تعداد بازدید: 1978

توصیه به دیگران 0

چهارشنبه 25 مرداد 1396-13:55

کاهش تراز آبی دریای خزر/ پسرفت آب متوقف شد

 چهارمین نشست یکروزه هماهنگی ارگان های دریایی مرتبط تولید داده های پایه تراز آب دریای خزر در بندرامیرآباد برگزار شد. در این نشست با اشاره به کاهش تراز آبی دریای خزر از سال ۱۳۷۴ تاکنون، بیان شد: پسرفت آب دریای خزر در سال آبی جاری نسبت به سال آبی  گذشته متوقف شده است.


 مازندنومه، سرویس اقتصادی: چهارمین نشست یکروزه هماهنگی ارگان های دریایی مرتبط تولید داده های پایه تراز آب دریای خزر با حضور نمایندگانی از سازمان نقشه برداری کشور، مرکز علوم جوی و اقیانوسی، بنادر شمالی کشور، شرکت آب منطقه ای و ادارات هواشناسی استان های شمالی کشور در منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی بندر امیرآباد، در آغاز این همایش معاون طرح و توسعه بنادرودریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد به معرفی توانمندی ها، قابلیت ها و طرح های توسعه ای این بندر پرداخت و قایق ربات خودران هیدروگرافی بندرامیرآباد را یکی از طرح های دانش بنیان و ماحصل همکاری متقابل سازمان بنادر و دانشگاه عنوان کرد.

حسین عظیمی با اشاره به اینکه رژیم رسوب گذاری دریایی خزر از غرب به شرق و به سوی بندرامیرآباد است، بررسی تراز آبی در این دریا را یکی از مهمترین اهداف این جلسه بیان داشت.

مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر نیز در این جلسه با بیان اینکه ایران دومین کشور با تراکم جمعیتی بالا در میان کشورهای حاشیه دریای خزر است، گفت: بر این اساس، ضرورت ثبت تراز آبی در این دریا و بررسی آن از لحاظ کاهش و افزایش را خیلی مهم ارزیابی کرد.

یوسفی کبریا با اشاره به کاهش تراز آبی دریای خزر از سال ۱۳۷۴ تاکنون، از توقف پسرفت آب دریای خزر در سال آبی جاری نسبت به سال آبی  گذشته خبر داد.

وی ضرورت شناخت نوسانات دریای خزر و بهره گیری از آن در راستای توسعه پایدار سواحل جنوبی، مدیریت یکپارچه دریای خزر در بعد ملی و منطقه ای به منظور بررسی آخرین وضعیت ایستگاه های ترازسنجی و توزیع یکنواخت آن ها، ارتقای سطح همکاری ارگان های دست اندرکار تولید داده های تراز آب دریای خزر و آخرین اقدام انجام  گرفته در این بخش را از دیگر اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.

در پایان نیز مصوبات نشست های قبلی توسط کارشناسان حاضر مورد بحث و  بررسی قرار گرفت و بر لزوم اجرایی شدن مفاد آن ها تأکید شد.

     ©2013 APG.ir