تعداد بازدید: 4173

توصیه به دیگران 1

شنبه 19 مرداد 1387-0:0

در ميان کوچه هاي بي غروب

جشن محلي فردینه ما شو در کجور برگزار شد.(گزارش کامل)

 


جشن بزرگ محلی فردینه ما شو از شامگاه روز پنج شنبه 17 مرداد ماه 1387 آغاز و تا ظهر جمعه فردا در کندلوس برگزار شد.

 شامگاه روز پنج شنبه مردم در مرکز روستای گرد هم آمدند و با دیده بوسی این روز را به یکدیگر تبریک گفتند. دقایقی بعد نوای طبل و سرنا آغاز گر رسمی جشن بزرگ محلی فردینه ما شو در کندلوس بود.

 اجرای رقص محلی توسط تنی چند از اهالی کندلوس خاطرات شیرین جشن عروسی در گذشته های دور را در اذهان سالخوردگان زنده نموده و از طرفی موجب آشنایی نوجوانان و جوانان منطقه با فرهنگ و سنن و آداب و رسوم گذشتگان خود شد.

 اجرای مراسم نمادین خواستگاری به شیوه گذشتگان بخشی دیگر از جشن بزرگ محلی فردینه ما شو بود که با لباس و کلاه محلی انجام شد.

 در مراسم خواستگاری به شیوه گذشتگان، بزرگان خانواده پسر پس از توافق با خانواده دختر هدایایی که آن را " خرجی بار " می نامند و شامل عسل قند روغن آرد و ...است به خانواده دختر اهدا می کردند.

 مراسم شیرینی خوران بخش دیگری از رسوم گذشتگان است که طی آن بزرگان خانواده پسر و دخترگردهم آمده و اقدام به شکستن کله قند توسط یکی از جوانان مجرد می کنند.

 فردی که "قند کله" را می شکند باید قسمت فوقانی آن را تا شب حنابندان نزد خود به امانت داشته باشد و در شب حنابندان تحویل داماد دهد. داماد نیز پس از تحویل مبلغی به عنوان هدیه به وی می دهد.

 اهالی منطقه به این باورند فرد مجردی که کله قند را شکسته بايد امانت را در شب حنابندان تحویل داماد دهد تابختش برای ازدواج باز می شود.

 اجرای مراسم نمادین خواستگاری به شویه گذشتگان مورد توجه همگان خصوصا جوانان واقع شده چرا که با دیدن این مراسم به اهمیت احترام به بزرگ ترها در امر خیر بیش از پیش آگاه شدند.

 در در ساعت 9 صبح روز بعد(جمعه 18) بار دیگر مردم کندلوس در مرکز روستا گرد هم آمدند و همراه با نوای دلنشین ساز و دهل به شادی و پایکوبی پرداختند.

 زنان دهکده نیز در کنار شادی و پایکوبی به پختن آش دوغ مشغول شدند.

 رفته رفته بر تعداد جمعیت افزوده شد و علاوه بر حضور اهالی بسیاری از مهمانان از اقصی نقاط کشورخود را به کندلوس رساندند تا در جشن شادی فردینه ما شو حضود يابند.

 ساعتي بعد جمعیت در مرکز روستا شاهد مراسم" حموم سری" یا حمام دامادی بودند. داماد و همراهانش که مجمعه های حاوی شیرینی، کله  قند و ... را روی سر خود حمل می کردند، به حمام کندلوس رفتند.

 در طول مدت حضور داماد در حمام، مراسم کشتی محلی توسط چند تن از اهالی کندلوس و سپس رقص محلی که درعروسی های این مطقه نیز برگزار می شود،انجام شد.

 پس از بیرون آمدن داماد از حمام اهالی با دود کردن اسپند و پاشیدن نقل وشیرینی و سکه از داماد استقبال کرده، داماد را به جایگاه از پیش تعیین شده در کنار عروس نشاندند.

 نوای طبل و سرنا همراه با هلهله و شادی مردم فضای روستا را پر از شادی و نشاط و شادابی و سرزندگی کرد.

لازم به ذکر است که عروس و داماد جشن فردینه ما شو دو کودک کندلوسی بودند که یکی نقش داماد و دیگری نقش عروس را ایفا کردند.

 اهالی روستای کندلوس و همه آنهایی که از جای جای کشور در این چشن حضور داشتند ضمن دیده بوسی با داماد، هدایای نقدی خود را به وی اهدا کردند.

 پس از این مراسم کاروان شادی فردینه ماشو به همراه عروس- که سوار بر اسب شده بود- و داماد  که پیاده وی را همراهی می کرد، جهت تقسیم شادی با سایرمردم، در کوچه پسکوچه های باریک و با صفای کندلوس به حرکت درآمدند و طی آن با توقف در نقاط مختلف روستا با نوای روح نواز طبل و سرنا به اجرای رقص محلی پرداختند.

 اهالی نیز با نقل و شیرینی از کاروان شادی فردینه ما شو استقبال کردند. در انتهای مراسم مردم با تجمع دوباره خود درمرکز روستا به خوردن آش دوغ -که توسط زنان روستایی درست شده بود- مشغول شدند.

مراسم در ظهر روز جمعه با خاطره ای خوش به پایان رسيد.

گزارشگر:محمدحسين ملايي كندلوسي - (mazandnews@yahoo.com)


  • يکشنبه 20 مرداد 1387-0:0

    بسيار جالب. مازند نومه عزيز اين رقص‌(ببخشيد حركات موزون) دردسر نشه.


    ©2013 APG.ir