تعداد بازدید: 3997

توصیه به دیگران 5

دوشنبه 19 مرداد 1394-15:37

دفاع امام جمعه میاندورود از بزرگان نظام

رسولی: با ممنوع التصویر کردن به نتیجه ای نخواهیم رسید

حجت الاسلام رسولی جویباری: باشگاه خبرنگاران در شان رسانه ها و خبرنگاران نیست و باید تبدیل به دانشگاه خبرنگاران شود/خود را آلوده جناح ها نمی کنم/ساعت ها مطالعه می کنم و تحلیل های جناح ها و سایت های مختلف را مطالعه می کنم اما هیچ گاه ذهن خود را درگیر روزنامه چپ، راست، اصولگرا و اصلاح طلب نمی کنم/شاید عده ای ندانند که امام جمعه ای که حکم خود را از رهبری دریافت می کند متهم به ضد ولایت فقیه می شود/یکی از استوانه های قوی و سنگین نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی است/ با ممنوع کردن به نتیجه ای نخواهیم رسید/قطعا" بابت سخنان امروز بازخواست خواهم شد/در مورد موضوع حصر هم باید با آیه و روایت استدلال کنیم.


مازندنومه؛ سرویس سیاسی، محمداسماعیل بخشی سورکی: حجت الاسلام سید مجتبی رسولی جویباری در مراسم تجلیل از خبرنگاران با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و شهید صارمی اظهار داشت: 17 مرداد روز خبرنگار است اما خوشبختانه این روز بر خلاف همه روزهای مرسومی تقویم کشور ما فراتر رفته و تقریباً ده روز را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه همه مسئولان و مردم در تلاش هستند تا این روز بزرگ را گرامی دارند، افزود: با اهمیت بودن این روز به این جهت است که فعالان این عرصه تمام توان خود را در طول سال برای روشنگری و بیدارساختن مردم گذاشتند.

حجت الاسلام رسولی اظهار داشت: یک روز برای بیان این عظمت و بزرگی کم است چرا که هر روز، روز شما است و اگر یک روز را با شما نباشیم آن روز برای کشور خوش یمن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه حضور خبرنگاران نقطه اتکایی برای مسئولان و مردم است گفت: این کار بزرگ مدیون دستان پرتوان شما است که حاصل تفکر نواندیشانه و قلب های مهربان و هدایت شده خبرنگاران است.

این مسئول با بیان اینکه باشگاه خبرنگاران در شان رسانه ها و خبرنگاران نیست و باید تبدیل به دانشگاه خبرنگاران شود، افزود: کارکرد رسانه ها و خبرنگاران در حد یک دانشگاه بزرگ و سراسری است و باید تلاش شود این باشگاه به دانشگاه تبدیل شود.

وی ادامه داد: اگر قلم، بیان و ذهن خلاق خبرنگاران نباشد، مردم، مسئولان و حتی تحصیل کردگان، کمیت شان لنگ است.

حجت الاسلام رسولی ابراز داشت: امکان ندارد شما کسی را پیدا کنید که در خلا زندگی کند و به اندیشه، قلم و تحلیل خبرنگاران نیازی نداشته باشد، بلکه جامعه پویا نیازمند فکرهای تحول گرایانه است که این مهم توسط خبرنگاران رقم خواهد خورد.

وی گفت: امروز همه کسانی که از قلم و اندیشه خبرنگاران استفاده می کنند، دانشجویان شما هستند و بنده این جایگاه بزرگ را به شما تبریک می گویم.

خطیب جمعه سورک با اشاره به مسئولیت بسیار بزرگ خبرنگاران در عرصه اجتماع اظهار داشت: خبرنگار با ابزاری ساده کاری بزرگ را رقم می زند و به همین اندازه حساسیت و اهمیت کارش بسیار مهم است.

وی گفت: یکی از خصوصیاتی که یک خبرنگار باید داشته باشد متفاوت بودن او است، نه به این معنا که خبرنگار برتر از دیگران است بلکه تفاوت به معنای نگاه متفاوت است.

حجت الاسلام رسولی با بیان اینکه متفاوت بودن به معنای مخالف بودن نیست افزود: بعضاَ مشاهده می شود کسانی با این تفاوت، مخالفت را رقم می زنند.

وی گفت: نگاه خبرنگار بسیار لطیف و ظریف است و این هیجان و ظرافت در افراد عادی و معمولی وجود ندارد.

امام جمعه میاندورود با بیان اینکه خبرنگار از کنار بسیاری از مسایل به سادگی عبور نمی کند گفت:با این کار حرکتی در جامعه به وجود می آید که منشا تحول خواهد بود.

وی به آزادی بیان و مستقل بودن خبرنگاران اشاره کرد و گفت: آزادی در خبر و آزادی خبرنگار به این معنا است که خبرنگار تحت اختیار و قیمومیت کسی نیست .

حجت الاسلام رسولی گفت:خبرنگار تحت نظر حزب، جناح، قدرت و افراد نیست، بلکه آزاد است آنچه که دریافت می کند بنویسد و این اندیشه حاصل پرورش ذهن خلاق خود اوست، اما در عین آزادی، خبرنگار باید رعایت محدودیت ها و خط مرزها و مصالح کشور و جامعه را بکند .

وی با اشاره به اخلاق در حوزه رسانه و مهم بودن آن در جامعه اظهار داشت: بعضاَ مشاهده می شود که نه خود افراد متخلق هستند و نه اینکه اخلاق خبری را در نقدها و خبرها رعایت می کنند.

این مسئول با بیان اینکه خبرنگار باید واقع گرا و بی طرف باشد، افزود: برداشت، تحلیل و نقل خبرنگار نباید سلیقه ای و فردی باشد و باید واقعیات را برای مردم نقل کند.

*هیچ گاه خود را بی نیاز از خبرنگاران نمی دانم

در ادامه این جلسه بعضی از خبرنگاران پرسش های خود را مطرح کرده، امام جمعه میاندورود نیز به سوالات پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مشکلات خبرنگاران گفت: هر چه زمان پیش تر می رود نیازهای خبرنگاران افزایش می یابد و این نیازمندی موجب تلاش دولت و مسئولان در راستای رفع نیازهای خبرنگاران خواهد شد.

حجت الاسلام رسولی در پاسخ به اظهارات خبرنگار دیگری که در لفافه سخن می گفت اظهار داشت: ما در اینجا هیچ گونه محدودیتی نداریم و همه آزاد هستند حرف های خود را بدون ترس از مسایل امنیتی بیان کنند.

وی با بیان اینکه بنده هیچ گاه خود را بی نیاز از خبرنگاران نمی دانم، افزود: بی مسئولیتی مسئولان به عدم آگاهی آنها باز می گردد چرا که اگر مسئول بداند ارتباطش با مردم از طریق خبرنگاران به اوج می رسد هیچ گاه خود را بی تفاوت نمی داند.

امام جمعه میاندورود با بیان اینکه مسئول به دنبال اطلاع رسانی به خبرنگاران نیست، افزود: متاسفانه برخی از خبرنگاران حتی صحبت های خود بنده را به درستی منعکس نمی کنند.

وی گفت: بعضی از رسانه ها برداشت خود را از صحبت های ما منتشر می کنند و با این دلیل که ما برداشتی داریم و به این امر معتقدیم موجب به وجود آمدن تبعات اجتماعی خواهند شد.

خطیب جمعه سورک با بیان اینکه متاسفانه در سخنان امام و رهبری هم تحریف ایجاد می شود، افزود: بعضی از رسانه های حزبی و جناحی برداشت های سلیقه ای ارائه می دهند.

امام جمعه میاندورود با بیان اینکه بنده وابستگی جناحی نداشته و نخواهم داشت و در طول عمرم وابسته به جناح خاص نبودم، افزود: هتک حرمت جناح ها و گروه ها را نمی کنم اما هرگز خود را آلوده جناح ها نکرده و نمی کنم.

وی ابراز داشت: بنده حداقل در شان خود نمی دانم که وارد جناحی شود و از جناحی حرف بزنم و از حزبی حمایت کنم.

این مسئول با بیان اینکه بنده بیش از 30 سال درس خوانده و تدریس کرده ام و هیچ گاه خود را فدای یک حزب و جریان نمی کنم، اظهار داشت: نگاه من واقع بینانه و واقع گرایانه است و تمام تحلیل ها بر همین مبنا بوده است.

وی گفت: ساعت ها مطالعه می کنم و تحلیل های جناح ها و سایت های مختلف را مطالعه می کنم اما هیچ گاه ذهن خود را درگیر روزنامه چپ، راست، اصولگرا و اصلاح طلب نمی کنم و فقط تحلیل ها را مطالعه کنم و آنچه که سخنرانی می شود برداشت و بینش بنده است.

حجت الاسلام رسولی با بیان اینکه گاهی برای بیان مطلبی در خطبه های نماز جمعه گاهی تا ده ساعت مطالعه می کنم اظهار داشت: گاهی مطلبی که بر روی کاغذ نگاشته می شود و در بنده بوجود آید با همه مطالعاتی که داشته ام متفاوت است اما همواره واقع بینانه و واقع گرایانه سخن گفته ام.

*هاشمی رفسنجانی از استوانه های نظام است

وی گفت: بارها و بارها متهم شده ام و شاید عده ای ندانند که امام جمعه ای که حکم خود را از رهبری دریافت می کند متهم به ضد ولایت فقیه می شود و یا اینکه امام جمعه ای که چند صباحی در جبهه ها جنگیده است متهم به طرفداری از امریکا می شود.

حجت الاسلام رسولی با بیان اینکه متاسفانه همین برخوردها در خصوص یکی از شخصیت های برجسته نظام صورت می گیرد، افزود: امام و رهبری جملات عجیبی در مورد حضرت آیت الله هاشمی دارند اما این نگاه های تنگ نظرانه است که مساله ساز است.

وی گفت: حقیقتا یکی از استوانه های قوی و سنگین نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی است و قطعا امروز مردم ما این مرد بزرگ را نخواهد شناخت.

این مسئول ابراز داشت: آن قدر ایشان را به باد حوادث گرفتیم و مغرضانه برخورد کردیم تا اینکه امروز شخصیت بزرگ نظام متهم اول نظام معرفی می شود.

وی گفت: گاهی بیشتر از شما سینه ام به درد می آید از اینکه می بینم بعضی از مسئولان و بعضی از بچه خبرنگاران که اصلا هیچ بویی از انقلاب و دفاع مقدس نبردند جز نقل قول از دیگران، با تمام قدرت و استدلال و آیه و روایت در برابر این شخصیت بزرگ می ایستند.

حجت الاسلام رسولی با بیان اینکه بعضی از نمایندگان مجلس، قلم به مزدها و کسانی که داعیه بزرگی نظام را دارند در این جریان حاضر هستند و تخریب می کنند، افزود: در خصوص ممنوع التصویری و ممنوع البیان بودن هم باید بگویم که هرگز با ممنوع کردن به نتیجه ای نخواهیم رسید و راهکار مقابله با یک تفکر ممنوعیت نیست.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم با یک تفکر سیاسی یا فکر سیاسی مقابله کنیم ، نباید به دنبال پیدا کردن یک نقطه منفی از شخصی باشیم و آسمان و زمین را به هم بدوزیم.

خطیب جمعه سورک با بیان اینکه بنده وابستگی جناحی ندارم اما راهکار مقابله ممنوع کردن نیست، افزود: بنده به دوستان خود گفتم در شبکه های اجتماعی بعد از ممنوعیت، حضور آقای خاتمی بیشتر شده است.

وی گفت: حضور آقای هاشمی هم بسیار بیشتر از قبل شده است، چرا که محدودیت ندارد و مردم آزادانه حرف های خود را بیان می کنند، به همین دلیل مسایلی را مشاهده می کنید که با بعضی از سخنان آنها در تناقض است.

خطیب جمعه سورک با بیان اینکه به وسیله ارتباط با استادان بزرگ و استخوان خرد کرده کشور عرض می کنم که حرف این استادان با سخنانی که امرور ما در این جلسه بیان می کنیم مطابقت دارد، افزود: این نشان دهنده واقع بینی روشنفکران جامعه است.

وی گفت: قطعا بابت خبرهای امروز موضع خواهند گرفت و بازخواست هم خواهم شد، اما راه مقابله شیوه ای که در پیش گرفته شده است نیست.

وی با بیان اینکه در مورد موضوع حصر هم باید با آیه و روایت استدلال کنیم گفت: حضرت امیر(ع) در عین حالی که حاکم، امیر و رهبر بودند، همزمان منصب قضاوت هم با خودشان بود و تفکیک قوا نداشتیم.

این مسئول ابراز داشت: امام خودشان قضاوت، حکم و اجرا می کردند اما اکنون در جامعه تفکیک قوا است، آیا این اتفاق –تجمیع قوا- در کشور رخ داده است که عده ای سوار بر اسب تندرو شدند و می گویند که همه آنهایی که با ما نیامدند ضد ولایت فقیه هستند و تنها آنچه که ما می گوییم درست است؟!

در پایان این مراسم حضرت حجت الاسلام والمسلمین رسولی با هدایایی از زحمات خبرنگاران قدردانی کرد.


 • چهارشنبه 21 مرداد 1394-20:32

  سلام یه سوال داشتم.علت اختلاف مردم شهرهای مختلف استان مازندران با هم دیگه چیه؟مگه همه هم استانی نیستن پس چرا باهم بدن؟

  • دوشنبه 14 تير 1395-15:47

   برای اینکه فرهنگ نوشهر تا رامسر کلا فرق داره با مردم اونور
   اینور یه آدم های دیگه ای هستن اونور هم یه آدم های دیگه اصن به هم نمیخورن

  • کم سواد روستاییپاسخ به این دیدگاه 5 0
   چهارشنبه 21 مرداد 1394-14:51

   با سلام و درود بیکران به حجت الاسلام سید مجتبی رسولی جویباری! انسانی شجاع و بی پروا که همه مسائل و مشکلات و معضلات اجتماعی و سیاسی مازندران و ایران را خوب می بینند و تجزیه وتحلیل می کنند و شجاعانه همه مسائل را بیان می کنند! که اگر چنین سخنانی از زبان یک شهروند عادی در می آمد معلوم نبود چه ...!!! اما در واقع بین بودن شما شک وجود دارد! ( وی به آزادی بیان و مستقل بودن خبرنگاران اشاره کرد و گفت: آزادی در خبر و آزادی خبرنگار به این معنا است که خبرنگار تحت اختیار و قیمومیت کسی نیست .
   حجت الاسلام رسولی گفت:خبرنگار تحت نظر حزب، جناح، قدرت و افراد نیست، بلکه آزاد است آنچه که دریافت می کند بنویسد و این اندیشه حاصل پرورش ذهن خلاق خود اوست، اما در عین آزادی،( خبرنگار باید رعایت محدودیت ها و خط مرزها و مصالح کشور و جامعه را بکند .!!!!!!) و...! انسان واقع بین به شخصی می گویند که مانند شطرنج بازان چند حرکت جلو و آینده را پیش بیی کند!!! شما این همه از خبرنگاران عزیزمان تعریف و تمجید کردید! خبرنگارانی که با اندک حقوق بخور و نمیرشان نقش وکیل و معلم و ناظم و مدیر و پلیس و ... برای بینوایان و ذاغه نشینان و کودکان خیابانی و سالمندان و طبیعت بی جان و جنگل و دریا و آلودگی رودخانه و ... دل می سوزانند! با چنین وظیفه خطیری در جامعه! از هیچ حق و حقوقی برخوردار نیستند در مقایسه با خبرنگاران دنیا!!! برای مثال کشورهای اسکاندیناوی حقوق خبرنگاران تا( ۲۰هزار کرون می رسد × تومان ۳۵۰)!!! و از همه مزایا برخوردارهستند! شامل بیمه و حقوق بازنشستگی و حقوق بیکاری و بیماری و ...!!! شما که نماینده رهبر هستید٬ آیا یک بار هم که شده در نماز جمعه تان از این قشر مظلوم و شجاع سخنی گفتید؟!!! پیروز باشید.

   • چهارشنبه 21 مرداد 1394-12:27

    حضرت اقا فرزندانشان چطور...

    • سه شنبه 20 مرداد 1394-8:30

     حاج آقا !!!!
     سالروز شهادت رییس مذهب شیعه تسلیت باد
     اینقدر صریح بیان کردید جایی برای حرف ما نگذاشته اید مواظب باش همین هایی که در مراسم تشییع جنازه شهدا بنر هایی چاپ کرده اند علیه دولت و در ذیل آن چیزی ننوشته اند و دست بچه داده اند فردا نماز جمعه هم در مقابل شما می استند
     حقیقت گویی امروز به یک واقعه تلخ مبدل شد امروز بعضی معتقدند که برای اینکه ........ باید همرنگ جماعت شویم
     کدام جماعت والله العالم
     امروزه احساس می کنم در مقابل این همه امور که تشکیک وقوا صورت گرفت هر کس ساز خودرا می زند
     هر وزیر کار آمد را کارت زرد می دهند
     وزیر بهداشت در مازندران مورد بی احترامی می شود
     به قول خودتان بجای تجمیع قوا ما تشکیک قوا داریم عاقبت به خیر باشید انشالله باید ببنیم در پس این دلواپسیها دلواپسان با شما چه خواهند کرد

     • سه شنبه 20 مرداد 1394-7:54

      حاج آقا كاشكي همه مسولين مثل شما شجاع و حق طلب بودند.


      ©2013 APG.ir