تعداد بازدید: 2876

توصیه به دیگران 1

چهارشنبه 9 خرداد 1386-0:0

غروب بهجت

بهجت الزمان اسفندياري-خواهر نيما-درگذشت.


 

 

بهجت الزمان اسفندياري همان ثريا خواهر دردانه و کوچولوي نيما يوشيج پدر شعر نوي ايران است.او با92  سال خاطره و تجربه در در بيمارستان امام حسين (ع) تهران درگذشت.بهجت وقتي در نور متولد شد، نيما 20ساله بود.خانواده هفت نفري وي متشکل از ابراهيم خان اسفندياري-پدر- و مادر ، شمسي و توران و برادران رضا اسفندياري يا همان لادبن نوري و علي اسفندياري يا همان نيما يوشيج بودند.شنيديم قرار است بهجت را کنار مزار نيما در يوش دفن کنند.

بهجت‌الزمان پس از جدا شدن از همسرش با تنها فرزندش طغرل افشار - فيلم‌ساز و منتقد دهه 40 - زندگي مي‌كرد. بعد از غرق شدن او در دريا، تنها زندگي مي‌كرد، و از چهار سال پيش به آسايشگاه كهريزك برده شده بود.

نقل شده است که بهجت الزمان از روحیه مردانه ای برخوردار بود و از معدود زنان سالخورده ای به حساب می آمد که دنیای مدرن را می ستود و اینترنت را بهترین وسیله برای کسب آگاهی و اطلاعات برمی شمرد.

چند سال قبل، فيلم مستند "باد و فانوس" درباره‌ي زندگي او، و فيلم "اين‌جا چراغي نيست" كه روايت زندگي نيما از زبان خواهرش است، ساخته شدند. به گفته‌ي مجتبي حسيني - كارگردان اين دو مستند - فيلم‌هاي يادشده در روزهاي آينده از شبكه چهار سيما پخش خواهند شد.

 سال 84 گفت و گويي از وي در مازندنومه پخش شد:http://www.mazandnume.com/?PNID=V3190


 • چهارشنبه 9 خرداد 1386-0:0

  فقدان این دو عزیز را به هنر و ادبیات که موجب تاثر و انده است تسلیت میگوئیم

  • محمدحسین ملایی کندلوسیپاسخ به این دیدگاه 0 0
   چهارشنبه 9 خرداد 1386-0:0

   این واقع را به خانواده ایشان و مردم مازندران تسلیت می گویم


   ©2013 APG.ir