تعداد بازدید: 2469

توصیه به دیگران 2

جمعه 10 خرداد 1398-18:34

معاون امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های استان مازندران:

محدودیتی برای حضور بانوان در جامعه نداریم

مرضیه فلاح کردآبادی: بانوان اگر بخواهند کار کنند تصور نمی کنم مانعی بر سر راه باشد. هر کسی در زندگی هدفی داشته باشد می تواند به آن دست یابد. برای بانوان هم موانعی وجود ندارد مگر اینکه وضعیت فعلی خود را دوست داشته باشند. اگرچه جذب دولتی محدود است اما بازار کارهای دیگری وجود دارد و بانوان می توانند ورود کنند. فضاهای خالی داریم که بانوان می توانند ورود کنند و من محدودیتی نمی بینم.


مازندنومه، سرویس فرهنگی و هنری: مرضیه فلاح، متولد کردآباد سوادکوه، یکی از دو معاون اداره کل کتابخانه های مازندران است؛ معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران.

  او رزومه پروپیمانی دارد: كتابدار نمونه كشور(در زمان كتابداري در كتابخانه شهيدان مرادي شيرگاه)، مسئول كتابخانه نمونه كشور(٢ بار، بار اول مسئول كتابخانه شهيد كميل ايماني زيراب/ بار دوم مسئول كتابخانه شهيدان وطني قائمشهر)، رئيس اداره نمونه استان مازندران، مولف دو جلد کتاب، مشاورامور بانوان فرماندار قائم شهر/ و....

فلاح پیش از این رییس اداره کتابخانه های قائمشهر بود که توانست دوسال پياپي از اين شهرستان مقام نخست را در جشنواره روستا و عشاير دوستدار كتاب (با محوريت كتابخانه) كسب کند. او کمتر از 5 ماه است که به ساری و اداره کل کتابخانه های استان آمده و به عنوان معاون، در کنار دیگر بانوی این نهاد -آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های مازندران-ایده های شان را در این اداره کل پیگیری می کنند.

  *تا جایی که فعالیت های شما را در این چند ساله پیگیر شدیم، همواره دنبال خلاقیت و کارهای نو هستید. یادم می آید سال گذشته برنامه ای را شب تیرماسیزده شو در قائم شهر برگزار کردید که نوآوری داشت.

تلاش کرده ام در برنامه هایم همواره ایده های نو را پیگیری کنم. به عنوان نمونه در همان جشن تیرما سیزده شو، به جای اینکه به لال، خوراکی بدهیم  کتاب هدیه دادیم. این طرح را در 2 روستای کلاگر محله و قادیکلای قائمشهر اجرا کردیم.
 
* طرح سفیر هم را هم اجرا کردید.

بله، طرح سفیر کتاب را برای نخستین بار در قائمشهر اجرا کردم. دانش آموزانی بودند که با عضویت در کتابخانه، کتاب هایی را مطالعه کرده و سپس به مدارس می رفتند و این کتاب ها را در مدرسه برای سایر دانش آموزان معرفی می کردند. پس از آن، دانش آموزانی که به کتابخانه مراجعه کرده و همان کتاب ها را درخواست می کردند به عضویت رایگان کتابخانه ها در می آمدند.
 
*و طرحی با محوریت جانبازان.

درست است. طرح دیگری که اجرا کردیم امانت کتاب به جانبازان بود. کتاب هایی را در چفیه می پیچیدیم و به منازل این افراد می بردیم، برخی از هزینه های این طرح را خیران تامین می کردند.
 
هر برنامه فرهنگی یا تخصصی که فکر می کردم قابلیت اجرا دارد با اداره کل و یا با نهاد کتابخانه ها نامه نگاری کرده و طرح را اجرا می کردم، برخی طرح های ما در گستره ملی هم اجرا شد.

2 سال متوالی در طرح روستایی و عشایری دوستدار کتاب شرکت کردیم، این طرح را در روستاهای قراخیل و قادیکلای بزرگ  قائمشهر اجرا کردیم که هر دو روستا به عنوان روستاهای دوستدار کتاب انتخاب شدند.

*در مورد همکاری های دوجانبه با زندان قائمشهر هم توضیح دهید

در زندان قائمشهر هم کتابخانه مشارکتی داشتیم و اکنون این کتابخانه ها در زندان های ساری، نور و قائمشهر فعال است. زندانیانی که کتابی مطالعه کرده و خلاصه نویسی می کردند از مرخصی 2 روزه برخوردار می شدند یا که کارت هدیه دریافت می کردند و در نماز جمعه هم از آنها قدردانی کردیم. این یک تفاهمنامه بین ما و زندان بود. نگاه من بر این است کتابخانه ها از نظر کارهای تخصصی و فنی یکسان سازی شوند.

*چه اندازه اهل پیگیری روزانه رسانه ها هستید؟

رسانه ها را خیلی دنبال می کنم و بروز هستم. هم رسانه های مکتوب و هم رسانه های مجازی و سایت ها.

*شما مشاور فرماندار قائمشهر بودید که البته آقای مهدی محمدی بازنشسته شدند. آن جا چه اقدام هایی داشتید؟

وقتی مشاور فرماندار قائمشهر بودم، توانستم از این ظرفیت استفاده کرده و برای برخی بانوان سرپرست خانوار شغل ایجاد کنم. آقای محمدی بسیار دغدغه اشتغال داشت و هر زمان مراجعه این چینی داشتیم، همکاری می کرد.

*البته کارهای شما در حوزه اشتغال بانوان با کار اداری شما متفاوت است.

پیگیری امور بانوان و رفع موانع معیشتی آن ها جزو دغدغه های من است. خودم را هیچوقت از کارهای انسان دوستانه دور نمی کنم.
 
*به عنوان یک بانوی موفق، فکر می کنید برای حضور مستمر و فعال زنان در حوزه های مختلف، موانعی وجود دارد؟

هیچ چیز غیر ممکن نیست و بانوان اگر بخواهند کار کنند تصور نمی کنم مانعی بر سر راه باشد. هر کسی در زندگی هدفی داشته باشد می تواند به آن دست یابد. برای بانوان هم موانعی وجود ندارد مگر اینکه وضعیت فعلی خود را دوست داشته باشند. اگرچه جذب دولتی محدود است اما بازار کارهای دیگری وجود دارد و بانوان می توانند ورود کنند. فضاهای خالی داریم که بانوان می توانند ورود کنند و من محدودیتی نمی بینم.

* با این همه دغدغه و فعالیت، اهل ورزش هستید؟

نائب رئیس هیات شنا بودم و اکنون هم نائب رئیس هیات گلف هستم. ورزش را خیلی دوست دارم، مدت کوتاهی داور فوتسال بودم و به شنا هم علاقه مندم، پیاده روی هم در برنامه ورزشی من قرار دارد.

* و حرف پایانی؟

سپاسگزارم از مدیرکل کتابخانه های مازندران که باور خاصی به حضور پررنگ بانوان توانمند در این نهاد دارند. امیدوارم در کنار هم بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را بهتر در جامعه، به خصوص بین کودکان و بانوان جا بیندازیم.


 • مَشتی زلیخاپاسخ به این دیدگاه 2 0
  سه شنبه 14 خرداد 1398-17:2

  با استفاده از امکان پست الکترونیکی(خانمو)ی شعر - و به وجد وصول خبرهای خوش از جامعه زنان - خواستم دو خط هم از من باشد برای خانوم خانومای مسئولیت و مدیریت که در واقع موجب افتخار ماست و به خودمون میبالیم که این جامعه تنگ نظر بالاخره راضی شد واسه یک زن - یک بانوی خردمند و فرهنگی - یک انسان شریف که دغدغه خودشو انسانیت میدونه - کف بزنه و هورا بکشه و بپذیره که اگر کج کلا خان ها مجال و مهلتمون بدن ، میتونیم در همه زمینه ها نمونه بشیم ...!
  تازه ، من که دارم اینهمه ذوق میکنم و از افتخارم میگم که یکی از جنس خودمون به چنین جایگاهی رسیده ، بیشتر از نیم قرن رو با همسری هستم که بقول خودش منو به قرب باغ و بهار می بینه و حرمتمو نگه میداره ولی رودر بایستی و تعارفو اگه کنار بزاریم ، قبول میکنین که در این جامعه ، نظر حاکم اینه که زن جز به پرورش بچه و پخت و پز آشپز خونه و شستشوی لباس آقایون به کار دیگه نمیخوره...! و از چپ و راست احکام شرعی و فرعی صادر میشه که مثلا یه خال موی زنو مرد نبینه یا نصف بازوی مرد به چشم خانوما نخوره تا سیل و زلزله و خشکسالی و ترسالی و چه و چه... پیش نیاد! و همینای دلواپس نمیان ببینن که بانوان ما اگه میدون ببینن ، نه تنها از آقایون چیزی کم ندارن بلکه در بسیاری جاها از اونا سرترن..!
  من که دارم کیف میکنم وقتی میخونم خانومی به سن و سال ایشون ( خانم دکتر فلاح عزیزم) اینطور به همه کمالات آراسته هستن و پله پله پیشرفتو طی میکنن و میرسن تا به معاونت یه همچین نهادی که به اعتقاد من فقط جای خانوماست .
  بزارین از دلواپسی و نگرانیم هم بگم که وقتی هزارون چشم بخیل و حسود از گوشه و کنار بپّای ما هستن تا یه جورائی سد راه بشن و مانع بتراشن ، چرا دلم شورنزنه که این خانوم نمونه و از هر نظر موجه از جمیع بلایا مصون و محفوظن ؟ حالا خوشبختانه دارن یه جائی کار میکنن که بیشترشون از جنس خودشن و در واقع به یک داغ و درد هستن اما خوب ، دشمن هزار ترفند بلده ....و خدای بزرگ این دخترمونو در پناه خودش نگهداره .
  به خانمو گفتم تا تو این آخرین غزلتو تموم کنی من واسه دلم چن خط مینویسم و حالامطمئنم که رضایت دلم راضیش میکنه و از اینکه به بهانه منصب و مسئولیت خانم دکتر فلاح چن خط خوشحالی کردم ایشون هم شعر تازه ای خواهد نوشت . با آرزوی سلامتی برای همه خانما و مخصوصا دکتر فلاح نازنینم

  • شاگرد کوچولوپاسخ به این دیدگاه 4 0
   دوشنبه 13 خرداد 1398-16:11

   به نظرم خانم دکتر فلاح،واقعا پرانرزی و پر اراده ست که همه موفقیت هایی که تا حالا بدست اورده نصبت مستقیمی داره با تلاش های ایشون و نتیجه همون تلاش هاییه که از دید بعضی ها ،خیلی کوچیک و عادیه و نادیده گرفته میشه.مطمینم موفقیت های ایشون نه مثل یه نتقطه پایان که همیشه مثل یه جریان پیوسته ادامه داره.با ارزوی موفقیت همیشگی برای سرکار خانم دکتر فلاح.

   • يك فرهنگي پاسخ به این دیدگاه 3 1
    دوشنبه 13 خرداد 1398-7:44

    با سلام و تشكر از مازندنومه به جهت اين اقدام وزين فرهنگي كه در پيش گرفتند . معرفي بانوان توانمند و مديران خلاق ، ميتواند براي دختران و زنان جوان ، انگيزه اي باشد تا در جامعه حضور موثر داشته باشند. خانم دكتر مرضيه فلاح ، شيرزني است كه همه ي مرزها را شكست و زن و مرد را در توانمندي برابر مي بيند و با نگاه جنسيتي در فضاي كاري به شدت مخالف است و صرفاً در پي تربيت كارشناسان و مديراني مصمم ، قانونمند و موفق براي آينده ي اداره كل كتابخانه هاست. اوكه خودش در طول سالهاي خدمتش همه ي مراتب اداري را يك به يك پيمود و از دغدغه ي يك كتابدار گرفته تا مسئول كتابخانه و رييس اداره را به خوبي ميشناسد. و در مديريت امروزش در سيستم ، با شناختي كه از همه ي فضاها دارد ، تصميم گيري ميكند . چرا كه در همه ي جايگاههايي كه ذكر شد، حضورِ فعال و موفق و همچنين چند ساله داشته است. مهمترين نكته اينست كه ايشان عِرق و تعهد سازماني دارد. برايش نهاد كتابخانه ها و اهدافش ، حفظ نيروها، تربيت نيروهاي فرهنگي و كاربلد، مهم است. او بانويي مدير، جدي و محكم در كار است و در طول سالهاي خدمتش در كسوت رييس اداره و حضور فعال و مقتدر چند ماهه اش به عنوان معاون مديركل در تخصصي ترين رسالت نهاد كتابخانه ها ، خوش درخشيده هر چند تصميم گيريها و جديت و بي باكي ايشان به ذائقه ي بسياري خوش نمي آيد، اما ايشان با اعتقاد به رسالتش ، مصمم ، پرانرژي و با انگيزه، پيش ميرود. براي خانم دكتر فلاح عزيز ، اين بانوي فرهيخته، توانمند، خلاق و تيزهوش ، آرزوي صحت و سلامت، موفقيت روزافزون و بزرگتر در عرصه هاي فرهنگي و اجتماعي داريم. قطعاً ايشان در عرصه هاي علمي، فرهنگي ، اجتماعي حرفهاي بيشتري براي گفتن دارند و به زودي به جايگاههاي بزرگتر خواهند رسيد . انشالله🙏🏻🙏🏻🙏🏻💐

    • محمدنژادپاسخ به این دیدگاه 4 1
     دوشنبه 13 خرداد 1398-0:48

     من دکتر فلاح رو تا قبل از خوندن این مصاحبه نمیشناختم اما الان خوشحالم که چنین مدیران ساعی و توانمندی داریم و از این ظرفیتها درست استفاده میشه با توجه به اینکه خودشون عنوان کردن فارغ از جناحهای سیاسی فقط به فکر توسعه کتاب و کتابخوانی و بهبود هر چه بیشتر عملکرد هستن.جا داره از امثال ایشون بیشتر استفاده بشه

     • دوشنبه 13 خرداد 1398-0:30

      با تشکر از سایت محترم و وزین مازندنومه و تبریک به خانم دکتر فلاح که مثل همیشه پرتلاش و کاردان در نهادمحترم کتابخانه های عمومی مشغول خدمت رسانی علمی و دلسوزانه به مردم فهیم هستند.اهمیت بکارگیری مدیران خانم و سبک مدیریتی متعهدانه آنها از نگاه نظریه پردازان مدیریت مغفول نمونده و موفقیت خانم دکتر فلاح هم یکی از نمونه های عالی و شاهد مثال عینی این طرز فکر هست.آرزوی توفیق روزافزون برای خانم دکتر فلاح و همه مدیران خانم

      • يکشنبه 12 خرداد 1398-22:26

       خانم دكتر فلاح بايد مراقب حسادتها و دشمنيها باشند،

       • يکشنبه 12 خرداد 1398-17:35

        خانم فلاح خیلی زرنگه ، میدونه داره چیکار میکنه، آفرین

        • يکشنبه 12 خرداد 1398-17:28

         بنده به عنوان یک همکار در فرمانداری قائمشهر شاهد فعالیتهای این خانم همیشه بودم، فقط کار و فقط کار و فقط رضایت ارباب رجوع برایشان مهم بود در زمانی که مشاور فرماندار بودند،
         از جمله کارهای مثبت او در زمانی که اینجا بعنوان مشاور ورییس اداره بودند، خلوص نیت و تواضع ایشان بود،

         • کیوس گورانپاسخ به این دیدگاه 5 1
          يکشنبه 12 خرداد 1398-11:30

          باغِ با صفا و پر ثمر همین است که هردَم از آن بَری میرسد !
          باز هم شادمانه ها را به تسبیح می برم وشیرین کام میشوم از قندِ مکّرر گزارشِ مازند نومه عزیز و از نهادی که به شمارِ ارزشمندِ نمونه هاست ؛ مدیر و معاونین گرانسنگ و فرهیخته اش .
          پیشتر ، از دوستانِ سر در پیِ کتاب و کتاب خوانی ، به نامِ گرامیِ سرکار خانم دکتر فلاح برخوردم و به اتفاق نظری رسیدم که میگفتند این بانوی فرهیخته ، به هر مسئولیت و ماموریتی که باشد ، شیدائی اش بر وظایف اش حاکم است و اینگونه که خود در این گفتگو بیان داشتند ، در همه ی موارد و به هر مسئولیت ، به جنبه های انسانی عنایتِ ویژه داشتند .
          واقعیت همین است که ما به مرور از خویشتنِ خویش دور شدیم اما خوشا به اینانِ ارجمند و استواری که نلغزیدند و به عشق قائم بودند و اگر در این راه ، و به نگاه دیگران ، نمونه شدند ، در حقیقت به سعی بلیغ بودند تا از خود فاصله نگیرند و به وجه انسانی خویش باقی بمانند .
          بی مقدارِ من البته در این نظر - که برای کار کردن مانعی وجود ندارد - با گرامی شان هم عقیده نیستم و به تاکید میگویم که هزار فلاخن به بارِ سنگ اند و به کارِ حمله تا بالی بشکند و پری به پرواز گشوده نشود !! وقتی در جامعه ای ، (خوب) و (بد) را به تعریفِ گونه گون داریم ، شما ناگزیر خواهی بود که برای حضورِ عاشقانه ، به دشواری از هفت شهر عشق بگذری تا نمازِ خدمت ات به درگاه بندگانِ خدا مقبول افتد ...! بنده ی پیرسال و شکسته بالِ خدمتگزارِ مرز و بومِ خود ، که به همین اعتقاد زیستم - که خدمت به دیگران ( در هر مسئولیت) به تلّقی عبادتِ خالق باشد - ایضاً آن ( کشیده ام که مپُرس) !! و البت برای حضورِ در قربِ بندگانِ خدا ، به شهد میماند شرنگِ عدو ...!
          بماند - من میتوانم به وجهی دیگر ، پُز به همدیاریِ خاتون و گیسو گلابتونی بدهم که حضورِ ارجمندش در هر مسئولیت ، نمونه ی انسانِ شریفی بوده است که به جوانسالی ، تا بدین مرتبت و مسئولیت اش آورده است . مدیر کل محترمِ کتابخانه ها رامبارک باشد همکاریِ چنین بانوئی که طبعاً موجبِ ارتقای اعتبارِ ایشان خواهد بود .
          نهاد کتابخانه های عمومی مازندران میتواند حتّی سبب حسرتِ سایرِ دستگاههای اجرائی استان باشد که به ذیحضوریِ بانوانِ کارآمد ، بی هیچ تبلیغ و بوغ و کرنا ، سر در عبادتِ خود - کار - دارند . خدا حفظ کند اینانِ گرانسنگ را.....

          • يکشنبه 12 خرداد 1398-7:54

           از خانم دکتر فلاح بابت پیگیریهایشان و مطالبه گری از رئیس شهرستانمان ممنونیم، فقط به ایشان بگویید خیلی دیگه منضبط و دقیق هستند، خیلی مسائل را پیگیری میکنند،

           • شنبه 11 خرداد 1398-23:4

            درود بر خ وليپور كه با شهامت نيروهاي توانمند را بر سر كار مي آورد، درود بر او كه به خانمها اعتماد ميكند.
            درود بر خ فلاح كه كار و تلاش سرلوحه فعاليتهاي فرهنگي وافر اوست، درود بر او كه او هم به توان بانوان اهميت زيادي ميدهد،

            • شنبه 11 خرداد 1398-21:26

             خانم فلاح رو از نزديك ميشناسم، وجهه فرهنگي ايشون بر هر چيزي پيشي ميگيره،
             خيلي نگاه مثبت داره و به اندازه چندين نفر كار ميكنه، خيلي خوبه كه يه نفر يه جا مسئوليت داره كه بدون توجه به هر چيزي فقط به كار و مسئوليتي كه داره فكر و عمل ميكنه.

             • شنبه 11 خرداد 1398-20:14

              خانم فلاح در زماني كه قائمشهر بود تغييرات خيلي خوبي ايجاد كرد، خانم فلاح براي ما تنها يك رئيس اداره نبود، يك راهنما، يك خواهر، يك دوست خوب بود، هميشه هوامونو داشت


             ©2013 APG.ir