تعداد بازدید: 2670

توصیه به دیگران 3

دوشنبه 25 ارديبهشت 1391-21:51

زیباکلام:اصولگرایان مشکلات زیادی ایجاد کرده اند

در گفت و گوی مازندنومه با صادق زیباکلام مطرح شد:‌معتقدم رضاخان خدمت کرده است/ما نه فقط در مسائل فلسطین،در مسائل هیچ جای دیگری هم نباید دخالت کنیم/جبهه پایداری هیچ تفاوتی با احمدی‌نژاد ندارد/از تیر 84 که اصولگرایان قدرت را به دست گرفتند مشکلات زیادی به وجود آمده است/مثل احمد توکلی کم داریم.


مازندنومه:صادق زیباکلام در حاشیه برگزاری مناظره در خصوص روابط ایران و آمریکا با محمدحسن قدیری ابیانه در دانشگاه کشاورزی ساری، پاسخگوی سوالات مازندنومه بود.

بر خلاف برخی سیاسیون که در مواقع پاسخگویی طفره می‌روند اما صادق زیباکلام از انجام مصاحبه استقبال کرد و قبل از شروع مناظره، به سوالات ما پاسخ داد.

مازندنومه:‌در چندسال گذشته مصاحبه‌ها و مناظره‌های چالش برانگیزی را در دانشگاه‌ها و تریبون‌های مختلف انجام دادید. نیروهای امنیتی به خاطر عبور از خط قرمز ، برای شما دردسر ساز نشدند؟

زیباکلام: من فکر نمی‌کنم خبط و خطایی انجام داده باشم.

مازندنومه: منظور ما ‌اظهاراتی است که در خصوص خدمات رضاخان و رابطه با آمریکا و قضیه فلسطین و مانند این ها داشته اید.

زیباکلام:‌معتقدم رضاخان خدمت کرده و بالطبع خطاهایی داشته اما در مجموع خدمات بسیار بسیار مهمی هم برای ایران انجام داده است.

در خصوص فلسطین هم نمی‌دانم چه گفته‌ام که ناحق و ناجور بوده ولی معتقدم ما نه فقط در مسائل فلسطین بلکه در مسائل هیچ جای دیگری هم نباید دخالت کنیم؛ همان قدر که غیرموجه است که فلسطینی‌ها بخواهند در مسائل داخلی ما دخالت کنند.

هرکسی می‌تواند اظهار نظر کند همچنان که ما در مورد گروه‌ها و جریانات مختلف کشورهای دیگر اظهار نظر می‌کنیم.

مازندنومه: فایده بحث‌های شما چیست وقتی بالادستی‌ها کار خودشان را می‌کنند؟

زیباکلام:‌اگر اینطور باشد ما باید خیلی از مسائل را کنار بگذاریم چون فایده‌ای ندارد. فایده‌اش این است که در بلندمدت در جامعه ایجاد فکر می‌کند؛ علم و پیشرفت اجتماعی هم همینطور پیش می‌رود. اگر قرار باشد آدم‌ها فقط چیزهایی را که می‌گویند، مرتب تکرار کنند ما الان هنوز فکر می‌کردیم زمین روی شاخ گاو قرار دارد؛ اگر فقط بنابر تکرار می‌شد.

مازندنومه:‌قبل از انتخابات مجلس نهم ، گفته بودید ترکیب این مجلس از یاران مشایی- احمدی‌نژاد است. ظاهرا اینطور نیست. شما هنوز بر عقیده خود پایبند هستید؟

زیباکلام:‌گفته بودم که یاران مشایی و احمدی‌نژاد حدود 100 کرسی به دست خواهند آورد و فکر می‌کنم همینطور هم شد. شما اگر کرسی‌هایی که مستقیما طرفداران دولت و جبهه پایداری یعنی عملا آقای احمدی‌نژاد و به اضافه ی برخی نامزدهای مستقل کسب کردند را حساب کنید همین تعداد می‌شود.

مازندنومه:‌ پایداری‌ها اخراجی‌های دولت احمدی‌نژاد هستند، چطور آنها را مانند هم می‌دانید؟

زیباکلام: نه، اینطور نیست. داستانش بسیار مفصل است. جبهه پایداری هیچ تفاوتی با آقای احمدی‌نژاد ندارد، بعضی‌های شان اخراجی‌های دولت هستند اما با هم یکی هستند و یک جورهایی طرفدار دولت هستند.

مازندنومه: آیا در انتخابات مجلس نهم شرکت کردید؟ در صورت مثبت بودن پاسخ، به کدام لیست رای دادید؟

زیباکلام: رای دادن یک مساله شخصی است و قبلا هم یک خبرگزاری این سوال را از من پرسید که به آنها هم همین پاسخ را دادم. در خصوص لیست هم که اصلاح‌طلبان گفتند از هیچ لیستی حمایت و پشتیبانی نمی‌کنند بنابراین مساله بیشتر فردی بود.

مازندنومه: آیا این دولت حسن و خصوصیت مثبتی هم داشته است؟

زیباکلام: نه تنها دولت دهم بلکه از تیر 84 که اصولگرایان قدرت را به دست گرفتند مشکلات زیادی به وجود آمده است که چاره نشده. بیکاری، گرانی و بسیاری مسائل وجود دارد که همچنان لاینحل باقی مانده است.

مازندنومه: اگر رئیس مجلس نهم بودید برای جلوگیری از تخلفات دولت چه اقدامی انجام می‌دادید؟

زیباکلام: اگر روزی روزگاری رئیس مجلس شوم اولین و مهم‌ترین کاری که می‌کنم این است که استقلال از دست رفته مجلس را بازگردانم و این مهم‌ترین کاری است که رئیس مجلس می‌تواند انجام دهد.

مازندنومه:‌کدام‌یک از نمایندگان یا چهره‌های سیاسی مازندران را می‌شناسید و در ضمن ارتباط، آن فرد را قبول دارید؟

زیباکلام: با آقای احمد توکلی، جدا از اینکه نسبت فامیلی داریم وی را به عنوان یک انسان بسیار بسیار پاک و با تقوا می‌دانم، انسانی که متاسفانه مثل ایشان در جمهوری اسلامی ایران بسیار کم داریم.

مازندنومه:‌به عنوان یک تحلیلگر واقع‌گرا بگویید آینده و دورنمای سیاسی ایران کنونی چیست؟ تحریم‌ها به کجا می‌انجامد، ما کوتاه می‌آییم یا آنها؟

زیباکلام: تحریم‌ها از اینکه هست بیشتر نخواهد شد، نه ما بیشتر شدن تحریم‌ها را می‌خواهیم و نه غربی‌ها ، چراکه در نتیجه این تحریم‌ها فقط چین، ترکیه، امارات و روسیه سود بردند.


 • جمعه 29 ارديبهشت 1391-0:0

  غلط انداز تو همه تابيك ها فوري مياي يك كامنت طولاني كه فكر ميكني خيلي جذاب و خوندنيه ميذاري و تو كف خودتو كامنتاتي.بشخصه ديكه كامنتاتو نميخونم.بي محتوا طولاني غيرجذاب و...

  • غلط اندازپاسخ به این دیدگاه 0 0
   پنجشنبه 28 ارديبهشت 1391-0:0

   باز هم می خواهیم نخود این آش بشویم. رابطه با آمریکا یک بحث انحرافی است و افرادی که می خواهند دق دلی خالی بکنند به بهانه رابطه با آمریکا حرفاشونو می زنند. رضاخان هم قابلیت دفاع ندارد. جنایتکاری که با کمک انگلیسی ها تهران را آشغال کرده و مجلس را هم با کمک عوامل انگلیس و فشارهای انگلیس تسلیم کرده و عوامل مثبت و مویر را یا ترور کرده و یا اعدام و شخصیتی مثل مدرس را تبعید و بعد اعدام کرده چگونه به سادگی و در کلامی زیبا به عنوان اشتباهاتی هم داشته تعبیر می شود؟ آن قدر قدرتی که از جنایت علیه ملتش برای خدمتگذاری به انگلیس ترس و واهمه ای نداشت برای اینکه از این مخمصه و ننگ بیرون بیاید در اواخر حکومتش به سمت آلمانها پناه برد و چون روحیه اش با دیکتاتوری هیتلری همخوانی داشت به آلمان نازی امتیاز داد و گروه جنایتکار انگلیس، آمریکا، فرانسه و روسیه استالینی ایران را پل پیروزی برای خود قرار دادند و رضاشاه را تبعید کردند و بعد با تربیت محمدرضا در دامن خود تا می توانستند از این کشور بردند و غارت کردند و خوبان را کشتند و بدان را به قدرت رساندند و کشور را زیر چکمه های انگلیس و آمریکا اداره کردند و فراماسونرها و بهائیان و طرفداران اسرائیل و عوامل سیا را در جای جای دولت و حاکمیت جای دادند. این نتیجه خدمات ارزنده رضاخانی بود که مردم حتی جرات نفس کشیدن را نداشتند و با کمترین سخنی راجع به حکومت دستگیر شده و شکنجه می شدند و زندانها مملو از مبارزین راه آزادی بودند. اما امروزه زندانهای سیاسی اگر هم پر باشند از خطاکارانی پر هستند که رسماً و علناً وابستگی های خود را به اسرائیل و آمریکا اعلام می کنند و موج توسعه فساد و فحشاء و براندازی نظام و ترور سران و دانشمندان را حمایت و پشتیبانی می کنند و علناً‌در خط منافع آنها با استظهار به پشتیبانی از سوی آنها افتخارات خود را کسب می کنند و نقش آقاخان نوری را بر علیه امیرکبیر بازی می کنند. اف بر این تفکرات وابسته و فساد افزا باد. اینها که سینه چاک رابطه با آمریکا هستند واقعاً‌خیلی مشکوک می زنند.

   • سه شنبه 26 ارديبهشت 1391-0:0

    ببخشید یادم رفت اینو هم بگم .. دکتر گفته ما نباید دخالت کنیم اما از اینکه امریکا تو کار ما دخالت کنه اشکال نداره .
    مرسی ازاین کرسی ازاد اندیشی..
    خوشم میاد از بحثهای ازاد..

    • جمعه 17 بهمن 1393-20:43

     این حرف منطقی نیست.بلکه آمریکا دوست داشته باشه خودش رو بندازه تو چاه . آیا ما هم باید خودمون رو بندازیم توی چاه؟ یعنی چون که آمریکا توی مسائل داخلی ما دخالت می کنه بنابراین ما هم میریم تو کار فلسطین دخالت می کنیم. این که نشد منطق.

    • سه شنبه 26 ارديبهشت 1391-0:0

     هر کسی عقاید خودش رو داره ..اما خب این را باید دونست که اقای زیبا کلام در کل بازنده این مناظره است چرا چون کف جامعه ما که 90 درصدش ر مذهب و اسلام تشکیل میده حاضر به رابطه با امریکا نیستند..
     موفق باشید.

     • سه شنبه 26 ارديبهشت 1391-0:0

      صداقت وشجاعت دو ویژگی دکتر زیباکلام است.واقعا کلام زیبایی دارند ایشان

      • اکبر مردانیپاسخ به این دیدگاه 0 0
       سه شنبه 26 ارديبهشت 1391-0:0

       دکتر یک ایده پرداز حقیقت جوست که بر خلاف جهت اب شنا میکنند.من از نظریات ایشان دفاع میکنم و سبک تحلیلهای دکتر زیباکلام دوست دارم

       • سه شنبه 26 ارديبهشت 1391-0:0

        مریی بابت مصاحبه اختصاصی با دکتر عزیز


        ©2013 APG.ir