تعداد بازدید: 5317

توصیه به دیگران 5

سه شنبه 29 بهمن 1392-23:23

دلاوری در خیابان جام جم

5 ماه بعد از پیشنهاد مازندنومه/بازگشت دلاور بزرگ نیا به مازندران

در این شرایط حضوری دلاورانه می‌طلبد تا در این خرابه‌ی میراث فرهنگی و گردشگری و در این وضعیت بودجه‌ای، فردی این حوزه مدیریتی را در استان بر عهده بگیرد که انقلاب فکری و دگرگونی فرهنگی را در مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وجود آورد.


 مازندنومه، سرویس محیط زیست و گردشگری: درست یکم مهرماه امسال بود که سردبیر مازندنومه یادداشتی را در این پایگاه خبری با عنوان «چنین رفت است بر ما ماجراها» در استقبال از حضور دوباره دلاور بزرگ نیا در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پراکند و بعد از آن چندین یادداشت در همین راستا انتشار یافت که با استقبال کم نظیر مخاطبان و فعالان میراث فرهنگی روبه رو شد.

در آن یادداشت ها از مدیران ارشد استانداری خواسته شده بود با دعوت از بزرگ نیا، چراغ خاموش شده میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی مازندران را روشن کنند و گفته شد برای آباد کردن چنین ویرانه ای، صالح تر و شایسته تر از بزرگ نیا سراغ نداریم.


آن روز نسبت به این درخواست سستی صورت گرفت تا این که دلاور بزرگ نیا مدیرعامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی کشور و جریان خاتمه یافته تلقی شد.


اکنون اما درست بعد از 5 ماه از درخواست و پیشنهاد ما، استانداری مازندران چاره ای ندید جز این که از دلاور بزرگ نیا تقاضا کند به مازندران بیاید و سکان این اداره کل را در دست بگیرد؛ از همین رو با پیگیری های استاندار و معاون سیاسی و امنیتی او و موافقت اولیه نجفی و بعد از او سلطانی فر، بزرگ نیا حکم مدیرکلی را گرفت و پنج شنبه ساعت 10 صبح هم در سالن اداره کل ارشاد مازندران با حضور اسدالله درویش امیری -معاون حقوقی و امور مجلس استان‌های میراث فرهنگی کشور- معارفه می شود.

دستگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای کشیدن نام خود هم به یک تریلی نیازمند است، حال وظایف و کارکردهای این دستگاه سه‌گانه، بماند.


کشورهای دنیا بهره فراوانی فقط از دو مقوله گردشگری و میراث فرهنگی(بدون لحاظ کردن صنایع دستی) می‌برند تا جایی که در برخی کشورها، اقتصاد گردشگری با اقتصاد نفتی ما برابری و حتی گاهی جلوتر حرکت می‌کند.

کشورهایی هم که از مواهب طبیعی گردشگری و میراث فرهنگی، بی‌بهره هستند با ایجاد مصنوعات گردشگری، به رونق گردشگری کشور خود، کمک می‌کنند.

کسب‌و کار متنوع و پیچیده گردشگری، با پیشرفت فناوری، هر روز چهره جدیدی به خود می‌گیرد در حالی که برخی کشورهای در حال توسعه، به شدت از اقتصاد گردشگری برخوردار هستند ما بهره‌ای از اقتصاد گردشگری نبرده‌ایم.

میراث فرهنگی ما هم در سطح کشور، در سال‌های اخیر به شدت مورد آسیب قرار گرفته و بی‌توجهی مسئولان از یک سو و بی‌مهری بخشی از مردم هم از سوی دیگر، میراث فرهنگی ما را در حضیض قرار داده است.در همین مازندران و در شهرهای بزرگ و مدعی مثل بابل و ساری، با بولدزر به سراغ چند حمام و خانه تاریخی رفته‌اند و تلی از آوار بر قلب‌های شکسته دوستداران میراث فرهنگی، باقی گذاشته‌اند.

از هنرمندان صنایع دستی دیگر نمی‌گوییم که در چه وضعیتی به سر می‌برند و هنر دست آنها چگونه به تاراج می‌رود و مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

در این شرایط که البته متاثر از سیاست‌های کلی است و استان‌ها هم به نوعی مجری سیاست‌های کلان هستند، حضوری دلاورانه می‌طلبد تا در این خرابه‌ی میراث فرهنگی و گردشگری و در این وضعیت بودجه‌ای، فردی این حوزه مدیریتی را در استان بر عهده بگیرد که انقلاب فکری و دگرگونی فرهنگی را در مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وجود آورد.


دلاور بزرگ نيا متولد 1342 قائم شهر است و از آکادمي علوم تاجيکستان (وابسته به آکادمي علوم روسيه) دکتراي تاريخ دارد.او از دانشگاه تاجيکستان هم دکتراي حقوق دارد.


در سوابق مديريتي بزرگ نيا مديرکلي فرهنگ وارشاد اسلامي مازندران، مديرکلي ميراث فرهنگي وگردشگري استان، دبير کميته علمي وگردشگري ستاد تبليغات و امور نمايشگاه هاي سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري کشور و رییس باغ موزه هنر ایرانی وجود دارد.


آخرین سمت او مدیرعاملی شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی بود که یک ماه پیش در این سمت معارفه شد.
 
حضور مجدد ولاور بزرگ‌نیا در مسند این اداره کل را به فال نیک می‌گیریم و یاری‌گر این مدیر مدبر در توسعه فعالیت‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.

*مطالب مرتبط

 چنین رفته است بر ما ماجراها

ناخدای دریادل و کشتی به گل نشسته میراث

حالا زنگ گردشگری

مازندران دلاور می خواهد

نامه به استاندار/ پیشنهاد ما دلاور بزرگ نیا است

دلاور بزرگ نیا مدیرعامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی شد

بزرگ نیا: گردشگران داخلی اولویت اول ما هستند

بزرگ نیا: مردم کتاب را دوست دارند

دلاوري در باغ موزه

 


 • مرتضی اسماعیل زادهپاسخ به این دیدگاه 1 0
  جمعه 2 اسفند 1392-10:12

  سلام دلاور
  میدونم برای خیلی ها سخته که از پست و مقام اون هم در پایتخت بگذرند و برای اعتلای نام مازندران قدم بردارند. حضور پربرکتت در(اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی )و( میراث فرهنگی و گردشگری )خاطرات دلگرم کننده ای را برای ما داشت. امید دارم که با حضور مجددت باعث ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و بالارفتن دانش فنی در زمینه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باشیم.
  میدونم که اون روزها دیر نیست.

  • محمود رضا علامهپاسخ به این دیدگاه 2 0
   پنجشنبه 1 اسفند 1392-13:12

   حضور افراد پرسابقه و پرتلاش در راس مدیریت هر ارگانی منشا خیر و برکت خواهد یود.
   جناب بزرگ نیا از بزرگان مدیریتی استان مازندران است و تنها اوست که می تواند اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران را به جایگاه واقعی خود برساند.
   گرچه بسیار کار سختی دارد....ولی مردان بزرگ برای کارهای سخت ساخته شده اند...
   دلاور خوش آمدی

   • زمانی، حقوقدان، تهرانپاسخ به این دیدگاه 4 0
    پنجشنبه 1 اسفند 1392-6:25

    با سلام و سپاس از مازندنومه و جناب دکتر بزرگ نیا. نوعا نظر به سیاسی بودن عزل و نصب ها در دولت جاری و دولتهای پیشین ، صرفنظر از شایسنگی ها و قابلیت های جناب دکتر بزرگ نیا و احتمال تغییرات مدیریتی زودهنگام در این رابطه، شاید بهتر باشد در فرصت مدیریتی حاصله با هم اندیشی و همدلی تمامی دانشگاهیان، کارشناسان، متخصصان مازندرانی و غیر مازندرانی و فعالان حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی و حتی محیط زیست منطقه ای در جهت حفظ و ساماندهی میراث فرهنگی و گردشگری مازندران تلاشی جدی به عمل آورد و نسبت به مدیریت محترم جدید آن همکاری لازم معمول داشت.
    تهیه بانک اطلاعات میراث فرهنگی و گردشگری و تهیه بانک اطلاعات نخبگان مازندرانی در این رابطه می توان قدم مناسبی برای تحقق اهداف این مدیریت محترم و بهبود شرایط گردشگری و میراث فرهنگی منطقه باشد.
    میراث فرهنگی و تمدنی منطقه به مانند طبیعت و محیط زیست متعلق به همه شهروندان و بشریت بوده و باید نسبت به حفظ و ساماندهی آنها، همگان دغدغه و مسئولیت مشترک داشته باشند. با شناخت ظرفیت ها و فرصت های گردشگری و میراث فرهنگی منطقه و مطالعه در توانمندی های نخبگان و کارشناسان بومی و غیر بومی و تشکیل همایش فرصت ها و ضرروت های گردشگری و میراث فرهنگی مازندران و استفاده مناسب از دستاوردهای آنها می توان در جهت تحقق اهداف مزبور عمل کرد...

    • اندیکلایی-سید سعیدپاسخ به این دیدگاه 3 0
     پنجشنبه 1 اسفند 1392-6:22

     درود بر جناب بزرگ نیا. و تبریک به استان مازندران.

     • پنجشنبه 1 اسفند 1392-0:21

      بسیار عالی!
      چه خوب که استاندار بالاخره به فکر افتادند. دلاور بزرگ نیا بزرگ تر و فراتر از این هاست. مطمئنا وضعیت میراث فرهنگی استان بهبود خواهد یافت.

      • چهارشنبه 30 بهمن 1392-21:57

       دلاور دوست داریم....

       • چهارشنبه 30 بهمن 1392-21:56

        خوش آمدی پیرمرد!

        • چهارشنبه 30 بهمن 1392-21:18

         بازگشت مجدد"دلاور بزرگ نیا" به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران را به همه عاشقان این عرصه و تمامی شهروندان مازنی تبریک می گویم.
         انصافا به جز او شخص دیگری نمی تواند این سازمان عریض و طویل را نجات دهد!

         • جمعی از مربیانپاسخ به این دیدگاه 2 0
          چهارشنبه 30 بهمن 1392-12:0

          انشا الله دکتر گرزین هم مدیرکل فنی و حرفه ای بش.د . رنج های ما مربیان در بخش آموزش و اشتغال به پایان برسد.ایشان رئیس حراست فنی و حرفه ای،رئیس کارگزینی و رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای قائم شهر و در حال حاضر رئیس دانشکده هتل داری ارکیده می باشد

          • جواد احسانی مقدم کارشناس امور فرهنگی ومطبوعات وتبلیغات محمود آبادپاسخ به این دیدگاه 3 0
           چهارشنبه 30 بهمن 1392-9:38

           باسلام واحترام
           امیدوارم باردیگر باحضور پربارشان میراث فرهنگی استان شاهد روزهای طلایی باشد که ما کارکنان واهالی فرهنگ وهنر استان در دوران مدیریت ایشان در اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی مازندران شاهد بودیم .ازصمیم قلب برای جناب دکتر بزرگ نیا آرزوی سلامتی ،بهروزی وموفقیت روزافزون دارم . احسانی مقدم کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی

           • چهارشنبه 30 بهمن 1392-8:19

            درود بر ان دلاوری که بزرگی را خجل از ایثار ش کرد.مردی از جنس میراث دار نه میراث خوار؛که مسئولیت کشوری را به خاطر مازندران و مازنی ر ها کرد صد درود بر قدم مبارک که شایسته خیر مقدم میباشد ته پا قدم دور

            • احسان مهدیانپاسخ به این دیدگاه 12 0
             چهارشنبه 30 بهمن 1392-5:53

             قبلا هم عرض کردم منشاء خیر هست ایشون ضمنا مدیر لایقی است . تبریک به مازندران


             ©2013 APG.ir