تعداد بازدید: 1664

توصیه به دیگران 0

پنجشنبه 1 آذر 1397-12:54

«لوتوس» به منچستر می رود

فیلم «لوتوس» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست -فیلم ساز ساروی- در هفتمین حضور بین‌المللی خود، 7 آذرماه در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم «منچستر» انگلستان به نمایش درمی‌آید.


مازندنومه، سرویس فرهنگی و هنری: به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مستند داستانی «لوتوس» تنها نماینده سینمای مستند ایران در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم منچستر «کینو فیلم» انگلستان است که از تاریخ ۲۴ نوامبر تا ۲ دسامبر ۲۰۱۸ برابر با ۳ تا ۱۱ آذرماه ۹۷ برگزار می‌شود و با ۱۱ فیلم مستند دیگر از کشورهای برزیل، آمریکا، نروژ، آلمان، هند، لهستان، انگلستان، فنلاند، کلمبیا، روسیه، کنگو، و تاجیکستان رقابت خواهد کرد. نمایش فیلم «لوتوس» برای روز چهارشنبه ۲۸ نوامبر (۷ آذر) ساعت ۱۶ در  منچستر برنامه‌ریزی شده است.

جشنواره بین‌المللی فیلم منچستر «کینو فیلم» يكی از مهمترین رویدادهای فیلم کوتاه و انیمیشن مستقل و هنری در شمال غربی انگلستان است. این جشنواه بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود که در یکی از آنها مروری بر سینمای ایران به نام «روز سینمای ایران» است. این برنامه با نمایش یک انیمیشن بلند و پانزده فیلم کوتاه داستانی در روز ۲۵ نوامبر در این جشنواره برپا می‌شود.

پیش از این «لوتوس» در بخش رقابتی جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «جیلاوا» جمهوری چــــک، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «سروینو» ایتالیا، (the Poly :Documentaries) در انجمن رویال پلی‌تکنیک کورنوال «فالموث» انگلستان و جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» اقليم کردستان عراق به نمایش درآمده است. این فیلم در اولین نمایش ملی خود نیز در سه بخش رقابتی یازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور داشت و تندیس فیروزه‌ای ویژه‌ی هیات داوران برای بهترین فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره را دریافت کرد. در دهمین جشن مستقل سینمای مستند هم کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود و تندیس شایستگی بهترین فیلم را دریافت کرد و همچنین کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران نیز بود.

در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.

عوامل تولید مستند «لوتوس» عبارتند از: نویسنده، فیلمبردار، تدوینگر و کارگردان: محمدرضا وطن‌دوست؛ دستیار کارگردان و تصویر: علی طالبی؛ صدابردار و طراح صدا: حسن مهدوی؛ تدوین صدا: شاهین خاکپور؛ گوینده متن: ربابه بخشی‌درمی؛ موسیقی: محمدرضا اسحاقی؛ تصویر هوایی: محمود حق‌بیان؛ هماهنگی رنگ تصاویر: علیرضا احمدی؛ امور فنی تصویر: سروش امیرآبادی؛ دستیار تدوین: علی وفایی، نورالله فتاحی؛ مدیر تدارکات: سعدالله ولایتی؛ مدیر تولید: محسن پویانفر؛ دستیار تهیه: سارا معیری؛ تهیه‌کننده: محمدرضا وطن‌دوست؛ تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی؛ با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران؛ مجری طرح: موسسه فرهنگی و هنری «خانه فیلم وطن‌دوست»

محمدرضا وطن‌دوست نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و مدرس سینماست که با فیلم سینمایی «وقتی لیموها زرد شدند»، مستند تجربی «ننا»، «تشنا»، «در دامان سرخ کوه»، «ذوالجناح، روز پنجاه هزار سال» و «لوتوس» برنده بیش از ۶۰ جایزه ملی و بین‌المللی شده است. او بعنوان هیات داوری، انتخاب و شورای سیاست‌گذاری در جشنواره‌های متعددی حضور داشته است و تا کنون حدود ۳۰ ورک‌شاپ ملی و بین‌المللی در زمینه‌ی سینمای مستند و تجربی، سینمای خلاق داستانی و هنرهای جدید برگزار کرده است. وی مدرس نویسندگی و کارگردانی در کارگاه آموزشی جشنواره بین‌المللی آوانکای پرتغال ۲۰۱۱ و مدرس کارگردانی، مستندسازی و خلاقیت در مراکز آموزش صداوسیمای ایران نیز بوده است.گفتنی است: محمدرضا وطن‌دوست -فیلم ساز ساروی- با آخرین فیلم مستند خود «لِسِک» در بخش مسابقه ملی دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت و نهمین دوره جایزه شهید آوینی حضور خواهد داشت.

*مطالب مرتبط:

«لوتوس»؛ روایتی متفاوت از پیامدهای جنگ

نمایش «لوتوس» در جشنواره «جیلاوا»©2013 APG.ir