تعداد بازدید: 2392

توصیه به دیگران 1

شنبه 30 شهريور 1387-0:0

دروغ چرا؟!

دو يادداشت اقتصادي از:دکتر احمدسیف،استاد مازندراني دانشگاه استافورد شاير انگلستان


1-مصرف انرژي در ايران و ژاپن!

آقای کاتوزیان- رئیس کمیسیون انرژی مجلس -می گوید که «ايران 11 برابر ژاپن و 5/3 برابر چين (با جمعيت بالاي 3/1 ميليارد نفر) مصرف انرژي دارد كه اين امر براي اقتصاد كشور غم انگيز است»


و بنده عرض می کنم که از آن « غم انگیز تر» این است که این مسئولان محترم دانسته یا ندانسته خاک در چشم مردم می پاشند!

به اینجا مراجعه کنيد(http://globalis.gvu.unu.edu/indicator.cfm?IndicatorID=146&country=JP#rowJP) تا مشاهده بفرمائید که مصرف سرانه انرژی درژاپن اندکی کمتر از دوبرابر مصرف سرانه درایران است و جمعیت ژاپن هم که اندکی کمتر از دوبرابرجمعیت ایران است ( 128 میلیون) آن وقت چه طور می شود که مصرف انرژی درایران 11 برابر ژاپن می شود!؟


آقاجان: می خواهی قیمت نفت و بنزین و گاز را ببری بالا، خوب ببربالا دیگر چرا به مردم دروغ هم می گوئی؟

 

2-مرگ و میر درجاده های ایران!

وقتی این خبررا خواندم(http://www.resalat-news.com/?pap=203353) دیدم در 4 ماه اول امسال (1387)، 8188 نفر در تصادفات رانندگی درایران کشته شده و 93 هزار نفردیگر هم به درجات گوناگون مجروح شده اند.

اگر وضعیت همین 4 ماه برای بقیه سال هم تکرارشود، درآن صورت، اندکی کمتر از 25000 نفر- یا اگردقیق تر گفته باشم، 24564 نفر درجاده کشته و حدودا 279000 نفر هم به درجات مختلف مجروح خواهند شد.

همه چیز به کنار، نمی دانم آیا کسی به هزینه های چشمگیر اقتصادی این همه مرگ نابهنگام می اندیشد یا نه! البته حتی وجود همان تعداد کثیر مجروحان هم بدون هزینه اقتصادی نیست. کاش کسانی که قابلیت فن آورانه اش را دارند درخصوص تخمین این هزینه ها کاری می کردند.

 بد نیست اشاره کنم که از جای دیگر می دانیم که تعداد اتوموبیل هائی که درجاده های ایران رفت و آمد می کنند هم حدودا 7 میلیون است. این رقم هم وقتی که خواستند بنزین را کارتی بکنند، عیان شد. همین طور بیخودی داشتم این ارقام مرگ و میر را مقایسه می کردم با انگلیس که در سال 2007- برای تمام سال، 2943 نفر در جاده هایش کشته شدند- از شمارمجروحان خبر ندارم، آن هم درکشوری که براساس آمارهای رسمی اداره نظارت درپایان سال 2006، نزدیک به 33 میلیون اتوموبیل در این کشور وجود داشته است.

 یعنی اگر مرگ و میر 4 ماهه درایران، نزدیک به 3 برابر مرگ و میر سالانه در انگلیس است ولی تعداد اتوموبیل های موجود درجاده های انگلیس اندکی کمتر از 5 برابر اتوموبیل های موجود درایران است. به قول معروف، پیدا کنید پرتقال فروش را...(niaak)


  • يکشنبه 31 شهريور 1387-0:0

    باوركردني نيست كه در كشور انگليس 5برابر
    ايران ماشين وجود داشته باشد خيابانها و جاه هاي كشور ما دارد از وجود اينهمه اتومبيل مي تركد انوقت كشور كوچك انگليس چند برابر ما اتومبيل دارد ؟


    ©2013 APG.ir