تعداد بازدید: 4438

توصیه به دیگران 1

دوشنبه 10 بهمن 1390-18:43

تعصب به کنار

يادداشتي در انتقاد از اظهارات امام جمعه قائم شهر؛پیشنهاد صریح ما به افرادی که با عناوین خود، مکان استثنائی بازرگان ساروی را زیر سؤال می برند این است که حداقل یکبار هم که شده قدم رنجه کرده و این مکان را از نزدیک نظاره کنند تا به چشم خود صحيح نبودن اطلاعات اطرافیان خود را نظاره کرده و از اظهار نظرهای ناصواب پرهیز کنند.


مازندنومه،سردبير:در حالي که نمايشگاه بزرگ کتاب به شکلي به نسبت مطلوب در ساري در حال برگزاريست و تنها در دو روز نخست، حدود 55 ميليون تومان بن کتاب فروخته شد،امام جمعه قائم شهر ضمن انتقاد از رويه برپايي اين نمايشگاه در مکان فعلي(انبار موسي وفاييان،بازرگان معروف) به نوعي برگزاري اين نمايشگاه را زير سئوال برده، برپايي آن را در مکان نمايشگاهي قائم شهر خواستار شده است.

البته نمايشگاه امسال براي هشتمين سال متواليست که در اين مکان برپا مي شود و حجت الاسلام والمسلمين معلمي تاکنون نسبت به اين قضيه واکنش شديد نشان نداده بود؛هر چند ما نمي دانيم ايراد برپايي چنين نمايشگاهي در فضاي کنوني که به لطف يک سرمايه دار و بدون منفعت شخصي،در اختيار يک امر فرهنگي قرار گرفته است،چيست؟!

به رزومه موسي وفاييان-مثبت يا منفي- کاري نداريم،براي ما مهم هم نيست بدانيم او چه کرده و چه مي کند و دل بر چه مي آرايد؛مهم اين است که وفاييان در اين قضيه به کمک فرهنگ مظلوم ما آمده و بدون سهم خواهي و گرفتن ريالي از ارشاد، مکان بزرگي را يک هفته به رايگان در اختيار مردم و علاقه مندان کتاب قرار داده است.

او مي توانست خيلي راحت اين مکان را در اختيار برگزار کنندگان قرار ندهد يا بابت يک هفته برگزاري نمايشگاه کتاب (به قول يکي از معاونان ارشاد)حدود 30 ميليون تومان اجاره مکان دريافت کند،اما هيچ کدام از اين راه ها را انتخاب نکرد و سالن بزرگش را رايگان در اختيار قرار داد،آن هم براي چندمين سال متوالي.

در چند روز گذشته بارها استاندار،مديرکل فرهنگ و ارشاد استان و معاون سياسي و امنيتي استاندار مازندران،ضمن نام بردن از وفاييان، از او قدرداني کرده اند.عقل جمعي که اشتباه نمي کند،اين بزرگان هم که نابجا از کسي با ذکر نام تعريف و تمجيد نمي کنند!شايد مشاوران آقاي معلمي يک طرفه به قاضي رفته،همه مطلب را عنوان نکرده يا جور ديگري مسئله را طرح کرده اند.

سياست وزارت ارشاد اين است که چنين نمايشگاه هايي را در مراکز استان ها برگزار کند تا هم از نظر امکانات و هم مرکزيت و مسايل ديگر براي ساکنان آن استان مشکلات کم تري پيش بيايد-لابد تحقيق کرده اند و دليل علمي هم دارند-

در هيچ استاني اين نمايشگاه بزرگ سالانه در شهري غير از مرکز آن استان برپا نشده است؛هر چند اگر اين گله را مسئولي از غرب مازندران مي کرد،جاي تامل بيشتري داشت.

اگر مشکل مسير و طول راه است،بايد گفت مگر از قائم شهر تا ساري چند کيلومتر راه است؟همين قائم شهري ها از شهرشان تا بادله مي آيند و پارچه خريد مي کنند يا به تهران مي روند و در نمايشگاه کتاب حاضر مي شوند.

تازه برگزاري اين نمايشگاه در قائم شهر شايد به ظاهر مشکل مسير مردم اين شهر را حل کند،اما براي شهروندان ساير شهرها مشکلات جديدتري به وجود مي آيد.اين در حاليست که بقيه هم به دنبال سهم خواهي مي آيند و اعتراض مي کنند که چرا قائم شهر؛ نمايشگاه بايد در شهر آن ها برگزار شود!

ما مخالف برگزاري نمايشگاه در قائم شهر نيستيم،اما نه نمايشگاه بزرگ کتاب که ضرورتا بايد در يک مکان ثابت و در مرکز استان برگزار شود.

همين حالا در نمايشگاه قائم شهر-که البته راجع به مکان و فضا و وضعيت آن حرف و حديث فراوان است- برنامه ها و نمايشگاه هاي متعددي برگزار مي شود و هيچ کدام از ساروي ها و مسئولان ساروي و يا غير ساروي معترض اين قضيه نشده اند.

آن چه گفته شد مقدمه اي بود تا يادداشت ارسالي يکي ازمخاطبان مازندنومه را انتشار دهيم که درباره همين مسئله نوشته شده و به انتقاد از اظهارات حجت الاسلام والمسلمين معلمي پرداخته است.مطلب را با کمي دست کاري و اديت تقديم مي کنيم.

***

چه اصراری است که حتی برخی شهرهای کوچک مثل قائم شهر که روزگاری تنها و تنها یک کاروانسرا و موسوم به سه راهی علی آباد بوده است، امروز با بزک کردن یک انبار سوله ای فرسوده مربوط به پشتیبانی جهاد، بر استقرار یک مرکز مهم نمایشگاهی آن هم با عنوان بین المللی اصرار می ورزند و با(...) می خواهند این حق مسلم مرکز استان را از ساری بستانند؟!

ساری چه گناهی کرده که هر روز مدعی جدید پیدا می کند و حالا قائم شهر هم به جمع مدعیان مرکز استانی افزوده شده و خواهان استقرار این مرکز مهم نمایشگاهی شده است؟!

مصوبه دولت محترم بر احداث مرکز نمایشگاه بین المللی مازندران در ساری صراحت داشته و حتی بودجه نیز آن تعیین و زمین وسیع این نمایشگاه نیز در پیشانی شهرک صنعتی شماره 2 ساری واقع در حاشیه بزرگراه ساری- فرح آباد با دیوار و سر در بسیار شکیل نیز مشخص شده است و مقدمات کار برای بنای مناسب و تخصصی اش فراهم است.

حال همه چیز مستلزم همت مضاعف مدیران ارشد استان برای تعیین زمانی برای برگزاری مراسم کلنگ زنی است و تذکر اخیر نماینده محترم ولی فقیه در مازندران مبنی بر جدی گرفتن احداث مرکز نمایشگاهی مازندران در ساری نیز بر همین اساس قانونی انجام گرفته است.

اینکه این سال ها مسئولان استان مکان بسیار زیبای بازرگانی یکی از بازرگانان ساری را واقع در جاده نکا برای برگزاری نمایشگاه های بین المللی در اختیار می گیرند،بنا به دلایل متعدد از جمله تجربه های موفق برپایی نمایشگاه های گذشته، وسعت مکانی آن، امکانات خدمات دهی، زیبایی و معماری نوین بنا، نزدیکی به مرکز استان و میزان بالای دسترسی به هتل ها، قرارگرفتن در حاشیه یک بزرگراه بین المللی و فقدان معضلات ترافیکی و پارک گسترده خودروهاست که به هیچ وجه نمی توان این مزایا را در مقایسه با مکان های جایگزینی مثل انبار سوله ای پشتیبانی جهاد در قائم شهر مقایسه کرد.

پیشنهاد صریح ما به افرادی که با عناوین(...)خود، مکان استثنائی بازرگانی بازرگان ساروی را زیر سؤال می برند این است که حداقل یکبار هم که شده قدم رنجه کرده و این مکان را از نزدیک نظاره کنند تا به چشم خود صحيح نبودن اطلاعات اطرافیان خود را نظاره کرده و از اظهار نظرهای ناصواب پرهیز کنند.

تذکر اینکه این بازرگان ساروی که سال های سال مسئولیت اتاق بازرگانی مازندران را بر عهده داشته، فردی خیر و نیکوکار و از سرمایه گذاران بزرگ استان است که این مکان را هم با همه گرانی اش در طی همه این سال ها، مکرراً و رایگان در اختیار نهادهای دولتی برای برپایی نمایشگاه های کتاب و کالا قرار داده و می دهد و درست نیست که ما به جای قدرداني از ادبیات تلخ استفاده کنیم.

استفاده از تریبون های معتبر و مقدس برای تضعیف مرکز استان و نیز نمایشگاه معتبر کتاب امر ناصوابی است و نباید به یک عادت نادرست تبدیل شده و افکار عمومی را ذهنیت داده و مشوش نماید.

بنابر این بسیار شایسته است تا بر چنین مدعیانی افزوده نشده، مدیران تراز اول استان آستین ها را بالا زده و این مصوبه بر زمین مانده را اجرایی کنند که با توجه به تعدد تقاضاها و نیز تحقق مستمر این نمایشگاه ها، واقعاً از نیازهای بارز مرکز استان در سرویس دهی های دائمی به بخش های خصوصی و دولتی و تعاونی است.


 • یک ایرانیپاسخ به این دیدگاه 2 0
  چهارشنبه 12 بهمن 1390-0:0

  هیچ استانی مثل مازندران بی درو پیکر نیست، یکی ادعای جدا شدن داره، یکی ادعای مرکز استانی...
  کدوم استانو دیدی که مرکز استانش اینطوری باشه و شهرای اطراف ساز خودشونو بزنند.
  دانشگاهش یه طرف، مرکز مخابرات یه طرف، هر روز هم مطالبات جدید! اصلا می خواین برج میلاد و مترو تهران هم به شهرای شما منتقل بشه!! میشه جمعیت ساری را به زور به شهرهای اطراف کوچ بدیم که جمعیت شهرهای اطراف زیاد بشه!

  • قائم شهري مقيم تهرانپاسخ به این دیدگاه 0 1
   چهارشنبه 12 بهمن 1390-0:0

   همه چي توي ساري داريدبه چه چيزقائم شهر چشم دوخته ايد؟؟؟مگرقائم شهركه يك شهر كارگري بيش نسيت چه چيزي دارد كه برايتان گران تمام شده است چندكارخانه قديمي فرسوده داشت كه الحمدا... به همت نمايندگان فعال قائم شهرتعطيل شد!!!
   يك كارخانه زباله سوز و يك پل هوائي و چند تا اداره دارد كه اگر بخواهيد به شما واگذار مي كنيم ولي اين را بدانيدكه هرقائم شهري چه در شهر خودش و چه در تهران نمادانسانيت و مرادنگي است...اين را بدانيدكه قائم شهرفعلي قدمتي 3300 ساله داردومتعلق به عصرآهن و مفرغ و دوره اشكانيان مي باشد...

   • غلط اندازپاسخ به این دیدگاه 1 0
    سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0


    غلط انداز بحثش نمایشگاه در قائمشهر و ساری نیست بلکه بحثش مقابله های حاج آقای قائمشهر با حاج آقای ساری است. حالا بهانه آورده که لب و لوچه نمایشگاه شما کج است و صورتش تاول دارد و مال ما بزک کرده و بی عیب است و خوش خط و خال و تو دل برو. ...و دو شهر مجاور را به بهانه ای به جان هم انداختن و با هم دشمن کردن. مردم عادی هر دو شهر با همدیگر فامیل و در ارتباطند و این تعصب های آتشین که ایجاد می شود بیخودی بحث در بین آنها ایجاد می کند و خیلی دشمن تراشی های قومی گرایانه دامن زده می شود.

    • سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

     به آقای معلمی بفرمائید شما که بچه هایت شهید شدند نباید دنبال تفرقه باشید...

     • دودانگه ساریپاسخ به این دیدگاه 1 0
      سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

      متاسفانه تعصب بیجا درمورد یک مساله جز خرابی ارمغانی ندارد .زمانی نماینده ولی فقیه در جهاداستان یک قائمشهر بود... بدون هیچ دلیلی به قائمشهر بردند چرا؟؟چرا در نوشهر یا رامسر یا نور ویا....نمایشگاه دایر نشدچرا؟؟؟؟مرکز استان مازندران ازهر نظر فقیرترین مرکز استان در کشوراست واینها همه از هدایای مدیران غیر متعهد به قانون میباشد که منافع شخصی را به منافع استانی وملی ترجیح میدهند وساری را ازهر نظر تضعیف نمودندلطفا سازمان بازرسی مسولینی که نمایشگاه را بجای ساری به قائمشهربردند مورد بازخواست قراردهدکه عدم استقرار نمایشگاه بین المللی در ساری وبردن ان به قائمشهرچه دلیل ومنفعتی برای اقایان داشت چرا؟لطفا ایت الله طبرسی برخورد قاطع نمایدکه ...

      • سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

       فكر نمي كنم نويسنده محترم در يكي دو سال اخير سري به نمايشگاه قائمشهر زده باشيد واقعا متاسفم كه به دور از واقعيت قلم مي زنيد

       • سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

        بعيد مي دانم اين مطالب صحت داشته باشد...
        چرا بدون سند و مدرك حرف مي زنيد
        بودجه 250ميليوني سفر هيات دولت به قائمشهر پرداخت شد نه ساري
        وزارت بازرگاني در پاسخ استعلام ها گفت كه تنها قائمشهر مركز نمايشگاهي استان مازندران است

        • قائم شهریپاسخ به این دیدگاه 1 0
         سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

         نویسنده محترم شما خیلی وقت است به شهر زیبا و بزرگ و دوست داشتنی قائم شهر تشریف نیاوردیدو لابد اطلاعات شما خیلی خیلی ضعیف است برایتان متاسفم. لطفا از فکر قدیمی بیرون بیایید. ودر مورد خیر مورد نظرتان که بصورت رایگان مکان را در اختیار نمایشگاه کتاب قرار داده و از کارش حمایت می کنید بایستی بدانید این کارها بدون حکمت و منفعت نیست ودر آینده دلیل کارهای این آقا را می بینی (البته اگر چشم بینا داشته باشید) بازم برایتان متاسفم

         • که مازندران شهرما یادبادپاسخ به این دیدگاه 0 0
          سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

          متاسفانه این حاج آقا مسائلی را مطرح می کند که به نفع استان که هیچ حتی به نفع نمایشگاه شهر خودش (یعنی قائمشهر) هم نیست، بدین معنی که اذهان به این سو جلب می شود که نمایشگاه قائمشهر دارای مشکلات عدیده (از لحاظ وضعیت فیزیکی نمایشگاه، مکان و سایر امکانات) هست و در نتیجه علیرغم هزینه ها بعد سالها مازندران فاقد یک نمایشگاه استاندارد است، پس بهتر است ضمن اینکه ایشان در صحبتهای خود تجدید نظر نماید کمی منطقی تر به امور نگاه کند و با جاروجنجال ها تیشه به ریشه استان نزنند، همانطور که آیت الله طبرسی فرمودند مرکز استان باید از یک مکان مناسب برای برپایی چنین نمایشگاه مهم فرهنگی برخوردار باشد، من و مطمئنا بسیاری از هم استانی ها فارغ از اینکه از اهالی کدام شهر هستیم و به دور از تعصبات (پوچ و پوسیده) امیدواریم در مرکز استان بزودی همانطور که خواسته مقامات ارشد استان و مردم شریف استان و مصوبه هیات محترم دولت و دستور رئیس جمهور هست یک مجتمع نمایشگاهی بزرگ و در خور شان احداث گردد تا شاهد چنین مشکلاتی در برگزاری نمایشگاهها در استان نباشیم، این دعواها و اظهارات هم تنها جهت یکسری اهداف خاص تعبیر می شود و مردم ما به مسائل آگاهی دارند.

          • سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

           حرف حساب جواب ندارد.ببیم مشکلات ما چیه؟هر کی ساز خودش رو میزنه.به جای اینکه کمک کنند سالن شکیل وفاییان رو بخرند تا یک مکان درست و حسابی داشته باشیم دارند اختلاف می انگیزند

           • غلط اندازپاسخ به این دیدگاه 0 0
            سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

            ...غلط انداز هم برای خودش اصولی داره و لابد بر روی آن قدری هم که شده پا فشاری می کنه. یکی اینکه به هر بهانه ای که نباید زحمات دیگران رو تخطئه بکنیم. حالا درست یا غلط یک نمایشگاهی رو ارشادی هایی که هنوز نتوانستند خیلی ها رو ارشاد بکنند و زورشان هم نمی رسه به اینکه از خودشان بزرگتر رو ارشاد بکنند طی چندین سال در همین مکان نمایشگاهی مجانی و اتفاقاً فوق العاده شکیل و تو دل برو و زیبا که همه غریبه ها انگشت به دهان مانده بودند برگزار کنند. حاجی آقایی اومده و زد توی ذوقشان که بابا این که یک انباری بیش نیست. آخه برای... این مکان ندیده شبیه انبار می مونه و لاغیر. امان از مشاوران ناصواب که انسان را تا جهنم همراهی می کنند. می گن شیطون هم همینکار رو می کنه و وقتی آدم رو فرستاد جهنم می گه چشمت کور می خواستی از من و هوای نفست تبعیت نکنی. من که بهت زور نگفتم و فقط راهها رو پیش پایت گذاشتم و این نفس تو و خواهشهای درونی و خشم و عشق و میل تو بود که حریصانه به دنبال من راه افتادی و حالا چشمت کور باید به سزای اعمالت برسی. حاج آقا هم... حالا اگه اون حاج آقا نمی گفت که از رئیس جمهور خواسته که تکلیف مکان نمایشگاهی ساری رو مشخص بکنه این حاج آقا هم برآشفته نمی شد و تهمت انباری بودن به مکان شکیل و بزرگ نمایشگاهی نمی زدند. لابد این روش نهایتاً به وحدت مردم کمک می کند که حاج آقای عزیز مکان بزرگ نمایشگاهی را به جرم اینکه در ساری برگزار می شود یک انباری حقیر جلوه بدهد و فریاد یا للمسلمین سر بدهد که ای وای نمایشگاه مقدس کتاب را توی یک انباری حقیر و ذلیل و کوچک و تنگ و تاریک و بی روح و بو گندو و مزاج بر هم زن دارند برپا می کنند. آقای استاندار و آقایان معاونین و مسئولان شما چرا قبل از برپایی نمایشگاه از حاج آقا دعوت نکردین که از مکان بازدید داشته باشند و در صورت تائید ایشان اقدام به تشکر و تقدیر از مالک خیر و بازرگان مربوطه بکنید. به لطف حاج آقا و مشاوران محترم و محترمه و جماعتی که هدفی ندارند الا اینکه ساری را به زیر بکشند و انتقام سالها تسلط برادران عزیز و محترم بابلی را از ساروی ها بگیرند (در کمال ادب و احترام به همشهریان عزیز بابلی ام) و ساروی هایی که به دلیل نا هماهنگی بین نیروهایش در محاق قرار دارند را خفه بکنند تا جایی برای دوستان خود باز بکنند و ...که ایهاالناس این مائیم که این جوری هستیم. همه اینهایی که گفتیم آموزش هایی است که ...اصلاً به تو چه غلط انداز بدبخت جهنمی!!!

            • سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

             البته نویسنده مقاله یه مقدار تند نوشتن اما کلیاتش رو کاملا قبول دارم

             • یه مازندرانیپاسخ به این دیدگاه 0 0
              سه شنبه 11 بهمن 1390-0:0

              با سلام. قابل توجه سایت مازندنوم جهت اطلاع بگویم که مرکز نمایشگاهی بین المللی مازندران فقط در قائمشهر میباشد و شناخته شده است و آن سردری زیبائی که شما از آن گفته اید که در ساری جاده فرح آباد ساخته شده همه اش سنبلیک و جهت دور ساختن تفکرات مردم از سایت اصلی آن(قائمشهر)میباشد آیا به همان سوله جهادی که شما از آن نام برده اید در قائمشهر رفته اید که چه منظره و در چه فضای زیبائی ساخته شده و قریبا" پارک ساحلی آن نیز ساخته خواهدشد یا شما ندیده اید که مرکز نمایشگاهی در استانهای دیگر در مرکز استان نیست مثل استان گیلان که در بندر انزلی میباشد ضمنا" اگر انصاف داشته باشید مرکز نمایشگاههای بین المللی مازندران(قائمشهر)در جائی قرار دارد که دسترسی همه مردم مازندرانیها از آن براحتی انجام میگیرد.اگر قائمشهر امروزی در گذشته بسیار دور یک سه راهی بوده ولی یکی بزرگترین شهرهای صنعتی بوده که بدلیل همین اقدامات غلط و تفکرات واهی سارویها این شهر بزرگ را به خرابه ای از کارخانجات بزرگ صنعتی مثل نساجی و گونی بافی و کاغذ سازی تبدیل کرده یا شما سارویها با توجه به اینکه شرکت سایپا شمال در قائمشهر بوده و زمین و تجهیزات آن آماده بوده چطور با سیاست بازی خود در گوهرباران کلنگ احداث کارخانه زده اید ...... همه اینها رو گفتم که بدانید در مازندران حداقل چه خبر است در کل اروپا با یک عدد کارت شناسائی به تمامی کشورها تردد داشته و کار و زندگی انجام میدهند ولی در مازندران این شهر و اون شهر میکنند خواهش میکنم که از هر اقدامی که در مازندران انجام میپذیرد در هر شهری حمایت همه جانبه بشود تا با این سیاستهای غلط آن کارها به بنبست نرسد. ................ و من الله التوفیق


              ©2013 APG.ir