تعداد بازدید: 5943

توصیه به دیگران 3

يکشنبه 8 شهريور 1394-20:32

در سوگ سورت

باید گفت برای باداب سورت باید گریست. جمعی از بومی ها تعلق خاطر کمی نسبت به مازندران و تمایل دارند سورت به سمنان بپیوندد، شاید اوضاع اقتصادی منطقه و وضعیت تخریب آن بهبود یابد.


مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، دکتر علی رمضانی: سورت چشمه پلکانی تراورتنی بی نظیر در ایران و کم نظیر درجهان است. در این نوشتار مجال نداریم که در مورد ویژگی های زمین شناسی و زیبایی این چشمه توضیح دهیم. قلم را بانگاه دیگری و از دریچه سوگ بر صفحه می چرخانیم که چه باید کرد تا درسور سورت به شادی بپردازیم 

درباره وجه تسمیه این اسم -باداب سورت- که درهیچ یک از منابع کهن نیامده است باید گفت با توجه به تغییرنام دردوره پهلوی اول این چشمه نیزدستخوش تغییرشده است.

"باد"یک واژه فارسی است که از ریشه وا پهلوی "vae"و در اوستا"vaea" آمده است فرشته "ودا" که اورابه نام ایزدباو و نگهبان روز بیست ودوم هر ماه می دانند هم اکنون زرتشتیان این روز را روز بادخوانند(پورداوود) فرهنگ ایران باستان درزبان مازندرانی که مأخوذ از کلمه "وا"پهلوی می باشد وا به معنی باد به کار می برد  آب "او"(ow)به زبان مازندرانی و گویش هزارجریبی و در گویش های دیگر(oo)به کار برده می شود. در مجموع "وااوُ"(vaow)به معنای آب معدنی است یا همان آب گوگردی درزبان مازندرانی(مرغنه او) است. سر یعنی بالای تپه (وا او سر)که فارسی شده  باداب سر است.

این منطقه درمیان روستاهای قلعه سر و اروست واقع است. روز یک شنبه با گروهی از محققان و نیز برنامه سازان شبکه استانی به چشمه باداب سورت رفتیم. آن چه هنگام ورود به چشم آمد و ما آن را از دریچه دوربین شبکه استانی نشان خواهیم داد، مسافرانی هستند که با پلاک های مختلف از سراسر ایران به این مکان آمده اند. گویا آنها گوی سبقت را ازمازندرانی ها ربوده اند.

جاده ی نامناسب که بجز ماشین های شاسی بلند به زحمت می شود به آنجارسید، باعث شد تا مردم سوار تراکتور و نیسان شوند و ماشین های خودشان را درپایین چشمه پارک کنند .

مسئله بعدی محصورکردن 74هکتار از زمین های اطراف آن توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران است که باید پرسید این همه زمین را برای چه با فنس محصورکردید؟ هدف تان از این همه هزینه چه بود؟ مردم که داخل چشمه می آیند و هم چنان به آن آسیب می رسانند؟! تازه فنس کشی را که نیمه کاره رها کرده اید!؟

دور چشمه را باسنگ های کوچک سنگ چینی کردند که کسی وارد چشمه نشود، اما همه با کفش وارد این چشمه می شوند! گاهی یکی تذکر می داد که وارد چشمه نشوید، اما مردم کار خود را می کردند. بهتر بود برای مسافران و گردشگران  همانند چشمه "پاموک کاله ترکیه" معابری درست می کردند تا از تخریب آن جلوگیری می شد.

نکته بعدی آن بود که با توجه به اینکه منطقه شب های بسیارخنکی در تابستان دارد، برای پذیرایی ازمسافران هیچ مکانی در نظرگرفته نشده است. 

البته  دکه های کوچکی در آن حوالی بود که صنایع دستی (جاجیم) بی نظیر هنرمندان منطقه را می فروخت. فروشنده می گفت: خانم های هنرمند برای فروش این صنایع دستی التماس می کنند تا کسی آن ها را بخرد.

 باید گفت برای باداب سورت باید گریست. مضافا" این که چند روز پیش یادداشتی در مازندنومه منتشر شد که برخی باداب سورت را متعلق به دامغان می دانند.(نگاه کنید به: بادب سورت دامغان؟)

جمعی از بومی ها تعلق خاطر کمی نسبت به مازندران و تمایل دارند سورت به سمنان بپیوندد، شاید اوضاع اقتصادی منطقه و وضعیت تخریب آن بهبود یابد.

زباله در سورت

فنس کشی ناقص و بی فایده دور سورت

حضور تراکتور و وانت نیسان در سورت برای جابجایی مردم

پوکه در کنار سورت

آتش افروزی در کنار سورت

 

 


 • جمعه 13 شهريور 1394-11:16

  باداب سورت ؟؟؟؟ سمنان؟؟؟ دامغان... ما گجاییم ؟ چه می کنیم ؟ سال 67 چشمه روزیه یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه تلار و بخش بزرگی از منطقه خطیر کوه را از سوادکوه مازندران جدا کردند و به سمنان دادند ان روز ها کسی نفهمید این کار برای چیست ... 10 سال بعد نا گهان پمپ ها و لوله های بزرگ انتقال اب ظاهر شد چشمه روزیه رفت ... خدا می داند چقدر ناراحتیم ... و کسی صدای مردم منطقه را نشنید .... دوباره
  سوادکوه . نمی دانم چه کسی ایده سوادکوه شمالی و جنوبی را داده است و خیلی دوست دارم بشناسمش . سوادکوه به دو بخش تقسیم شد شمالی و جنوبی .... و زمزمه های پیوستن ورسک به تهران... و امروز وقتی اسم دامغان را کنار باداب سورت دیدم می خواهم سرم را به دیوار بکوبم .... هر کسی از یک طرف چنگ زده است به مازندران و از ان تکه ای جدا می کند ... مازندران بی پدر نیست که هرکسی به ان دست درازی کند... نمایندگان مجلس و مسئولین مازندران مرده اند ؟؟؟ اگر فکری به حال مازندران نکنید ... خودمان دست بکار می شویم و ندای جدایی مازندران را سر خواهیم داد ... دیگر از جان ما چه می خواهید

  • پنجشنبه 12 شهريور 1394-11:21

   ای وای

   • چهارشنبه 11 شهريور 1394-10:24

    يك مرد و يك كوه غيرت با تشكراز دكترحسين اسلامي

    • سوسن دادخواهپاسخ به این دیدگاه 7 1
     سه شنبه 10 شهريور 1394-12:29

     تنها چند روز تا مرگ اثر ملی ایران باقیست
     پی فاتحه خوانی نباشید ، بشتابید

     مادر ارست در خطر است
     پیر و جوان، دوست داران طبیعت برخیزید که باداب سورت همان چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان که در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری قرار دارد درکما است. همان چشمه و اثر ملی که دور تا دور آن با وجود انبوه گردشگران هیجان زده مدت ها عاری ازهر گونه مانع جداکننده یا تابلوی راهنمایی و هشدار بود. بله همان میراث ملی سهل الوصول.همان آزاد راه هیجان های بی سرو سامان و زباله های ناسپاس.
     این چشمه پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران ثبت شده و ثبت جهانی آن نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده که هم اکنون در خیر و خوشی به حیات پر آرامش خود ادامه می دهد در حالی که میراث ماه جبین و کم نظیر ما که شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم بود زیر ضربه های سهمگین بی توجهی نفس های آخرش را می کشد.

     سایر مکان های مشابه این چشمه کم نظیر در جهان شامل ایوان های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند، بایشوایتای درچین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقه سنگ زرد در ایالات متحده آمریکا و هیرو ال آگورا در آمریکا است .اگر شتاب نکنیم با شتاب به سوگ خواهیم نشست همان گونه که رگ های ملتهب و خشکیده دریاچه ارومیه ما را به سوگ نشاند.
     سوسن دادخواه

     • دکتر حسین اسلامی سارویپاسخ به این دیدگاه 5 0
      دوشنبه 9 شهريور 1394-16:59

      در سوگ چشمه سورت ساری

      امن نتومبه ته ره اینتی خشک و بی او بوینم
      دم دخوت بوی و مردم چشه خو بوینم
      اون تی تاپلی دیم اما ره افتخار بیه
      اسا من چتی ته ره بی رنگ و بی رو بوینم
      تا برسن ته پلی پیرو جوون هی تتنه
      این گدر ونه تینار و بی سک سو بوینم
      مه قشنگ ارمونی جان اروست وای او
      دل وس تجمبه ای ته جومه ره نو بوینم
      خدا جه خوامبه دواره جان دیگربئیری
      تا ته ره تازه نفس هر روز و هرشو بوینم
      سروده: عادل بوشهری- ساری-94/6/9

      • دوشنبه 9 شهريور 1394-13:18

       باد گزنده در سورت نفیر مرگ می کشد
       دردا که چشمه می میرد
       در طاعون عفونت
       از باد گزنده سورت یخ بسته است
       مردا مردی با صد حنجره فریاد می زند
       چشم های بی قرارش چنگ انداخته اند به ناقوسی که با صد حنجره مرثیه می خوانداین هجوم را
       مزامیر رحمت کو؟
       ای چشم های چون موج دریا سپید
       چشمه زیر هجوم دشوار تازیانه خون تف می کند
       تا ستون های معبد پشیمانی
       مردامردی فریاد می زندکه آی آدم ها
       این حا دست تسلیم نیست
       و کسی در محراب آزادی نمی گرید
       چشمه شیون می کند در عزای عاطفه
       ای مردامرد می دانم خسته ای از لب خاموش و خشک چشمه
       بداندر پس دلواپسی شب چراغی روشن می شود
       تو ما می شوی
       ما می گذرد از این سنگستان رنج
       از مسیر بی نهایت
       چشمه در قهقهه خشک سالی له له می زند تا ساحل سراب
       مردامردا رنگ عصیان بگیر
       بر این سراب ساخته از کینه جهل
       که با موج بی هودگی
       قورت می دهد سینه خونین سورت را


       ایرج عرب

       • دوشنبه 9 شهريور 1394-10:17

        متاسفم برای خودم

        • مهرداد یوسفیپاسخ به این دیدگاه 5 0
         دوشنبه 9 شهريور 1394-8:23

         اصطلاح "مرغنه او " به آب گوگردی اشاره دارد یعنی بویی همانند تخم مرغ گندیده (سولفید هیدروژن) از آن به مشام می رسد که ناشی از عنصر گوگرد در این آب و دیگر چشمه های معدنی می باشد.واژه سورت نیز به باور درویش علی کولائیان به معنای درخشندگی می باشد که از بازتابندگی پرتوهای خورشید بر سطح آن نامگذاری شده است.

         • دوشنبه 9 شهريور 1394-8:0

          دوست بسيار عزيز.متشكر از تحرير مشفقانه اين يادداشت.ليكن كاشكي در موضع جغرافيايي سورت دقت بيشتري مي كردي.قلعه سر، روستايي نرسيده به اورست است و باداب سورت ( شور سر در زبان محلي ) هم يكي دو كيلومتر بعد از اورست واقع شده، آنوقت چگونه وااو يا سورت مي تواند بين قلعه سر و اورست باشد.نه.باداب سورت بين مالخواست و اورست واقع شده و هم اينك يك متل اقامتي از سوي يك سرمايه گذار غير بومي در مالخواست در دست احداث مي باشد.از طرفي، باداب سورت، يك منبه گردشگري و درآمد زايي بريا سه روستاي قلعه سر، مالخواست و اورست است و بايد همه طرح هاي در نظر گرفته شده براي اين موضع، به درصد 33 بين اين 3 روستا تقسيم گردد.شما هم پشتيبان اين ديدگاه باشيد تا انسان هاي مظلوم اين منطقه به نوايي برسند.يا علي.

          • يکشنبه 8 شهريور 1394-23:28

           بخشدار چهاردانگه واقعا ضعیفه و نماینده ما که اصلا برای منطقه کاری انجام نمیده و به مدیرکل ایران گردی بگویید چشمه سورت مال مردم منطقه است


           ©2013 APG.ir