تعداد بازدید: 3261

توصیه به دیگران 1

پنجشنبه 31 خرداد 1397-16:3

راه اندازان کمپین «نه به احداث سد فینسک»:

سمنانی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند/ مازندران را هم کویر می کنند

حسین اسلامی: با افزایش بی‌رویه جمعیت شهر سمنان، مردم این شهر و صنایع دچار بی‌آبی شده‌اند و تنها راه آب درمانی سمنان، حمله به منابع آبی مازندران بود/ علی رمضانی: سمنانی‌ها در سال 67 چشمه روزیه خطیرکوه را از مارندران جدا کردند، این چشمه سربند رودخانه تلار بود، پمپاژ آب چشمه روزیه به سمنان، باعث بروز آسیب‌های جدی بر اکولوژی تلار شد. سرنوشت تلار نشان می‌دهد سمنانی‌ها در گذشته هم به تعهدات خود عمل نکردند.


 مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، کلثوم فلاحی: احداث سد فینسک مدتی است مردم مازندران را به خود مشغول کرده است. سدی که گفته شده با احداث آن، مازندران هم به روز دیگر استان‌های بی‌آب تبدیل می‌شود؛ موضوعی که از سوی مسئولان مازندرانی تکذیب شده و می گویند این سد به منابع آبی مازندران دست درازی نمی‌کند. این سد در منطقه جغرافیایی استان سمنان قرار دارد اما از منابع آبی مازندران تامین خواهد شد. مخالفان احداث این سد، کمپین «نه به احداث سد فینسک» را راه‌اندازی کرده‌اند. حسین اسلامی مسئول مرکز ساری شناسی و علی رمضانی پاجی استاد دانشگاه و پژوهشگر، از مخالفان احداث سد فینسک بوده و کمپین «نه به احداث سد فینسک» را راه‌اندازی کرده‌ند. با این فعالان فرهنگی و اجتماعی مرکز استان مازندران گفت‌وگو کردیم.

* با کویر کردن مازندران، مشکل سمنان حل نمی‌شود.

 حسین اسلامی درباره راه‌اندازی کمپین نه به احداث سد فینسک اظهار کرد: فینسک نام روستایی در مازندران بود که نمایندگان بهارستانی ما در سال 62 این روستا را به همراه چند روستای دیگر، از ساری جدا کرده و به خاک سمنان ضمیمه کردند.

مسئول مرکز ساری‌شناسی افزود: تهران ظرفیت این همه مهاجر و صنایع را نداشت و تصمیم بر این گرفتند که صنایع در فاصله 120 کیلومتری تهران، احداث شود.

وی با بیان اینکه سمنان زمین کویری لم‌یزرع، فراوان داشت و مانعی برای احداث کارخانه نبود، گفت: با اعتبار ویژه دولتی و حمایتی که برقرار بود، صنایع در سمنان استقرار یافتند.

این پژوهشگر مازندرانی ادامه داد: بدون برنامه و پیش‌بینی همه جانبه، ویژه‌خواران با زمین مفت و اعتبار حمایتی، در قلب کویر سمنان، بیش از 2هزار واحد صنعتی و تولیدی دائر کردند.

اسلامی تصریح کرد: اکنون با افزایش بی‌رویه جمعیت شهر سمنان، مردم این شهر و صنایع دچار بی‌آبی شده‌اند و تنها راه آب درمانی سمنان، حمله به منابع آبی مازندران بود.

وی یادآور شد: به همین منظوراست، چشمه روزیه که سرچشمه اصلی آب رودخانه تلار است را به سمنان بردند و سالانه بیش از 20 میلیون مترمکعب آب رودخانه تلار به تاراج رفت و اینک سروقت رودخانه تجن آمده‌اند.

اسلامی با بیان اینکه با احداث سد فینسک بیش از 65 میلیون مترمکعب آب از سرچشمه تجن به سمنان خواهد رفت، خاطرنشان کرد: این یعنی مرگ تجن و مرگ ساری با همه آنچه که در پایین دست تجن است.

وی با اشاره به اینکه امروز کمپین نه به احداث سد فینسک، فریادی است که ساری، تجن و مازندران را نکشید، اظهار کرد: با ویران کردن مازندران و آب درمانی سمنان با کویر کردن مازندران، مشکل سمنان حل نمی‌شود.

 *سرنوشت تلار نشان می‌دهد سمنانی‌ها در گذشته هم به تعهدات خود عمل نکردند

یکی دیگر از متولیان راه‌اندازی کمپین «نه به احداث سد فینسک» در این زمینه اظهار کرد: فینسک جزو شهریارکوه، از کوه‌های تاریخی بود که اسپهبدان در آنجا حکومت داشتند، این منطقه تا اوایل دهه 60 متعلق به مازندران بود و به همراه روستاهای چاشم، شلی، ملاده، تم، تلاجیم، کاورد، پرو و فولادمحله از مازندران جدا و به شهرستان مهدی‌‌شهر استان سمنان واگذار شد.

علی رمضانی پاجی افزود: آب چشمه از نیکوه نیزه‌وا و از ارتفاع 3810 متری سرچشمه می‌گیرد و تشکیل رودخانه‌ای به نام اسپه‌رود می‌دهد، این رودخانه پس از طی حدود 70 کیلومتر به سد شهید رجایی می‌ریزد و حدود 200 هکتار از اراضی پایین دست سد شهید رجایی را که بیش از 10 روستا است تامین می‌کند.

این پژوهشگر با بیان اینکه منطقه حفاظت شده پرور در همین مکان واقع شده، گفت: این منطقه گلوگاه سه منطقه حفاظت شده بندبن کیاسر، بولا دودانگه و پرور است، وجود پناهگاه حیات وحش منحصر بفرد در این منطقه مانند کل، بز و قوچ را شاهد هستیم. طبق مطالعات اولیه، با احداث سد فینسک، حدود 10 کیلومتر از این منطقه در طول سد آبگیری می‌شود و ارتباط این حیوانات که در فصل زمستان به منطقه پرور و در تابسان به رشته کوه دوبرار بولا و کیاسر رفت و آمد می‌کنند قطع خواهد شد.

رمضانی تصریح کرد: علاوه بر تهدید حیات وحش، وجود درختان نادر اورس و کچپ در منطقه هم با تهدید مواجه است چراکه با احداث سد، این درختان نادر زیر آب می‌روند.

 وی ادامه داد: همچنین بناهای تاریخی مصباح‌السطان و سالار افخم در روستای ملاده، با تهدید مواجه است.

رمضانی با بیان اینکه شروع اولیه احداث سد فینسک در سال 88 بود و سال 91 مطالعات اولیه شروع شد، خاطرنشان کرد: شروع به کار مجدد این سد از سال 96 انجام شد، نشست‌هایی با استاندار مازندران و مسئولان آب منطقه‌ای برای احداث این سد انجام و برای خرید زمین هم با مردم منطقه صحبت شده است.

وی با اشاره به اینکه می‌خواهند آب را از روستای پرور به طول صد کیلومتر پمپاژ کنند، اظهار کرد: با توجه به دمای بالای هوا در منطقه، بیشتر آب پمپاژی تبخیر می‌شود و این پمپاژ با مشکل مواجه است.

این پژوهشگر با بیان اینکه سمنانی‌ها در سال 67 چشمه روزیه خطیرکوه را هم از مارندران جدا کردند، افزود: این چشمه سربند رودخانه تلار بود، پمپاژ آب چشمه روزیه به سمنان، باعث بروز آسیب‌های جدی بر اکولوژی چشمه تلار شد.

وی با اشاره به اینکه پس از مدتی با توافق اولیه که سرریز این چشمه باید به مصارف زمین‌های پایین‌دست می‌رسید مجدد تمام آب چشمه را به سمنان انتقال دادند، گفت: همچنین چاه‌هایی در پایین دست چشمه حفر کردند و تمام آب چشمه را به سمنان بردند که موجب خشک شدن زمین‌های پایین دست و تخریب محیط زیست شد.

 این نویسنده تصریح کرد: سرنوشت تلار نشان می‌دهد سمنانی‌ها در گذشته هم به تعهدات خود عمل نکردند و اکنون با احداث سد فینسک، می‌خواهند به منابع آبی مازندران دست درازی کنند، آب سد فینسک قرار است برای مصارف کشاورزی و صنعتی در سمنان مصرف شود و این سوال مطرح است چرا خال حاصلخیز مازندران را نابود کنیم تا در خاک نامرغوب سمنان کشاورزی ایجاد شود.

رمضانی با بیان اینکه آب رودخانه اسپه‌رود 35 درصد از آب سد سلیمان تنگه را تامین می‌کند، یادآور شد: رودخانه‌های اشک‌رود، شیرین‌رود و اسپه‌رود تامین کننده سد سلیمان تنگه هستند و در تابستان، فقط اسپه‌رود است که می‌تواند تامین کننده آب سد سلیمان تنگه باشد. در تعجب هستم که مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران بدون مطالعه، اعلام کرده که اسپه‌رود فقط تامین کننده 6درصد از آب سد سلیمان تنگه است، همچنین استاندار مازندران بدون زحمت تحقیق میدانی، اعلام کرده  برگزار کنندگان کمپین فقط در فجازی مجازی شلوغ می‌کنند و این سد در حوزه آبریز مازندران نیست. از مسئولان انتظار داریم کارشناسی شده صحبت کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال زراعی امسال، برخی مناطق در شهرهای جویبار، ساری و میاندورود به دلیل کم آبی از کاشت برنج محروم شدند، خاطرنشان کرد: در این شرایط که مازندران هم دچار کم‌آبی است چرا باید چنین تصمیمی گرفته شود؟

 رمضانی در پایان با بیان اینکه از نمایندگان که زحمت کشیده و در منطقه حضور یافتند تشکر می‌کنیم، گفت: درخواست ما توقف کامل احداث سد فینسک است نه سیاسی‌کاری مسئولان.

 


 • رفع مصیبت " تِه کلاه مِه کلاه " در موضوع آبپاسخ به این دیدگاه 2 1
  دوشنبه 4 تير 1397-19:26

  امکانی فراهم شود تا دوستان گرد هم بیایند در محیطی آرام و صلح آمیز و در حضور کارشناسان و خبرنگاران مطبوعات به این مطلب حیاتی پرداخته شود . جناب آقای اسلامی بهتر است مثل همیشه متکلم وحده نباشند ، با به کارگیری امکانات که در اختیار دارند در گفتگورا باز کنند .تا به قول ما مازندرانی ها از " تِه کلا ه مِه کلاه " دولت در موضوع آب جلوگیری شود .

  • کیوس گورانپاسخ به این دیدگاه 0 2
   دوشنبه 4 تير 1397-18:28

   در پاسخ به خرده گیریِ همدیارِ گرانسنگِ من جنابِ جویباری ، ضمن پرهیز از خروجِ از بحثِ اصلی ، اولاً سپاسگزارِ مراحمِ حضرتشان هستم که بی مایه ی مرا به نخیلِ اعتبار بردند ؛ من و ذیحضوریِ حلقه ی مفاخر...؟
   در ثانی ، باید از شرمندگی ام بگویم که این بنده نیز سر از اعتراضِ این گرامی جان در نیاورد که انگار التفاتی به آنچه در وجیزِ مجمل ام آمد نداشتند که ضمنِ باور به اعتراض و نفی انفعال ، راه طرح آن را به آگاهی از پشتِ پرده ی چنین تصمیمات ( اخّاذی از تجن) و راه اعتراض را از مبادیِ مربوطه دانستم . بنده حتّی عرض کردم که باید به تحسینِ اعتراضاتی ازین دست قیام کرد اما این نیز گفتم که به این بهانه ، از دیوارِ اخلاق بالا نرویم - و یعنی نگوییم ( سمنانی حیا کن - تجن را رها کن....) - سمنانی محترم فقط مطالبه آب میکند و نقشی در طریقِ اجابتِ درخواست اش ندارد - و آنچه بدین شباهت به قلمها رفت و در همان کمپینی آمد که از قضا و به وهله نخست ، بنده هم در کنار اساتیدم چونان دکتر اسلامی و دکتر رمضانی اعلامِ حضور کردم !
   فرمودند که آیا قصدم به آموزشِ درسِ اخلاق است ...؟
   بنده ی کمترین ، تا به هنوزم نوآموزِ حضورِ اکابرِ میانه هستم و سر به تلّمذِ محضر و مکتبشان دارم - من و آموزگاری ؟ ولی به تاکید عرض میکنم که هرگز در پایبندی اخلاقی ام به مباحث ، خللی وارد نشد و همچنان اعتقاد دارم ورودِ خلط به بحثهای اینچنینی ، به یک معنی ، سعی به خروجِ آن از دایره منطق است و پاسخگویانِ ما را بسیار خوش میاید که چنین کنیم و چنان شود - آنگونه که جنابِ استاندارِ مازندران اعتراضِ منطقی و معقولِ ما را جنجالِ فضای مجازی تعبیر کردند !!
   چرا برداشتِ حضرتِ جویباریِ ارجمند و عزیز از اظهار نظرِ نگارنده ی حقیر این بود که خواسته ام مازندران هم بدل به( گاو شیرده سمنان) باشد ..!؟
   بنده عرض کردم که اینگونه تصمیم گرفتن و شاخه ای از ساقه ی تجن بریدن و به درصدی از سهمیه ی آبی آن دست درازی کردن به قهر و جبرِ ستادی است و نه به سیاست و تدبیرِ آبدار خانه ی محلی که بقولِ ژرنالیستها ، سرشان به دیشلمه خودشان گرم است....! و وقتی چنین کردند و چنین شد ، آری همدیارِ فرهیخته ، ( خیرِ مردمِ مازندران) را نخواستند و ندیدند...!
   ته جانِ دور

   • رسول زارعپاسخ به این دیدگاه 0 1
    جمعه 27 مهر 1397-19:57

    نصف متنتو نفهمیدم
    ساده و روون حرفتو بزن ببینیم چی میگی
    ذیحضور؟!!!!!!!!!
    حلقه مفاخر؟!!!!!
    نخیل اعتبار؟!!!!!
    حضور اکابر میانه؟!!!!!
    اینجا همه دکترای ادبیات و ندارن که اینظوری حرف میزنی
    بجز خودنمایی چیز دیگه ای تو این طرز نگارش ندیدم


    • دوشنبه 11 تير 1397-11:26

     مایه مباهات و افتخار بنده است که استادی فرزانه و گرانقدر همچون جناب آقای کیوس گوران، نقد بنده را مورد توجه و دقت نظر خویش قرار دادند. بسیار و مدید دوستتان داشتم،حتی دیرینه تر از زمان آق مدیر، اما حالا رخنه در دل و جانم نمودی، بی سبب نیست که نامتان به بزرگی و بزرگواری ساری و جاری است. حق با شماست جایی از نقد بنده اشاره به مطلب شما نداشت (لطفا بگذارید به حساب عطش و عصبیت ناشی از بی توجهی به مردمام دیار عزیزم، مازندران) که بابت آن از شما عذر میخواهم. اما همه ی امید امثال بنده اینست که صاحبان سخن، قلم و قدرت نگذارند که مازندران به مثابه زنبور کارگری برای کندوی سمنان و امثالهم باشد. با سپاس مجدد، از دوستداران شما،

    • کیوس گورانپاسخ به این دیدگاه 5 3
     شنبه 2 تير 1397-12:47

     به ستایشِ دلهای نگران که چنین به تب و تاب اند و امورِ ناروا را بر دیارِ معصومِ خود بر نمی تابند باید قیام به تحسین و تکریم کرد و پرهیز داشت از تفاسیرِ نا زیبا - آنگونه که به واگویه از جنابِ استاندار نقل میکنند که اعتراضاتِ مردمی را ( جنجالِ فضای مجازی) تعبیر فرمودند!
     ایضاً یادمان باشد که اگر مسئولینِ ارشد و ارفع کشور، تکلیفِ تامینِ آبِ سمنان را ، اینگونه روشن میکنند که دست به سهمیه آبِ مازندران برسانند، مردمِ خوبِ سمنان دستی و نقشی در این ( دست درازی) ندارندو نباید به بهانه راه اندازی کمپین ، از دیوارِ اخلاق بالا رفت و چنان گفت که گفته شد و دلم را بدرد آورد !
     و اما اگر قصدی به اعتراض داریم - که حق داریم معترض باشیم - چرا با آگاهی از ژرفِ قضیه ، به مسئولینِ ( دَمِ دست) بند میکنیم که فرمان از مراجع متبوع میبرند ؟ آبِ منطقه ای مازندران اصلاً نقشی در محل یابی سد و رسالتی برای تامینِ آبِ سمنان ندارد ! حتّی میتوانم گفت که استاندارِ مازندران هم دلش برای مردم و محلِ تشنه سمنان نمیسوزد - بعنوان یک مسئول ذیربط نمیسوزد - ولی هم ایشانِ گرام و هم مدیرِ محترمِ آبِ منطقه ای مازندران میتوانند به مدافعه ، نظری داشته باشند و به دستگاههای متبوع خود اعلام نمایند اما در نهایت ، تصمیمِ مقتضی را همانانی میگیرند که به منطق و جبر و قهرِ سیاسی ، بازوانِ قوی تری داشته اند ...! مثلاً ، اگر نمایندگانِ پیگیر و مطالبه گرِ سمنان بهمراه استاندارِ همدلِ خود، دولت را - و در دولت ، وزارتِ نیرو را - مجاب که نه - مکلّف به دست درازی به آبِ سرشاخه تجنِ مازندرانی ها کردند ، نمایندگانِ مردمِ ساری اما با استاندارِ خود همصدا شدند و ( متاسفانه) با مدیرِ آبِ منطقه ای مازندران هم ، تا بگویند شش درصد آبِ ورودیِ تجن ، اگر نقصان پیدا کند ، تاثیری در آبدهی مطلوبِ تجن ندارد...!
     نگارنده این سطور، به سال و سالیانی در مسئولیتِ بررسیِ آبهای سطحی مازندران ، تمامِ شاخه باریکِ ورودی به تجن را به چرتکه محاسباتِ هیدرولوژیکی می برد تا ببیند که بر مبنای آمار و احتمال ، طغیانهای دوره ای محتمل ، به چه مقدار و میزان اند تا ابنیه و مستحدثاتِ آبی بر پایه دلمایه واقعی تجن بنا گردد . با این تعریف ، اگر فی المثل طغیانِ بر مبنای احتمالِ دوره بیست و پنج ساله تجن در حوالیِ پلِ تجن معادلِ چهارصد و هشتاد مترِ مکعب بود ، این رقم با احتسابِ بده ( دبی) تمامِ شاخه های ورودی بدست میامد - و تجن نام میگرفت ! اکنون که میفرمایند فقط شش در صد از آن کم میشود - که حتماً درست میفرمایند - ما نمیتوانیم این رودخانه بزرگ را همچنان ( تجن) بنامیم - از سهمِ دبی او کم کردند و پس نامِ بزرگِ پیشین شایسته زلال اش نیست....!
     و آیا میدانیم با همین در صدهای ( بظاهر) اندک، چند هکتار از اراضیِ آبخورِ تجنِ عزیزمان را می خشکانیم !
     خُب ، ظاهراً پای لنگِ من از گلیمِ اذن من بیرون رفت و بسا که گزافه گفته ام اما همچنان این استدعا را دارم که به مضایقی ازین دست دقیقتر بنگریم تا متهم نشویم که غوغاسالاری میکنیم و در عین حال ، معضل و مضیق باقی به قوت خود شوند .

     • يکشنبه 3 تير 1397-9:34

      من درک درستی از حرفهای آقای گوران که از مفاخر و محبوبان سرزمین مادری ام هستن، ندارم.
      آیا گفته های ایشان آموزش درس اخلاق است؟
      آیا تاکید بر ماندن در جهل ما نسبت به رانت موجود در بین سمنانی ها است؟
      آیا ایشان نظر بر این دارند که مازندران هم به مثابه عربستان برای آمریکا، گاو شیرده سمنان باشد؟
      آیا منظور گرامیشان این است که با توجه به حاکمیت منطق و قانون در مدیریت اجرایی کشور که منشا تدبیر و امید نیز دارد، بپذیریم که تدبیر، منطق و قانون محض در این تصمیم وجود داشته و مصلحت و خیر مردم مازندران نیز در آن دیده شده است؟
      و یا ...
      با تشکر

     • شنبه 2 تير 1397-9:5

      ...

      من هم عضو کمپین "نه به احداث سد فینسک" هستم.

      لطفا منتشرش کنید.


     ©2013 APG.ir