگه داخل حیاط امام زاده نمی شه.

ما چون سر صبح رسیدیم هنوز اون چنان شلوغ نبود. زیر سایه ای کنار جوی آب بساط مون رو پهن کردیم. بعد از صبحانه به آب زدیم و یخ در بهشت را تجربه کردیم. فضای طبیعی خوبی داشت، ولی تهی از امکانات.

از آنجا که بسیار مقید به ادای فریضه در وقت فضیلت آن هستیم به آستان مبارک امام زاده رفتیم تا در قبال دوهزارتومانی که پرداخت کردیم، از سرویس بهداشتی استفاده کرده و وضویی بسازیم و نمازی بخوانیم.

سه چشمه دستشویی برای این آستان مقدس ساخته بودند که فقط یک باب آن قابل استفاده بود و آن هم البته با ماسک اکسیژن!

شیر آب دارد ولی آب ندارد، باید با یک بطری آب معدنی از رودخانه آب بیاری و استفاده کنی.

حالا دیگه در حیاط امام زاده رو باز کرده بودند، چون بیرون جای پارک ماشین نیست. این مادر و پسر از هر خودرو 5 هزار تومن گرفتند و حیاط امامزاده رو هم پر ماشین کردند.

داخل صحن مطهر دو قطعه سنگ قبر کنار هم هست. روی یکی نوشته امام زاده صالح که سال 78 در جریان ساخت سد لفور از روستای لفورک به اینجا انتقال داده شده، دیگری هم امام زاده ذکریا که از روستای اسبوکلا توسط آب منطقه ای استان و با همکاری اداره اوقاف به اینجا آورده شدند!

مردم مازندران در یک روز تعطیل در یک استان تعطیل که مسئولانش بیشتر از اقدام و عمل، حرف می زنند در کنار خانواده مجبورند تنها و تنها از طبیعت خداوندی لذت ببرند؛ کبابی و دوغی و البته قلیانی که کنار بیشتر سفره ها می بینی!

 


 • لفوری متعصب پاسخ به این دیدگاه
  جمعه 12 شهريور 1395-9:44

  بنام خدا دوستان سلام اولا این امام زاده از جاهای دیگر به اینجا منتقل شده و درزمین این خانم متولیان اصلی امامزادها به شهر منتقل شدند جایگاه امام زاده با توجه موقعیت دکنار رودخانه اشتباه بود در ثانی روزانه هزاران ماشین وارد منطقه می شوند و هر ماشین 4سرنشین جمعیت را ملا حظه فرمایید کجا می روند منطقه لفور محل تاخت وتاز بابلیها شده و حتی به غلط این منطقه متعلق به سوادکوه را جزو بابل می دانند ...شما در شهر از آب روغن می گیرید یک بنده خدا روستایی بی سرپرست مخارج زندگیشانرا از این طریق تامین می کند ...

  • سه شنبه 9 شهريور 1395-11:52

   دوست عزیز نویسنده بد نیست که کمی به نگهداری صحیح محیط زیست مناطق گردشگری علی الخصوص همین منطقه مذکور بپردازی که گردشگران عزیز میان میل میکنند و تفریح میکنند و زباله و خرابی هارو میزارن برای بومی های بی نوا پر میکنند منطقه رو از زباله انصاف چیز خوبیه

   • سه شنبه 9 شهريور 1395-11:13

    سلام وارونه ننویسید اولا لفور جزو شهرستان سوادکوه است و راه را اشتباهی به مردم نشان دادید گزارش غلط می باشد و باید اصلاح شود

    • يکشنبه 7 شهريور 1395-15:24

     والله گریه آوره! جشم اوقاف روشن!


     ©2013 APG.ir