تعداد بازدید: 2750

توصیه به دیگران 2

سه شنبه 16 آذر 1395-9:1

بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

روحانی برای پویایی علمی و سیاسی دانشگاه تلاش کند

انجمن اسلامی مدرسین داشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ضمن تبریک روز دانشجو به همه ی دانشجویان با هر گرایش فکری و سیاسی، از دولت آقای روحانی استدعا دارد که تمام تلاش خود را برای پویایی علمی و سیاسی دانشگاه و دانشگاهیان و مطالبات حقوقی فعالیت های تشکل های دانشجویی به خصوص فعالیت انجمن های اسلامی دانشجویان در دانشگاهها به کار گیرد.


 مازندنومه، سرویس سیاسی: انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، به مناسبت 16 آذرماه -روز دانشجو- بیانیه ای صادر کرد که یک نسخه از آن در اختیار مازندنومه قرار گرفت. در این بیانیه آمده:

۱۶آذر روز آزادی خواهی و استبداد ستیزی گرامی باد

"این سه تن ماندند تا هر که را می آید بیاموزند، هر که را می رود سفارش کنند. آنها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آنها "شهید"اند. این "سه قطره خون" بر چهره دانشگاه ما همچنان تازه و گرم است".

پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲،  تظاهرات‌ و اعتصابهای پراکنده‌ای در پاییز همان سال در دانشگاه تهران و همچنین بازار، به ویژه در تاریخ ۱۶ مهر و ۲۱ آبان، در اعتراض به محاکمه مصدق و همچنین دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون ریاست جمهوری وقت آمریکا به ایران، برگزار شد.

این موضوع بهانه لازم برای اعتراضات را فراهم کرد و در ۱۴ آذر با توصیه احزاب مبارز، دانشجویان فعال به سخنرانی در کلاسها پرداختند و ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت.

دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت.

در روز ۱۶ آذر سربازان و نیروهای ویژه ارتشی پس از هجوم به دانشگاه، به کلاس های درس حمله کرده و صدها دانشجو را زخمی و باز داشت کردند. نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک کردند که موجب مرگ سه دانشجوی این دانشکده به نامهای احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا شد.

فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را از دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد. این روز از آن زمان تا به حال از اهمیت ویژه ای در تاریخ ایران برخوردار است.

شانزدهم آذر ماه یاد آور فداکاریهای ملت ایران است که منجر به استقلال، آزادی و عزت و سربلندی این سرزمین شد.

شصت وچهارمین سالروز شهادت این سه دانشجو که بر پیشانی تاریخ معاصر ایران به نام روز دانشجو رقم خورد، فرصت مغتنمی برای دانشگاه و جریان دانشجویی است تا با بررسی انتقادی وضعیت فعلی جامعه ی ایران به روشن ساختن نقش و جایگاه دانشگاه و افق های تحلیلی و راهبردهای آتی جنبش دانشجویی بپردازند.

روز ۱۶ آذر به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت شده است.

انجمن اسلامی مدرسین داشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ضمن تبریک روز دانشجو به همه ی دانشجویان با هر گرایش فکری و سیاسی، از دولت آقای روحانی استدعا دارد که تمام تلاش خود را برای پویایی علمی و سیاسی دانشگاه و دانشگاهیان و مطالبات حقوقی فعالیت های تشکل های دانشجویی به خصوص فعالیت انجمن های اسلامی دانشجویان در دانشگاهها به کار گیرد.

    انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

 

 


  • سه شنبه 16 آذر 1395-21:22

    چنانچه بارها گفته ام و نوشته ام خيلي منتظر اين اتفاق مبارك بودم . عدم كنشگري اساتيد و فرهيختگان ما در عرصه عمومي و سياست ورزي اين قشر تاثير گذار از مسائلي است كه بايد بيشتر به آن پرداخته شود . اين ناچيز به سهم خود صميمانه ترين و عميق ترين خرسندي و مسرت خود را در خصوص آغاز به كار تشكل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اعلام مي دارم . ياد عبارت ماندگار شهيد بهشتي افتادم كه گفت : حزب معبد من است . مدیران ارشد و دیگر نهاد های دانشگاه حمایت خود را از تاسیس چنین تشکلی دریغ نکنند . اگر توفيق همراهي و همگامي با حركت بي بديل دوستان و فرهيختگان این دانشگاه را داشته با شم تحليلي مختصر در اين خصوص خواهم نوشت . به انتظار مي نشينيم تا روزي شاهد برگزاري سخنراني ها ي فرهنگي و سياسي و بویزه در حوزه دینی و معرفتی از جانب این تشكل نو بنیاد و تازه تاسیس باشيم . برای همه برادران و فرهیختگان عضو این نهاد مدنی و سیاسی که برخی از این عزیزان از مدیران ارشد دانشگاه های مازندران بودند صمیمانه آرزوی توفیق دارم .


    ©2013 APG.ir